Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 20.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (2 votes)

Wybierasz się autem na wakacje? Koniecznie sprawdź zakres assistance, które posiadasz lub wykup to ubezpieczenie przed wyjazdem za granicę. Jakie ubezpieczenie samochodu na podróż powinniśmy mieć? O czym pamiętać kupując ubezpieczenie assistance w podróży?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które chroni nas w sytuacji awaryjnej – kiedy samochód popsuje się w trasie, musimy wymienić koło, albo dojdzie do wypadku i nie możemy kontynuować podróży. Dzięki posiadaniu tego ubezpieczenia, możemy skorzystać z holowania, auta zastępczego, pomocy w naprawie na miejscu zdarzenia (jeśli jest możliwa) czy innego rodzaju wsparcia. Ubezpieczenie assistance to bardzo praktyczna forma ochrony. 

Jakie ubezpieczenie assistance powinniśmy mieć wyjeżdżając za granicę lub podróżując po Polsce? 

Ubezpieczenie auta na podróż

Większość z nas wie, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, nie chroni w przypadku wystąpienia awarii czy konieczności holowania pojazdu. Co prawda do OC często otrzymujemy w gratisie właśnie podstawowy assistance, ale zdarza się, że jest to produkt o podstawowym zakresie, który słabo sprawdzi się w przypadku dłuższej podróży. 

Ubezpieczenie samochodu w podróży powinno mieć szeroki zakres. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o:

  • wysokim limicie holowania – podstawowy assistance to często np. ograniczenie do 50 km. W przypadku awarii może to pozwolić np. tylko na holowanie do najbliższego warsztatu
  • możliwości naprawy auta na miejscu lub w warsztacie np. w przypadku problemów z kołem
  • możliwości otrzymania samochodu zastępczego
  • opcji otrzymania wsparcia 24h na dobę, także w zakresie usługi tłumacza

Jeśli nasze assistance samochodowe ma bardzo ograniczony zakres albo obowiązuje tylko i wyłącznie na terytorium Polski, a my wyjeżdżamy za granicę, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. 

Dobre ubezpieczenie samochodu na podróż – na co zwrócić uwagę? 

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, wybierasz się za granicę, powinieneś pomyśleć o wielu kwestiach. Dobre ubezpieczenie assistance to przede wszystkim spokojna podróż i bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Możesz być pewien, że w razie wystąpienia niespodziewanych zdarzeń, nie zostaniesz sam ze swoim problemem. 

Oczywiście nie chodzi o to, aby myśleć o ewentualnej podróży jako źródle wszelkich możliwych zagrożeń, ale wszyscy wiemy, że awarie zdarzają się nawet w przypadku aut do tej pory zupełnie bezproblemowych. O ile z taką sytuacją jesteśmy w stanie poradzić sobie na miejscu, niedaleko od miejsca zamieszkania, o tyle takie zdarzenie w podróży, może być już znacznie bardziej brzemienne w skutkach i stresujące.

Dobre ubezpieczenie assistance na wyjazd powinno zawierać: 

  • holowanie samochodu bez limitu lub z dużym limitem (min. 200 km) 
  • naprawę auta na miejscu lub w warsztacie
  • dostarczenie paliwa w przypadku braku możliwości zatankowania np. na trasie
  • transport kierowcy i pasażerów
  • auto zastępcze
  • wsparcie tłumacza
  • organizację i pokrycie kosztów noclegu w przypadku awarii auta
  • możliwość organizacji i pokrycie kosztów podróży do kraju w przypadku braku możliwości kontynuowania podróży

Takie ubezpieczenie assistance w podróży to bardzo cenna pomoc, która może oszczędzić nam wielu kłopotów i ogromnych kosztów. Pamiętaj, że koszt pomocy drogowej za granicą może być nawet kilka razy wyższy niż w Polsce, a holowanie auta do kraju na własny koszt może nas kosztować nawet kilka razy więcej niż całoroczne ubezpieczenie assistance na podróż!

Assistance w podróży. Pomoc całoroczna czy krótkoterminowa?

Warto pamiętać, że nawet jeśli mamy podstawowe ubezpieczenie assistance, które sprawdza się w przypadku jazdy po mieście czy w niedalekiej odległości od domu, możemy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie, które będzie obowiązywało w czasie naszej podróży, np. za granicę. Takie krótkoterminowe assistance np. na 30 dni, może być idealną opcją dla osoby, która wyjeżdża np. wyłącznie raz czy dwa razy w roku i nie chce kupować kompleksowej ochrony assistance, której nie potrzebuje na co dzień. 

O czym pamiętać kupując assistance w podróży?

Pamiętaj! Na ubezpieczeniu na podróż lepiej nie oszczędzać! Polisa nie jest droga, zwykle kosztuje znacznie mniej niż pełny bak paliwa pojazdu, a problemy przed którymi nas chroni, mogą być naprawdę kosztowne! 

PODSUMOWANIE:

  • Assistance to dobrowolna polisa, która chroni przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń np. w podróży i umożliwia zorganizowanie niezbędnej pomocy. 
  • Dobre ubezpieczenie assistance to bezpieczeństwo i spokojne wakacje: nie warto rezygnować z tej ochrony. 
  • Przed wyjazdem dobrze sprawdzić jaki zakres ma nasze assistance, zwłaszcza jeśli otrzymaliśmy je jako dodatek do polisy OC. 
  • Jeśli nie mamy assistance, możemy zdecydować się na ubezpieczenie krótkoterminowe, które będzie nas chroniło np. przez 30 dni od momentu jego zawarcia. 
  • Pamiętaj, że w przypadku braku assistance pojazdu, koszty pomocy udzielonej za granicą, mogą być naprawdę spore. 

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej