Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 05.01.2024 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak zaoszczędzić na kosztach remontu, czy też jak zdobyć zwrot części wydatków na prace modernizacyjne w domu? Odpowiedź brzmi: ulga termomodernizacyjna. Ten niewiarygodnie korzystny mechanizm podatkowy jest jak skarb ukryty w labiryncie przepisów podatkowych. Jako potężne narzędzie służące do optymalizacji kosztów, ulga termomodernizacyjna może przynieść ogromne oszczędności właścicielom nieruchomości.

Ulga termomodernizacyjna – dlaczego jest tak ważna?

ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna, choć nie jest tak rozpoznawalna jak ulga odsetkowa czy ulga na dzieci, jest jednak niesłychanie ważna. Została wprowadzona przez polski rząd jako część strategii związanej z ochroną środowiska.

Ta ulga podatkowa jest przeznaczona dla osób, które zdecydowały się na termomodernizację swojej nieruchomości, czyli na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej budynku. Dzięki niej możemy skutecznie obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska.

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?

Jeżeli chodzi o ulgę termomodernizacyjną, wcale nie jest to tajemnicza i niezrozumiała kwestia. Co można odliczyć? Otóż, lista jest dość długa. Do kosztów, które można zaliczyć do ulgi, należą m.in.:

  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej energooszczędną,
  • montaż ocieplenia budynku,
  • modernizacja systemu ogrzewania, np. przez zainstalowanie pomp ciepła lub kolektorów słonecznych,
  • wykonanie audytu energetycznego.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie wszystkie wydatki można odliczyć.

Ile zwrotu można otrzymać?

To pytanie jest najczęściej zadawane przez osoby planujące termomodernizację. Wszyscy chcą wiedzieć, ile zwrotu można uzyskać dzięki uldze termomodernizacyjnej. Otóż ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podstawy do obliczenia podatku (dla osób rozliczających się według skali podatkowej i stawki 19%) lub od przychodu (dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) kosztów poniesionych na termomodernizację.

Limit odliczenia dla pojedynczego podatnika wynosi 53 tys. zł na wszystkie projekty termomodernizacyjne w posiadanych lub współposiadanych budynkach. W przypadku, gdy wydatki objęte były VAT-em, można odliczyć całą kwotę z VAT, pod warunkiem, że VAT ten nie był wcześniej odliczany.

Czy ulga termomodernizacyjna wpływa na ubezpieczenie domu?

Dobre pytanie! Bezpośredni wpływ ulgi termomodernizacyjnej na ubezpieczenie domu nie jest jasno zdefiniowany, ale można dostrzec pewne pozytywne związki. Działania termomodernizacyjne, takie jak modernizacja systemu ogrzewania czy instalacja nowych, bezpiecznych okien, mogą przyczynić się do poprawy ogólnego stanu budynku, co potencjalnie może skutkować niższymi składkami za ubezpieczenie domu.

Większość firm ubezpieczeniowych ceni sobie budynki dobrze utrzymane i zmodernizowane, ponieważ zwykle wiąże się to z mniejszym ryzykiem wystąpienia szkód. Zawsze jednak warto skonsultować takie kwestie z doradcą ubezpieczeniowym, aby uzyskać najbardziej aktualne i dokładne informacje.

Często Zadawane Pytania

Czy ulga termomodernizacyjna dotyczy tylko domów jednorodzinnych?

Ulga termomodernizacyjna dotyczy tylko domów jednorodzinnych, a także lokali mieszkalnych w budynku zawierającym nie więcej niż dwa lokale.

Czy ulgę termomodernizacyjną mogą otrzymać tylko osoby fizyczne?

Nie, ulga termomodernizacyjna jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych.

Czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli nie przeprowadziłem audytu energetycznego?

Tak, audyt energetyczny nie jest wymogiem niezbędnym do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Podsumowanie

Ulga termomodernizacyjna to znakomita okazja dla właścicieli nieruchomości do zaoszczędzenia na kosztach inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków. Jednocześnie, to doskonały sposób na przyczynienie się do ochrony środowiska. Pamiętajmy jednak, że aby skorzystać z ulgi, musimy spełnić określone warunki, takie jak przeprowadzenie audytu energetycznego.

ulga termomodernizacyjna

Więc, czy jesteś gotowy, aby przystąpić do termomodernizacji swojej nieruchomości i skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Jeśli tak, to nie czekaj dłużej! Przygoda z ulgą termomodernizacyjną czeka na Ciebie!

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej