Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 02.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Prawo jazdy kat. B uprawnia nie tylko do kierowania samochodami osobowymi czy dostawczymi, ale również ciągnikami rolniczymi, czyli – mówiąc potocznie – traktorami. Warto jednak zaznaczyć, że do prowadzenia tego rodzaju pojazdów uprawnia także inna kategoria – T. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy na traktor i jak je zdobyć!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje prawo jazdy na ciągnik?

Kurs prawa jazdy na traktor, które uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi, to koszt rzędu 1600-2600 zł. Z czego wynikają tak duże różnica? Przede wszystkim renomy oraz lokalizacji szkoły jazdy.

Czytaj także: Umowa darowizny ciągnika

To jednak nie wszystko. W przypadku zdawania na prawo jazdy kat. T, cena może zostać powiększona o kilka dodatkowych kosztów. Mowa tu o:

 • badaniu lekarskim, dzięki któremu zyskasz orzeczenie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi (200 zł);
 • państwowym egzaminie teoretycznym (30 zł);
 • państwowym egzaminie praktycznym (170 zł);
 • wydaniu prawa jazdy (100,50 zł).

Warto również pamiętać o kolorowym zdjęciu, którego koszt to około 30 zł.

Czy trzeba mieć prawo jazdy na ciągnik?

Tak, ponieważ jest to pojazd mechaniczny i do kierowania nim potrzebne są odpowiednie uprawnienia.

Prawo jazdy T można wyrobić po ukończeniu 16 lat (rozpoczęcie kursu może mieć miejsce 3 miesiące wcześniej). Dzięki niemu do kierowania traktorem nie będzie Ci potrzebne prawo jazdy kat. B.

Czy można jeździć traktorem bez prawa jazdy?

Nie, jazda bez prawa jazdy na ciągnik (albo kat. B) jest nielegalna i może wiązać się z wysokimi karami – grzywną w wysokości 1500 zł, a nawet zakazem prowadzenia pojazdów.

Jak się zdaje prawo jazdy na traktor?

Jeżeli chcesz zdobyć prawo jazdy na traktor, powinieneś w pierwszej kolejności zapisać się do odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców i stworzyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę.

Potrzebne Ci do tego będą orzeczenie lekarskie, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm, a także pisemna zgoda rodzica lub opiekuna (jeżeli nie ukończyłeś 18 lat). Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji adekwatnym do miejsca zamieszkania lub online.

Kurs na kategorię T prawa jazdy trwa 50 h, z czego 30 h to zajęcia teoretyczne, a 20 h praktyczne. Po zaliczeniu egzaminów wewnętrznych, przyjdzie czas na te państwowe, które odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

 • Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań – 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Aby go zdać, należy uzyskać 68 punktów na 74 możliwe.
 • Egzamin praktyczny obejmuje sprawdzenie umiejętności kandydata pod kątem przygotowania do jazdy, wykonywania zadań na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy na traktor?

Ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne to nie wszystko, do czego uprawnia kategoria T. Czym można jeździć, zdając egzamin na to prawo jazdy?

 • Pojazdami mieszącymi się w ramach kat. AM, czyli motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi (również z przyczepą).
 • Zespołami pojazdów składających się z ciągnika rolniczego i przyczepy.
 • Zespołami pojazdów składających się z pojazdu wolnobieżnego

PODSUMOWANIE:

 • Prawo jazdy na traktor to uprawnienia kategorii T
 • Prawo jazdy kat. T uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi
 • Koszt uzyskania prawa jazdy na traktor to wydatek ok. 1600-2600 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Międzynarodowe prawo jazdy
Międzynarodowe prawo jazdy Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Do kierowania pojazdem mechanicznym i uczestniczenia w ruchu drogowym w Polsce oraz krajach należących do Unii Europejskiej, w zupełności wystarczy uzyskane w kraju prawo jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na inny kontynent i również tam potrzebny Ci będzie samochód? W takim przyp...
Czytaj dalej
Prawo jazdy od 16 lat
Prawo jazdy od 16 lat Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy od 16 lat? To możliwe! Uprawnienia do kierowania niektórymi pojazdami daje bowiem kat. B1, dedykowana młodym miłośnikom motoryzacji, którzy już teraz chcieliby stać się uczestnikami ruchu drogowego. Jakie możliwości daje kategoria B1 prawa jazdy, ile kosztuje i czy opłaca si...
Czytaj dalej