Ubezpieczenie OC w Rzeszowie. Gdzie kupić online?

herb Rzeszowa

O zróżnicowanej pozycji kierowców z poszczególnych miast wojewódzkich zwykło mówić się głośno. Jednym zazdrości się unormowanych składek na ubezpieczenie OC, innym współczuje najwyższych wartości w Polsce. Rzeszów z pewnością możemy zaliczyć do tej pierwszej grupy. Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w Rzeszowie wynosi 724 złote, co plasuje je na drugiej pozycji wśród miast z najtańszym ubezpieczeniem OC. 

Rzeszów z punktu widzenia kierowcy 

Z danych podsumowujących drugi kwartał 2020 roku wynika, że w całym województwie podkarpackim zarejestrowano dokładnie 35 992 pojazdy. Na tle innych regionów Polski wydaje się to całkiem sporo. Jeśli jednak podkarpackie chciałoby aspirować do miana motoryzacyjnych gigantów, to do rekordzistów pod względem liczby zarejestrowanych aut nadal mu daleko. Wyłączając motoryzacyjnego olbrzyma, jakim jest województwo mazowieckie i porównując statystyki do tych chociażby z województwa wielkopolskiego – podkarpackie dzieli prawdziwa przepaść.

W Wielkopolsce, w przeciągu sześciu miesięcy zarejestrowano aż 89 510 pojazdów. Unormowana sytuacja na drogach województwa nie oznacza jednak, że na ulicach jego stolicy ujrzymy pustki. Mieszkańcy z Rzeszowa narzekają na coraz bardziej zakorkowane miasto. Nie ma się co dziwić skoro według monitoringu ruchu, każdego dnia do miasta wjeżdza około 150 000 samochodów z okolicznych miast. Najwięcej sąsiadów napływa ulicą Warszawską, Krakowską i Al. I Armii Wojska Polskiego, od strony autostrady oraz drogi ekspresowej. To właśnie tam kierowcy Rzeszowa mogą utknąć w imponującym korku. 

Z rzeszowskich ciekawostek, które zainteresują kierowców, warto jeszcze wspomnieć o całodobowym nadzorze ruchu, który funkcjonuje w mieście od 2015 roku. jego zadaniem jest monitorowanie 57 największych skrzyżowań i wyłapywanie samochodów, a następnie przekazywanie wszystkich informacji do systemu komputerowego. Na podstawie tych danych, wydłużeniu ma ulec czas działania zielonego światła dla kierunków, na których potrzebne jest rozładowanie ruchu. 

Na zakończenie warto zaznaczyć jeszcze jeden fakt – mieszkańcy Rzeszowa lubują się w pięknych i szybkich autach. Z danych Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że na ulicach stolicy województwa podkarpackiego z łatwością wypatrzymy takie auta jak Rolls-Royce, Cadillac, Lamborghini czy Bentley

Wypadkowość w Rzeszowie na tle innych miast 

Liczba zarejestrowanych samochodów czy natężenie ruchu w mieście, to jedno. Odrębną kwestię stanowi natomiast wypadkowość w danym regionie. Warto zaznaczyć, że wszystkie te czynniki, będą miały w poniekąd wpływ na wysokość ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zależność tutaj jest banalnie prosta – im większa wypadkowość w mieście, tym wyższa składka ubezpieczenia OC. Można by przypuszczać, że Rzeszów jako jedno z miast z najniższą ceną ubezpieczenia samochodu, może pochwalić się także najmniejszą wypadkowością w Polsce. A jak to wygląda w rzeczywistości? Na jakim poziomie kształtuje się wypadkowość w całym województwie podkarpackim? 

Z policyjnych danych wynika, że w 2019 roku w kraju doszło do 30 288 wypadków, w których zginęły 2 909 osoby, a 35 477 zostało rannych. Raport wyszczególnia wszystkie województwa w kraju i podsumowuje bezpieczeństwo na ich drogach. Okazuje się, że na terenie województwa podkarpackiego doszło do 1 481 wypadków drogowych, co stanowi dokładnie 5 proc. ogółu. Kierowców z województwa podkarpackiego można zatem pochwalić. Inny pogląd na sytuację daje jednak analiza współczynnika liczby zabitych i rannych na 100 wypadków.

W 2019 roku na podkarpackich drogach zginęło 10 osób na 100 wypadków, a aż 115 zostało rannych. To nieco więcej niż wynosi średni wskaźnik wypadkowości w Polsce. Mieszkańcy Podkarpacia mogliby zatem brać przykład między innymi z kierowców z województwa śląskiego, gdzie wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi 6,7 czy z województwa podlaskiego, gdzie z kolei zanotowano najniższy wskaźnik liczby rannych. Zawsze jednak będzie to zbyt wiele. 

Cena ubezpieczenia OC w Rzeszowie na tle innych miast 

Poszczególne miasta na mapie Polski różnią się pod wieloma względami. Wyróżnia ich liczba ludności, wyróżnia ich powierzchnia. Jest pewien czynnik, na który zwykli zwracać uwagę kierowcy. Mowa oczywiście o średnich składkach ubezpieczenia OC. Choć większą zazdrość zazwyczaj możemy zobaczyć wśród kierowców z tej samej miejscowości (bo jak to możliwe, że sąsiad posiadający takie samo auto płaci za ubezpieczenie samochodu mniej), tak smak zazdrości czujemy także porównując się z mieszkańcami z innych miast. A jak wiemy samo miejsce zamieszkania to jeden z czynników, który jest brany przez ubezpieczycieli pod uwagę podczas wyliczenia wysokości OC. 

Nie chcąc budować napięcia potwierdzimy tylko wcześniejsze doniesienia – mieszkańcy Rzeszowa mogą być uznani przez innych kierowców za prawdziwych szczęściarzy. Nie powinno być to też dla nich wielkim zaskoczeniem, ponieważ Rzeszów zazwyczaj plasuje się na początku zestawienia miast z najniższą ceną obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Nie inaczej jest tym razem. Z danych Beesafe wynika, że średnia składka ubezpieczenia OC, jaką płacą kierowcy z Rzeszowa kształtuje się na poziomie 724 złote. Oznacza to, że mniej od rzeszowian płacą jedynie kierowcy z Opola – tam średnia składka ubezpieczenia OC wynosi 714 złotych. Wśród rekordzistów, którzy za ubezpieczenie samochodu płacą najwięcej znajdziemy już niezmiennie mieszkańców Warszawy, Gdańska czy oczywiście Wrocławia. Za polisę OC płacą oni średnio kolejno: 937 złote, 992 złotych i 1028 złotych. 

Zakres ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem dotyczącym odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. Mogłoby się więc wydawać, że im szerszy zakres takiego ubezpieczenia, tym możemy być spokojniejsi. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Ubezpieczenie OC komunikacyjne należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, a jego zakres regulowany jest Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Oznacza to, że polisa odpowiedzialności cywilnej dla kierowców będzie miała dokładnie taki sam zakres w każdym zakładzie ubezpieczeniowym. Wobec tego pojawia się pytania, jak wybrać ubezpieczenie OC i czym się tak naprawdę kierować.

Rozsądek podpowiada, że można wybrać najtańsze ubezpieczenie, ponieważ nie warto przepłacać. Jest w tym trochę prawdy. Ale zastanówmy się, czy nie warto zdecydować się na nieco rozszerzoną opcję ubezpieczenia, która sprawi, że jako kierowcy poczujemy się absolutnie zaopiekowani. 

Wybierając ubezpieczenie OC w Beesafe, prócz podstawowej ochrony płynącej z obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, możesz także liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków, które mogą okazać się nieocenione. Wygodny kierowca, pomoc na drodze Assistance czy chociażby ubezpieczenie pomoc prawna – to wszystko możesz zyskać wraz z ubezpieczeniem OC. Wśród naszych dodatków znajdziesz takie opcję assistance opony, która sprawdzi się w momencie, gdy złapiesz gumę, czy assistance akumulator – wówczas przybędziemy z odsieczą zawsze wtedy, gdy rozładuje Ci się akumulator.

Z kolei ubezpieczenie miejskie powinien rozważyć każdy kierowca, który czasem lubi się przesiąść na dwa kółka. Poruszając się rowerem czy hulajnogą jesteś tak samo narażony na różne zdarzenia, które mogą mieć przykre konsekwencje. Jeśli wpadniesz w mijany samochód, to my bierzemy na siebie koszty za uszkodzenie cudzej własności. Pamiętaj także, że najważniejsze jest Twoje zdrowie, więc przydać może się ubezpieczenie NNW, które zapewni odszkodowanie na przykład wtedy, gdy złamiesz rękę. 

OC dla młodych w Rzeszowie

Młodzi kierowcy stanowią specyficzną grupę kierowców. Na ich temat krąży już wiele opowieści, które niestety znajdują swoje odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym. Panuje powszechne przekonanie, że młody kierowca, to osoba bez doświadczenia za kierownicą i z małymi umiejętnościami w prowadzeniu pojazdów. Do tego cechuje go skłonność do brawury i nadmiernego ryzyka. Wybiera szybkie sportowe auta po to, by podnieść swoją pozycję na drodze i dowartościować samego siebie. Wszystkie to składa się na mieszankę wybuchową, która stanowi poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Niestety nie są to tylko puste słowa, a fakty, których potwierdzeniem są policyjne statystyki.

Z danych policji wynika, że najwyższy wskaźnik wypadkowości na 10 000 populacji odnotowany został właśnie w grupie młodych kierowców, czyli osób do 25. roku życia. W 2019 roku doprowadzili oni do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a aż 6 409 zostało rannych. Wśród przyczyn zdarzeń spowodowanych przez młodych i niedoświadczonych kierowców na pierwszym miejscu wskazuje się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. A czy wysoka wypadkowość wśród młodych ma także przełożenie na wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu? Niestety tak, a Rzeszów nie jest w tej kwestii wyjątkiem.

Oczywiste jest, że młodzi kierowcy za ubezpieczenie OC zapłacą więcej od swoich starszych, bardziej doświadczonych za kółkiem kolegów. Ale o ile więcej? Całkiem sporo. Z naszych danych wynika, że średnia składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców z Rzeszowa wynosi 1230 złotych. Oznacza to, że młodzi wiekiem i doświadczeniem płacą około 500 złotych więcej od wytrawnych kierowców. Mogą oni jednak poszukać oszczędności na kilka sposobów. Jednym ze sprawdzonych jest oczywiście współwłasność samochodu ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą. Dobrym rozwiązaniem będzie także rezygnacja ze sportowego auta rozwijającego zawrotne prędkości, a wybranie miejskiego samochodu z mniejszą pojemnością silnika. Wbrew pozorom to jeden z czynników, który ma wpływ na wysokość ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Rzeszowie?

Oto jest pytanie. Wydaje się, że znalezienie najlepszego ubezpieczenia OC jest czasochłonne i męczące. Może takie być szczególnie dla tych, którzy podchodzą do zadania zbyt ambitnie i zamierzają obejść wszystkich ubezpieczycieli w okolicy. Następnie pozbierają proponowane przez nich oferty, a po godzinach będą je skrupulatnie analizować. Jest jednak pewien sposób, który pozwoli znaleźć najlepsze ubezpieczenie w ekstremalnie krótkim czasie i ekstremalnie małym nakładem pracy.

Beesafe – jest w tym przypadku odpowiedzią na wszystko. Wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer rejestracyjny pojazdu i już. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz także skontaktować się telefonicznie z naszymi doradcami. Jakieś wątpliwości? Spokojnie! Zakup ubezpieczenia w Beesafe jest całkowicie bezpieczny. Należymy do międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group, a w Polsce działamy we współpracy z grupą Compensa. Możesz nam zaufać.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: