Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 28.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Przegląd motocykla, jak i każdego innego pojazdu, jest obowiązkowy. Jazda bez ważnych badań w przypadku kontroli drogowej może nas sporo kosztować. Nieporównywalnie więcej niż cena przeglądu technicznego motocykla. Sprawdziliśmy, jak to wygląda obecnie. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Obowiązkowy przegląd motocykla robimy w stacji diagnostycznej, która ma odpowiednie uprawnienia. W zezwoleniu na działalność stacje kontroli pojazdów, które mają prawo do robienia badań technicznych motoru, posiadają wpis „A”. 

Cena przeglądu motocykla

Cena za badanie techniczne nie jest widzimisię stacji diagnostycznej. Stawka – taka sama we wszystkich SKP – ustalana jest przez Ministerstwo Infrastruktury. W 2020 roku wynosi ona:

 • 62 zł za okresowe badanie techniczne motocykla,
 • 1 zł za podstemplowanie przeglądu w dowodzie rejestracyjnym; ta część opłaty przekazywana jest na rzecz CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Opłatę wnosimy przed badaniem technicznym. Musimy też okazać dowód rejestracyjny. Czas trwania przeglądu motocykla zależy od jego stanu technicznego. Jeśli diagnosta natrafi na problem, operacja może się wydłużyć. Standardowo jednak przegląd motocykla zajmuje ok. 20-30 minut. 

Kliknij w link i przeczytaj, ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Zakres przeglądu motocykla

Badanie techniczne to nic innego jak sprawdzenie kondycji naszego pojazdu, która decyduje czy będzie on dopuszczony do ruchu drogowego. W czasie przeglądu motocykla sprawdzane są:

 • zgodność numerów seryjnych ramy z dokumentacją, 
 • wydajność i sprawność układu hamulcowego,
 • sprawność układu kierowniczego, sprzęgła, oświetlenia, kierunkowskazów i podnóżków,
 • stan bieżnika opon i amortyzatorów,
 • poziom emisji spalin i głośność układu wydechowego, 
 • prawidłowość działania prędkościomierza,
 • praca i stan silnika.

Przegląd motocykla – jak często? 

Procedury związane z motocyklem niczym nie różnią się od tych samochodowych. Okresowy przegląd motocykla w przypadku nowych egzemplarzy robi się po pierwszych 3 latach. Następny termin wypada po kolejnych dwóch, a potem badanie techniczne robi się raz do roku. Wyjątkiem są motocykle zabytkowe, którym przegląd robi się tylko przy ich rejestracji, jeśli nie są wykorzystywane w celach zarobkowych. 

Pamiętaj!
Kolejne badanie powinno być wykonane przed upływem ważności aktualnego.

Nieudany przegląd motocykla – co dalej?

Dane z przeglądu – przebieg i ewentualne usterki – w czasie rzeczywistym wysyłane są do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, gdy po nieudanym przeglądzie ktoś jedzie do „bardziej przychylnej’ stacji na kolejne badanie. Usterki oznaczają, że nie mamy ważnego przeglądu. W ciągu 14 dni powinniśmy we własnym zakresie naprawić wskazane uszkodzenia i wracamy na stację diagnostyczną. Dobrze wybrać tę samą, co wcześniej. Zapłacimy wtedy za badanie konkretnej części, a nie pełny przegląd motocykla. 

Czytaj także:

OC na motocykle

Jazda bez ważnego przeglądu motocykla 

Brak ważnego przeglądu motocykla równa się 500 zł mandatu. Do tego policja zabierze nam dowód rejestracyjny, ale jeśli uzna, że nasz motor jest w fatalnym stanie technicznym zamówi lawetę. Holowanie na wskazany przez drogówkę parking odbędzie się na nasz koszt. Dalej mamy 7 dni na zrobienie badania technicznego i dopiero z zaświadczeniem z SKP stawiamy się w wydziale komunikacji po dowód rejestracyjny. Mamy na to 30 dni od uzyskania ważnych badań technicznych. 

Dużo poważniej może się zrobić, jeśli dojdzie do kolizji z naszym udziałem bez ważnego przeglądu motocykla. Jeśli towarzystwo wykaże, że stan naszego pojazdu przyczynił się do zdarzenia, może odmówić wypłaty odszkodowania z AC lub odpowiednio je zmniejszyć. Natomiast jeśli wyrządziliśmy szkodę komuś  innemu, towarzystwo wypłaci odszkodowanie z naszego OC, ale potem zapewne zgłosi się do nas o zwrot wypłaconych pieniędzy. Powoła się na tzw. rażące niedbalstwo z naszej strony.

Podsumowując, jazda bez ważnego przeglądu motocykla zwyczajnie się nie opłaca. Podobnie jak jazda bez ważnego OC. Kliknij w link i przeczytaj czym się kierować kupując ubezpieczenie motocykla.

PODSUMOWANIE:

 • Zasady dotyczące okresowego przeglądu motocykla są takie same jak auta. Przegląd robimy przed upływem ważności poprzedniego – najpierw po 3 latach od nowości motoru, potem po dwóch, a następnie co roku. 
 • Przegląd motocykla robimy na  stacjach kontroli pojazdu uprawnionych do przeprowadzania badań motorów. 
 • Jazda bez ważnego przeglądu motocykla może skończyć się mandatem, zabraniem dowodu rejestracyjnego i przymusowym holowaniem auta na parking policyjny. W przypadku kolizji grozi nam regres ze strony ubezpieczyciela, jeśli są poszkodowani. 
 • Brak ważnego przeglądu motocykla może oznaczać odmowę lub zmniejszenie odszkodowania z AC. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej