Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie AC często rodzi wiele pytań. Jedne związane są z zasadnością posiadania samego Autocasco i tego, czy jest ono opłacalne, inne dotyczą zgłoszenia szkody. Kwestią, która nurtuje wielu kierowców jest jednak: “szkoda z AC: kiedy zgłosić?”. Których szkód nie zgłaszać z AC? Kiedy bardziej opłacalna będzie likwidacja szkody na własną rękę? Sprawdźmy!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni interesy osób trzecich, które ucierpią w wyniku zdarzenia, za które jesteś odpowiedzialny. Ubezpieczenie AC w tym przypadku pokryje koszty szkód, do których doszło po Twojej strony. Załóżmy więc, że faktem staje się szkoda z AC. Kiedy zgłosić szkodę, a kiedy usunąć ją we własnym zakresie? Z jakimi stratami musisz się liczyć zgłaszając szkodą z Autocasco? 

Ubezpieczenie AC: na co warto zwrócić uwagę?

Zakres ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, nie jest regulowany ustawowo. Można go dowolnie kształtować tak, aby jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb. Decydując się na Autocasco i podpisując umowę ubezpieczenia, warto jednak poświęcić chwilę i zweryfikować zapisy w OWU. Zwróć szczególną uwagę na zakres polisy, a także na pojęcie franszyzy.

Może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów szkód do określonej sumy. Przykładowo – jeśli w umowie została zawarta franszyza integralna w wysokości 500 złotych, oznacza to, że w przypadku, gdy szkoda wyniesie mniej niż ustalona kwota, ubezpieczyciel jej nie pokryje. A co w sytuacji, kiedy szkoda przewyższy przyjętą franszyzę? Czy zawsze jest sens zgłaszać szkodę z Autocasco? Tę kwestię warto rozważyć także w kontekście zniżki AC. 

Których szkód nie zgłaszać z AC? 

Zgłoszenie szkody zarówno z ubezpieczenia OC, jak i AC, wiąże się z utratą zniżki. AC będzie przydatne między innymi w sytuacji, kiedy to Twój samochód ucierpi w zdarzeniu, którego będziesz sprawcą. Zanim jednak zgłosisz szkodę z AC, zastanów się czy takie rozwiązanie będzie tak naprawdę opłacalne.

Każde zgłoszenie szkody będzie skutkowało utratą zniżki. Musisz przekalkulować, w jaki sposób odebranie ulgi wpłynie na cenę Twojego ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że posiadane zniżki to tylko jeden z wielu czynników kształtujących wysokość składki. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę także Twój profil kierowcy, historię ubezpieczeniową oraz parametry auta.

Szkoda z Autocasco a utrata zniżki AC

Tak, jak wspomnieliśmy – zgłoszenie szkody będzie wiązało się z odebraniem nam zniżki. Jak wysokiej? To zależy. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w sposobie “nagradzania” i “karania” kierowców. Zazwyczaj każda szkoda będzie kosztowała Cię 10 proc. zniżki, ale miej na uwadze fakt, że niektórzy ubezpieczyciele za to samo zdarzenie odbiorą Ci jednak aż 20 proc.

Zanim więc zdecydujesz się zgłosić szkodę z AC, sprawdź czy takie rozwiązanie będzie rzeczywiście opłacalne. Możesz poprosić też ubezpieczyciela o wycenę odszkodowania i dopiero wtedy podjąć decyzję, czy likwidacja szkody z AC naprawdę ma sens.

Terminy zgłoszenia szkody z AC: ile masz czasu? 

Jeśli z Twoich kalkulacji wynika, że odebranie zniżki za szkodę i tak okaże się bardziej opłacalne od jej naprawy na własną rękę pamiętaj, że musisz także dopilnować terminów zgłoszenia szkody. Każde towarzystwo ustala własne kryteria i terminy jej zgłoszenia. Jeśli nie zgłosisz zdarzenia w określonym czasie, może się okazać, że ubezpieczyciel nie uzna roszczenia i odmówi wypłaty odszkodowania. Warto się jednak spieszyć, ponieważ niektóre zakłady wymagają poinformowania o szkodzie w ciągu 48 godzin od zdarzenia. 

Ochrona zniżek: czy warto wykupić gwarancję zniżek? 

Zgłaszając szkodę z AC, nie musisz zawsze tracić ulgi. Możesz się ubezpieczyć na taką ewentualność wykupując ochronę zniżek. W ramach takiego ubezpieczenia, towarzystwo daje Ci gwarancję, że nawet w przypadku likwidacji szkody z AC, zniżki nie zostaną Ci odebrane. Warto jednak pamiętać, że gwarancja zniżek obowiązuje jedynie w tym samym towarzystwie i dotyczy danego okresu ubezpieczeniowego.

A czy posiadając takową polisę, możesz mieć absolutną pewność, że nic nie odbierze Ci zniżek? Nie do końca. Ulgi w ubezpieczeniu można stracić także w inny sposób. Utrata zniżek może być efektem na przykład przerwy w ubezpieczeniu. A po jakim czasie przepadają zniżki? To również zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Obowiązujące przepisy nie regulują tej kwestii. Niektóre towarzystwa honorują wypracowane zniżki nawet po kilku latach przerwy, a w innych możesz stracić je na przykład po dwuletniej luce w historii ubezpieczeniowej. 

PODSUMOWANIE: 

  • Wybierając ubezpieczenie Autocasco zapoznaj się z zapisami OWU. Sprawdź zakres polisy, sposób likwidacji szkody czy kwestię zastosowania franszyzy. 
  • Zgłoszenie szkody z AC będzie skutkowało utratą zniżki. Jak dużą? To zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • W przypadku drobnej szkody bardziej opłacalna może okazać się jej likwidacja we własnym zakresie.
  • Na ewentualność utraty ulgi w ubezpieczeniu możesz się zabezpieczyć – taką ochronę gwarantuje ubezpieczenie zniżek. 
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej