Kierowcy samochodów ciężarowych, zwłaszcza ci podróżujący po Europie, muszą pamiętać, że w wielu krajach mogą obowiązywać inne zasady niż w Polsce. Chcąc poruszać się po autostradach lub drogach krajowych należy upewnić się czy nie obowiązuje ich zakup dokumentu o nazwie eurowinieta. W tym artykule dowiecie się, w jakich krajach obowiązują eurowiniety, ile kosztują i jak poprawnie je kupić.
Oczywistym jest, że podróżowanie po prostych i dobrych drogach to zdecydowane ułatwienie dla kierowców ciężarówek. W swoich samochodach spędzają oni wiele godzin, dlatego komfort jest szczególnie istotny. Eurowiniety to system, który funkcjonuje już od 1999 roku i dotyczy samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton.
Eurowinieta – jakie kraje?
Obecnie obowiązek zakupu eurowiniety obowiązuje w czterech europejskich krajach – w Niderlandach (dawniej Holandia), w Luksemburgu, w Szwecji oraz w Danii. Warto więc zapamiętać, że przejeżdżając przez te kraje będziemy musieli ponieść dodatkowy koszt.
Zazwyczaj firmy transportowe są doskonale zorientowane w tego typu obowiązkach, jednak na wszelki wypadek należy przypomnieć swojemu pracodawcy o wymaganiach stawianych przez inny kraj.
W ten sposób unikniemy niepotrzebnych problemów za granicą Polski.
Kiedy musimy kupić eurowinietę?
Bardzo istotną informacją jest to, że zakup eurowiniety musi odbyć się jeszcze przed wyruszeniem do Niderlandów, Luksemburga, Szwecji czy Danii. Ten obowiązek jest pilnie przestrzegany, a kierowcy nieposiadający eurowiniety mogą otrzymać bardzo wysoki mandat sięgający kilkuset euro. Co ważne – mandat nakładany jest na kierowcę, a nie na właściciela firmy.
Czytaj także: Opłaty na A4
Teoretycznie pracodawca powinien więc zwrócić nam pieniądze za brak eurowiniety, ale jak wiadomo z tym różnie bywa. Dobrą informacją jest jednak to, że raz wykupiona eurowinieta obowiązuje we wszystkich czterech wcześniej wspomnianych krajach. Jeżeli więc nasza trasa przebiega przez kilka państw, które wymagają eurowiniety, nie musimy płacić kilka razy.
Podstawa prawna eurowiniet
System poboru opłat w Niderlandach, Luksemburgu, Danii oraz Szwecji reguluje dyrektywa Unii Europejskiej 1999/62. Jeszcze w 2008 roku winiety dostępne były wyłącznie w wersji papierowej, jednak wraz z rozwojem technologii zdecydowano się na przyjęcie formy elektronicznej. Warto wiedzieć, że wszystkie kraje Unii mają systemy poboru opłat dla samochodów ciężarowych, jednak posiadają one pewne różnice.
Np. w Niemczech funkcjonuje Toll Collect – na podstawie tego systemu opłaty pobierane są na podstawie długości przebytej trasy.
Na podobny system zdecydowała się Belgia (Viapass). Eurowiniety rozliczane są na podstawie czasu, w jakim kierowca ma zamiar korzystać z autostrad i dróg ekspresowych. Minimalny czas, który możemy opłacić wynosi 1 dzień, a maksymalny 1 rok.
Eurowinieta – jak kupić
Wiesz już, w jakich krajach obowiązuje eurowinieta oraz to, że jej brak może słono kosztować. Jak więc jej kupić? Sposobów jest kilka. Wciąż można zrobić to tradycyjnie – na stacji benzynowej, na przejściu granicznym czy bezpośrednio w punktach operatora (AGES), których obecnie jest ponad 500.
Można to zrobić również przez internet, o czym opowiemy w dalszej części artykułu. Za „fizyczną” eurowinietę zapłacimy kartą kredytową Visa lub Mastercard oraz przy pomocy karty paliwowej i flotowej (Circle K, DKV, ENI/Agip, Esso, euroShell, eurotoll sas, EUROTRAFIC, Eurowag, LogPay, Multi Service Tolls, PLOSE, Ressa, TOTAL, TSI Global Star, UTA).
Warto wspomnieć, że wnoszone przez kierowców opłaty przeznaczane są na utrzymanie i dalszy rozwój infrastruktury.
Kupując eurowinietę stacjonarnie nie oczekujmy fizycznego potwierdzenia – nasz pojazd jest automatycznie rejestrowany w systemie, a kierowca nie musi posiadać żadnego dokumentu czy naklejki.
Eurowinieta przez internet
Najszybciej i najwygodniej eurowinietę zakupimy oczywiście przez internet. Jak wspominaliśmy wcześniej, taka możliwość istnieje od 2008 roku. Wystarczy, że wejdziemy na stronę eurovignettes.eu. Co ważne – nie musimy się rejestrować ani zakładać konta. Jedyne, do czego jesteśmy zobowiązani, to podanie danych kierowcy i pojazdu. Pierwszą informacją, o którą zostaniemy poproszeni będzie kraj rejestracji naszego pojazdu.
Oprócz kraju niezbędne będzie podanie również numeru rejestracyjnego pojazdu, który znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Należy wpisać też klasy osi, na podstawie liczby osi samochodu ciężarowego lub zestawu drogowego (włączając w to przyczepę).
Kolejnym elementem będzie podanie klasy emisji pojazdu. W Unii Europejskiej jest to surowo przestrzegane, dlatego musimy posiadać informację, jaką ilość szkodliwych substancji emituje nasz pojazd. Tego typu informacje również znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym.
Istnieje siedem klas, z czego Euro 0 dotyczy pojazdów z datą pierwszej rejestracji do 30 czerwca 1992 roku, Euro 1 z datą od 1 lipca 1992 roku do 30 września 1995 roku, zaś Euro 2 od 1 października 1995 roku do 30 września 2000 roku. Klasa Euro 3 obowiązuje od 1 października 2000 roku do 30 września 2005 roku, Euro 4 od 1 października 2005 roku do 30 września 2008 roku, zaś Euro 5 i EEV (Enhanced Environmental friendly Vehicle) od 1 października 2008 roku do 31 grudnia 2012 roku.
Ostatnia klasa obejmuje Euro 6 oraz czystsze wersje i dotyczy pojazdów z datą pierwszej rejestracji od 1 stycznia 2013 roku. Jeżeli nie znamy klasy emisji lub nie została ona wymieniona na liście, musimy zaznaczyć Euro 0.
W następnym kroku zostaniemy poproszeni o podanie dokładnej ilości czasu, na który wykupujemy winietę. Przypominamy, że minimalnie to jeden dzień, a maksymalnie rok. Należy pamiętać, że walutą obowiązującą przy płatności jest euro.
O czym pamiętać kupując eurowinietę?
Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić wszystkie podane przez nas dane. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności podczas podróży. Kiedy już to zrobimy, wybieramy dogodną dla nas formę płatności – kartę kredytową lub kartę paliwową/flotową.
System poinstruuje nas, jakie dane z karty należy podać. Po uzupełnieniu informacji zostaniemy przekierowani na stronę, na której poznamy dokładny koszt zakupu. Oczywiście po zrealizowaniu płatności na podany adres e-mail otrzymamy potwierdzenie oraz numer naszej eurowiniety.
Koszt eurowiniety zależy od terminu ważności, klasy emisji pojazdu oraz osi.
Najmniejsze koszty poniosą oczywiście właściciele nowoczesnych pojazdów 1-3 osiowych. Koszt rocznej winiety dla takiej ciężarówki wyniesie 750 euro. Dla porównania – pojazd o klasie Euro ) i liczbie osi 4 lub więcej zapłaci aż 2359 euro. Jeśli chodzi o taryfę dzienną, nie ma żadnych różnic i opłata w każdym przypadku wynosi 12 euro/1 dzień.
Jak sprawdzić czy eurowinieta została wykupiona?
Elektroniczny system eurowiniet jest bardzo dokładny. Potwierdzenie, które otrzymamy na adres mailowy jest wystarczające. Nie musimy więc wpisywać w internecie fraz typu „eurowinieta holandia jak sprawdzić”.
PODSUMOWANIE:
- Zakup eurowiniety jest bardzo prosty. Możemy zrobić to stacjonarnie lub przez internet.
- Należy pamiętać, że brak wymaganej eurowiniety może narazić nas na bardzo duży mandat. Nie warto ryzykować, ponieważ ten obowiązek jest surowo przestrzegany, a władze krajów posiadają już elektroniczne systemy kontroli.
- Eurowinieta obowiązuje w czterech europejskich krajach – w Niderlandach (dawniej Holandia), w Luksemburgu, w Szwecji oraz w Danii.
Przeczytaj więcej na temat: winiety
Winiety Austria 2023
Winiety Austria 2023
Winiety Słowacja 2022
Winiety Słowacja 2022
Elektroniczne winiety Czechy 2023
Elektroniczne winiety Czechy 2023
Winiety – ile kosztują? Gdzie kupić?
Winiety – ile kosztują? Gdzie kupić?