Ubezpieczenie OC w Krakowie. Gdzie kupić online?

herb Krakowa

Kraków to nie tylko smok i smog. To także olbrzymie korki i setki tysięcy aut pokonujących krakowskie drogi. Miasto lubiane jest nie tylko przez turystów, ale i złodziei samochodów. A czy jest coś, co może osłodzić fakt bycia kierowcą w Krakowie? Może cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu? Średnia składka OC jaką płacą mieszkańcy Krakowa wynosi 832 złote. A jak wypadają oni na tle kierowców z innych miast? 

Kraków z punktu widzenia kierowcy 

Kraków i kierowca w nim – to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Szacuje się, że każdego dnia ulicami Krakowa przejeżdża około milion samochodów. Na drogach spotkamy kolosalne korki, a gdzie tylko nie spojrzymy zalegać będą auta mieszkańców. Gdyby tego było mało, według dostępnych statystyk, każdego dnia około 300 tysięcy pojazdów przekracza granicę Krakowa napływając z sąsiednich gmin. Jakie auta przeważają wśród mieszkańców małopolski? Przede wszystkim te starsze. Średni wiek auta zarejestrowanego w stolicy małopolski wynosi 12 lat. A ile aut jest w ogóle rejestrowanych? Czy jest szansa na zmianę sytuacji na małopolskich drogach? Nie zanosi się. 

Z podsumowania dwóch kwartałów 2020 roku wynika, że od stycznia do końca czerwca w całym województwie małopolskim zarejestrowano dokładnie 61 884 pojazdy. Oznacza to, że małopolska plasuje się na 4. miejscu pod względem ilości zarejestrowanych pojazdów. Bardziej imponujący wynik osiągnęły tylko województwa śląskie, wielkopolskie i oczywiście mazowieckie. Według dostępnych danych, samochodów w Krakowie jest aktualnie pięć razy więcej niż 30 lat temu. Rośnie niestety tylko ilość aut, bowiem drogi w centrum miasta pozostają bez zmian. 

Gorzkiego smaku u kierowców w Krakowie nie osłodzą także dane informujące o kradzieży samochodów w mieście. Tutaj z kolei okazuje się, że Kraków uplasował się na 5. pozycji wśród miast, które najczęściej padają ofiarami złodziei samochodów. W 2018 roku w Krakowie skradziono 640 aut, wśród których przeważały samochody marki BMW, Audi i Fiat. To właśnie właściciele takich pojazdów powinni mieć się szczególnie na baczności. 

Wypadkowość w Krakowie na tle innych miast 

Analizując ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu w poszczególnych miastach Polski, nie sposób pominąć kwestii wypadkowości w regionach. Dlaczego? Bowiem ta jest jednym z tych czynników, które dla ubezpieczycieli kalkulujących składkę ubezpieczenia OC, będą stanowiły pewnego rodzaju wskazówkę… Wskazówkę do oszacowania ryzyka wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego i ustalenia składki polisy do niego adekwatnej. 

Ogrom samochodów każdego dnia przemierzający krakowskie drogi i zdenerwowanie kierowców spowodowane permanentnie zakorkowanym miastem, może nieść za sobą przykre konsekwencje. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że połączenie tych dwóch czynników to najszybsza droga do wypadku, kolizji, zdarzenia drogowego. A jak to wygląda w rzeczywistości? Jak kształtuje się wypadkowość na małopolskich drogach? Czy kierowców z tego regionu możemy nazwać mianem bezpiecznych kierowców? Niestety nie.

Według policyjnych statystyk podsumowujących 2019 rok na polskich drogach wynika, że w województwie małopolskim doszło do 3 136 wypadków, co plasuje region zdarzeń miało miejsce jedynie w województwie wielkopolskim i łódzkim). W wypadkach tych zginęło 176 osób, a 3 716 zostało rannych. Mając jednak na uwadze fakt, że województwa te różnią się zarówno pod względem powierzchni czy liczby ludności, lepszy obraz sytuacji uzyskamy przekładając liczbę osób poszkodowanych na 100 wypadków – i tak wskaźnik osób rannych na 100 wypadków wynosi w tym przypadku 5,6, a wskaźnik osób rannych 118,5. 

Cena ubezpieczenia OC w Krakowie na tle innych miast 

Cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu różni się w poszczególnych ośrodkach miejskich. Co więcej – różnice w cenach mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Wobec tego jednych kierowców możemy nazwać prawdziwymi szczęściarzami, a na miejscu innych nie chcielibyśmy się znaleźć. Nie od dziś wiadomo, że na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływ ma wiele różnych czynników, a miejsce zamieszkania jest tylko jednym z nich. Ale dziś przyjrzyjmy się jak bardzo wysokość składki ubezpieczenia samochodu zmienia się w zależności od miejsca, po którym kierowca porusza się na co dzień. Naszym bohaterem będzie oczywiście Kraków… 

Według danych Beesafe, kierowcy z Krakowa płacą za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu średnio 832 złote. Na pytanie czy to dużo czy jednak mało, ciężko jest odpowiedzieć. A jak składka ta kształtuje się na tle innych największych miast w Polsce? Mniej więcej w połowie zestawienia. Skrajne wartości przedstawia z kolei Opole, gdzie średnia składka za ubezpieczenie wynosi 714 złotych i jest najniższa w Polsce, a po drugiej stronie znajdziemy już tradycyjnie wrocławian, którzy za polisę komunikacyjną płacą średnio aż 1048 złotych. Nieco mniej za OC od mieszkańców Krakowa zapłacą rzeszowianie, zielonogórzanie czy mieszkańcy Olsztyna – ci za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą kolejno 724 złote, 795 złotych i 807 złotych. 

Zakres ubezpieczenia OC 

Mnogość produktów ubezpieczeniowych dostępnych na rynku może przyprawiać o zawrót głowy. Oczywiśnie nie ma ubezpieczenia, które ochroni nas przed wszystkimi zagrożeniami tego świata, ale są takie, które sprawią przynajmniej, że będziemy mogli się poczuć bardziej komfortowo, bezpiecznie i pewnie.  Może się więc wydawać, że im szerszy zakres ubezpieczenia, tym lepiej. W przypadku wielu polis dostępnych na rynku, rzeczywiście tak jest. Zasada ta nie spełni się jednak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, którego zakres jest regulowany ustawowo. W praktyce oznacza to tyle, że niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, obowiązkowa polisa komunikacyjna wszędzie będzie miała dokładnie taki sam zakres. Zatem czym kierować się podczas wyboru ubezpieczenia OC? Na co zwrócić szczególną uwagę i co powinno zadecydować o zakupie? 

Zalecamy, aby podczas wyboru obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, na kwestię ochrony spojrzeć nieco z innej perspektywy. Nie ograniczajmy się jedynie do tego, czego wymaga od nas prawo. Zastanówmy się, jakiej ochrony oczekujemy i co sprawi, że jako kierowcy poczujemy się po prostu pewniej. Może się bowiem okazać, że na wyciągnięcie ręki mamy szereg dodatkowych opcji, dzięki którym obowiązek ubezpieczenia, który nakłada na nas prawo, zyska nieco innego wymiaru. 

Decydując się na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Beesafe, możesz liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków, które sprawią, że Twoje życie, jako kierowcy będzie nieco spokojniejsze, bezpieczniejsze i po prostu bardziej komfortowe. Z ubezpieczeniem Assistance akumulator czy Assistance opony już wiesz, że żadna nieprzewidziana sytuacja nie pokrzyżuje Ci planów, bo przyjedziemy z pomocą zawsze wtedy, gdy będziesz tego potrzebował. Z kolei usługa “Wygodny kierowca” odciąży Cię nieco w wielu obowiązkach płynących właśnie z faktu bycia kierowcą – wizyta u mechanika czy dokonanie obowiązkowego przeglądu auta. Jeśli raz na jakiś czas, albo i dwa razy, zamieniasz swoje cztery kółka na rower lub hulajnogę – rozważ ubezpieczenie miejskie. Wśród dostępnych opcji możesz wybrać także usługę gwarantującą pomoc prawną czy bezcenną polisę NNW. 

OC dla młodych kierowców w Krakowie

Młody kierowca to niedoświadczony kierowca. Młody kierowca to nieobyty kierowca. Młody to szalony i po prostu niebezpieczny użytkownik dróg. Przynajmniej taki obraz młodego adepta motoryzacji płynie z powielanych stereotypów. Co więcej? Lubi on ryzyko, ma skłonność do brawury i często za nic ma sobie przepisy drogowe. W sportowym i szybkim aucie zaznacza swoją pozycję na drodze, niekiedy chcąc zatuszować tym niedoskonałości swoich umiejętności. Wszystkie te cechy stanowią łącznie mieszankę wybuchową, która na drodze charakteryzuje się wysokim niebezpieczeństwem. I właśnie to niebezpieczeństwo biorą pod uwagę ubezpieczyciele, kalkulując składkę dla młodego kierowcy. 

Zagrożenie płynące ze strony młodych kierowców potwierdzają też niestety policyjne statystyki. Może się wydawać, że najwięcej sprawców wypadków znajdziemy w grupie z przedziału wiekowego 25-34 lata. Zwróćmy jednak uwagę na to, że w tym wieku mamy po prostu najwięcej kierowców. Jeśli przyjrzymy się współczynnikowi wypadkowości i zestawimy go z 10 tys. populacji, okaże się zupełnie co innego. Wówczas wyjdzie na jaw, że najczęściej sprawcami wypadków drogowych są młodzi kierowcy. W 2019 roku doprowadzili oni do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych. W niemal 38 proc. zdarzeń przyczyną wypadków spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Ale przechodząc do sedna – z jakimi wydatkami muszą zmierzyć się młodzi kierowcy ze stolicy małopolski?

Według naszych danych, młodzi kierowcy z Krakowa płacą za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu około 70 procent więcej od swoich doświadczonych za kółkiem kolegów. W ich przypadku cena ubezpieczenia OC wynosi więc średnio 1414 złotych. To rzeczywiście dużo więcej od młodych kierowców na przykład z Opola czy Olsztyna, którzy za OC płacą kolejno 1211 złotych i 1370 złotych. Niemniej są też i tacy, do których jeszcze im daleko. Przykładowo – młodzi kierowcy z Łodzi płacą za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu średnio 1557 złotych, a polisa dla niedoświadczonych wrocławian kosztuje aż 1772 złote.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Krakowie? 

Jesteś nowym posiadaczem cacka na czterech kółkach? Potrzebujesz dla niego polisy OC? A może po prostu kończy Ci się umowa obowiązkowego ubezpieczenia samochodu? Czas rozejrzeć się za nową ochroną. Co robisz? Opcji masz kilka, a to jaką wybierzesz, należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Możesz udać się do zaprzyjaźnionego agenta na rogu ulicy, który załatwi za Ciebie wszystko, co konieczne. Możesz przejść się także od od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela, zbierając kolejno oferty polisy  OC. Jest jeszcze coś, co możesz zrobić. 

Najlepsze ubezpieczenie OC możesz znaleźć bez wychodzenia z domu, dosłownie w kilka minut.  Wszystko to w Beesafe. Jeśli chcesz poznać wysokość składki ubezpieczenia samochodu wystarczy, że podasz nam swoje imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer rejestracyjny pojazdu i już wszystko będzie jasne. Co więcej, u nas możesz liczyć na szeroką ofertę atrakcyjnych dodatków, dzięki którym poczujesz się naprawdę kompleksowo chroniony. Masz jakieś pytania? Śmiało, nasi konsultanci pozostają do Twojej dyspozycji.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: