Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
3/5 - (2 votes)

W 2019 roku trafiło do naszego kraju prawie milion aut z zagranicy. To nie żart – statystyki Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego podają na podstawie CEP, że wjechało do nas aż 929 028 sztuk pojazdów, czyli o kilka tysięcy więcej niż w 2018. Każdy taki pojazd czeka rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy. Sprawdź, jak to zrobić.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprowadzenie auta z zagranicy

Auta z zagranicy, jak widać, płyną do nas szerokim strumieniem. Samochody kupione na miejscu i nowe auta z salonów to tylko niewielki procent motoryzacyjnych wyborów Polaków. Ponad połowa wszystkich sprowadzonych pojazdów pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów, co chyba nikogo nie dziwi.

Czytaj także:
Rejestracja auta
Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Cała reszta sprowadzonych na polski rynek samochodów mniej więcej sprawiedliwie rozkłada się na takie kraje jak Francja, Belgia, Holandia i kilka innych państw. A jakie auta najbardziej kochają Polacy? Oczywiście niemieckie „używki”. Ulubione modele, które ściągamy z zagranicy do naszych garaży to Audi A4, Volkswagen Golf oraz Opel Astra.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy dokumenty

Auto z zagranicy możesz kupić na własną rękę lub przez pośrednika. Aby zdobyć wymarzonego „niemca” lub „francuza” musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zanim kupisz auto, musisz mieć pewność, że otrzymałeś od sprzedającego szereg niezbędnych dokumentów. Wyjaśniamy krok po kroku, o jakie chodzi.

Oto one:

 • informacja o stanie prawnym pojazdu
 • dane wszystkich właścicieli pojazdu
 • wszystkie dokumenty samochodu czyli dowód własności, dowód rejestracyjny, przegląd stanu technicznego, analiza składu spalin, książka serwisową oraz karta pojazdu (jeśli została wydana).

Dopiero wtedy można podpisać umowę kupna – sprzedaży lub fakturę. Na pewno dla własnego bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy przypadkiem auto nie było kradzione. Możesz to zrobić po numerze VIN w specjalnie do tego przygotowanych rejestrach za granicą. Autem możesz do Polski przyjechać, ale gdy zostało już za granicą wyrejestrowane i nie ma tablic, musi dotrzeć do naszego kraju na lawecie.

Ile trwa rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Przed tobą rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, jednak nie od razu. Pierwszą czynnością, od której powinieneś zacząć załatwianie formalności, jest przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego umowy kupna – sprzedaży, jeśli nie została ona sporządzona od razu w dwóch wersjach językowych. Warto też przetłumaczyć wszystkie załączniki.

Oczywiście samochód sprowadzony z zagranicy może mieć aktualne zaświadczenie o pozytywnym stanie technicznym. Jednak kiedy auto znajdzie się już w Polsce, trzeba wybrać się do stacji kontroli pojazdów. Tam możesz zrobić tylko uzupełniający lub dokładny przegląd techniczny. Zaświadczenie o aktualnym badaniu potrzebne ci będzie jako załącznik do pozytywnego przejścia procedury, jaką jest rejestracja auta z zagranicy. Jest to niezbędne, aby prawidłowo wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu.

Ile trwa rejestracja sprowadzonego samochodu? Tyle samo, co rejestracja auta już zarejestrowanego w kraju. Same procedury urzędowe nie różnią się niczym. Należy jednak wcześniej zadbać o wykonanie badania technicznego w Polsce, a także przygotować tłumaczenie dokumentów niezbędnych do rejestracji.

Akcyza za sprowadzone auto

Następny krok, który poprzedza formalność, jaką jest rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, to opłacenie akcyzy. Masz na załatwienie tego 30 dni. W tym celu musisz złożyć uproszczoną deklarację dla podatku akcyzowego (AKC-U/S). Można to zrobić w formie dokumentu papierowego złożonego w urzędzie celnym lub wysłać go pocztą. Inny sposób to złożenie deklaracji w formie elektronicznej.

Na auto sprowadzone z zagranicy obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego:

 • 3,1 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3
 • 18,6 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.

O tym, jak zapłacić akcyzę za samochód dowiesz się z naszego artykułu.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy – jak to zrobić?

Jak zarejestrować auto z Niemiec lub innego państwa? Otóż kiedy załatwisz już kwestię przeglądu i akcyzy, czas na wizytę w wydziale komunikacji. Tam właśnie trzeba złożyć wniosek o rejestrację pojazdu wraz z załącznikami.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy – oto potrzebne dokumenty:

 • przetłumaczone dokumenty – umowa, karta pojazdu i dowód rejestracyjny
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym
 • dowód opłacenia akcyzy
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju pochodzenia
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli przyjechałeś autem do Polski.

Po złożeniu tych dokumentów otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu wraz z tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi, czasowym pozwoleniem (na 30 dni) i nalepkę kontrolną. Tego samego dnia musisz też wykupić OC, jeśli auto nie miało polisy tymczasowej na czas sprowadzania do Polski.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?

Rejestracja samochodu z Niemiec i w ogóle rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy wiąże się dość wysokimi kosztami. Ile musimy zapłacić w wydziale komunikacji? Łącznie będzie to aż 1176 zł.

Oto stawki:

 • tablice rejestracyjne zwyczajne – 80 zł
 • tablice rejestracyjne indywidualne – 1000 zł
 • dowód rejestracyjny – 54 zł
 • karta pojazdu – 75 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł

Razem w przypadku zwyczajnych tablic za całość zapłacisz 256 zł, a w przypadku indywidualnych tablic aż 1176 zł.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, to jak widać koszty co najmniej sięgające niemal 1200 zł w przypadku tablic indywidualnych. Jednak całościowo rejestracja pojazdu z zagranicy kosztuje znacznie więcej niż w przypadku auta z rynku krajowego. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że do kosztów związanych z formalnościami załatwianymi w wydziale komunikacji trzeba doliczyć wcześniejsze opłaty za:

 • ewentualne wynajęcie lawety
 • tłumaczenie dokumentów
 • przegląd techniczny
 • akcyzę.

Koniecznie trzeba też wspomnieć o kosztach związanych ze sprawdzeniem stanu technicznego samochodu przed jego zakupem. Weryfikowanie historii samochodu w usłudze  HistoriaPojazdu.gov.pl jest bezpłatne. Dzięki niej możesz sprawdzić, czy auto nie było w przeszłości taksówką, nie pochodzi z kradzieży lub nie jest powypadkowe. Absolutnie nie wolno wierzyć handlarzowi, który zapewnia, że wszystko jest w porządku. Jednak historię pojazdu z zagranicy można sprawdzić także na komercyjnych dekoderach VIN, a z tym wiąże się już dodatkowa opłata.

Koszt zarejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy – tabela

Typ opłaty Kwota (zł)
tablice rejestracyjne (zwykłe) 80
tablice rejestracyjne (indywidualne) 1000
dowód rejestracyjny 54
karta pojazdu 75
pozwolenie czasowe 13,50
naklejka kontrolna 18,50
naklejka legalizacyjna 12,50
opłata ewidencyjna 2,50
podsumowanie (tablice rejestracyjne zwykłe) 256
podsumowanie (tablice indywidualne) 1176

Przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy

Wiesz już, ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy. Jednak musisz jeszcze być przygotowany na wydatek związany z wykonaniem przeglądu technicznego samochodu. Warto sobie zadać pytanie, czy badanie techniczne pojazdu z Niemiec lub innego kraju jest konieczne, skoro często taki używany samochód ma aktualne badanie? Okazuje się, że przegląd samochodu z zagranicy, określany też jako pierwsze badanie w kraju lub przegląd zerowy, jest obowiązkowy w celu rejestracji pojazdu w naszym kraju. Aby wykonać taki przegląd, musisz przygotować niezbędne dokumenty, a są to:

 • dowód rejestracyjny z poprzedniego kraju
 • czasowa rejestracja na terenie Polski
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku
 • doraźne badanie zbiornika LPG wykonane przez TDT (Transportowy Dozór Techniczny), jeśli samochód posiada instalację LPG.

W trakcie przeglądu sprowadzonego auta diagnosta dokładnie sprawdza stan techniczny pojazdu oraz zgodność numerów nadwozia. Istotne jest także dostosowanie auta do poruszania się po naszych drogach – zwłaszcza w przypadku aut z innym oświetleniem czy „anglików”. Przegląd trwa około 30 minut.

Czy w takim razie koszt badania technicznego dla aut z zagranicy jest wyższy niż w przypadku samochodu z Polski? Na szczęście nie i wynosi on:

Ubezpieczenie OC AC samochodu po sprowadzeniu z zagranicy

Na fakt, ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, wpływa też konieczność ubezpieczenia pojazdu, czyli obowiązek ubezpieczenia auta. Być może na czas sprowadzenia pojazdu z zagranicy wykupiłeś krótkoterminowe OC. Musisz uważać, bo taka polisa wygasa po upływie terminu. Pamiętaj, że po zarejestrowaniu samochodu musisz go ubezpieczyć w Polsce na kolejny rok najpóźniej w dniu rejestracji. Korzystne OC możesz kupić, porównując oferty ubezpieczycieli w porównywarce OC AC.

Jednak wielu właścicieli samochodów decyduje się na dodatkowe polisy dla swojego samochodu. Pamiętaj, że zakres ochrony zależy w ich przypadku od ceny. Im wyższa cena, tym pełniejsza ochrona. Dlatego kupując AC, Assistance czy NNW, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Każdą z tych polis można wykupić w dowolnym terminie dogodnym dla właściciela samochodu.

PODSUMOWANIE:

 • Polacy chętnie kupują samochody sprowadzone z zagranicy, a szczególnie niemieckie marki takie jak Audi, VW i Opel.
 • Przed zakupem pojazdu za granicą koniecznie trzeba sprawdzić historię pojazdu oraz jego stan techniczny.
 • Formalności poprzedzające rejestrację samochodu w Polsce to przetłumaczenie dokumentów, przegląd techniczny oraz opłata akcyzy.
 • Rejestracja samochodu z zagranicy wymaga złożenia wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami w wydziale komunikacji.
 • Koszty urzędowe to 256 zł w przypadku zwyczajnych tablic i aż 1176 zł w przypadku indywidualnych.
 • Do ogólnego kosztu rejestracji samochodu z zagranicy trzeba doliczyć m. in. koszt sprawdzenia stanu technicznego, opłatę akcyzy, cenę za tłumaczenie dokumentów.
 • Koszt przeglądu technicznego auta z zagranicy to 98 zł lub 162 zł dla samochodu z instalacją gazową.
 • Najpóźniej w dniu rejestracji samochodu z zagranicy trzeba wykupić dla niego polisę OC.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej