Ubezpieczenie OC w Bydgoszczy. Gdzie kupić online?

herb Bydgoszczy

Średnie ceny OC w poszczególnych miastach Polski mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Najmniej za ubezpieczenie OC zapłacą kierowcy z Opola, a najwięcej mieszkańcy Wrocławia. Jak na ich tle prezentuje się sytuacja mieszkańców ze stolicy województwa kujawsko-pomorskiego? Według naszych danych, kierowcy z Bydgoszczy płacą za OC średnio 894 złote. Od czego zależy stawka ubezpieczenia i czy mieszkańcy miasta mają powody do niezadowolenia? 

Bydgoszcz z punktu widzenia kierowcy 

W ostatnim czasie, w kręgach motoryzacyjnych głośno mówiło się o Bydgoszczy. Skąd taka popularność miasta wśród kierowców? Z motoryzacyjnego punktu widzenia, Bydgoszcz stanowi ewenement pod względem liczby zarejestrowanych aut. Powiedzieć, że jest ich tutaj dużo, to tak jakby nie powiedzieć nic. Szacuje się, że w najbliższym czasie wskaźnik motoryzacji, czyli liczby aut na tysiąc mieszkańców miasta, będzie dwukrotnie wyższy niż w Berlinie. Rekordowy wynik nie jest jednak powodem do dumy.

Co ciekawe, z danych podsumowujących II kwartał, w województwie kujawsko-pomorskim od początku roku zostało zarejestrowanych ponad 35,4 tys. aut. W porównaniu do innych województw wynik ten jest jednak jednym z najniższych w kraju. Co ważne – statystyki te dotyczą samochodów rejestrowanych po raz pierwszy na terenie Polski. 

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wspomnieć o Bydgoszczy w kontekście motoryzacji. Mianowicie – miasto zamierza inwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Sam plan rozbudowy stacji do ładowania nie powinien dziwić, ponieważ ma on związek z wymogami ustawy o elektromobilności. Dziwić może natomiast ich ilość – mieszkańcy Bydgoszczy będą mieli do dyspozycji 200 stacji ładowania aut elektrycznych, przy czym w mieście nie ma nawet stu zarejestrowanych samochodów tego typu.

Wiemy już wiele o samych samochodach i ciekawostkach motoryzacyjnych prosto z dróg Bydgoszczy, to może teraz kilka słów o samych drogach… Drogami o strategicznym znaczeniu dla Bydgoszczy są dwie drogi ekspresowe, które docelowo mają tworzyć system obwodnic odciążający centrum miasta. Mowa o drogach S5 i S10. Warto wspomnieć także o czterech drogach wojewódzkich, które biegną w administracyjnych granicach Bydgoszczy – drogi nr 223, nr 256, nr 274 i ostatnia – droga wojewódzka nr 549. 

Wypadkowość w Bydgoszczy na tle innych miast 

Analizując ceny ubezpieczenia OC w poszczególnych miastach Polski nie sposób pominąć kwestii dotyczących wypadkowości w danym regionie. Ta jest bowiem jednym z czynników, które mają wpływ na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Według policyjnych statystyk podsumowujących 2019 rok na polskich drogach doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a 35 477 zostało rannych. Do najmniejszej liczby wypadków doszło w województwie podlaskim i opolskim. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim doszło w tym czasie do 940 wypadków. W porównaniu do regionów z największą wypadkowością, gdzie liczba zdarzeń sięgała 3 000, być może nie wydaje się to dużo. Województwo województwu jednak nie równe, więc aby lepiej zobrazować sytuację na drogach w danym regionie, za wskaźnik należałoby przyjąć liczbę zabitych i rannych na 100 wypadków drogowych. Wówczas sytuacja wygląda już nieco inaczej… 

W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem. Region ten charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby zabitych oraz najmniejszym wskaźnikiem liczby rannych. Na 100 wypadków, śmierć poniosły 22 osoby, a ranne zostały 103. Dla porównania – w województwie śląskim na 100 zdarzeń drogowych zmarło 6 osób. Podsumowując więc – powodem do dumy dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego może być statystycznie niewielka liczba wypadków plasująca się poniżej średniej krajowej. Z drugiej strony – wypadki te charakteryzują się najwyższą śmiertelnością w całym kraju. 

Cena ubezpieczenie OC w Bydgoszczy na tle innych miast 

Miejscowość oraz wypadkowość w danym regionie to jedne z czynników, które kształtują cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. To właśnie dlatego kierowcy zameldowani w mniejszym mieście, a na co dzień poruszający się po wielkich aglomeracjach miejskich, uciekają się do małego zafałszowania rzeczywistości, deklarując w ubezpieczeniu jako miejsce zamieszkania, swoje rodzinne miasto. Należy jednak pamiętać, że miejsce zamieszkania to jedynie jeden z czynników wpływających na wysokość ceny ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przede wszystkim wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą, parametry techniczne auta czy wysokość wypracowanych zniżek.

Sprawdźmy jednak, jak wypadkowość w regionie wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu. Czy kujawsko-pomorskie, jako województwo ze względnie małą liczbą wypadków, może pochwalić się także najską ceną ubezpieczenia OC? Niestety nie do końca. Jednak z drugiej strony, mieszkańcy regionu nie mają też zbyt wielu powodów do narzekań. Według naszych danych mieszkańcy z Bydgoszczy płacą za OC średnio 894 złote, co plasuje ich mniej więcej w połowie zestawienia średnich składek OC.

Mniej od bydgoszczan zapłacą między innymi kierowcy z Rzeszowa, Kielc czy Olsztyna. Za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zapłacą oni kolejno 724 złote, 748 złotych i 807 złotych. Może się więc wydawać, że mieszkańcy Bydgoszczy znajdują się na nieco gorszej pozycji. Jednak w porównaniu z kierowcami z Gdańska czy Wrocławia, którzy płacą kolejno 992 złote i 1048 złotych (najwyższa cena OC w kraju!), okazuje się, że mają oni naprawdę niezłą pozycję wśród ubezpieczycieli. 

Zakres ubezpieczenia OC 

Chciałoby się powiedzieć, że ubezpieczenie OC, jakie jest każdy widzi. Potwierdzeniem tej tezy jest bowiem fakt, że zakres tego ubezpieczenia regulowany jest przepisami prawa, co oznacza, że niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, będzie on dokładnie taki sam. W tej perspektywie trudno byłoby więc określić jakie ubezpieczenie OC będzie lepsze czy gorsze. Jeśli jednak przeanalizujemy temat głębiej, to  odkryjemy, że wraz z zakupem ubezpieczenia samochodu możemy liczyć na pewne dodatkowe pakiety. Takie oferuje właśnie Beesafe. 

Decydując się na wybór ubezpieczenia OC w Beesafe, możesz liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków. Wśród nich znajdziesz między innymi ubezpieczenie NNW, które gwarantuje wsparcie finansowe w razie wypadku, w którym ucierpisz Ty sam czy Twoi pasażerowie. Wśród dostępnych opcji mamy także niezawodną pomoc w drodze Assistance, która przyda się zawsze wtedy, gdy zawiedzie Twój samochód. To jednak nie wszystko! Z dostępnych dodatków możesz także zgarnąć ubezpieczenie szyb i bagażu. Zadziałamy także w zdecydowanie większych sprawach – jeśli utracisz prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, nie wpadaj w panikę.

Z ubezpieczeniem pomocy prawnej wystarczy, że zadzwonisz do naszego eksperta, a uzyskasz wszystkie potrzebne informacje. Mamy coś jeszcze dla tych, którym czasem marzy się przesiąść z czterech kółek na dwa. Pewnych zdarzeń jednak nie da się przewidzieć, więc i tutaj warto mieć odpowiednie zabezpieczenie. Kupując OC w Beesafe masz szansę także na ubezpieczenie miejskie, które zadziała wtedy, gdy będziesz poruszał się rowerem, hulajnogą czy segwayem. Pamiętaj też, że klasyczne ubezpieczenie NNW nie zapewni Ci. ochrony w przypadku poruszania się rowerem, hulajnogą czy motocyklem. Wówczas zadziała tylko wspomniane wyżej ubezpieczenie miejskie. 

OC dla młodych kierowców w Bydgoszczy 

Młody wiek to siłą rzeczy małe doświadczenie za kierownicą. Bardzo często metryka jest także odzwierciedleniem zachowania na kółkiem młodego człowieka. Gdyby wierzyć stereotypom, młody kierowca to osoba, która nie do końca respektuje przepisy drogowe, lubi mocniej nacisnąć pedał gazu i charakteryzuje się lekkim zamiłowaniem do brawury. Kocha szybkie auta i lubi zaznaczyć swoją pozycję na drodze.  Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele szacując ryzyko ubezpieczeniowe, zaliczają młodego kierowcę do grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka. Według policyjnych statystyk, najliczniejszą grupę sprawców zdarzeń drogowych stanowią właśnie osoby do 24. lat.

Nazewnictwo to jedno – za nim idą jednak fakty. Faktem jest też to, że młody kierowca za ubezpieczenie OC zapłaci wiele więcej od osoby z wieloletnim doświadczeniem za kółkiem. 

Czy Bydgoszcz będzie zatem wyjątkiem na tle innych miast? Czy niedoświadczeni kierowcy mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie? Z danych Beesafe wynika, że młody kierowca z Bydgoszczy za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płaci średnio 1520 złotych. To dużo więcej niż wynosi średnia stawka OC w największych miastach Polski. Zauważmy jednak, że nie zawsze młodzi kierowcy muszą stać na przegranej pozycji. Mogą postarać się o niższą składkę ubezpieczenia na wiele sposobów. Jednym z nich jest z pewnością wybór miejskiego auta z mniejszym silnikiem i nie szarżowanie na drodze.

Bezpieczna jazda zawsze będzie kluczem do sukcesu. Osoby, które dopiero co odebrały prawo jazdy i nie chcą tracić majątku na obowiązkowe ubezpieczenie, mogą także zdecydować się na współwłasność auta i dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy, z wypracowanymi zniżkami. Współwłasność samochodu z rodzicem czy inny doświadczonym kierowcą, to jeden z popularniejszych sposobów na obniżenie składki OC. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Bydgoszczy 

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć tylko jednym stwierdzeniem – szukaj, a znajdziesz. Co jednak najważniejsze – na znalezienie najlepszego ubezpieczenia OC wcale nie musisz poświęcać wielu godzin. Nie musisz także odwiedzać kolejnych towarzystw ubezpieczeniowych i zbierać ofert ubezpieczenia samochodu. Zbędne jest także ich późniejsze kalkulowanie w zaciszu domowym. Jest na to wszystko prostszy sposób – najlepsze ubezpieczenie OC możesz znaleźć i kupić dosłownie w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Dodatkowo, kupując ubezpieczenie w Beesafe, możesz liczyć na szereg dodatkowych ubezpieczeń, które sprawią, że zyskasz ochronę niemal absolutną. Zastanawiasz się czy zakup ubezpieczenia w Beesafe jest bezpieczny? Spokojnie! Należymy do międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group, a w Polsce działamy we współpracy z Compensa. Jeśli masz jakiekolwiek pytania możesz do nas zadzwonić, a nasi doradcy rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości. Jeśli ich nie masz – nie czekaj i zapoznaj się z naszą ofertą ubezpieczenia samochodu, skrojoną na Twoją miarę.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: