Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Często zapomniane i niedoceniane. Dają o sobie znać wówczas, gdy są mocno zużyte, zagrażając tym samym bezpieczeństwu jazdy oraz diametralnie zmniejszając jej komfort. Amortyzatory – bo o nich mowa – to jedne z najważniejszych części układu zawieszenia auta, która tak, jak każda inna, ulega zużyciu. Wymiana amortyzatorów to podstawa gwarantująca nie tylko komfort i radość z jazdy, ale także nasze bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak rozpoznać ich zużycie, ile kosztuje wymiana amortyzatorów i jak długo trwa? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to są amortyzatory i jaka jest ich rola? 

Amortyzatory są elementem układu zawieszenia odpowiadającym za bezpieczeństwo jazdy, komfortowe prowadzenie samochodu, stabilizację jazdy. To właśnie dzięki sprawnym amortyzatorom drgania odczuwane podczas prowadzenia samochodu po nierównej nawierzchni są tłumione, pojazd nie buja się, a koła zyskują odpowiednią przyczepność do nawierzchni.

Czytaj także: Drgania kierownicy przy hamowaniu

Tym samym tłumią one wszelkie wahania zawieszenia auta, co bezpośrednio przekłada się na stabilną jazdę i brak charakterystycznego podskakiwania kół na nierównościach drogi. Wszystko to sprawia, że prowadzenie samochodu jest znacznie bardziej płynne, droga hamowania krótsza, a cała podróż po prostu bezpieczniejsza. Sprawne amortyzatory to nie tylko komfort, przyjemna i płynna jazda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Odczuwalne będzie to szczególnie w przypadku samochodów z ABS-em czy kontrolą trakcji, gdzie jakiekolwiek problemy z amortyzatorami również będą miały wpływ na działanie tychże systemów. To, o czym często zapominamy, to fakt, że tak samo jak każda inna część eksploatacyjna, z czasem amortyzatory ulegają zużyciu. 

Wymiana amortyzatorów – kiedy jest konieczna? 

Tempo zużycia amortyzatorów zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma chociażby styl jazdy kierowcy czy nawierzchnia i stan dróg, po których podróżujemy. Kierowcy często, nieco po macoszemu, traktują ten element zawieszenia, szybko przyzwyczajając się do nieco mniejszego komfortu jazdy, a kompletnie zapominając o kwestiach bezpieczeństwa. 

UWAGA: Zużyte amortyzatory prowadzą także do szybszego zużycia się innych części, takich jak chociażby opony, sprężyny czy cały układ hamulcowy.

Poziom zużycia amortyzatorów z łatwością określimy na ścieżce diagnostycznej. Przyjmuje się, że wynik na poziomie 60 proc. uznawany jest za bardzo dobry. Kiedy ten osiągnie jednak około 20 proc. – wymiana amortyzatorów jest koniecznością. Do rozpoznania zużycia amortyzatorów nie zawsze jednak będziemy potrzebowali wizyty u specjalisty. Bez trudu możemy wymienić kilka objawów, które świadczą o ich zużyciu, a które zniweluje jedynie wymiana amortyzatorów na nowe. 

Zużyte amortyzatory możemy poznać między innymi po takich sygnałach jak:

  • brak płynności jazdy, 
  • bujanie nadwozia podczas pokonywania nierówności na drodze, 
  • wydłużona droga hamowania,
  • poczucie pływania auta podczas prób gwałtownego hamowania,
  • nierównomierne zużywanie się opon,
  • charakterystyczne stukanie z okolicy kół podczas pokonywania nierówności, 
  • odrywanie kół od nawierzchni,
  • wyciek oleju. 

Ile kosztuje wymiana amortyzatorów? 

Stan czy poziom zużycia amortyzatorów możemy równie dobrze sprawdzić podczas badania u diagnosty, jak i wyciągnąć pewne wnioski płynące z indywidualnych oględzin. Pamiętajmy jednak, że wyciek oleju, który jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem jest niepodważalną przesłanką do tego, by podjąć pewne kroki i by jak najszybciej została przeprowadzona wymiana amortyzatorów. To, co bardzo ważne, a o czym często kierowcy zapominają – wymiana amortyzatorów musi odbywać się parami. 

UWAGA: Nawet w sytuacji, kiedy zużyciu uległ tylko jeden z amortyzatorów, wymiana musi obejmować amortyzatory zarówno przednie, jak i tylne.

Decydując się na wymianę tylko jednego amortyzatora, możemy doprowadzić do niestabilności osi, która będzie skutkowała niestabilnością pojazdu oraz nierównomiernym zużywaniem się opon. 

Ile kosztuje wymiana amortyzatorów? 

Kierowcy, którzy zauważą już zmniejszenie komfortu jazdy czy mniejszą stabilność pojazdu, stają przed pytaniem o koszt, z jakim wiąże się wymiana amortyzatorów. Cena może być uzależniona chociażby od marki samochodu, trudności całej operacji czy rodzaju samych amortyzatorów i tego, czy skorzystamy z oryginalnych części czy ich zamienników. Na to, ile kosztuje wymiana amortyzatorów składa się oczywiście sama cena części, jak i koszty robocizny.

Zazwyczaj cena samej usługi waha się w okolicach od 100 do 200 złotych za komplet na jedną oś, jednak niekiedy – w nieco bardziej skomplikowanych przypadkach – koszt może wzrosnąć do około 250 złotych za sztukę. Warto też zaznaczyć, że nieco mniej pracy wymaga wymiana amortyzatorów tylnych, więc koszty mogą tutaj nieznacznie się różnić.

Zatem, ile kosztuje wymiana amortyzatorów przednich, a ile kosztuje wymiana amortyzatorów – tył? Wymiana tych drugich może być nieznacznie tańsza, a cena kształtować się na poziomie 80-100 złotych. Do końcowego wyliczenia dodać musimy koszt samego amortyzatora, gdzie w zależności od tego czy wybierzemy oryginał czy zamiennik, zapłacimy od 100 złotych nawet do kilku tysięcy złotych.

UWAGA: Podczas wymiany amortyzatorów warto również wymienić osłony i odboje, a także sprawdzić stan sprężyn.

Jeśli stwierdzimy zużycie sprężyn, konieczna będzie wymiana. A ile kosztuje wymiana amortyzatorów i sprężyn? Sprężyny – podobnie jak amortyzatory – należy wymieniać parami. Klasyczny koszt wymiany sprężyn wynosi około 70-100 złotych za parę.

Ile trwa wymiana amortyzatorów? 

Wymiana amortyzatorów nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności, aczkolwiek będzie wymagała nieco sprawności, a przede wszystkim odpowiednich narzędzi. Wymiany możemy podjąć się sami w zaciszu własnego garażu lub też zlecić ją specjaliście.

Ile trwa wymiana akumulatorów? Cały zabieg nie będzie zbyt czasochłonny, o ile osoba się go podejmująca będzie miała jakiekolwiek pojęcie na ten temat. W zależności od modelu, wymiana akumulatorów może zająć od pół godziny do mniej więcej dwóch godzin. 

PODSUMOWANIE:

  • Amortyzatory podnoszą komfort i płynność jazdy, wpływając bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo i stabilność pojazdu.
  • Zużyte amortyzatory mogą przyczynić się do szybszego zużycia się innych części, takich jak opony, sprężyny czy układ hamulcowy. 
  • O konieczności wymiany amortyzatorów świadczy między innymi brak płynności jazdy, podskakiwanie samochodu na nierównościach drogi, wydłużenie drogi hamowania czy nawet wyciek oleju. 
  • Koszt usługi wymiany amortyzatorów waha się od 100 do 200 złotych, a cena oryginalnych części może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
  • Amortyzator musi być dobrany do konkretnej marki i modelu pojazdu. 
  • Wymiana amortyzatorów zawsze musi odbywać się parami – wymieniamy obydwa amortyzatory na każdej osi.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej