23/03/2020 14 września, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

W 2019 roku trafiło do naszego kraju prawie milion aut z zagranicy. To nie żart – statystyki Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego podają na podstawie CEP, że wjechało do nas aż 929 028 sztuk pojazdów, czyli o kilka tysięcy więcej niż w 2018. Każdy taki pojazd czeka rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy. Sprawdź, jak to zrobić.

Sprowadzenie auta z zagranicy

Auta z zagranicy, jak widać, płyną do nas szerokim strumieniem. Samochody kupione na miejscu i nowe auta z salonów to tylko niewielki procent motoryzacyjnych wyborów Polaków. Ponad połowa wszystkich sprowadzonych pojazdów pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów, co chyba nikogo nie dziwi.

Cała reszta mniej więcej sprawiedliwie rozkłada się na takie kraje jak Francja, Belgia, Holandia i kilka innych. A jakie auta najbardziej kochają Polacy? Oczywiście niemieckie „używki”. Ulubione modele, które ściągamy do naszych garaży to Audi A4, Volkswagen Golf oraz Opel Astra. 

O tym pamiętaj podczas kupna samochodu z zagranicy

Auto z zagranicy możesz kupić na własną rękę lub przez pośrednika. Aby zdobyć wymarzonego „niemca” lub „francuza” trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zanim kupimy auto, musimy mieć pewność, że otrzymaliśmy od sprzedającego szereg dokumentów.

Oto one: 

 • informację o stanie prawnym pojazdu 
 • dane wszystkich właścicieli pojazdu
 • wszystkie dokumenty samochodu czyli dowód własności, dowód rejestracyjny, przegląd stanu technicznego, analizę składu spalin, książkę serwisową oraz kartę pojazdu (jeśli została wydana).

Dopiero wtedy można podpisać umowę kupna – sprzedaży lub fakturę. Na pewno dla własnego bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy przypadkiem auto nie było kradzione. Możesz to zrobić po numerze VIN w specjalnie do tego przygotowanych rejestrach za granicą. Autem możesz do Polski przyjechać, ale gdy zostało już za granicą wyrejestrowane i nie ma tablic, musi dotrzeć do naszego kraju na lawecie. 

Pierwsze formalności w kraju 

Pierwszą czynnością, od której powinieneś zacząć załatwianie formalności, jest przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego umowy kupna – sprzedaży, jeśli nie została ona sporządzona od razu w dwóch wersjach językowych. Warto też przetłumaczyć wszystkie załączniki. 

Oczywiście samochód sprowadzony z zagranicy może mieć aktualne zaświadczenie o pozytywnym stanie technicznym. Jednak kiedy auto znajdzie się już w Polsce, trzeba wybrać się do stacji kontroli pojazdów. Tam możesz zrobić tylko uzupełniający lub dokładny przegląd techniczny. Zaświadczenie o aktualnym badaniu potrzebne ci będzie jako załącznik do pozytywnego przejścia procedury, jaką jest rejestracja auta z zagranicy. Jest to niezbędne, aby prawidłowo wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu.

Akcyza za sprowadzone auto

Następna formalność, która czeka na załatwienie, to opłacenie akcyzy. Masz na załatwienie tego 30 dni. W tym celu trzeba złożyć uproszczoną deklarację dla podatku akcyzowego (AKC-U/S). Można to zrobić w formie dokumentu papierowego złożonego w urzędzie celnym lub wysłanego pocztą. Inny sposób to złożenie deklaracji w formie elektronicznej.

Obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:

 • 3,1 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3
 • 18,6 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.

O tym, jak zapłacić akcyzę za samochód dowiesz się z naszego artykułu.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy – jak to zrobić?

Jak zarejestrować auto z Niemiec lub innego państwa? Otóż kiedy załatwimy już kwestię przeglądu i akcyzy, czas na wizytę w wydziale komunikacji. Tam właśnie trzeba złożyć wniosek o rejestrację pojazdu wraz z załącznikami.

Oto one:

 • przetłumaczone dokumenty – umowę, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym 
 • dowód opłacenia akcyzy
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju pochodzenia
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli przyjechaliśmy autem do Polski.

Po złożeniu tych dokumentów otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi, czasowym pozwoleniem (na 30 dni) i nalepkę kontrolną. Tego samego dnia musisz też wykupić OC, jeśli auto nie miało polisy tymczasowej na czas sprowadzania do Polski.  

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?

Rejestracja samochodu z Niemiec lub sprowadzonego z innego kraju wiąże się kosztami. Ile musimy zapłacić w wydziale komunikacji? Łącznie będzie to aż 1176 zł.

Oto stawki: 

 • tablice rejestracyjne zwyczajne – 80 zł 
 • tablice rejestracyjne indywidualne – 1000 zł 
 • dowód rejestracyjny – 54 zł 
 • karta pojazdu – 75 zł 
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł 
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł 
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł 
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł 

Razem w przypadku zwyczajnych tablic za całość zapłacisz 256 zł, a w przypadku indywidualnych tablic aż 1176 zł. 

Jednak całościowo rejestracja pojazdu z zagranicy kosztuje znacznie więcej niż w przypadku auta z rynku krajowego, ponieważ trzeba do tego doliczyć wcześniejsze opłaty za tłumaczenie dokumentów, przegląd techniczny i akcyzę. 

Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.