Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Zostałeś poszkodowany w wypadku? Twoje auto nadaje się do naprawy, a Ty potrzebujesz samochodu, aby się przemieszczać i nie możesz sobie pozwolić na kilka dni bez „czterech kółek”? Sprawdź, kiedy należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy, a w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu auta! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co daje auto zastępcze z OC sprawcy kolizji lub wypadku?

Auto zastępcze z OC to nie fanaberia, ale jeden z naszych przywilejów, wynikających z ochrony ubezpieczeniowej. W ramach OC sprawcy, możemy nie tylko naprawić nasz pojazd, ale także korzystać z samochodu wynajętego na koszt ubezpieczyciela. 

Oczywiście z tego przywileju możemy skorzystać w określonych granicach i na pewnych zasadach. Warto jednak zdawać sobie z tego faktu sprawę – zwłaszcza jeśli naprawa naszego samochodu potrwa dłużej niż dzień lub dwa.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na jak długo przysługuje?

Jeśli mamy do czynienia ze szkodą częściową, czyli nasze auto kwalifikuje się do naprawy, wówczas auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje nam na cały okres naprawy pojazdu. Warto dodać, że do tego czasu liczy się nie tylko faktyczny okres naprawy. Wlicza się w to także oczekiwanie na rozpoczęcie prac, sporządzenie kosztorysu czy dostawę części niezbędnych do naprawy.

W przypadku odmowy wydania auta na cały okres naprawy przez towarzystwo ubezpieczeniowe, osoba poszkodowana może wypożyczyć samochód na koszt własny. Następnie zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy kolizji w celu rozliczenia faktury za taką usługę. Pamiętajmy, by wypożyczone auto było tej samej lub niższej klasy, co samochód wymagający naprawy.

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy? 

Faktem jest, że praktyka w zakresie refundacji kosztów użytkowania samochodu zastępczego z OC sprawcy była do niedawna niejednolita. Ubezpieczyciele kwestionowali konieczność posiadania samochodu zastępczego np. osobom prywatnym, które nie używały auta w celach zarobkowych. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, rekomendacją Rzecznika Finansowego i Komisji Nadzoru Finansowego, są to jednak praktyki nieprawidłowe, a osoba, która została poszkodowana w wypadku drogowym, ma prawo do auta zastępczego, bez względu na cel, w którym go używa. 

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje nam przy zachowaniu pewnych istotnych zasad, na cały okres naprawy pojazdu. W przypadku stwierdzenia szkody całkowitej, pojazd zastępczy z OC sprawcy, przysługuje poszkodowanemu od dnia zgłoszenia szkody aż do dnia wypłaty odszkodowania lub nabycia nowego auta.

Jeśli auto stoi w warsztacie, a naprawa się przedłuża np. z powodu braku części, warto zbierać dokumenty, które ten fakt potwierdzą.

Jaki samochód zastępczy z OC sprawcy?

O czym jeszcze trzeba pamiętać wynajmując samochód zastępczy z OC sprawcy? Jedną z ważniejszych kwestii, które trzeba mieć na uwadze jest klasa auta, które zamierzamy wynająć. Auto, które będziemy użytkować powinno być podobnej klasy, co nasz pojazd. Jeśli uszkodzony samochód to np. Toyota Yaris, nie możemy wynająć na koszt ubezpieczyciela sportowego BMW. W skrócie – jeśli wypożyczymy luksusowe auto, które będzie wyższej klasy, niż nasz dotychczasowy samochód, ubezpieczyciel nie pokryje całości wydatków związanych z wynajmem. 

Kiedy ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu? 

Co do zasady, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego, jeśli szkoda naprawiana jest z ubezpieczenia OC sprawcy. Warto jednak mieć na uwadze, że od tej reguły są pewne wyjątki i w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie ureguluje wydatków. Kiedy ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu auta? 

Przede wszystkim we wspomnianej wyżej sytuacji, czyli wtedy, gdy wypożyczone auto odbiega klasą od pojazdu dotychczas wykorzystywanego. Co więcej – ubezpieczyciel może poddać w wątpliwość zobowiązanie poniesienia kosztów naprawy, jeśli ta przedłuża się z przyczyn leżących po stronie poszkodowanego czy osoby trzeciej.

Dla przykładu - jeśli przedłużająca się naprawa wynika z opieszałości mechanika, ubezpieczyciel nie musi płacić za wynajem pojazdu w okresie przedłużającej się naprawy. Co innego, jeśli dłuższa naprawa wynika chociażby z oczekiwania na konieczne części.

Decydując się na wynajem auta na własną rękę warto pamiętać, że jeśli stawki wybranej wypożyczalni znacznie będą odbiegać od stawek obowiązujących aktualnie na rynku, ubezpieczyciel może nie pokryć całości kosztów za czas wynajmu auta. Stawka ta zostanie wówczas zweryfikowana zgodnie ze stawkami obowiązującymi na rynku lokalnym.

Czy za auto zastępcze z OC sprawcy się płaci? 

Ubezpieczenie OC gwarantuje pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy. Wiemy już natomiast, że nie zawsze towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobowiązane do pokrycia całości kosztów. W niektórych sytuacjach będziemy musieli dopłacić do ceny wynajmu lub też początkowo opłacić go w całości z własnej kieszeni.

To będzie konieczne w momencie, gdy zdecydujemy się na wynajem samochodu na własną rękę. Wówczas koszty wynajmu będziemy musieli ponieść osobiście, a dopiero w następnym etapie zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. To, co najważniejsze, to przedstawienie ubezpieczycielowi dowodów na zasadność wypożyczenia samochodu oraz przedstawienie niezbędnych faktur i rachunków.

Warto też mieć na uwadze, że ubezpieczyciele niekiedy mogą wskazać maksymalne ceny wynajmu pojazdu. Jeśli koszt usługi, na którą się zdecydujemy będzie znacznie od nich odbiegał, towarzystwo nie pokryje całości wydatków.

Wynajem z OC sprawcy – jak zorganizować pojazd zastępczy z OC? 

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym i chcesz skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy możesz wystąpić z takim wnioskiem w momencie zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi – ubezpieczyciel powinien przedstawić Ci możliwości (wypożyczalnia, flota własna, inne opcje). Możesz także skorzystać z auta zastępczego dostępnego w warsztacie, który naprawia Twój pojazd lub wynająć auto od wypożyczalni, która oferuje taką usługę i rozliczy się z TU.

Samochód zastępczy a szkoda całkowita

Jeżeli mamy do czynienia ze szkodą całkowitą lub przywrócenie stanu samochodu sprzed wypadku nie jest możliwe, wówczas również przysługuje nam auto zastępcze. Na jak długo możemy otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy w przypadku szkody całkowitej? Osoba poszkodowana może korzystać z takiego pojazdu do czasu otrzymania odszkodowania.

W wyjątkowych sytuacjach, okres ten może zostać wydłużony.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel domaga się zwrotu samochodu zastępczego? 

Może się zdarzyć, że pomimo prawa do samochodu zastępczego, ubezpieczyciel żąda zwrotu samochodu do wypożyczalni pomimo tego, że nasz pojazd nadal nie nadaje się do użytku. Co robić w takiej sytuacji? W każdej chwili możesz odwołać się od decyzji towarzystwa. O tym warto pomyśleć już nieco wcześniej i w razie czego gromadzić wszelkie dokumenty, które dotyczą bezpośrednio likwidacji szkody czy przeszkód w jej realizacji.

Przydatne mogą być dokumenty zaświadczające chociażby konieczność dłuższego oczekiwania na części zamienne. W przypadku niepowodzenia, ostatnią deską ratunku dla ubezpieczonego może być wsparcie Rzecznika Finansowego.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – mity

Temat wynajmu samochodu zastępczego obrósł w wiele szkodliwych mitów. Większość z nich to oczywiście kłamstwa. Warto więc sprawdzić, jak wygląda temat wynajmu lub wypożyczenia samochodu, który ma nam zrekompensować straty wynikające z braku pojazdu.

Poniżej obalamy kilka z nich. 

  • Jeśli możesz korzystać z komunikacji miejskiej, auto zastępcze z OC nie przysługuje

To nieprawda. Sąd Najwyższy uznał, że możliwość korzystania z komunikacji miejskiej nie może być powodem, dla którego ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów auta zastępczego z OC. 

  • Auto zastępcze przysługuje tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą

Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez Rzecznika Finansowego i Sąd Najwyższy, cel w jakim korzystamy z auta, nie ma znaczenia dla decyzji o przyznaniu pojazdu zastępczego. Jeśli potrzebujesz samochodu, aby odwozić dzieci do szkoły, dojeżdżać na zakupy, czy do pracy, auto zastępcze powinno zostać Ci przyznane. 

  • Ubezpieczyciel powinien pokryć wszystkie koszty związane z wynajęciem auta zastępczego z OC sprawcy

Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów paliwa, płynu do spryskiwaczy czy kosztu wynajmu pojazdu o wyższej klasie niż ten, którym dysponujesz na co dzień. Warto również zwrócić uwagę na koszt wynajmu – jeśli odbiega on znacząco od kosztów rynkowych, również może być zakwestionowany.

PODSUMOWANIE: 

  • W ramach OC sprawcy, możemy nie tylko naprawić nasz pojazd, ale także korzystać z samochodu wynajętego na koszt ubezpieczyciela. 
  • Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym.
  • Poszkodowany ma prawo do skorzystania z auta zastępczego dostępnego w warsztacie, który naprawia pojazd lub może wynająć auto na własną rękę od wypożyczalni.
  • W przypadku szkody częściowej, auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje nam na cały okres naprawy pojazdu.
  • W przypadku szkody całkowitej, okres wynajmu liczy się do momentu wypłaty odszkodowania, a w wyjątkowych przypadkach – do czasu nabycia nowego samochodu.
  • Auto zastępcze, które będziemy użytkować powinno być podobnej klasy, co nasz pojazd.
  • W przypadku wynajmu samochodu na własną rękę, jeśli stawki wybranej wypożyczalni będą odbiegać od stawek obowiązujących aktualnie na rynku, ubezpieczyciel nie pokryje całości kosztów za wynajem.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej