23/03/2020 15 grudnia, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.

Zakup OC przez Internet bije wszelkie rekordy popularności w ostatnich latach. Polacy nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu i wysiłku na obowiązkowe ubezpieczenie auta. Czy polisa OC online ma same przewagi nad tradycyjnym sposobem zakupu? Jak najbezpieczniej nabyć ubezpieczenie OC przez Internet? W tym artykule znajdziesz wszystko co potrzebujesz wiedzieć na temat kupna OC auta w sieci.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie auta przez Internet – rewolucja?

Rynek ubezpieczeń, szczególnie motoryzacyjnych, przeżył ogromną rewolucję. Jeszcze nie tak dawno temu, by kupić OC auta ludzie spotykali się z agentami ubezpieczeniowymi lub musieli się wybrać do biura zakładu ubezpieczeń. Zajmowało to mnóstwo czasu i nie było bez wpływu na koszt polisy. Ubezpieczenie auta, zarówno to obowiązkowe, jak i dodatkowe, musiało stać się bardziej dostępne.

I stało się – wraz z rozwojem technologii, kupno OC przez Internet stało się ogromnie popularne. Liczba kierowców nabywających ubezpieczenie OC online gwałtownie rośnie, pozostawiając biura towarzystw ubezpieczeniowych puste i czyniąc pracę agentów coraz trudniejszą.

Polisa OC online – skąd ta popularność?

OC auta przez Internet to przede wszystkim szybkość i wygoda. W ciągu kilku minut można spokojnie opłacić polisę, a potrzebne nam dokumenty znajdziemy w elektronicznej skrzynce pocztowej. Warto przypomnieć, że jazda bez obowiązkowego OC oznacza bardzo wysoką karę (przeczytaj więcej o karach za brak OC), ale także grozi mandatem i niewyobrażalnymi  kosztami, jeśli spowodujemy wypadek.

Ubezpieczenie OC online jest też jedynym sposobem, jeśli nie mamy czasu na spotkanie z agentem ani na wizytę w biurze. A poświęcenie 5 minut na ubezpieczenie auta przez Internet zazwyczaj sprawia, że nawet bardzo zatwardziali zwolennicy tradycyjnego sposobu nabywania polisy nie wracają już na kanapy w biurach towarzystw ubezpieczeniowych. Wygoda, i przede wszystkim szybkość, zakupu OC przez Internet jest nie do pobicia.

Ubezpieczenie OC przez internet. Cena niższa niż u agentów?

Trzeba powiedzieć też sobie wprost – ubezpieczenie OC online jest tańsze. Przede wszystkim wybór jest znacznie większy. Decydując się na spotkanie z agentem, dostaniemy od niego tylko kilka kalkulacji od towarzystw z nim współpracujących. Wybierając się do biura zakładu ubezpieczeń zapoznamy się tylko z ofertą tego ubezpieczyciela. Ale przez Internet można w kilka minut sprawdzić propozycje firm z całego rynku. Warto wspomnieć, że OC auta ma zawsze taki sam zakres i oferty poszczególnych towarzystw różnią się tylko szczegółami, podczas gdy ceny mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane.

Firmy ubezpieczeniowe stosują różne sposoby obliczania składki, oferują promocje na pakiety pozwalające na obniżenie ceny OC auta poprzez dołączenie innych ubezpieczeń – nie sposób tego wszystkiego sprawdzić bez Internetu. Zresztą dla samych towarzystw ubezpieczenie OC online to wygoda i niższe koszty, dlatego wybierając ten sposób możemy liczyć na dodatkowe obniżki. Niektóre firmy potrafią zaoferować nawet 20% rabatu za sam fakt kupna OC auta przez Internet.

Ubezpieczenie OC online – jak kupić?

Ubezpieczenie OC przez Internet oznacza wizytę na stronach internetowych zakładów. Zakup OC przez Internet ze stron konkretnego ubezpieczyciela ma swoje plusy. Wszystkie firmy posiadają zaawansowane formularze online, pozwalające nam na dobór jak najkorzystniejszej kalkulacji – ale ograniczają się z przyczyn oczywistych do oferty tylko jednego towarzystwa ubezpieczeń. A jak już wspomnieliśmy, ceny pomiędzy poszczególnymi graczami na rynku mogą się różnić diametralnie.

Niezależnie od strony internetowej, na którą ostatecznie trafimy, zakup OC online zaczniemy od wypełnienia formularza. Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak na przykład kto jest właścicielem pojazdu, kto go użytkuje, jaki jest przebieg samochodu i stan techniczny, ile ma lat, jaką mamy historię ubezpieczenia i czy braliśmy udział w kolizjach drogowych, otrzymamy wstępne kalkulacje. Zanim usiądziemy do komputera warto mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta oraz aktualną polisę OC, gdyż niektóre dane z tych dokumentów będą nam potrzebne przy wypełnianiu formularza online.

Jak zapłacić za ubezpieczenie OC przez internet?

Po wybraniu interesującej nas polisy OC przez Internet będziemy musieli jeszcze uzupełnić dane kierowcy i auta. Konieczny będzie nasz numer PESEL, dane osobowe i adresowe innych użytkowników auta, oraz numer VIN samochodu. Co istotne, zakup OC online jest zazwyczaj możliwy w różnych opcjach płatności. Zapłacić możemy od razu całość niezbędnej kwoty, lub rozłożyć na dwie, cztery, a w niektórych przypadkach nawet dwanaście rat. Zakup OC na raty będzie trochę droższy, ale ubezpieczenie obowiązuje już od momentu wpłaty pierwszej składki i towarzystwo nie może go wypowiedzieć przed końcem umowy. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy kogoś nie stać na zapłacenie za cały rok z góry.

Jeśli coś powstrzymuje niektórych kierowców przed kupnem OC online, to są to głównie obawy związane z bezpieczeństwem takiej transakcji. Dlatego warto tutaj zaznaczyć, że ubezpieczenie przez Internet jest równie bezpieczne, co w każdy inny sposób. Towarzystwa ubezpieczeniowe są bardzo ściśle kontrolowane przez odpowiednie urzędy i organy państwowe i nie mogą sobie pozwolić na żadne uchybienia w tym zakresie. Wszystkie nasze dane, i pieniądze, są bezpieczne. Podobnie jest z płaceniem za ubezpieczenie OC online – odpowiedzialne za transakcję jest towarzystwo ubezpieczeń i to ono gwarantuje bezpieczeństwo całego procesu.

Czy warto kupować ubezpieczenie OC przez internet?

Wbrew ciągle pojawiającym się i wprowadzającym w błąd informacjom, przesłana przez Internet na skrzynkę elektroniczną i własnoręcznie przez nas wydrukowana polisa OC auta jest, mimo braku podpisu sprzedawcy, uznawana za ważną przez policję. Problemy z takimi dokumentami występowały w przeszłości, ale obecne przepisy prawa jak najbardziej uznają możliwość zakupu OC przez Internet i polisa OC online, wydrukowana na własnej drukarce, nie zaskoczy już żadnego funkcjonariusza.

Bartłomiej Skrobol

Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.