Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Prawo jazdy kat. B uprawnia nie tylko do kierowania samochodami osobowymi czy dostawczymi, ale również ciągnikami rolniczymi, czyli – mówiąc potocznie – traktorami. Warto jednak zaznaczyć, że do prowadzenia tego rodzaju pojazdów uprawnia także inna kategoria – T. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy na traktor i jak je zdobyć!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje prawo jazdy na ciągnik?

Kurs prawa jazdy na traktor, które uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi, to koszt rzędu 1600-2600 zł. Z czego wynikają tak duże różnica? Przede wszystkim renomy oraz lokalizacji szkoły jazdy.

Czytaj także: Umowa darowizny ciągnika

To jednak nie wszystko. W przypadku zdawania na prawo jazdy kat. T, cena może zostać powiększona o kilka dodatkowych kosztów. Mowa tu o:

 • badaniu lekarskim, dzięki któremu zyskasz orzeczenie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł);
 • państwowym egzaminie teoretycznym (30 zł);
 • państwowym egzaminie praktycznym (170 zł);
 • wydaniu prawa jazdy (100,50 zł).

Warto również pamiętać o kolorowym zdjęciu, którego koszt to około 30 zł.

Czy trzeba mieć prawo jazdy na ciągnik?

Tak, ponieważ jest to pojazd mechaniczny i do kierowania nim potrzebne są odpowiednie uprawnienia.

Prawo jazdy T można wyrobić po ukończeniu 16 lat (rozpoczęcie kursu może mieć miejsce 3 miesiące wcześniej). Dzięki niemu do kierowania traktorem nie będzie Ci potrzebne prawo jazdy kat. B.

Czy można jeździć traktorem bez prawa jazdy?

Nie, jazda bez prawa jazdy na ciągnik (albo kat. B) jest nielegalna i może wiązać się z wysokimi karami – grzywną w wysokości 1500 zł, a nawet zakazem prowadzenia pojazdów.

Jak się zdaje prawo jazdy na traktor?

Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy na traktor, powinieneś w pierwszej kolejności zapisać się do odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców i stworzyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę.

Potrzebne Ci do tego będą orzeczenie lekarskie, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm, a także pisemna zgoda rodzica lub opiekuna (jeżeli nie ukończyłeś 18 lat). Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji adekwatnym do miejsca zamieszkania lub online.

Kurs na kategorię T prawa jazdy trwa 50 h, z czego 30 h to zajęcia teoretyczne, a 20 h praktyczne. Po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych, przyjdzie czas na te państwowe, które odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

 • Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań – 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Aby go zdać, należy uzyskać 68 punktów na 74 możliwe.
 • Egzamin praktyczny obejmuje sprawdzenie umiejętności kandydata pod kątem przygotowania do jazdy, wykonywania zadań na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy na traktor?

Ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne to nie wszystko, do czego uprawnia kategoria T. Czym można jeździć, zdając egzamin na to prawo jazdy?

 • Pojazdami mieszącymi się w ramach kat. AM, czyli motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi (również z przyczepą).
 • Zespołami pojazdów składających się z ciągnika rolniczego i przyczepy.
 • Zespołami pojazdów składających się z pojazdu wolnobieżnego

PODSUMOWANIE:

 • Prawo jazdy na traktor to uprawnienia kategorii T
 • Prawo jazdy kat. T uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi
 • Koszt uzyskania prawa jazdy na traktor to wydatek ok. 1600-2600 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej