Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Posiadasz auto w leasingu? Zaciągnąłeś kredyt samochodowy? Korzystasz z auta na podstawie wynajmu długoterminowego? Co w sytuacji, gdy zniszczenie nie do końca Twojego samochodu stanie się faktem? Jak rozliczana jest szkoda całkowita samochodu na raty? 

Nie każdego stać, aby za nowe auto prosto z salonu zapłacić gotówką. Nie każdemu uśmiecha się też kupowanie samochodu z drugiej ręki. Optymalnym wyjściem może więc okazać się samochód na raty. Zniszczenie samochodu na raty czy szkoda całkowita w leasingu może nieco skomplikować sprawę. Co w sytuacji, gdy dojdzie do zniszczenia auta, za które raty nie zostały jeszcze spłacone? Co stanie się, gdy miejsce będzie miała szkoda całkowita samochodu na raty?

Samochód na raty a ubezpieczenie

Decydując się na auto w leasingu musisz wiedzieć, że właścicielem samochodu w dalszym ciągu pozostaje firma leasingowa, która może wymagać pełnego pakietu ubezpieczeń. Wobec tego, zagadnienie “szkoda całkowita a leasing” może wydawać się nieco skomplikowane. Fakt, że nie jesteś właścicielem pojazdu nie zwalnia Cię jednak z obowiązku ponoszenia kosztów ewentualnych napraw w przypadku kolizji czy odpowiedzialności w przypadku szkody całkowitej. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja z prawem własności w momencie zaciągnięcia kredytu samochodowego. Wówczas to Ty stajesz się właścicielem samochodu, ale jego współwłaścicielem pozostaje bank. Twoim obowiązkiem jest więc wykupienie polisy OC. A czy możliwy jest kredyt samochodowy bez AC? W praktyce bank zawsze będzie wymagał od Ciebie objęta pojazdu dodatkowym ubezpieczeniem AC, które stanowi dla niego jedno z najważniejszych zabezpieczeń na wypadek kradzieży auta czy jego uszkodzenia. 

Ostatnią możliwością korzystania z auta na raty jest wynajem długoterminowy. W tym przypadku, auto nigdy nie będzie jednak Twoją własnością, a umowę ubezpieczenia podpisuje jego właściciel. Koszty polis są wliczone w koszty najmu, a na Tobie jako wynajmującym nie spoczywa już obowiązek dodatkowego ubezpieczenia. 

Co to jest szkoda całkowita? 

Co ciekawe, w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych, prawo nie definiuje szkody całkowitej. Definicja tego pojęcia wywodzi się z praktyki ubezpieczeniowej i oznacza sytuację, w której szkoda nie nadaje się do naprawy lub gdy jej koszt naprawy nie jest opłacalny ze względów ekonomicznych. Przyjęło się, że szkoda całkowita najczęściej zachodzi w momencie, kiedy koszty naprawy uszkodzonego pojazdu przewyższy 70 proc. wartości auta.

Szkoda całkowita a leasing: co warto wiedzieć?

Przede wszystkim pamiętaj, że właścicielem auta w tym przypadku nadal pozostaje firma leasingowa. Samochód w leasingu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC i AC, a często także NNW czy nawet ubezpieczeniu GAP, czyli ubezpieczeniu chroniącym przed utratą wartości pojazdu. Najczęściej koszty pakietu ubezpieczeń są wliczane do comiesięcznej raty, którą będziesz musiał opłacić. Co jednak w sytuacji, gdy umowa leasingowa nadal obejmuje, a w stosunku do przedmiotu umowy została stwierdzona szkoda całkowita? 

Szkoda całkowita samochodu na raty – co z pozostałą należnością?

Szkoda całkowita auta w leasingu najczęściej oznacza przedwczesne wygaśnięcie umowy. Nie zwalnia Cię to jednak z odpowiedzialności i nadal jesteś zobowiązany do spłacenia rat, które pozostały do wygaśnięcia umowy. Pamiętaj też, że w przypadku samochodu w leasingu do czynienia mamy z cesją ubezpieczenia, co oznacza, że podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowania jest firma leasigowa. Wówczas to z otrzymanego świadczenia, firma ureguluje niezapłacone raty. Jeśli odszkodowanie otrzymane z ubezpieczenia okaże się niewystarczające, wówczas z własnej kieszeni będziesz musiał spłacić samochód. 

W nieco lepszej sytuacji będziesz w momencie posiadania wspomnianego wyżej ubezpieczenia GAP. Wówczas, środki z niego pokryją różnicę pomiędzy wysokością otrzymanego odszkodowania a niezapłaconymi ratami. 

A co jednak w sytuacji, gdy wypłacone z polisy odszkodowanie przewyższy wartość rat? W takiej sytuacji, firma leasingowa powinna zwrócić Ci różnicę, ale może też zachować ją na poczet kolejnej umowy leasingowej. 

PODSUMOWANIE: 

  • Szkoda całkowita oznacza szkodę, która nie nadaje się do naprawy lub koszty jej usunięcia nie są opłacalne z punktu ekonomicznego. 
  • Firmy leasingowe czy banki udzielające kredytu samochodowego, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, będą wymagały dodatkowej polisy AC.
  • Jeśli zdecydujesz się na wynajem długoterminowy, koszty ubezpieczenia będą wliczone w comiesięczne raty.
  • Szkoda całkowita samochodu w leasingu najczęściej oznacza przedwczesne wygaśnięcie umowy.
  • W przypadku auta w leasingu do czynienia mamy z cesją ubezpieczenia, co oznacza, że podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowanie jest firma leasigowa.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej