Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
3/5 - (12 votes)

Planujesz wyjazd do Austrii i masz zamiar przemieszczać się samochodem? Pamiętaj, że musisz uiścić opłatę za korzystanie z autostrad na terenie tego kraju. Ile to kosztuje? Winiety Austria – gdzie możesz je kupić? Austria uzależnia wysokość opłat drogowych od liczby osi pojazdu i liczby przejechanych kilometrów. Ile więc zapłacisz za przejazd przez ten kraj w 2023 roku? Sprawdziliśmy! Winiety Austria – tutaj znajdziesz komplet niezbędnych informacji!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Austria – ile kosztuje przejazd autostradami w 2023 roku?

winiety austria

 

Jakie są ceny winiet? Od 31 stycznia 2022 roku za roczną winietę w Austrii już od stycznia tego roku musisz zapłacić 93,80 EUR, natomiast w przypadku dwumiesięcznej winiety koszt ten to 28,20 EUR. Opłata za 10 dni wynosi 9,60 EUR w przypadku aut osobowych. Za motocykle właściciele pojazdów zapłacą mniej i w tym wypadku roczna winieta to 37,20 EUR, 2 miesiące – 14,10 EUR a 10-dniowa opłata wynosi to 5,60 EUR.

Winiety Austria – gdzie kupić?

Za winiety w Austrii możesz zapłacić bezpośrednio na przykład na stacji benzynowej i wtedy naklejasz ją na szybę lub też możesz skorzystać z winiety, która związana jest z numerami rejestracyjnym pojazdu, którym będziesz się poruszać. Co za tym idzie, nie musisz niczego naklejać na szybę.

Elektroniczne winiety Austria – gdzie kupić?

Interesuje cię temat „elektroniczna winieta Austria 2023”? Tego rodzaju winietę możesz kupić w formie elektronicznej przez polskie strony pośredniczące, jak również na stronie asfinag.at l ściągnąć na telefon za pomocą aplikacji unterwegs.

Co grozi za brak ważnej winiety w Austrii?

winiety do austrii

 

Jeżeli nie będziesz posiadać ważnej winiety, austriackie prawo zobowiązuje kierującego pojazdem do zapłaty grzywny bezpośrednio policjantowi. Wynosi ona 120 EUR w przypadku samochodów osobowych i 65 EUR w przypadku motocyklistów. Osoby, które będą uchylać się od opłat za korzystanie z austriackich dróg, muszą liczyć się z karą w wysokości do 3000 EUR.

Winieta Austria – gdy zdecydujesz się na zakup tradycyjnej winiety, to należy ją nakleić na szybę. Brak takiej naklejki również może wiązać się z grzywną.

Jak powinna być wypełniona austriacka winieta?

O ile w przypadku winiet kupowanych online wszystkie dane podajesz już podczas zakupu, o tyle w przypadku winiety w formie naklejki powinna być ona przedziurawiona. Teoretycznie powinien to zrobić za ciebie sprzedawca, ale jeśli się tak nie stanie, to możesz zrobić to sam. Na winiecie widoczne są dni i mają one niebieską obramówkę, a także miesiące, które otoczone są czerwoną linią. Musisz przedziurawić ten element, który wskazują na miesiąc i dzień, od którego zaczyna się liczyć ważność winiety.

Czyli w wypadku winiet 10-dniowych jest to data przedziurkowania plus 9 dni kalendarzowych.

Gdzie nakleić winiety – Austria?

Należy również pamiętać o przyklejaniu jej w lewym górnym rogu przedniej szyby i zachowaniu dolnej, oderwanej części winiety. Jest ona niezbędna podczas kontroli. Często nie jest wymagana, jeśli na przykład nie dojdzie do wypadku, ale w momencie, gdy szyba przednia ulegnie zniszczeniu, musisz posiadać dolny odcinek winiety.

Jak sprawdzić ważność winiety – Austria?

winiety austria 2023

 

Dane wszystkich pojazdów, które mają wykupioną winietę na terenie Austrii znajdują się w systemie asfinag. W systemie tym możesz sprawdzić w ewidencji, do którego dnia obowiązuje twoja winieta. W ramach tego systemu dostępny jest również sklep internetowy, gdzie możesz zakupić winietę roczną lub na krótszy okres. Co ważne, sklep ten dostępny jest również w polskiej wersji językowej.

Ze względu na przepisy chroniące konsumentów winieta elektroniczna ważna jest dopiero PO 18 dniach od jej zakupu. Oznacza to, że nie możesz kupić jej na ostatnią chwilę czy też w dniu wyjazdu. Wynika to z tego, że konsumentowi przyznane jest prawo do odstąpienia od umowy zakupu przez internet w ciągu 14 dni.

Czy w Austrii obowiązują jeszcze jakieś opłaty?

Tak, w Austrii oprócz płatnych autostrad i dróg szybkiego ruchu dodatkowo płatne są niektóre odcinki dróg, a także tunele. Nie sposób ich pominąć, ponieważ wjazd na nie może nastąpić dopiero po przekroczeniu bramki i punktu poboru. Te fragmenty dróg są płatne, nawet jeżeli masz wykupioną winietę.

Płatne drogi w Austrii – podsumowanie

austriacka winieta

Winiety Austria 2023 – wiesz już, że na terenie tego kraju obowiązują winiety. Pamiętaj, że za brak winiety grozi wysoki mandat, dlatego lepiej nie korzystać z płatnych dróg bez uiszczenia opłaty za przejazd. Nie kupuj e-winiety na ostatnią chwilę, ponieważ jest ona ważna dopiero po 18 dniach od zakupu.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie w Polsce kupić winietę do Austrii?

Jeśli chcesz poruszać się samochodem po płatnych drogach, pamiętaj, że Austria wymaga wykupienia winiety. Możesz dokonać takiego zakupu online przez polskie strony pośredniczące lub za pomocą strony asfinag.at. Taka winieta kosztuje tyle samo, co zakupiona na stacji benzynowej po przekroczeniu granicy.

Ile kosztuje winieta Austria?

Roczna winieta dla samochodu osobowego kosztuje 93,80 euro, natomiast w przypadku dwumiesięcznej winiety koszt ten to 28,20 euro. Możesz też wykupić winietę na 10 dni  – będzie cię to kosztować  9,60 euro.

Jak zapłacić za autostradę w Austrii?

Zapłaty możesz dokonać już po przekroczeniu granicy w odpowiednim punkcie lub na stacji benzynowej. Możesz to zrobić także online za pomocą strony asfinag.at. Najważniejsze, abyś nie wjeżdżał na austriackie autostrady bez uiszczenia opłaty.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej