Ubezpieczenie OC w Łodzi. Gdzie kupić online?

herb Łodzi

Zróżnicowanie cen ubezpieczenia OC w poszczególnych ośrodkach miejskich jest ogromne. Spośród największych miast Polski możemy wymienić kilka, gdzie średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu przekracza 900 złotych. Jednym z takich miast jest właśnie stolica województwa łódzkiego. Średnia cena ubezpieczenia OC dla kierowców w Łodzi wynosi 916 złotych. 

Łódź z punktu widzenia kierowcy 

Jakiś czas temu o Łodzi zrobiło się głośno na całym świecie. Przyczynili się oczywiście do tego kierowcy. Mogłoby się więc wydawać, że rozsławienie miasta, to powód do dumy. Byłoby tak pod warunkiem, że powodem do dumy jest miano najbardziej zakorkowanego miasta w Polsce. A i nie tylko – w globalnym rankingu Łódź plasuje się również na imponującej pozycji. Można więc sądzić, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wciąż zwiększająca się liczba aut na łódzkich drogach. I faktycznie – systematycznie jesteśmy odbiorcami wiadomości donoszących, że liczba aut w Łodzi rośnie w zastraszającym wręcz tempie.

A jak sytuacja ta prezentuje się po dwóch kwartałach 2020 roku? Okazuje się, że od stycznia do końca czerwca, w województwie łódzkim zarejestrowano 42 211 samochodów, co sprawia, że region ten plasuje się dopiero na 6. pozycji w Polsce. Znacznie więcej aut zarejestrowano między innymi w województwie wielkopolskim, śląskim, małopolskim czy oczywiście mazowieckim. 

Patrząc na Łódź z punktu widzenia kierowcy należałoby wspomnieć o tym, że jest to miasto będące często na celowniku złodziei samochodów. Ci mają też swoje ulubione marki aut, które najczęściej znikają z łódzkich dróg. Kierowcy Łodzi powinni się zatem mieć na baczności. Szczególną uwagę zaleca się właścicielom marek taki jak Audi, Mercedes czy BMW, bo to właśnie te samochody najczęściej padają łupem łódzkich złodziei. 

Na koniec jeszcze jeden temat, który powinien mocno zainteresować łódzkich kierowców, a mianowicie to z czym są oni nierozerwalnie związani – łódzkie drogi. Najważniejszym punktem komunikacyjnym na drogowej mapie Łodzi jest węzeł Łódź-Północ w Strykowie, gdzie przecinają się autostrady A1 i A2. Co ciekawe, nie leży on w samej Łodzi, a zlokalizowany jest na północny-wschód od miasta. To właśnie w tym miejscu spotyka się autostrada A2 biegnąca z zachodu na wschód Polski, przez centralne województwa lubuskie, wielkopolskie, łódzkie czy mazowieckie. Droga ta łączy miasto z Warszawą i Poznaniem, a dalej z polsko-niemiecką granicą. Wśród innych ważniejszych dróg regionu nie sposób pominąć drogi ekspresowej S8 i S14, a także dróg krajowych nr 1, nr 14, nr 72 i drogi krajowej nr 91. 

Wypadkowość w Łodzi na tle innych miast 

Na tę chwilę można więc o Łodzi powiedzieć kilka rzeczy… Jest to miasto, w którym panują wieczne korki. Niemniej z najnowszych danych wynika, że liczbie zarejestrowanych w województwie łódzkim aut daleko jeszcze do pobicia krajowego rekordu. Wiemy już jakie marki samochodów cieszą się największą popularnością wśród złodziei, warto więc przyjrzeć się głębiej kwestii bezpieczeństwa. Tym razem przeanalizujemy bezpieczeństwo na łódzkich drogach. 

Z policyjnych statystyk wynika, że w całym 2019 roku w Polsce doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a 35 477 zostało rannych. Same liczby zatrważają, jednak aby lepiej zrozumieć sytuację w poszczególnych regionach Polski, warto sprawdzić jak rozkładają się te statystyki na kolejne województwa. Tym sposobem dochodzimy do kolejnego rekordu pobitego przez samą Łódź, a raczej województwo łódzkie. Tym razem rekordu o wiele bardziej niechlubnego.

Z policyjnych statystyk wynika, że region ten plasuje się na drugim miejscu pod względem ilości wypadków. W 2020 roku w województwie łódzkim doszło do 3 351 wypadków, z czego więcej było ich tylko w województwie małopolskim. Wielkość problemu będzie najlepiej widoczna, gdy zestawimy ją z regionami, w których doszło do najmniejszej liczby wypadków – województwo podlasie (585 wypadków) i województwo lubuskie (660 wypadków). 

Pamiętajmy jednak, że same liczby nie są do końca wymierne, ponieważ regiony te znacznie różnią się zarówno pod względem powierzchni czy liczby ludności. Dokładniejszy ogląd sytuacji uzyskamy, gdy spojrzymy na wskaźnik wypadków w danym województwie. Jak prezentuje się ten w przypadku łódzkiego? Okazuje się, że wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi 7,1, a tym samym jest jednym z niższym w Polsce, natomiast wskaźnik liczby rannych może martwić – na 100 wypadków rannych zostało aż 117 osób. 

Ceny ubezpieczenia OC w Łodzi na tle innych miast 

Wielkość miasta, natężenie ruchu, a także wypadkowość w danym regionie – wszystko to ma wpływ na wysokość ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. To dlatego, podczas kalkulowania składki ubezpieczenia OC pada pytanie o miejscowość. Może się wydawać, że to bez sensu, jednak w ostatecznym rozliczeniu, miejsce zamieszkania jest dla ubezpieczyciela pewnego rodzaju kierunkowskazem. Zależność jest prosta – im większe miasta i większe natężenie ruchu na drogach, tym większe prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadku. Im większe ryzyko ubezpieczeniowe, tym wyższa składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Od tej reguły zazwyczaj nie ma żadnych odstępstw. A jak wygląda cena ubezpieczenia OC w przypadku Łodzi? Czy wysoka wypadkowość w regionie przekłada się na cenę OC?

Według danych Beesafe, średnia składka ubezpieczenia OC dla kierowców w Łodzi kształtuje się na poziomie 914 złotych. Jak zdradziliśmy już na wstępie – jest to jedna z wyższych składek w Polsce. Więcej za ubezpieczenie samochodu płacą mieszkańcy z Poznania, Gdańska, Warszawy i oczywiście Wrocławia, gdzie składka ubezpieczenia OC notuje najwyższe wartości w Polsce. Wrocławianie za polisę OC płacą średnio aż 1048 złotych. Po przeciwnej stronie, z najniższą ceną ubezpieczenia samochodu stoją między innymi kierowcy z Opola, Rzeszowa czy Kielc, którzy za polisę płacą kolejno 714 złotych, 724 złote i 748 złotych.  Okazuje się więc, że w przypadku Łodzi, wysoka wypadkowość ma poniekąd przełożenie na cenę ubezpieczenia samochodu. 

Zakres ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, którego zakres regulowany jest Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Oznacza to, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zakres polisy będzie identyczny. Wydaje się więc, że w obliczu tego wybór ubezpieczenia OC nie będzie ani trudny, ani skomplikowany. Niemniej właśnie w tym momencie pojawia się pewne pytanie – czym kierować się podczas wyboru polisy OC? Na co zwrócić szczególną uwagę kupując obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

Pojawi się wiele głosów mówiących o cenie ubezpieczenia, która może przesądzić o wyborze. Jest w tym nieco prawdy, jednak warto w tym momencie zadać sobie pytanie, czy zależy nam jedynie na podstawowej ochronie, jaką gwarantuje ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, czy chcielibyśmy, by nasz pakiet ochronny był nieco bardziej rozbudowany? Jeśli skłaniasz się ku drugiemu wariantowi, być może powinieneś rozważyć ubezpieczenie samochodu w Beesafe. 

Wybierając ubezpieczenie OC w Beesafe, prócz podstawowego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej możesz liczyć także na szereg atrakcyjnych dodatków. Te mogą okazać się bezcenne dla wszystkich tych kierowców, którzy darzą swoje auto ciepłym uczuciem tylko do czasu, gdy to nie jest zbyt wymagające. Wizyta u mechanika? Podróż do lakiernika? Obowiązkowy przegląd techniczny samochodu? Nie masz na to ani czasu ani głowy? Spokojnie. Z dodatkiem do OC “Bezpieczny kierowca” załatwimy wszystko za Ciebie! Jak to działa w rzeczywistości? Zgłaszasz na swoją potrzebę, my przyjeżdżamy  po Twój samochód, załatwimy wszystko, co potrzeba, a po wykonanej usłudze odstawimy samochód we wskazane przez Ciebie miejsce.

Co więcej? Wraz z ubezpieczeniem samochodu w Beesafe możesz otrzymać także pomoc w drodze – Assistance. W ramach tego dodatku, w razie awarii czy wypadku, zorganizujemy dla Ciebie pomoc i wszystko opłacimy. Nie będzie miało znaczenia to, czy pomocy potrzebujesz na terenie Polski czy Europy. Jeśli od czasu do czasu lubisz przesiąść się z czterech kółek na dwa, rozważ ubezpieczenie miejskie, które zadziała w przypadku zdarzenia spowodowanego podczas korzystania z roweru czy hulajnogi. Nie zapominajmy też o ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które gwarantuje wypłatę odszkodowania wówczas, gdy to Ty doznasz szkody podczas zdarzenia. 

OC dla młodych kierowców w Łodzi 

Statystyki mówią jasno – młodzi kierowcy to niebezpieczni kierowcy. Prawdę tę biorą sobie do serca ubezpieczyciele podczas szacowania ryzyka ubezpieczeniowego. Zatem im wyższe ryzyko, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.  

Jednak, aby nie być gołosłownym, warto powołać się w tym momencie na statystyki policyjne, które tylko potwierdzają powielany stereotyp dotyczący młodego pasjonata szybkich samochodów. Ten mówi jasno, że młody kierowca to kierowca z reguły nierozważny, niebezpieczny i mniej przewidywalny. Lubi ryzyko i przejawia zamiłowanie do brawury. Nie lubi tracić czasu, więc wybiera szybkie i sportowe auta z dużym silnikiem, a dodatkowo nie zawsze respektuje przepisy ruchu drogowego i ograniczenia prędkości. Efekt? 

Według policyjnych danych w 2019 roku, młodzi kierowcy byli sprawcami 4 910 wypadków, w których śmierć poniosły 462 osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków, za które odpowiadali młodzi i niedoświadczeni  było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Młodzi kierowcy z Łodzi nie odbiegają zbytnio do tego wizerunku, dlatego też muszą liczyć się z wyższą ceną ubezpieczenie OC niż ich doświadczeni koledzy z wypracowanymi zniżkami na ubezpieczenie. 

Z naszych danych wynika, że średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, jaką w Łodzi płacą młodzi kierowcy kształtuje się na poziomie 1558 złotych. Sporo? W porównaniu do najniższych cen ubezpieczenia samochodu, to rzeczywiście dużo. Warto jednak pamiętać, że młodzi nie zawsze muszą tracić majątek na ubezpieczenie auta. Jest kilka sprawdzonych sposobów na tańsze OC, z których chętnie oni korzystają. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Łodzi? 

Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem dotyczącym odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. Jak już wiemy, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, jego zakres wszędzie jest taki sam. To, w jaki sposób znajdziemy najlepsze ubezpieczenie OC zależy zatem do nas samych. A jakie mamy opcje? 

Jedni zaoszczędzą sobie czasu oraz pracy i z chęcią skorzystają z automatycznie odnowionej polisy komunikacyjnej. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to dobra droga. Inni, zazdroszcząc sąsiadowi, który za ubezpieczenie samochodu płaci paręset złotych mniej, odwiedzą wszystkich ubezpieczycieli w mieście, a później długo będę debatować nad za i przeciw konkretnej oferty. My mamy dla Ciebie jeszcze jedno rozwiązanie – Beesafe. 

Wybierając ubezpieczenie OC w Beesafe, prócz ochrony płynącej z podstawowego ubezpieczenia samochodu, możesz także liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków. Co ważne – znalezienie ubezpieczenia zajmie Ci dosłownie kilka minut, a wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości, nasi konsultanci wszystko Ci wyjaśnią. Nie musisz także obawiać się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania – jesteśmy internetowym agentem ubezpieczeniowym Compensa TU. Możesz więc nam zaufać!

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: