Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 O Beesafe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Obecnie ludzie bardzo często szukają rozwiązań dotyczących jakości powietrza w mieście, obniżenia temperatury albo też wyciszenia w pobliżu osiedli mieszkalnych. Mimo całej technologii, którą dysponujemy, czasem należy zwrócić się o najprostszym rozwiązaniu. Tu z pomocą przychodzą drzewa.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co dają drzewa w mieście?

Zacznijmy od najważniejszego. Przede wszystkim właśnie dzięki drzewom w dużych ośrodkach miejskich może poprawić się powietrze. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Dzięki tym procesom w mieście obniża się prawdopodobieństwo wystąpienia smogu. Warto wiedzieć, że drzewo liściaste, które ma około 10 m wysokości, wytwarza około 118 kg tlenu w ciągu roku. Statystycznie człowiek zużywa 176 kg tlenu na rok.

Stuletni buk potrafi zaabsorbować 4800 kg dwutlenku węgla i wyprodukować 3500 kg tlenu.

Może to wystarczyć nawet dla 10 osób na rok! Warto podkreślić, że w miastach, w których jest dużo drzew i obszarów zielonych, mieszkańcy rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.

Pory roku a korzyści z drzew

Co równie istotne drzewa odpowiadają za utrzymanie stabilnej temperatury w ramach różnych pór roku. Latem stanowią schronienie dla zwierząt i ludzi, wytwarzając tlen, a zimą stanowią naturalną barierę dla wiatru, co w przypadku wielorodzinnych budynków miejskich oznacza zmniejszenie kosztów ogrzewania. Korona drzew potrafią wyhamować prędkość wiatru o około 20%, a w niektórych wypadkach nawet do 70%.

Miejmy również na uwadze to, że to właśnie w miastach bardzo często występują nadmiar wody po ulewnych deszczach albo też długotrwała susza. Dzięki drzewom możliwe jest zmagazynowanie wody w ich korzeniach, co znacząco wpływa na wchłanialność nadmiaru wilgoci. Drzewa odpowiadają też za utrzymanie odpowiednich zasobów wilgoci w okresie braku wody. Korzenie drzew potrafią też oczyścić wodę z zanieczyszczeń, a latem zatrzymują nawet 30% opadów.

W centrach miast, gdzie zazwyczaj dominuje typowo miejskie, betonowe otoczenie, w trakcje upałów panuje bardzo wysoka temperatura. W porównaniu z obszarami podmiejskimi różnica, w zakresie temperatury, może wynosić od 4 do nawet 8 stopni Celsjusza. W ciągu dnia drzewa potrafią oddać od 200 l do 400 l wody do otoczenia, dzięki czemu odczuwalna temperatura w obszarach zielonych jest dużo przyjemniejsza.

Jednym z elementów, o którym rzadko się wspomina, jest poziom hałasu. Miasta ze swej natury są głośne. Często infrastruktura miejska w postaci dróg potrafi niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie mieszkańców w okolicy. Dla wielu ludzi przebodźcowanie dźwiękiem stanowi istotny aspekt zdrowia psychicznego.

Drzewa mają również wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Możemy spotkać się z badaniami, w których wskazano, że mają one wpływ na poprawienie bezpieczeństwa na drogach.  Dzięki drzewom zazwyczaj zmniejsza się prędkość pojazdu nawet do 24 km/h, a liczba wypadków spada od 5% do 20%. Dodatkowo zazwyczaj gdy myślimy o drzewach w kontekście poruszania się po mieście, myślimy o zniszczonej nawierzchni ulicznej. Nic jednak bardziej mylnego.

Prawidłowo wykonana jezdnia oraz ta, o którą regularnie dbamy, nie musi być zniszczona przez korzenie drzew. Dzięki rozbudowanym koronom drzew asfalt jest chroniony przed przegrzaniem, co znacząco wydłuża trwałość nawierzchni.

Drzewa generują przychód?

Co ciekawe w miastach zaobserwowano również, wzrost przychodów lokali usługowych, które znajdują się przy zadrzewionych ulicach – nawet o 20%. Drzewa, jak i cała zieleń, w znacznym stopniu poprawiają samopoczucie człowieka, obniżają agresję, napięcie, a nawet ciśnienie krwi.

W dużych ośrodkach miejskich coraz częściej w ramach budżetów partycypacyjnych mieszkańcy decydują się na sadzenie drzew. Sprawdź, czy w Twojej okolicy powstają takie projekty!

PODSUMOWANIE:

  • Drzewa to zdecydowanie lepsza jakość powietrza. Zapobiegają powstawaniu smogu i dzięki nim mieszkańcy rzadziej chorują na choroby układu oddechowego.
  • Dzięki koronom drzew zredukowany jest poziom hałasu, który doskwiera mieszkańcom miast.
  • Drzewa odpowiadają za ustabilizowanie temperatury zarówno latem, jak i zimą. Dodatkowo korona drzew stanowi barierę przed wiatrem, dzięki czemu zmniejszyć można koszty ogrzewania w budynkach wielorodzinnych.
  • Drzewa doskonale magazynują wodę, dzięki czemu ulewy w mieście nie niosą za sobą tak tragicznych skutków.
  • Zieleń, w tym również drzewa w mieście, potrafią zredukować poziom stresu i agresji.

źródła:

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Pierwszy rok Beesafe z perspektywy HR Autor Przemysław Pepla O Beesafe Brak komentarzy
Początek roku jest dobrą okazją do retrospekcji starego roku. Tym bardziej, że 2021 zaczęliśmy onboardingiem dla 12 osób, co znacząco podkręciło nasz licznik uwijających się pszczółek. Już teraz mamy na pokładzie ponad 90 osób, które codziennie dostarczają konkretne wartości dla ...
Czytaj dalej