Świat węglowy, czy to nie brzmi tajemniczo? Dla niektórych z pewnością tak. Czym zatem jest ślad węglowy? Jest to emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu oraz innych gazów cieplarnianych wyrażonych w ekwiwalencie CO2.
Z tego artykułu dowiesz się...
Czy mam wpływ na ślad węglowy?
Ślad węglowy może zostawiać każdy z nas, w zależności od tego, jakiego rodzaju decyzje podejmuje na co dzień. Zależy to na przykład od tego, na jakie produkty się decydujemy, z jakiego rodzaju sprzętu korzystamy, a także jakiego rodzaju firmy wspieramy. Wszystkie te, z powodu codzienne, błahe decyzje, niosą za sobą szereg konsekwencji, które inaczej nazywane są śladem ekologicznym.
Co za tym idzie, ślad węglowy to wszystkie działania konkretnej osoby lub firmy, w tym takie decyzje, jak kwestia dotycząca codziennego transportu, czy też miejsca zamieszkania lub, w przypadku organizacji, na przykład magazynów lub sklepów. Do elementów wliczanych w ślad węglowy włączone są również emisje związane z wydobyciem surowców lub wytworzeniem surowców, z których stworzony jest produkt, jak również brana jest pod uwagę ewentualna możliwość recyklingu i wykorzystania powstałych materiałów po raz kolejny.
Jest to oczywiście bardzo ogólne spojrzenie na kwestię śladu węglowego, jednakże co do zasady oddaje on sposób myślenia o tym procesie.
Jakiego rodzaju codzienne działania mogą wpływać na zmniejszenie CO2?
Zazwyczaj, kiedy myślimy o wytwarzaniu CO2, to w pierwszym skojarzeniu widzimy wielkie fabryki i firmy, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Rzadko kiedy dokonując zakupu lub decydując się na zwyczajne, codzienne działania myślimy również o naszym wpływie na środowisko. Okazuje się, że takie drobne decyzje wielu osób mogą przynieść całkiem spore zmiany. Dla przykładu, gdy do swojej lodówki wkładasz wyłącznie wychłodzone lub w temperaturze pokojowej pokarmy, a nie gorąca to ograniczysz emisję CO2 aż o 7 kg rocznie!
Warto wiedzieć! Pomysły na zmniejszenie produkcji CO2 w życiu codziennym.
- Jeśli decydujesz się na przygotowanie wody, to do czajnika lub garnka wlej dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz. Okazuje się bowiem, że w Europie bardzo często gotujemy wodę w nadmiernej ilości. Taka prosta czynność może ograniczyć emisję dwutlenku węgla o kilkanaście kilogramów w ciągu roku.
- Jeżeli wybierasz się na zakupy, pamiętaj o tym, aby wziąć ze sobą torbę wielorazowego użytku. To nawet 8 kg rocznie oszczędnego dwutlenku węgla!
- Kupuj lokalnie! Jeżeli w twojej okolicy znajdują się sklepy, do których dotrzeć możesz bez auta, spróbuj skorzystać z tej odrobiny ruchu i zaoszczędź na produkcji dwutlenku węgla w ramach dojazdu. Jeżeli jednak musisz pojechać na zakupy autem, to zrób większe zakupy i po prostu wykonuj je rzadziej.
- Ważne jest również odpowiedzialny podróżowanie. Bardzo często na biletach kolejowych możesz znaleźć informację o emisji CO2. W ten sposób możesz dowiedzieć się, w jakim stopniu wpływasz na środowisko. Dlatego, jeśli jest to tylko możliwe, warto decydować się na masowe, publiczne środki transportu. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej, można skorzystać na przykład z roweru!
- Naprawiaj! Kiedy decydujemy się na zakup sprzętu, warto zastanowić się, czy faktycznie będziemy z niego korzystać, ponieważ jego produkcja często ma niebagatelny wpływ, w skali masowej, na ślad węglowy. Zatem decydujmy podczas zakupów odpowiedzialnie, a zanim zdecydujemy się na wyrzucenie starego sprzętu i zamienienie go na nowy zweryfikujmy, czy nie da się naprawić zasłużonego urządzenia.
- Nie marnuj jedzenia! Często w naszych lodówkach znajduje się na samym końcu półki produkt, o którym dawno żeśmy zapomnieli. Nie oszukujmy się, taka sytuacja zdarzyła się każdemu z nas! Starajmy się jednak ich unikać. Jeśli kupiliśmy za dużo jedzenia, z którego nie jesteśmy w stanie skorzystać, podzielimy się z innymi. Skorzystajmy z tak zwanych jadłodzielni, gdzie w lodówkach można zostawić opisany uprzednio produkt (użyte produkty, data ważności).
- Decydując się na wybór jedzenia miejmy na uwadze, że wyprodukowanie 1 kg mięsa to około 2 000 litrów wody. Co do zasady hodowla zwierząt w niemałym stopniu odpowiada za wszystkie gazy cieplarniane.
W internecie znaleźć można wiele kalkulatorów śladu węglowego, które obliczoną za nas, w jaki sposób konkretna decyzja zakupowa wpływa na środowisko. To, czego możemy być pewni nawet bez korzystania z kalkulatora, to zwracanie szczególnej uwagi na opakowania, niepotrzebną folię i plastik.
Które z domowych sprzętów zużywają najwięcej energii? Możesz być zaskoczony!
Zazwyczaj myślimy, że telewizor, laptop czy kuchenka mikrofalowa niosą za sobą najwyższe zużycie prądu w kWh/rok.
Okazuje się, że wśród sprzętów domowych najwięcej energii pobiera w skali roku: kuchenka elektryczna i indukcyjna, a na trzecim miejscu znajduje się bojler elektryczny. Dla wielu zaskoczeniem może być miejsce czwarte, ponieważ znajduje się na nim czajnik, który zużywa 292 kWh/rok! Kolejnym sprzętem, z którego powinniśmy korzystać rozważnie, jest zmywarka do naczyń, której średnia to 262 kWh/rok.
Laptop, odkurzacz czy kuchenka mikrofalowa pobierają o wiele mniej energii i w rankingu znajdują się odpowiednio na 14., 15. i 16. miejscu.
źródło: https://enerad.pl/aktualnosci/ranking-urzadzen-pobierajacych-najwiecej-pradu/
Paperless to też decyzja! Nasz wspólna!
Jeżeli mnie musimy, to nie drukujemy. Dziś wiele dokumentów możemy przechowywać w formie elektronicznej, w chmurze, czy też nawet na telefonie komórkowym. Warto przemyśleć, czy nie wygodniej będzie zachować ewentualną dokumentację wyłącznie w formie elektronicznej. Oszczędności dla jednej osoby z tytułu niekorzystania z drukarki to nawet do 7 kg dwutlenku węgla rocznie.
W Beesafe możesz przechować polisę w formie elektronicznej, dodając ją do walletu, który działa zarówno na systemach iOS, jak i Android. U nas wszystkie ewentualne zmiany i informacje dotyczące ubezpieczenia znajdziesz w portalu klienta, do którego zalogować się możesz w dowolnej chwili.
Pamiętajmy, aby wszystkie nasze codzienne decyzje podejmować rozważnie!
Produkują tlen i są łatwe w utrzymaniu. Dlaczego wciąż jest ich tak mało w miastach? Poznaj korzyści!
Z czym wiąże się eco transport? Czy decydując się na zakup samochodu wystarczy wybranie elektryka?
Ubrania z ananasa!? Kto o tym słyszał? Co może powstać z ulubionego owocu wielu Polaków? Sprawdziliśmy!
Polisa digital z dostawą do domu
Pierwszy rok Beesafe z perspektywy HR
2 informacje do wyceny OC/AC? Jak działa innowacyjny kalkulator Beesafe?