12.01.2022 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.

Jeśli decydujesz się na wyjazd na Słowację musisz się liczyć z tym, że zapłacisz za winiety! Co jeszcze musisz wiedzieć? Winiety Słowacja – tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Na terenie Słowacji obowiązują opłaty za korzystanie z dróg. Na terenie tego kraju możesz wykupić winietę na 10 dni, winietę na cały miesiąc, a także winietę na cały rok. Należy pamiętać, że zakończenie winiety 10-dniowej odbywa się zawsze dziesiątego dnia o 23:59!

Opłaty za winiety Słowacja

Na terenie Słowacji samochody osobowe, które nie przekraczają wagi trzech i pół tony zapłacą za winietę 10 dniową 10 €, w przypadku winiety miesięcznej – zapłacą 14 €, a w przypadku rocznej winiety koszt wynosi 50 €. Na Słowacji koszt przyczepy jest równy kosztowi samochodu i wypadku poruszania się samochodu wraz z przyczepą opłatę za oba elementy po prostu liczymy podwójnie.

Winiety Słowacja – gdzie kupić?

Na Słowacji winiety można kupić w wielu miejscach i praktycznie na każdej stacji benzynowej. Dodatkowo dla osób, które korzystają z internetu zazwyczaj najwygodniejszą formą jest skorzystanie z eznamka.sk. To wygodny sposób na kupienie winiety online.

Strona ta dostępna jest również w języku polskim, co ułatwia korzystanie z niej. Na tej stronie znajdziemy również aktualne ceny winiet, wskazanie wszystkich punktów sprzedaży, a także firm współpracujących w sprzedaży winiet online, znajdziemy mapę odcinków dróg objętych opłatą, a także spis pojazdów, które objęte są winietami.

W systemie informatycznym przewidziano również informacje dla właściciela pojazdu na 3 dni przed zakończeniem ważności winiety. Informacja, w zależności od tego, jaki rodzaj komunikacji został wybrany przez kupującego, zostanie przesłana na adres email albo via SMS.

Winiety Słowacja – na jakie drogi?

Czy po Słowacji można się poruszać drogami tylko płatnymi? Na Słowacji płatne drogi to zaledwie ułamek dostępnych tras, bo zaledwie około 600 km. Może jednak zdarzyć się tak, że będzie trudno poruszać się po kraju, w taki sposób, aby je ominąć. Polscy turyści najczęściej zainteresowani są rejonem górskim i w tych okolicach można całkiem sprawnie poruszać się bez kupowania winiety na drogi płatne.

Grzywny za brak winiety na Słowacji

Słowacja przewiduje kary dla osób, które poruszają się po płatnych odcinkach dróg bez opłacania winiety i kwoty te wynoszą od 60 € w górę. W związku z tym dużo bardziej opłaca się wykupić najkrótszą winietę na 10 dni.

Winiety Słowacja, gdzie obowiązują?

Obecnie winiety obowiązują na Słowacji na drogach autostrad D1, D2, D3 i D4. W przypadku dróg ekspresowych należy opłacić winietę jeśli zamierzamy poruszać się na trasie R1, R2, R4 i R6.

Gdzie można kupić winiety na ostatnią chwilę?

Słowackie winiety drogowe można kupić na stacjach benzynowych i u pośredników również na terenie Polski, jak już wspomnieliśmy. Obecnie jest również możliwe kupienie tak zwanej e-winiety i jest to rozwiązanie dla zapominalskich, którzy decydują się na zakup w ostatniej chwili. należy również pamiętać, że w sytuacji gdy decydujemy się na zakup pośrednika cenę nierzadko są wyższa o około 20%.

Dlatego naprawdę warto skorzystać za słowackiej strony internetowej, w ramach której można dokonać zakupu eznamka.sk, gdzie wszystkie informacje dostępne są w języku polskim.

Weronika Cichocka

Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.