Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Austria uzależnia wysokość opłat drogowych od liczby osi pojazdu i liczby przejechanych kilometrów. Ile więc zapłacisz za przejazd przez ten kraj w 2022 roku? Sprawdziliśmy! Winiety Austria – tutaj znajdziesz komplet niezbędnych informacji!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje winieta w 2022 roku w Austrii?

Za roczną winietę w Austrii już od stycznia tego roku musimy zapłacić 93,80 €, natomiast w przypadku dwumiesięcznej winiety koszt ten to 28,20 €, a na 10 dni kwota, którą będziemy musieli ponieść wynosi 9,60 € w przypadku aut osobowych. Za motocykle właściciele pojazdów zapłacą mniej i w tym wypadku roczna winieta to 37,20 €, 2 miesiące – 14,10 € a 10-dniowa opłata wynosi to 5,60 €.

Winiety Austria – gdzie kupić?

Za winiety w Austrii możemy zapłacić bezpośrednio na przykład na stacji benzynowej i wtedy naklejamy ją na szybę lub też możemy skorzystać z winiety, która związana jest z numerami rejestracyjnym pojazdu, którym będziemy się poruszać. Co za tym idzie, nie musimy niczego naklejać na szybę.

Winiety Austria – gdzie kupić w Polsce?

Tego rodzaju winietę możemy kupić przez polskie strony pośredniczące jak również na stronie asfinag.at albo ściągnąć na telefon – aplikacja unterwegs.

Jeżeli nie będziemy posiadać ważnej winiety, austriackie prawo zobowiązuje kierującego pojazdem do zapłaty grzywny bezpośrednio policjantowi. Wynosi ona 120 € w przypadku samochodów osobowych i 65 € w przypadku motocyklistów. Osoby, które będą uchylać się od opłat za korzystanie z austriackich dróg, muszą liczyć się z karą w wysokości do 3000 €.

Pamiętajmy również, że gdy zdecydujemy się na zakup tradycyjnej winiety, to należy ją nakleić na szybę. Brak takiej naklejki również może wiązać się z grzywną.

Jak powinna być wypełniona winieta? Gdzie nakleić winiety – Austria?

O ile w przypadku winiet kupowanych online wszystkie dane podajemy już podczas zakupu, o tyle w przypadku winiety w formie naklejki powinna być ona przedziurawiona. Teoretycznie powinien to zrobić za nas sprzedawca, ale jeśli się tak nie stanie, to możemy zrobić te sami. Na winiecie widoczne są dni i mają one niebieską obramówkę, a także miesiące, które otoczone są czerwoną linią. Musimy przedziurawić ten element, który wskazują na miesiąc i dzień, od którego zaczyna się liczyć ważność winiety.

Czyli w wypadku winiet 10 dniowych jest to data przedziurkowania plus 9 dni kalendarzowych.

Należy również pamiętać o przyklejaniu jej w lewym górnym rogu przedniej szyby i zachowaniu dolnej, oderwanej części winiety. Jest ona niezbędna podczas kontroli. Często nie jest wymagana, jeśli na przykład nie dojdzie do wypadku, ale w momencie gdy szyba przednia ulegnie zniszczeniu, musimy posiadać dolny odcinek winiety.

Jak sprawdzić ważność winiety – Austria?

Dane wszystkich pojazdów, które mają wykupioną winietę na terenie Austrii znajdują się w systemie asfinag. W systemie tym możemy sprawdzić w ewidencji, do którego dnia obowiązuje nasza winieta. W ramach tego systemu dostępny jest również sklep internetowy, gdzie możemy zakupić winietę. Co ważne, sklep ten dostępny jest również w polskiej wersji językowej.

Ze względu na przepisy chroniące konsumentów winieta elektroniczna ważna jest dopiero PO 18 dniach od jej zakupu. Oznacza to, że nie możemy kupić jej na ostatnią chwilę czy też w dniu wyjazdu. Wynika to z tego, że konsumentowi przyznane jest prawo do odstąpienia od umowy zakupu przez internet w ciągu 14 dni.

Czy w Austrii obowiązują jeszcze jakieś opłaty?

Tak, w Austrii oprócz płatnych autostrad i dróg szybkiego ruchu musimy dodatkowo zapłacić za niektóre odcinki dróg a także tunele. Nie sposób ich pominąć, ponieważ wjazd na nie może nastąpić dopiero po przekroczeniu bramki. Te fragmenty dróg są płatne, nawet jeżeli mamy wykupioną winietę.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu wi...
Czytaj dalej
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej