Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Na pewno z własnego doświadczenia wiesz, że coraz więcej aktywności przenosi się do sieci. Świadczą o tym zakupy czy praca zdalna. Również branża ubezpieczeniowa korzysta z możliwości, jakie daje Internet i coraz większą popularność zyskuje kanał sprzedaży direct polis. Czy i na jakich zasadach jest możliwy zwrot OC kupionego online? Dowiedz się więcej na ten temat. 

Czy można odstąpić od umowy OC zawartej online?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest polisą obowiązkową dla każdego pojazdu mechanicznego. Za jego brak UFG nakłada na właściciela pojazdu wysokie kary (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Kary za brak OC„). Na dodatek zakres polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest taki sam. Chodzi o ochronę przed skutkami finansowymi szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Co w tej sytuacji nakazuje kierowcom logika? Oczywiście trzeba szukać jak najlepszej polisy OC.

Zakup korzystnego cenowo ubezpieczenia zależy od wielu czynników, przede wszystkim wypracowanych zniżek, ale także pojemności silnika, wieku itd. Jedną z form szukania oszczędności jest także zakup polisy w kanale direct czyli przez telefon lub Internet. Co jednak, jeśli okaże się, że finalnie jesteśmy niezadowoleni z produktu? Przecież buty czy bluzę można odesłać. Czy można odstąpić od umowy OC zawartej online? Na szczęście tak. 

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia 

W związku z szybkim wzrostem popularności zakupów w sieci polskie prawo coraz lepiej chroni osoby, które kupują przez Internet. Ustawa o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) umożliwia klientowi odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość czyli telefonicznie lub przez Internet.

Musisz tylko pamiętać o kilku kwestiach:

  • odpowiednie oświadczenie należy złożyć w ciągu 30 dni od zawarcia umowy
  • nie musisz podawać żadnego powodu odstąpienia od umowy
  • możesz odstąpić od większości polis ubezpieczeniowych oprócz polis podróżnych i bagażu zakupionych na krócej niż 30 dni
  • odstąpić od umowy mogą tylko osoby fizyczne, firmy nie mają takiej możliwości.
  • dodatkowo od umowy ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych każda ze stron może odstąpić, jeśli w dniu zawarcia polisy pojazd na który wykupiliśmy OC, nie był zarejestrowany w kraju i po miesiącu od zawarcia polisy, nadal pozostaje niezarejestrowany. Jeśli umowa obejmuje ubezpieczenie dobrowolne, można skorzystać z prawa do odstąpienia, po spełnieniu łącznie dwóch warunków. Umowa musi być zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, przy czym maksymalny termin złożenia stosownego dokumentu w przypadku osoby fizycznej to 30 dni, a w przypadku przedsiębiorcy-7 dni

Po odstąpieniu od umowy otrzymasz zwrot OC kupionego online. Oczywiście kwota ta będzie nieco pomniejszona, ponieważ trzeba zapłacić ubezpieczycielowi za te dni, kiedy polisa była ważna. 

W jaki sposób złożyć odstąpienie od umowy?

Zakup polisy przez Internet ma wiele zalet. Wszystko odbywa się w kilka minut, a polisa jest dopasowana do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj jest też tańsza od tej kupionej tradycyjnie. Jednak z różnych powodów możesz się rozmyślić po zakupie. Aby odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC online zadziało, musi być złożone w formie pisemnej z własnoręcznym i czytelnym podpisem.

Dokument ten można:

  • złożyć osobiście w placówce lub u agenta ubezpieczyciela
  • wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru
  • wysłać skan mailem z opcją potwierdzenia odbioru.  

 Zwrot OC kupionego online – oświadczenie

Jakie formalności czekają cię przy okazji odstąpienia od ubezpieczenia kupionego online? Czy proces odzyskiwania pieniędzy jest skomplikowany? Na pewno nie. Wiele gotowych wzorów oświadczenia można znaleźć w Internecie.

Istotne jest jednak, aby dokument ten zawierał:

  • imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres osoby rezygnującej z ubezpieczenia
  • numer polisy z której się rezygnuje
  • dane pojazdu czyli markę, model i numer rejestracyjny samochodu objętego polisą  
  • własnoręczny, czytelny podpis.

W przypadku, gdy zapłaciłeś za ubezpieczenie, niezbędny jest także numer swojego rachunku bankowego, na który ubezpieczyciel przeleje pieniądze za niewykorzystaną składkę.

Co uznaje się za datę złożenia odstąpienia od OC?

Jak już zostało wspomniane, na odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartego na odległość masz 30 dni od momentu zawarcia umowy, a nie od dnia rozpoczęcia obowiązywania polisy.

Za datę złożenia odstąpienia od umowy uznaje się:

  • dzień doręczenia dokumentu do ubezpieczyciela 
  • dzień nadania listu poleconego na poczcie 
  • dzień złożenia odstąpienia agentowi działającemu w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Umowa ulega rozwiązaniu właśnie z dniem złożenia odstąpienia od umowy. Dlatego bardzo ważne jest, by w razie rezygnacji z OC kupionego na odległość, wykupić nową polisę, która zacznie właśnie od tego dnia obowiązywać. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a polisę w korzystnej cenie można kupić przez Internet.
  • Ustawa o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) umożliwia klientowi odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość czyli telefonicznie lub przez Internet.
  • Oświadczenie o odstąpieniu od OC kupionego online należy złożyć w ciągu 30 dni w formie pisemnej z własnoręcznym podpisem.
  • Po odstąpieniu od umowy zawartej na odległość otrzymasz zwrot pieniędzy, musisz jednak  zapłacić ubezpieczycielowi za te dni, kiedy umowa była ważna.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej