Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Jeśli decydujesz się na wyjazd do Czech, to pamiętaj o tym, że w przeciwieństwie do polskich dróg, w Czechach za poruszanie się samochodem często trzeba zapłacić! Winiety Czechy – przeczytaj, co warto wiedzieć przed wyruszeniem w drogę do tego państwa?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Winiety Czechy – gdzie kupić w Polsce?

Wszystko staje się coraz prostsze i można kupić winiety na czeskie drogi zarówno w Polsce, jak i w Czechach poprzez internet. Należy jednak pamiętać, że decydując się na zakup na terenie naszego kraju przez pośredników, bardzo często opłata, którą musimy ponieść jako kierowcy, będzie powiększona o kwotę związaną ze sprzedażą winiety na terenie Polski (marża).

Winiety w Czechach 2022 – gdzie kupić ten dokument po zmianach?

Kierowcy, którzy jeszcze przed 2021 rokiem często wyjeżdżali do Czech, mogą być w tym roku bardzo zaskoczeni. Już od 2021 roku Czechy zrezygnowały z tak zwanych naklejek, czyli winiet w tej formie. Jednym słowem naklejki stały się przeszłością.

E-winieta w Czechach – jak to działa?

Kupując winietę przez internet ułatwiamy pracę policji, która ma bezpośredni dostęp do bazy weryfikującej dokonania opłaty za jeżdżenie po autostradach. W przypadku tego rodzaju opłat niczego nie musimy przyklejać. Na autostradach rozmieszczone są kamery które weryfikują na podstawie tablicy rejestracyjnej to, czy dany po jest uprawniony jest do poruszania się odpłatnych, czeskich drogach.

Rodzaje winiet w Czechach

Tak jak do tej pory, na terenie państwa naszych sąsiadów możemy wykupić winietę na 10 dni, 30 dni oraz na rok. Każda z tych winiet może być kupiona maksymalnie na 90 dni przed wyjazdem. Zakup teraz odbywa się przez internet, musimy uważać, żeby nie przekroczyć tej daty trzech miesięcy przed wyjazdem, ponieważ w takiej sytuacji może okazać się, że winieta straciła już ważność.

Ceny winiet w Czechach

Winieta na 365 dni kosztuje 1500 koron, czyli niewiele poniżej 300 zł. Miesięczna opłata za korzystanie z dróg to 440 koron, czyli około 100 zł, a za 10 dni zapłacimy 310 koron, czyli około 60 zł.

Pojazdy zwolnione z opłaty za winiety

Na terenie Czech przewidziano, że samochody oraz motocykle, które posiadają napęd elektroniczny są zwolnione z opłat za winiety i mogą się poruszać po wszystkich autostradach za darmo. Warunkiem zwolnienia jest to, że emisja dwutlenku węgla nie przekracza 50 g / km. Auta, które napędzane są gazem ziemnym lub biometanem płacą połowę składki za autostradę.

Winiety Czechy – na jakie drogi?

Na terenie Czech możesz poruszać się bez winiety jedynie na drogach, które oznaczone są literą D. Wyłącznie na tych trasach nie są pobierane opłaty za przejazd.

Czy można przejechać Czechy bez winiety?

Oczywiście jest możliwe. Musimy jednak bardzo uważnie przyglądać się znakom jeżeli wśród znaków rozpoznamy sześciobok z szarym kółkiem to musimy na tej drodze posiadać winieta taki sam znak z przekreślonym lub z dodatkowo przekreśloną literą m na żółtym tle oznacza, że możemy poruszać się tą drogą bezpłatnie.

Jeśli zdecydujemy się na taki przejazd miejmy na uwadze, aby wcześniej zaplanować trasę i nie znaleźć się w sytuacji w której będziemy zmuszeni do zapłacenia mandatu.

Mandaty w Czechach

Jeżeli będziemy się poruszać na odcinku gdzie wymagana jest winieta bez niej to będziemy musieli zapłacić 5000 koron czeskich za tego rodzaju przewinienie. Jest to obecnie około 800 zł.

Kontrola winiety w Czechach – spodziewaj się mandatu pocztą

Dotychczasową kierowcę pojazdów osobowych zazwyczaj byli zatrzymywani przez uprawnione służby do kontroli i jeśli udało im się przejechać przez Czechy nie podnosząc opłaty związanej z winietami to mieli sporo szczęścia ale nie groziło im nic więcej. Obecnie sytuacja uległa sporych zmianie, ponieważ kontrola odbywa się w sposób zdalny, elektroniczne.

W związku z tym może się okazać, że przyjedziemy przez całe Czechy nie spotykając policji, ale mandat otrzymamy drogą pocztową.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej
hydrołapa
Hydrołapa Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Hamulec postojowy, znany także jako hamulec ręczny, zgodnie z przepisami, służy do unieruchamiania pojazdu na parkingu. Ten rodzaj hamulca zyskał jednak szerokie zastosowanie w sportach motorowych i różnego rodzaju wyścigach. Aby skutecznie wprowadzić pojazd w kontrolowany poślizg, potrzeb...
Czytaj dalej