Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Przebieg samochodu – w powszechnym przekonaniu – im mniejszy, tym lepszy. Wymarzonym okazem będzie więc auto tanie, z możliwie najniższym przebiegiem. Aby spełnić oczekiwania kupców, handlarze lubią czasem nieco pomajstrować przy liczniku. Jak sprawdzić zaniżony przebieg samochodu i uchronić się przed nieuczciwymi technikami?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Rynek samochodów używanych ma się całkiem dobrze. Pewne jest, że każdy znajdzie na nim coś dla siebie. Jeden zwróci uwagę na małe, miejskie auta, inny będzie poszukiwał rodzinnego i pojemnego samochodu. Niektórzy wybiorą pojazd ze względu na kolor, inni na dodatkowe wyposażenie. Jest jednak coś, na co każdy zwróci uwagę – przebieg samochodu. Dlaczego jest on tak istotny i jak sprawdzić przebieg auta? 

Niski przebieg samochodu gwarancją niezawodności?

W przekonaniu większości, niski przebieg świadczy o niskim wyeksploatowaniu auta, a więc niezłym stanie technicznym. Wysoki przebieg samochodu ma wpływ przede wszystkim na utratę wartości pojazdu oraz samą jego cenę. Wpływ jest znaczący, ponieważ auta z niskim przebiegiem cenią się nawet o 25 proc. droższej od średniej rynkowej. Nieuczciwy handlarz majstruje zatem przy liczniku, obniżając jego wartość, a jednocześnie podnosząc cenę samochodu. Według danych Związku Dilerów Samochodowych wynika, że nawet 80 proc. aut sprowadzonych z zagranicy może mieć cofnięty licznik.

Tymczasem niska wartość na liczniku nie tylko nie jest gwarancją niezawodności, ale często może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Handlarze samochodowi często chcąc spełnić oczekiwania i marzenia potencjalnego klienta, posuwają się do nieuczciwego procederu, którym jest cofanie licznika. 

Jak sprawdzić zaniżony przebieg samochodu? 

Decydując się na auto z drugiej ręki, zawierzasz temu, co czytasz w ogłoszeniu oraz słowom sprzedającego, który zapewnia Cię o idealnym stanie wozu i niskim przebiegu. Ten możesz jednak łatwo zweryfikować. Zatem jak sprawdzić faktyczny stan licznika w samochodzie? Rzeczywisty przebieg samochodu możesz sprawdzić na kilka sposobów. 

  • Pierwszym sposobem nie wymagającym dużo zachodu są tak naprawdę oględziny auta. Jeśli widzisz na pierwszy rzut oka, że pojazd jest nadszarpnięty zębem czasu, tapicerka odrapana, kierownica przetarta a karoseria pordzewiała, możesz sądzić, że przebieg auta wcale nie jest taki niski. Przeczucia warto jednak zweryfikować… 
  • Chcąc sprawdzić przebieg w samochodzie, skorzystaj z Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie jak na dłoni zobaczysz całą historię auta. Znając numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, możesz dowiedzieć się wszystkiego o poprzednich właścicielach auta, badaniach technicznych, parametrach samochodu czy właśnie poznać przebieg auta zapisany przez diagnostę podczas badań technicznych.
  • Rzeczywisty przebieg samochodu możesz równie łatwo sprawdzić w Autoryzowanej Stacji Obsługi, podając numer VIN. Miej jednak na uwadze, że jeśli auto nie było ostatnio serwisowane w ASO, dane dotyczące historii pojazdu nie będą aktualne. Wówczas zaniżony przebieg samochodu trudno będzie zweryfikować.
  • Jeśli chcesz mieć absolutną pewność co do wiarygodności handlarza i jego zapewnień dotyczących niskiego przebiegu, możesz także skorzystać z ofert doświadczonych elektromechaników, którzy podpinając się pod komputer pokładowy, na podstawie zużycia poszczególnych podzespołów, będą mogli odczytać przebieg samochodu. 

Kary za cofanie licznika

Korekta wskazań licznika jeszcze nie tak dawno uchodziła handlarzom na sucho, a zlecana była głównie przez osoby prywatne. Teraz jest surowo karana, o czym mówi Art. 306a. Kodeksu karnego. 

Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”, „Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l. §3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Na rynku jest jednak mnóstwo nieustraszonych speców od liczników, których możesz paść ofiarą. 

Przebieg samochodu a cena ubezpieczenia OC

Jednym z czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu składki ubezpieczenia przez towarzystwa jest właśnie przebieg auta. Ubezpieczyciele wychodząc z założenia, że wraz ze wzrostem liczby przejechanych kilometrów, zwiększa się prawdopodobieństwo awarii samochodu czy błędu kierowcy. Dlatego też wobec aut z wyższym przebiegiem mogą stosować nieco wyższe składki. Nie ma jednak sensu zakłamanie rzeczywistości, ponieważ za podanie nieprawdziwych danych, wcześniej czy później zapłacimy. 

PODSUMOWANIE: 

  • Przebieg samochodu ma wpływ na utratę wartości pojazdu oraz cenę samochodu.
  • Faktyczny stan licznika w samochodzie możesz sprawdzić korzystając z usługi Historia Pojazdu dostępnej w CEPiK,  sprawdzając go w ASO lub korzystając z usług elektromechanika.
  • Pamiętaj, że niska wartość na liczniku samochodu, nie jest gwarancją jego niezawodności.
  • Za cofanie licznika grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Ukarany zostanie nie tylko wykonawca, ale także osoba, która zleciła usługę przekręcenia licznika.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej