Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Zakup OC przez Internet bije wszelkie rekordy popularności w ostatnich latach. Polacy nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu i wysiłku na obowiązkowe ubezpieczenie auta. Czy polisa OC online ma same przewagi nad tradycyjnym sposobem zakupu? Jak najbezpieczniej nabyć ubezpieczenie OC przez Internet? W tym artykule znajdziesz wszystko co potrzebujesz wiedzieć na temat kupna OC auta w sieci.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie auta przez Internet – rewolucja?

Rynek ubezpieczeń, szczególnie motoryzacyjnych, przeżył ogromną rewolucję. Jeszcze nie tak dawno temu, by kupić OC auta ludzie spotykali się z agentami ubezpieczeniowymi lub musieli się wybrać do biura zakładu ubezpieczeń. Zajmowało to mnóstwo czasu i nie było bez wpływu na koszt polisy. Ubezpieczenie auta, zarówno to obowiązkowe, jak i dodatkowe, musiało stać się bardziej dostępne.

I stało się – wraz z rozwojem technologii, kupno OC przez Internet stało się ogromnie popularne. Liczba kierowców nabywających ubezpieczenie OC online gwałtownie rośnie, pozostawiając biura towarzystw ubezpieczeniowych puste i czyniąc pracę agentów coraz trudniejszą.

Polisa OC online – skąd ta popularność?

OC auta przez Internet to przede wszystkim szybkość i wygoda. W ciągu kilku minut można spokojnie opłacić polisę, a potrzebne nam dokumenty znajdziemy w elektronicznej skrzynce pocztowej. Warto przypomnieć, że jazda bez obowiązkowego OC oznacza bardzo wysoką karę (przeczytaj więcej o karach za brak OC), ale także grozi mandatem i niewyobrażalnymi  kosztami, jeśli spowodujemy wypadek.

Ubezpieczenie OC online jest też jedynym sposobem, jeśli nie mamy czasu na spotkanie z agentem ani na wizytę w biurze.

A poświęcenie 5 minut na ubezpieczenie auta przez Internet zazwyczaj sprawia, że nawet bardzo zatwardziali zwolennicy tradycyjnego sposobu nabywania polisy nie wracają już na kanapy w biurach towarzystw ubezpieczeniowych. Wygoda, i przede wszystkim szybkość, zakupu OC przez Internet jest nie do pobicia.

Ubezpieczenie OC przez internet. Cena niższa niż u agentów?

Trzeba powiedzieć też sobie wprost – ubezpieczenie OC online jest tańsze. Przede wszystkim wybór jest znacznie większy. Decydując się na spotkanie z agentem, dostaniemy od niego tylko kilka kalkulacji od towarzystw z nim współpracujących. Wybierając się do biura zakładu ubezpieczeń zapoznamy się tylko z ofertą tego ubezpieczyciela. Ale przez Internet można w kilka minut sprawdzić propozycje firm z całego rynku. Warto wspomnieć, że OC auta ma zawsze taki sam zakres i oferty poszczególnych towarzystw różnią się tylko szczegółami, podczas gdy ceny mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane.

Firmy ubezpieczeniowe stosują różne sposoby obliczania składki, oferują promocje na pakiety pozwalające na obniżenie ceny OC auta poprzez dołączenie innych ubezpieczeń – nie sposób tego wszystkiego sprawdzić bez Internetu. Zresztą dla samych towarzystw ubezpieczenie OC online to wygoda i niższe koszty, dlatego wybierając ten sposób możemy liczyć na dodatkowe obniżki. Niektóre firmy potrafią zaoferować nawet 20% rabatu za sam fakt kupna OC auta przez Internet.

Jak kupić ubezpieczenie OC przez Internet?

Ubezpieczenie OC przez Internet oznacza wizytę na stronach internetowych zakładów. Zakup OC przez Internet ze stron konkretnego ubezpieczyciela ma swoje plusy. Wszystkie firmy posiadają zaawansowane formularze online, pozwalające nam na dobór jak najkorzystniejszej kalkulacji – ale ograniczają się z przyczyn oczywistych do oferty tylko jednego towarzystwa ubezpieczeń. A jak już wspomnieliśmy, ceny pomiędzy poszczególnymi graczami na rynku mogą się różnić diametralnie.

Niezależnie od strony internetowej, na którą ostatecznie trafimy, zakup OC online zaczniemy od wypełnienia formularza.

Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak na przykład kto jest właścicielem pojazdu, kto go użytkuje, jaki jest przebieg samochodu i stan techniczny, ile ma lat, jaką mamy historię ubezpieczenia i czy braliśmy udział w kolizjach drogowych, otrzymamy wstępne kalkulacje. Zanim usiądziemy do komputera warto mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta oraz aktualną polisę OC, gdyż niektóre dane z tych dokumentów będą nam potrzebne przy wypełnianiu formularza online.

Jak zapłacić za ubezpieczenie OC przez internet?

Po wybraniu interesującej nas polisy OC przez Internet będziemy musieli jeszcze uzupełnić dane kierowcy i auta. Konieczny będzie nasz numer PESEL, dane osobowe i adresowe innych użytkowników auta, oraz numer VIN samochodu. Co istotne, zakup OC online jest zazwyczaj możliwy w różnych opcjach płatności. Zapłacić możemy od razu całość niezbędnej kwoty, lub rozłożyć na dwie, cztery, a w niektórych przypadkach nawet dwanaście rat. Zakup OC na raty będzie trochę droższy, ale ubezpieczenie obowiązuje już od momentu wpłaty pierwszej składki i towarzystwo nie może go wypowiedzieć przed końcem umowy.

Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy kogoś nie stać na zapłacenie za cały rok z góry.

Jeśli coś powstrzymuje niektórych kierowców przed kupnem OC online, to są to głównie obawy związane z bezpieczeństwem takiej transakcji. Dlatego warto tutaj zaznaczyć, że ubezpieczenie przez Internet jest równie bezpieczne, co w każdy inny sposób. Towarzystwa ubezpieczeniowe są bardzo ściśle kontrolowane przez odpowiednie urzędy i organy państwowe i nie mogą sobie pozwolić na żadne uchybienia w tym zakresie. Wszystkie nasze dane, i pieniądze, są bezpieczne. Podobnie jest z płaceniem za ubezpieczenie OC online – odpowiedzialne za transakcję jest towarzystwo ubezpieczeń i to ono gwarantuje bezpieczeństwo całego procesu.

Czy warto kupować ubezpieczenie OC przez internet?

Wbrew ciągle pojawiającym się i wprowadzającym w błąd informacjom, przesłana przez Internet na skrzynkę elektroniczną i własnoręcznie przez nas wydrukowana polisa OC auta jest, mimo braku podpisu sprzedawcy, uznawana za ważną przez policję. Problemy z takimi dokumentami występowały w przeszłości, ale obecne przepisy prawa jak najbardziej uznają możliwość zakupu OC przez Internet i polisa OC online, wydrukowana na własnej drukarce, nie zaskoczy już żadnego funkcjonariusza.

Ubezpieczenie samochodu online – zamiast kary za brak OC, wylicz składkę polisy

Jako konsumenci stajemy się coraz bardziej wymagający i nie ma w tym nic dziwnego. Szalony pęd życia sprawia, że grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie daje nam chociażby technologia. Dziś posłużymy się przykładem najbliższym naszemu sercu – przykładem kierowcy. Niezależnie od wszystkiego, to właśnie na nim spoczywa pewien obowiązek, przed którym nie ucieknie. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC.

W tym celu może oczywiście udać się do lokalnego punktu ubezpieczeń, gdzie zanim skończy dopijać kawę, agent przedstawi mu ofertę ubezpieczenia samochodu. Rozwiązanie to jednak wiąże się z pewnym ryzykiem – idąc na skróty możemy otrzymać tzw. “gołe” OC w cenie, która nie do końca będzie nas zadowalać.

Coraz bardziej popularne OC online i kupno OC przez Internet daje zdecydowanie szersze pole do popisu.

Idźmy jednak dalej – właśnie uświadomiłeś sobie, że z dniem dzisiejszym kończy Ci się umowa ubezpieczenia samochodu. Jeśli chcesz uniknąć płacenia kar za brak OC musisz dopilnować, by Twoja ochrona miała ciągłość. Problem w tym, że jutro jest dzień wolny od pracy, a dzisiejszego wieczoru w punkcie stacjonarnym już niczego nie załatwisz. Zamiast wyliczać wysokość kary, jaką przyjdzie Ci zapłacić, możesz wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia OC przez Internet. Co więcej – przez Internet możesz też to ubezpieczenie kupić. Efekt – bez wychodzenia z domu wypełniasz swój obowiązek, kupujesz OC online w dobrej cenie i z korzystnymi dodatkami. Czujesz się absolutnie zaopiekowany!

Gdzie szukać ubezpieczenia OC online?

Świat direct daje Ci naprawdę ogromne możliwości. Ubezpieczenia OC przez Internet szukać możesz przynajmniej na dwa sposoby – jednym z nich jest kalkulator OC online, drugim – porównywarka OC. Pomyślisz, że to jedno i to samo? Nie do końca. Ten pierwszy znajdziesz zazwyczaj na stronie dedykowanej konkretnemu ubezpieczycielowi. Oznacza to, że wyliczając wysokość składki ubezpieczenia samochodu w kalkulatorze, w odpowiedzi dostaniesz ofertę jednej konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

Natomiast jeśli ubezpieczenia OC online szukać będziesz za pomocą porównywarki, system zaproponuje Ci szereg ofert OC online, ale od różnych ubezpieczycieli. Na pierwszy rzut oka drugie rozwiązanie wydaje się korzystniejsze, prawda? Pozwala zorientować się w sytuacji na całym rynku i wybierać spośród ofert różnych towarzystw. A jak jest w rzeczywistości?

OC przez Internet – jakie dane będą potrzebne?

Tym sposobem przechodzimy do drugiej znaczącej różnicy pomiędzy kalkulatorem OC online a porównywarką ubezpieczeń, a mianowicie ilości wymaganych od właściciela pojazdu danych! Weźmy pod uwagę, że każdy ubezpieczyciel kalkulując wysokość składki ubezpieczenia samochodu może zwracać uwagę na nieco inne czynniki. Dlaczego  szukając OC przez Internet za pomocą porównywarki, spotkasz się z formularzem, który musi uwzględnić wszystkie te kwestie.

Będzie on zatem zdecydowanie bardziej rozbudowany. Konsument, który liczy na zakup OC online, szanując przede wszystkim swój czas i prywatność, skłaniałby się raczej ku bardziej uproszczonym formularzom. I tutaj ofertę swoją proponuje mu właśnie Beesafe, gdzie do wyliczenia składki OC online wymagane jest podanie jedynie dwóch danych: daty urodzenia osoby ubezpieczającej, a także numeru rejestracyjnego samochodu. To wszystko!

Kupno ubezpieczenia OC online – wady, zalety, wątpliwości

Użyteczność narzędzi takich jak kalkulator OC online doceni ten, któremu choć raz w życiu przyszło szukać ubezpieczenia samochodu. Do niewątpliwych zalet zakupu OC przez Internet możemy zaliczyć przede wszystkim wygodę i szybkość takiego rozwiązania, ale także i bezpieczeństwo. To ostatnie często jednak budzi pewne wątpliwości. Dlatego kupując ubezpieczenie OC online warto zwracać uwagę na podmiot, z którym taką umowę zamierzamy zawrzeć.

W przypadku Beesafe, zakup OC przez Internet jest absolutnie bezpieczny.

Należymy do międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej VIG, a w Polsce działamy we współpracy z grupą Compensa. Nie musisz obawiać się też podawania nam swoich danych – dzięki rozbudowanej infrastrukturze odpowiedzialnej za bezpieczeństwo, a także dzięki wdrożeniu certyfikatu SSL, możesz być pewien, że dane podane w procesie kalkulacji OC online nie zostaną udostępnione żadnym innym podmiotom, a wszelkie płatności na naszej stronie są w pełni chronione. Zatem – do dzieła!

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej