Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 02.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
5/5 - (1 vote)

Ukraińskie prawo jazdy jest honorowane w naszym kraju, jednak istnieją w tym wypadku pewne ograniczenia czasowe, które warto poznać. Sprawdź, jak długo jest ważny taki dokument w Polsce i kiedy niezbędna okaże się jego wymiana.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy Ukrainiec musi wymienić prawo jazdy?

Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Ukraińskie prawo jazdy przestaje obowiązywać w przypadku osób, które zameldują się w Polsce na pobyt czasowy lub stały i przebywają na terytorium naszego raju przez ponad 185 dni. W takiej sytuacji obywatel Ukrainy ma obowiązek wymienić prawo jazdy na polskie w ciągu 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Jak to zrobić?

Czytaj także: Страхування автомобіля в Польщі громадянами України

Konieczne okaże się złożenie stosownego wniosku w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub dzielnicy. Niezbędne będzie dołączenie kilku dokumentów:

  • aktualnego zdjęcia;
  • dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowodu osobistego, karty pobytu lub zaświadczenia o zameldowaniu);
  • kserokopii prawa jazdy (wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem).

Wymiana prawa jazdy ukraińskiego na polskie to koszt 100,50 zł – jest on taki sam na terenie całego kraju. Niezbędne będzie również zweryfikowanie legalności prawa jazdy przez Konsulat Ukrainy, co wiążę się z dodatkową opłatą (113 zł).

Zwykle na dokument trzeba czekać kilka tygodni.

Czy ukraińskie prawo jazdy jest w Polsce ważne?

Tak, a wynika to z Konwencji Genewskiej o ruchu drogowy z dnia 8 listopada 1968 roku. Dzięki niej prawo jazdy z Ukrainy jest ważne w Polsce i jego posiadacz nie musi obawiać się mandatu czy jakichkolwiek problemów podczas kontroli.

Oczywiście, jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby chcące mieszkać i pracować w Polsce przez dłuższy okres, powinny wymienić ukraińskie prawo jazdy. Wzór wniosku znajdziesz w Internecie albo otrzymasz w urzędzie.

Czy Polak może zrobić prawo jazdy w Ukrainie?

Tak, każdy Polak może uzyskać prawo jazdy na Ukrainie i w ten sposób legalnie kierować pojazdami mechanicznymi na drogach publicznych. Warunkiem jest zameldowanie się w tym kraju na pobyt czasowy.

PODSUMOWANIE:

  • Ukraińskie prawo jazdy przestaje obowiązywać w przypadku osób, które zameldują się w Polsce na pobyt czasowy lub stały
  • Wymiana prawa jazdy ukraińskiego na polskie to koszt 100,50 zł
  • Każdy Polak może uzyskać prawo jazdy na Ukrainie

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej