Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Tablice rejestracyjne, to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu napędzanego silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Warto wiedzieć, że w taryfikatorze widnieje pozycja mandat za brak tablicy rejestracyjnej. Zdejmowanie, zakrywanie czy modyfikowanie tablic rejestracyjnych to czyny surowo zabronione przez prawo. Za złamanie obowiązujących zasad grozi nam wysoki mandat. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej taryfikator

Do niedawna wielu kierowców nie robiło sobie nic z przestrzegania przepisów dotyczących prędkości, obowiązkowego wyposażenia samochodu czy odpowiedniej ekspozycji tablic rejestracyjnych. Powodem takich zachowań były bardzo niskie mandaty – w dzisiejszych czasach 500 zł nie robi już takiego wrażenia, jak kilkanaście lat temu.

Taryfikator jednak się zmienił i za tego typu wykroczenia możemy zapłacić naprawdę bardzo dużo pieniędzy.

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej 2022

Z początkiem 2022 wiele się jednak zmieniło. W życie wszedł nowy taryfikator mandatów – od teraz za wykroczenia związane z tablicami rejestracyjnymi możemy zapłacić nawet 1500 zł, co szczegółowo wyjaśnimy w kolejnych akapitach.

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej – brudne tablice

Często zdarza się, że nie mamy czasu umyć pojazdu, którym się poruszamy. Błoto i piasek lecące spod kół mogą zabrudzić tablicę rejestracyjną na tyle, że nie będzie można odczytać numerów identyfikujących nasz pojazd. Jeżeli więc poruszasz się z nieczytelnymi blachami (w wyniku zabrudzeń), możesz otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Nie jest to duża kwota, ale z pewnością łatwo jej uniknąć.

Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mandat w wysokości 100 zł możemy otrzymać również za naklejkę z flagą innego państwa, niż te, w którym wydane zostały tablice rejestracyjne.

Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, nie modyfikujmy naszej tablicy rejestracyjnej w żaden sposób.

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej – małe blachy

Od niedawna urzędy komunikacji oferują właścicielom pojazdów tak zwane „małe blachy”. Teoretycznie wydawane są one właścicielom pojazdów sprowadzonych z innych państw – w takim przypadku nie zawsze samochód ma miejsce na tablice o rozmiarze wydawanym w Polsce. Niektórym takie blachy spodobały się na tyle, że postanowili umieszczać je mimo posiadania odpowiedniej ilości miejsca na standardowe tablice. Przepisy wprost tego zabraniają.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki zabieg, musimy liczyć się z mandatem o wysokości 300 zł.

To nie koniec kłopotów – w tym przypadku policja ma obowiązek zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Aby go odzyskać, będziemy zmuszeni przerejestrować pojazd oraz odwiedzić stację kontroli pojazdów, co oczywiście wiąże się z kolejnymi, wcale niemałymi wydatkami.

Zakrywanie tablic – mandat za brak tablicy rejestracyjnej

Za zakrywanie tablic rejestracyjnych grozi mandat w wysokości 500 zł i 3 punkty karne. Kierowcy robią to, aby uniknąć opłaty za autostradę czy płatne parkowanie w mieście. Nikomu nie polecamy takiego zachowania – coraz nowocześniejsze systemy sprawiają, że kara jest właściwie nieuchronna.

Ozdabianie tablic -mandat za brak tablicy rejestracyjnej

Ozdabianie tablic rejestracyjnych również możemy zostać ukarani. Pamiętajmy, że na naszej tablicy nie możemy umieścić niczego, co utrudniałoby jej odczytanie. W przeciwnym wypadku funkcjonariusz nałoży na nas mandat za brak tablicy rejestracyjnej lub jej przeróbkę.

Jaki mandat za brak tablicy rejestracyjnej – umieszczanie tablic w innym miejscu

Za umieszczanie tablic w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone grozi nam mandat w wysokości 500 zł, ale bez punktów karnych. Muszą pamiętać o tym szczególnie właściciele przerobionych samochodów – umieszczenie tablicy za szybą nie sprawi, że unikniemy kary.

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej – legalizacja

Pamiętajmy, że tablice rejestracyjne w Polsce służą nie tylko do identyfikacji pojazdu. Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zalegalizowane tablice rejestracyjne to jeden z warunków dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. Jeżeli poruszamy się pojazdem, mimo niewydanych tablic, możemy otrzymać grzywnę w wysokości 1500 zł oraz 1 punkt karny.

Dodatkowo taki pojazd nie będzie mógł dalej poruszać się po drogach publicznych na własnych kołach. Będziemy musieli wezwać lawetę, co znacząco podniesie koszt tego wykroczenia.

Jaki mandat za brak podświetlenia tablicy rejestracyjnej

Obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu jest również odpowiednie, homologowane oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dla niektórych może to wydawać się mało ważne, ale warto wiedzieć, że w przypadku braku oświetlenie policja może ukarać nas mandatem w wysokości 500 zł. Pamiętajmy więc, aby raz na jakiś czas skontrolować stan naszego oświetlenia.

Jaki mandat za brak tablicy rejestracyjnej na bagażniku rowerowym

Zabierając na wakacje rowery, musimy pamiętać o odpowiednim zamontowaniu tablicy rejestracyjnej. Ten problem nie będzie nas dotyczył oczywiście wtedy, gdy przewozimy jednoślady na dachu. Większość z nas korzysta jednak ze specjalnych bagażników montowanych na tylnej klapie samochodu.

Jazda z zasłoniętą tablicą, o czym wspominaliśmy wcześniej, jest bezwzględnie zabroniona. Na szczęście producenci tego typu bagażników zapewniają specjalne miejsce na zamontowanie blach.

Jeżeli jednak tego nie zrobimy, możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej – warto pamiętać!

Przez wiele lat taryfikator wykroczeń w naszym kraju nie był aktualizowany. Spowodowało to, że niektórzy kierowcy z pełną premedytacją przestali przestrzegać przepisów. Wynikało to z tego, że kary były nieproporcjonalnie niskie do obecnych zarobków. Wszystko zmieniło się jednak na początku 2022 roku.

Od 1 stycznia m.in. za wykroczenia związane z tablicami rejestracyjnymi możemy zostać surowo ukarani.

O mandatach rzędu 50 zł można zapomnieć. Najpoważniejsze wykroczenia uszczuplą nasz budżet o nawet 1500 zł. Warto pamiętać więc o tym, aby nasze tablice były czyste, dobrze podświetlone, o odpowiednim rozmiarze i umieszczone w przeznaczonym do tego miejscu.

PODSUMOWANIE:

  • Mandat za brak tablicy rejestracyjnej jest nieuniknioną konsekwencją prawną.
  • Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może wynosić nawet 1500 zł
  • Mandat za brak tablicy rejestracyjnej to nie wszystko! Za zakrywanie tablic możesz zapłacić nawet 500 zł grzywny.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej