Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.5/5 - (6 votes)

Marzy ci się wyjazd do Pragi? Nic prostszego – Czechy kuszą polskich turystów. Jednak jeśli decydujesz się na wyjazd do naszego południowego sąsiada, to pamiętaj, że w przeciwieństwie do polskich dróg, w Czechach za poruszanie się samochodem trzeba zapłacić winiety. Czechy, co bardzo ważne, przeszły już na system elektroniczny. Gdzie kupić e-winietę? Przeczytaj, co warto wiedzieć przed wyruszeniem w drogę do tego państwa.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Winiety Czechy – gdzie kupić w Polsce?

winiety czechy

Wszystko staje się coraz prostsze i można kupić winiety na czeskie drogi zarówno w Polsce, jak i w Czechach poprzez internet. Należy jednak pamiętać, że decydując się na zakup na terenie naszego kraju przez pośredników, bardzo często opłata, którą musimy ponieść jako kierowcy, będzie powiększona o kwotę związaną ze sprzedażą winiety na terenie Polski (marża).

Gdzie kupić winietę w Czechach?

Kierowcy, którzy jeszcze przed 2021 rokiem często wyjeżdżali do Czech, mogą być w tym roku bardzo zaskoczeni. Od 1 stycznia 2021 roku Czechy zrezygnowały z tak zwanych naklejek, czyli winiet w tej formie. Jednym słowem naklejki stały się przeszłością.

Elektroniczne winiety Czechy – jak to działa?

Kupując winietę przez internet, ułatwiamy pracę policji, która ma bezpośredni dostęp do bazy weryfikującej dokonania opłaty za jeżdżenie po autostradach. W przypadku tego rodzaju opłat niczego nie musimy przyklejać. Na autostradach rozmieszczone są kamery, które mogą zarejestrować na podstawie tablicy rejestracyjnej to, czy dany pojazd jest uprawniony do poruszania się odpłatnych czeskich drogach.

Ważność winiet, które obowiązują w Czechach

winiety czechy

W 2023 roku (tak jak w 2022) na terenie państwa naszych sąsiadów możemy wykupić winietę na 10 dni, 30 dni i na cały rok. Każda z tych winiet może być kupiona maksymalnie na 90 dni przed wyjazdem. Zakup teraz odbywa się przez internet, musimy uważać, żeby nie przekroczyć tej daty trzech miesięcy przed wyjazdem, ponieważ w takiej sytuacji może okazać się, że winieta straciła już ważność.

Ceny winiet w Czechach

Winieta na 365 dni kosztuje 1500 koron, czyli niewiele poniżej 300 zł. Miesięczna opłata za korzystanie z dróg to 440 koron, czyli około 100 zł, a za 10 dni zapłacimy 310 koron, czyli około 60 zł. Obowiązek zakupu winiety elektronicznej w Czechach dotyczy pojazdów samochodowych mających co najmniej cztery koła, których dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 tony.

Obowiązkowi wykupywania winiet nie podlegają przyczepy i motocykle.

Pojazdy zwolnione z opłaty za winiety

Na terenie Czech przewidziano, że samochody oraz motocykle, które posiadają napęd elektroniczny, są zwolnione z opłat za winiety i mogą się poruszać po wszystkich autostradach za darmo. Warunkiem zwolnienia jest to, że emisja CO2 nie przekracza 50 g/km. Auta, które napędzane są gazem ziemnym lub biometanem płacą połowę składki za autostradę.

Winiety Czechy – na jakie odcinki drogowe?

Na terenie Czech możesz poruszać się bez winiety jedynie na drogach, które oznaczone są literą D. Wyłącznie na tych trasach nie są pobierane opłaty za przejazd.

Czy można przejechać Czechy bez winiety?

Oczywiście jest to możliwe. Musimy jednak bardzo uważnie przyglądać się znakom, jeżeli wśród znaków rozpoznamy sześciobok z szarym kółkiem, to musimy na tej drodze posiadać winietę. Taki sam znak z przekreślonym lub z dodatkowo przekreśloną literą m na żółtym tle oznacza, że możemy poruszać się tą drogą bezpłatnie.

Jeśli zdecydujemy się na taki przejazd, miejmy na uwadze, aby wcześniej zaplanować trasę i nie znaleźć się w sytuacji, w której będziemy zmuszeni do zapłacenia mandatu.

Brak winiety na czeskiej autostradzie – mandaty

winiety czechy

Jeżeli będziemy się poruszać na odcinku, gdzie wymagana jest winieta, bez niej, to będziemy musieli zapłacić 5000 koron czeskich za tego rodzaju przewinienie. Jest to obecnie około 800 zł. Taka sama kara dotyczy w przypadku braku ważnej winiety elektronicznej.

Autostradowa kontrola e-winiety w Czechach

Dotychczas kierowcy pojazdów osobowych zazwyczaj byli zatrzymywani przez uprawnione służby do kontroli i jeśli udało im się przejechać przez Czechy, nie podnosząc opłaty związanej z winietami, to mieli sporo szczęścia, ale nie groziło im nic więcej. Obecnie sytuacja uległa sporych zmianie, ponieważ samoobsługowy system kamer dokonuje kontroli w sposób zdalny, elektroniczne. Mandaty są natomiast wysyłane za pośrednictwem poczty czeskiej.

W związku z tym może się okazać, że przyjedziemy przez całe Czechy, nie spotykając policji, ale mandat otrzymamy drogą pocztową.

Płatne drogi w Czechach  – podsumowanie

Wiesz już, jakie są przepisy drogowe obowiązujące na czeskich drogach. Winiety Czechy – to temat, o którym musisz pomyśleć przed wyjazdem do tego kraju. Przeczytaj najważniejsze informacje podsumowujące tę kwestię:

  • w Czechach obowiązują winiety. Stosuje się je w ramach opłaty za płatne odcinki dróg e-winietę, które trzeba kupić przez internet maksymalnie 90 dni przed wyjazdem;
  • winieta na 365 dni kosztuje 1500 koron, miesięczna 440 koron, a za 10 dni zapłacimy 310 koron;
  • mandat za jazdę bez winiety to 5000 koron, czyli około 800 zł;
  • system elektroniczny kontroluje posiadanie i ważność winiet, a mandat za jazdę bez niej możemy dostać pocztą po powrocie do domu.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie kupić winiety Czechy 2023?

Jeśli wnieść opłatę za winietę dopiero po przekroczeniu granicy, bez problemu zrobisz to na właściwie każdej stacji benzynowej. W przypadku, gdy chcesz wcześniej dokonać zakupu winiety, możesz to zrobić za pośrednictwem internetu (np. stronę edalnice.cz).

Ile kosztuje winieta Czechy 10 dni?

Winietę do Czech na 10 dni kupisz w cenie 310 koron czeskich (lub 12,5 euro).

Czy winietę w Czechach trzeba naklejać na szybę?

W przeszłości nabycie klasycznej papierowej winiety wiązało się z przyklejaniem naklejki na szybie auta. W 2021 roku zniesiono obowiązek naklejania winiet w Czechach. Obecnie obowiązuje elektroniczny system poboru opłat.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Maria pisze:

    Czy orientuje się pani w jakim czasie od takiego przejazdu mandat przyjdzie do POLSKI?
    Przez nie uwagę doszło do takiego przejazdu kilka miesięcy temu.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej