Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

W naszych miastach coraz więcej samochodów i coraz ciaśniej na parkingach. Bezpiecznemu parkowaniu nie sprzyja też moda na SUV-y, które ledwo się mieszczą w liniach do parkowania. Nic więc dziwnego, że wystarczy chwila nieuwagi i kłopot gotowy. Kiedy więc już przytrafi ci się szkoda parkingowa, to jak należy się zachować? Przyjrzymy się temu z perspektywy zarówno sprawcy jak i poszkodowanego.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Szkoda parkingowa – co to znaczy?

W przypadku szkody parkingowej mamy na uwadze zdarzenie, do którego doszło na parkingu. Nie chodzi konkretnie o oznaczony parking, ale o każde miejsce, które jest przeznaczone do tego, by mogły na nim parkować samochody. Szkoda parkingowa to uszkodzenie, otarcie czy wgniecenie innego pojazdu w momencie, gdy kierowca usiłuje zaparkować lub wyjechać ze swojego miejsca postoju.

Czyli uderzenie lub otarcie przydarza się, gdy sprawca manewruje, a samochód poszkodowanego jest zaparkowany.

Przydarzyła ci się szkoda parkingowa – jak się zachować?

Kiedy dojdzie do kolizji, obydwie strony zdarzenia są na miejscu. Inaczej jest na parkingu. Sprawca przecież nie ma pojęcia, kiedy właściciel zarysowanego auta wróci, by się z nim porozumieć w sprawie szkody. Dlatego jeśli właśnie przydarzyło ci się uszkodzić czyjś samochód podczas manewrowania na parkingu, możesz poczekać na właściciela samochodu.

Jeśli z różnych powodów jest to niemożliwe, dobrym wyjściem z sytuacji jest pozostawienie swoich namiarów za wycieraczką.

Na parkingach przed centrami handlowymi można też spróbować szukać właściciela samochodu przez ochronę. Jeśli z kolei auto stoi przed domem, małym sklepem, biurem czy zakładem pracy, warto wejść i poszukać właściciela uszkodzonego samochodu.

Zastałeś swoje auto uszkodzone na parkingu – co robić?

Wersja najbardziej optymistyczna zakłada, że osoba, która uszkodziła twój samochód zaczekała lub numer telefonu sprawcy czekał pod wycieraczką. Wtedy sprawa jest prosta. Obie strony spotykają się i spisują oświadczenie sprawcy szkody parkingowej.

Czytaj także: Zarysowanie auta na parkingu

Może się też zdarzyć, że nawet na twoich oczach inny kierowca wgniecie karoserię twojego zaparkowanego samochodu, a potem i tak powstaje problem. Jest wyraźna szkoda parkingowa – sprawca się nie przyznaje. Co wtedy? W takiej sytuacji koniecznie musisz wezwać na miejsce policję. Wówczas to już funkcjonariusze zajmą się resztą. To oni sporządzą notatkę z zajścia. A jeśli sprawca odjechał, postarają się go odnaleźć.

Szkoda parkingowa – wzór

Jeśli już zaistniała szkoda parkingowa, a sprawca przyznaje się do winy, trzeba spisać wspólnie oświadczenie o szkodzie parkingowej. Oczywiście gotowy wzór można pobrać ze strony internetowej. Taki dokument może spokojnie leżeć w schowku, ponieważ może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Jednak warto też wiedzieć, jakie elementy powinno zawierać takie oświadczenie, ponieważ można je spisać ręcznie w razie potrzeby. A oto jakie informacje powinno zawierać oświadczenie sprawcy szkody parkingowej:

  • data, godzina i miejsce zdarzenia
  • dane osobowe sprawcy i poszkodowanego – imię, nazwisko, adres, telefon
  • dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu czyli numer rejestracyjny, numer VIN, marka i model pojazdów sprawcy i poszkodowanego
  • okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia
  • jak najdokładniejszy opis uszkodzeń pojazdu, plus ewentualny rysunek
  • dane świadków zdarzenia, jeśli są
  • podpisy obu stron, czyli sprawcy i poszkodowanego.

Do tego dokumentu warto też dołączyć zdjęcia uszkodzeń dla ubezpieczyciela.

Szkoda parkingowa – brak sprawcy

Zdarzają się niestety sytuacje, że pomimo próby ustalenia sprawcy, to się po prostu nie udaje. Sprawca odjechał, nie zostawił kontaktu, sprawdzanie przez policję monitoringu, czy szukanie świadków może nie dawać rezultatów. Szkoda parkingowa to w przeważającej liczbie przypadków niewielkie uszkodzenie, a wówczas niestety nie możesz liczyć na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeśli masz wykupione AC, możesz je wykorzystać na naprawienie powstałych uszkodzeń. W przeciwnym razie zapłacisz za wszystko z własnej kieszeni.

 Szkoda parkingowa a ubezpieczenie

Jeśli sprawca współpracuje i oświadczenie jest już spisane, wystarczy załatwić sprawę z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym miał on wykupioną polisę OC. Oznacza to, że jako poszkodowany musisz zgłosić szkodę przez formularz online, telefonicznie lub przez specjalną aplikację.

Jeśli zgłaszana jest szkoda parkingowa, ile czasu na zgłoszenie masz jako poszkodowany? Okazuje się, że na zgłoszenie każdej szkody z OC sprawcy masz aż 3 lata. Oczywiście każdemu poszkodowanemu zależy, by zrobić to jak najszybciej. Natomiast od momentu zgłoszenia ubezpieczyciel ma 30 dni na pojęcie decyzji.

Inaczej jest, jeśli sprawca nie jest znany i chcesz likwidować szkodę z własnego AC.

W przypadku polis dobrowolnych wszystkie formalności załatwia się oczywiście z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zgłoszenie szkody z AC nie jest obowiązkowe, więc nie regulują tego przepisy, a każdy ubezpieczyciel może mieć inne terminy, znajdziesz je w OWU. Najważniejsze, by w przypadku polis dobrowolnych zgłosić szkodę jak najszybciej.

PODSUMOWANIE:

  • Szkoda parkingowa powstaje wówczas, gdy uszkodzony zostaje zaparkowany samochód przez sprawcę, który manewruje swoim pojazdem.
  • Sprawca szkody parkingowej powinien odnaleźć właściciela uszkodzonego auta lub pozostawić swoje namiary.
  • Jeśli sprawca przyznaje się do winy, wystarczy spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej i przekazać do ubezpieczyciela w terminie do 3 lat i uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.
  • Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy lub zbiegł konieczna jest interwencja policji.
  • W przypadku, gdy sprawca jest nieznany, nie można liczyć na odszkodowanie z jego OC.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej