Co warto wiedzieć przed podróżą do Słowacji


Językiem urzędowym na Słowacji jest język słowacki. Jest on nieco podobny do języka polskiego, dlatego będzie łatwo zrozumiały dla Polaka. Znajomość języka sąsiada działa również w drugą stronę – mówiąc wyraźnie po polsku możemy być pewni, że dogadamy się praktycznie wszędzie. Jeśli zaś chodzi o walutę – popularnymi koronami słowackimi można było płacić do połowy stycznia 2009 roku. Od tego czasu obowiązującą na Słowacji walutą jest euro. 

Słowacja leży w strefie klimatu umiarkowanego o kontynentalnych wpływach z Azji. Na jej terenie można wyróżnić trzy regiony klimatyczne –  ciepły, umiarkowany ciepły i chłodny. Zazwyczaj panują tu jednak upalne lata i mroźne zimy. Na terenach, gdzie występują wysokie góry, klimat jest raczej chłodny, natomiast w rejonie nizin będzie stosunkowo ciepło. Bez wątpienia jest to kraj, który przyciąga swymi atrakcjami przez okrągły rok. Największą popularnością cieszy się w sezonie wakacyjnym i czasie wolnym od szkoły, jednak jest to także jeden z głównych kierunków przyciągających amatorów sportów zimowych. Jeśli planujesz szalone szusowanie na nartach, okres od grudnia do lutego będzie wręcz wymarzonym czasem na zimowy urlop. 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez Polaków jest dojazd na Słowację własnym samochodem. Przepisy ruchu drogowego są podobne do tych obowiązujących w Polsce, więc poruszanie się po słowackich drogach nie powinno sprawiać nam większego problemu. Niemniej warto pamiętać, że słowackie służby bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii przekroczenia prędkości czy prowadzenia pod wpływem alkoholu. 

Osoby planujące podróż własnym samochodem nie potrzebują Zielonej Karty, a jedynie ważne ubezpieczenie OC. Na Słowacji nie są obowiązkowe także winiety, jednak warto mieć na uwadze, że poruszanie się niektórymi drogami szybkiego ruchu czy autostradami będzie płatne.Co zwiedzić w(we) Słowacji


Ponad połowę powierzchni Słowacji zajmują góry. Nie jest też tajemnicą, że słowackie Tatry i górskie szlaki są tłumnie oblegane przez turystów. W rzeczywistości Słowacja ma jednak do zaproponowania o wiele więcej. Obowiązkowym punktem wyprawy wydaje się oczywiście zwiedzenie stolicy kraju, czyli Bratysławy, nazywanej także Perłą Dunaju. Spacer brukowanymi uliczkami to nie tylko rekreacyjna forma wypoczynku, ale przede wszystkim okazja do zwiedzenia wielu fantastycznych miejsc, które położone są w niedalekiej odległości od siebie. To dlatego Słowacja często uznawana jest za kraj piechurów. Drugim pod względem wielkości, ale i popularności miastem są Koszyce z przepiękną starówką, zachęcającymi do długich spacerów uliczkami, przy których można przysiąść w klimatycznych barach i skosztować lokalnego wina.

Słowacja to jednak nie tylko największe miasta i majestatyczne szczyty, to także słowackie parki narodowe, które przyciągają całe tłumy turystów. Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych jest oczywiście Tatrzański Park Narodowy. Ogromnym uznaniem cieszy się także tak osławiony Słowacki Raj. Po całodziennej eskapadzie i zwiedzaniu słowackich atrakcji, relaksu można zasięgnąć w popularnych basenach termalnych.Przydatne dokumenty


Polacy korzystają z prawa swobodnego przepływu osób pomiędzy krajami zrzeszonymi w ramach Unii Europejskiej. W związku z tym, przekroczenie granicy ze Słowacją możliwe jest jedynie na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu. Obywatele Polski, na terenie Słowacji, mogą przebywać bez wizy do 90 dni.

Osoby podróżujące własnym samochodem zobowiązane są pamiętać o ważnym ubezpieczeniu samochodu. Choć Zielona Karta na Słowacji nie jest wymagana, komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obligatoryjne. 

Udając się na urlop na Słowację warto także zadbać o kartę EKUZ.Karta EKUZ na urlop w(we) Słowacji


Słowacja, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, akceptuje kartę EKUZ. Może się więc wydawać, że jej posiadacze mogą udać się na urlop ze spokojną głową i mogą zapomnieć o jakichkolwiek kosztach związanych z opieką medyczną. A jak jest w rzeczywistości? 

Pamiętajmy, że karta Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia nas do korzystania z opieki medycznej na dokładnie takich samych prawach jak mieszkańcy kraju, w którym przebywamy. Oznacza to, że jeśli część usług medycznych jest w Słowacji odpłatna, a my posiadając nawet kartę EKUZ będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni. W praktyce wygląda to tak, że w przypadku wizyty w szpitalu, leczenia stomatologicznego czy nawet zrealizowania recepty, konieczne będzie poniesienie – poza ceną leków – dodatkowych kosztów. Co więcej, nawet w przypadku transportu medycznego będziemy musieli zapłacić 0,10 euro za każdy przejechany kilometr. 

Turyści planujący aktywny wypoczynek na Słowacji i wojaże na górskich szlakach muszą pamiętać, że na Słowacji akcja ratownicza nie jest refundowana. Jeśli doznamy wypadku w górach, koszty przybycia na miejsce ratowników czy koszty wykorzystania helikoptera, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Sto procent kosztów będziemy musieli pokryć także za zorganizowanie powrotu do kraju. To dlatego zaleca się zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje większość powyższych wydatków. Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Choć karta EKUZ na terenie Słowacji obowiązuje, w rzeczywistości może się okazać, że mimo jej posiadania, na opiekę medyczną będziemy musieli wydawać prawdziwą fortunę. Przed takimi wydatkami uchronić może nas ubezpieczenie turystyczne na Słowację. Jak wybrać polisę gwarantującą nam optymalne bezpieczeństwo? 

Zwróćmy przede wszystkim uwagę na gwarantowane koszty leczenia – to jeden z najważniejszych elementów każdego ubezpieczenia turystycznego. Wybierając polisę chroniącą nas na Słowacji, weźmy pod uwagę, że musi obejmować ona także koszty transportu medycznego. Jeśli ten okaże się konieczny, będzie wymagał specjalistycznego sprzętu i opieki medycznej podczas podróży, a za wszystko przyjdzie zapłacić nam z własnej kieszeni, cena takiej “przyjemności” może oscylować nawet w granicach 100 tys. zł. Wybierając ubezpieczenie turystyczne na urlop na Słowacji wybierzmy także wariant obejmujący ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym, które może okazać się niezastąpione np. w przypadku narciarzy. Turyści podróżujący po kraju własnym środkiem transportu powinni zadbać także o ubezpieczenie Assistance czy AC. 

Wydaje się, że znalezienie tak kompleksowej opieki jest trudne i czasochłonne? Nic z tych rzeczy! Teraz ubezpieczenie turystyczne na Słowację możesz kupić za pomocą Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Znajomość języka polskiego na Słowacji jest na całkiem przyzwoitym poziomie. Mówiąc w rodzimym języku nie powinniśmy mieć problemu z porozumieniem się.
  2. Słowackie służby bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii przekroczenia prędkości czy prowadzenia pod wpływem alkoholu.
  3. Przekroczenie granicy ze Słowacją możliwe jest na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu.
  4. Na Słowacji obowiązuje karta EKUZ. Mimo to, część usług medycznych będzie odpłatna. Dodatkowe koszty może generować transport medyczny, leczenie stomatologiczne czy wizyta w szpitalu.
  5. Akcja ratownicza na Słowacji nie jest refundowana. Za pomoc medyczną w górach czy dotarcie do poszkodowanego z użyciem helikoptera, będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.


Słowackie jaskinie, szlaki winne, baseny termalne i górskie trasy – to dopiero początek bogatego zaplecza Słowacji i atrakcji, jakie ma do zaoferowania turystom. Choć zdecydowanie częstszym kierunkiem naszych wakacji są kraje Europy Zachodniej, Słowacja wcale nie zostaje w tyle. Co zwiedzić na Słowacji i jak przygotować się do podróży? Jakie ubezpieczenie turystyczne na pobyt na Słowacji będzie niezbędne?

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |