Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Prawo jazdy kat. B uprawnia nie tylko do kierowania samochodami osobowymi czy dostawczymi, ale również ciągnikami rolniczymi, czyli – mówiąc potocznie – traktorami. Warto jednak zaznaczyć, że do prowadzenia tego rodzaju pojazdów uprawnia także inna kategoria – T. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy na traktor i jak je zdobyć!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje prawo jazdy na ciągnik?

Kurs prawa jazdy na traktor, które uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi, to koszt rzędu 1600-2600 zł. Z czego wynikają tak duże różnica? Przede wszystkim renomy oraz lokalizacji szkoły jazdy.

Czytaj także: Umowa darowizny ciągnika

To jednak nie wszystko. W przypadku zdawania na prawo jazdy kat. T, cena może zostać powiększona o kilka dodatkowych kosztów. Mowa tu o:

 • badaniu lekarskim, dzięki któremu zyskasz orzeczenie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł);
 • państwowym egzaminie teoretycznym (30 zł);
 • państwowym egzaminie praktycznym (170 zł);
 • wydaniu prawa jazdy (100,50 zł).

Warto również pamiętać o kolorowym zdjęciu, którego koszt to około 30 zł.

Czy trzeba mieć prawo jazdy na ciągnik?

Tak, ponieważ jest to pojazd mechaniczny i do kierowania nim potrzebne są odpowiednie uprawnienia.

Prawo jazdy T można wyrobić po ukończeniu 16 lat (rozpoczęcie kursu może mieć miejsce 3 miesiące wcześniej). Dzięki niemu do kierowania traktorem nie będzie Ci potrzebne prawo jazdy kat. B.

Czy można jeździć traktorem bez prawa jazdy?

Nie, jazda bez prawa jazdy na ciągnik (albo kat. B) jest nielegalna i może wiązać się z wysokimi karami – grzywną w wysokości 1500 zł, a nawet zakazem prowadzenia pojazdów.

Jak się zdaje prawo jazdy na traktor?

Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy na traktor, powinieneś w pierwszej kolejności zapisać się do odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców i stworzyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę.

Potrzebne Ci do tego będą orzeczenie lekarskie, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm, a także pisemna zgoda rodzica lub opiekuna (jeżeli nie ukończyłeś 18 lat). Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji adekwatnym do miejsca zamieszkania lub online.

Kurs na kategorię T prawa jazdy trwa 50 h, z czego 30 h to zajęcia teoretyczne, a 20 h praktyczne. Po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych, przyjdzie czas na te państwowe, które odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

 • Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań – 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Aby go zdać, należy uzyskać 68 punktów na 74 możliwe.
 • Egzamin praktyczny obejmuje sprawdzenie umiejętności kandydata pod kątem przygotowania do jazdy, wykonywania zadań na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy na traktor?

Ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne to nie wszystko, do czego uprawnia kategoria T. Czym można jeździć, zdając egzamin na to prawo jazdy?

 • Pojazdami mieszącymi się w ramach kat. AM, czyli motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi (również z przyczepą).
 • Zespołami pojazdów składających się z ciągnika rolniczego i przyczepy.
 • Zespołami pojazdów składających się z pojazdu wolnobieżnego

PODSUMOWANIE:

 • Prawo jazdy na traktor to uprawnienia kategorii T
 • Prawo jazdy kat. T uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi
 • Koszt uzyskania prawa jazdy na traktor to wydatek ok. 1600-2600 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Każdy kierowca wie, że parkowanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się mandatem. Ale czy na pewno znamy wszystkie niuanse związane z "mandatem za złe parkowanie"? Czy wiesz, kiedy możesz go dostać, ile wynosi i czy można się od niego odwołać? W tym artykule postaramy się rozwia...
Czytaj dalej
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy Autor Weronika Cichocka Pozostałe
Kiedy dzieci poniżej 10. roku życia ruszają na rowerze w drodze do szkoły, zaskakująco wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że przepisy drogowe traktują je w sposób wyjątkowy. W świetle prawa, te najmłodsze rowerzystki i rowerzyści nie są bowiem uważani za typowych uczestników ruchu ...
Czytaj dalej