Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 02.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
5/5 - (1 vote)

Ukraińskie prawo jazdy jest honorowane w naszym kraju, jednak istnieją w tym wypadku pewne ograniczenia czasowe, które warto poznać. Sprawdź, jak długo jest ważny taki dokument w Polsce i kiedy niezbędna okaże się jego wymiana.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy Ukrainiec musi wymienić prawo jazdy?

Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Ukraińskie prawo jazdy przestaje obowiązywać w przypadku osób, które zameldują się w Polsce na pobyt czasowy lub stały i przebywają na terytorium naszego raju przez ponad 185 dni. W takiej sytuacji obywatel Ukrainy ma obowiązek wymienić prawo jazdy na polskie w ciągu 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Jak to zrobić?

Czytaj także: Страхування автомобіля в Польщі громадянами України

Konieczne okaże się złożenie stosownego wniosku w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub dzielnicy. Niezbędne będzie dołączenie kilku dokumentów:

  • aktualnego zdjęcia;
  • dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego, karty pobytu lub zaświadczenia o zameldowaniu);
  • kserokopii prawa jazdy (wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem).

Wymiana prawa jazdy ukraińskiego na polskie to koszt 100,50 zł – jest on taki sam na terenie całego kraju. Niezbędne będzie również zweryfikowanie legalności prawa jazdy przez Konsulat Ukrainy, co wiążę się z dodatkową opłatą (113 zł).

Zwykle na dokument trzeba czekać kilka tygodni.

Czy ukraińskie prawo jazdy jest w Polsce ważne?

Tak, a wynika to z Konwencji Genewskiej o ruchu drogowy z dnia 8 listopada 1968 roku. Dzięki niej prawo jazdy z Ukrainy jest ważne w Polsce i jego posiadacz nie musi obawiać się mandatu czy jakichkolwiek problemów podczas kontroli.

Oczywiście, jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby chcące mieszkać i pracować w Polsce przez dłuższy okres, powinny wymienić ukraińskie prawo jazdy. Wzór wniosku znajdziesz w Internecie albo otrzymasz w urzędzie.

Czy Polak może zrobić prawo jazdy w Ukrainie?

Tak, każdy Polak może uzyskać prawo jazdy na Ukrainie i w ten sposób legalnie kierować pojazdami mechanicznymi na drogach publicznych. Warunkiem jest zameldowanie się w tym kraju na pobyt czasowy.

PODSUMOWANIE:

  • Ukraińskie prawo jazdy przestaje obowiązywać w przypadku osób, które zameldują się w Polsce na pobyt czasowy lub stały
  • Wymiana prawa jazdy ukraińskiego na polskie to koszt 100,50 zł
  • Każdy Polak może uzyskać prawo jazdy na Ukrainie

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Międzynarodowe prawo jazdy
Międzynarodowe prawo jazdy Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Do kierowania pojazdem mechanicznym i uczestniczenia w ruchu drogowym w Polsce oraz krajach należących do Unii Europejskiej, w zupełności wystarczy uzyskane w kraju prawo jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na inny kontynent i również tam potrzebny Ci będzie samochód? W takim przyp...
Czytaj dalej
Prawo jazdy od 16 lat
Prawo jazdy od 16 lat Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy od 16 lat? To możliwe! Uprawnienia do kierowania niektórymi pojazdami daje bowiem kat. B1, dedykowana młodym miłośnikom motoryzacji, którzy już teraz chcieliby stać się uczestnikami ruchu drogowego. Jakie możliwości daje kategoria B1 prawa jazdy, ile kosztuje i czy opłaca si...
Czytaj dalej