Ubezpieczenie OC w Warszawie. Gdzie kupić online?

herb Warszawy

Największa i najbardziej zaludniona – Warszawa. Skoro wszystko jest w niej naj, można przypuszczać, że cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu dla kierowców ze stolicy także będzie najwyższa. Tymczasem zaskoczenie – średnia składka ubezpieczenia OC dla kierowców z Warszawy wynosi 937 złotych, co plasuje ją dopiero na 3. miejscu wśród miast z najwyższą ceną ubezpieczenia OC. 

Warszawa z punktu widzenia kierowcy

Warszawy, stolicy Polski, nie trzeba jej więc nikomu przedstawiać. Czasem warto jednak spojrzeć na nią z punktu widzenia kierowcy, bo wówczas dostrzec możemy rzeczy, których nie widzimy jako niemobilni mieszkańcy. Wiemy już, że jest miastem największym w naszym kraju i najbardziej zaludnionym. Jest także miastem o największym natężeniu ruchu. Samochodów w Warszawie przybywa w zastraszającym tempie, a to co pozostaje stołecznym kierowcom, to jedynie narzekanie na wszechobecne korki. Co ciekawe, szacuje się, że tylko co 11 zarejestrowane auto należy do prywatnego użytkownika.

Biorąc jednak pod uwagę zaplecze gospodarcze stolicy i jej potencjał ekonomiczny, dane te nie powinny dziwić. Z raportu podsumowującego 2019 rok wynikało, że najwięcej aut przybywa przede wszystkim na Ursynowie i Mokotowie, ale po piętach depcze im także Żoliborz. Niemniej, liczba zarejestrowanych pojazdów w stolicy i całym województwie mazowieckim może naprawdę przytłaczać. Z podsumowania pierwszych dwóch kwartałów 2020 roku wynika, że w mazowieckim zarejestrowano aż 134 924 pojazdów. Nie musimy chyba mówić, że to najwięcej w kraju? Dla porównania – w województwie świętokrzyskim zarejestrowano ich 21 953, a w małopolskim 61 884 pojazdów. 

Dużo aut na stołecznych drogach to także spore możliwości dla złodziei samochodów. Nie ma co ukrywać – chętnie z tych możliwości korzystają. Policja przyznaje, że w ostatnim czasie możemy odnotować znaczny wzrost liczby kradzieży aut. Dla porównania – w 2018 roku w Warszawie skradzione zostały 2 192 samochody, ale już rok później było ich 2 432. Tylko w styczniu 2020 roku z warszawskich ulic zniknęło 238 samochodów. A jakie auta są na celowniku złodziei? Właściciele jakich marek powinni szczególnie mieć się na baczności? Okazuje się, że numerem jeden wśród skradzionych aut w stołecznym mieście są japońskie auta – największe wzięcie ma Toyota Auris. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o naturalnym środowisku kierowców, czyli drogach oddanych im do użytku. Na mapę samochodową Warszawy składa się sieć powiązań drogowych, które biegną zarówno drogami szybkiego ruchu, jak i drogami krajowymi i wojewódzkimi. Co najciekawsze, trudno jest wskazać jedną domkniętą trasę, która jednocześnie stanowiłaby rolę obwodnicy miasta. Za najważniejszą drogę w Warszawie uznaje się jednak autostradę A2. Prócz niej mamy także cztery drogi ekspresowe – S2, S8, S17 i S79, pięć dróg krajowych i aż 13 wojewódzkich. 

Wypadkowość w Warszawie na tle innych miast 

Warszawscy kierowcy dumnym krokiem mogli wejść w 2020 rok. Ogłoszono wówczas rekordowo niską liczbę ofiar śmiertelnych wypadków, do których doszło na stołecznych ulicach. Sama liczba wypadków spadła też poniżej tysiąca, co w porównaniu do lat ubiegłych stanowi naprawdę dobry wynik. To, co martwi, to statystyki mówiące o wypadkach z udziałem pieszych – te stanowiły aż 60 proc. liczby osób zabitych na warszawskich drogach. 

Według danych Wydziału Ruchu Drogowego KSP, w 2019 roku na terenie Warszawy doszło do 929 wypadków, w których zginęło 35 osób, a 1067 zostało rannych. Jak liczby te prezentują się na tle całego województwa? Czy statystyki dotyczące regionu mazowieckiego wyglądają równie optymistycznie? Okazuje się, że w całym województwie doszło do 2 268 wypadków, w których zginęło 310 osób, a 2 678 zostało rannych. Warto jednak spojrzeć na wskaźniki liczby osób rannych i zabitych, które dadzą dokładniejszy ogląd sytuacji – na 100 wypadków w województwie mazowieckim wskaźnik osób zabitych wynosi 13,7, a osób rannych 118,1.

W porównaniu do innych województw, mazowieckie plasuje się mniej więcej w połowie zestawienia. Dla przykładu – w województwie małopolskim wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi 5,6 i jest najniższy w kraju, ale już w przypadku województwa kujawsko-pomorskiego wynosi aż 22,4. 

Cena ubezpieczenia OC w Warszawie na tle innych miast 

Miejsce zamieszkania to jeden z tych czynników, które są brane pod uwagę podczas kalkulowania składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Im większe miasto, tym większe ryzyko wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego. To automatycznie przekłada się na wyższą cenę ubezpieczenia OC. O ile wypadkowość w Warszawie wydaje się być na umiarkowanym poziomie, o tyle liczba kolizji na warszawskich drogach przyprawia o zawrót głowy. Ogromna liczba kierowców i duże natężenie ruchu wydają się być najlepszym przepisem na stłuczkę. Czy wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w składce ubezpieczenia OC dla warszawiaków? Poniekąd tak.

Według danych Beesafe, średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, jaką płacą kierowcy z Warszawy wynosi 937 złotych. Oznacza to, że stolica Polski plasuje się na 3. pozycji wśród miast z najdroższym ubezpieczeniem OC. Więcej od warszawiaków za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą kierowcy z Gdańska (992 złote) i oczywiście wrocławianie (1048 złotych). W porównaniu do miasta, w którym cena ubezpieczenia samochodu jest najniższa – czyli do Opola – mieszkańcy Warszawy płacą aż o 223 złote więcej. 

Zakres ubezpieczenia OC

Rolą ubezpieczenia jest ochrona. W zależności od rodzaju polisy – chronione może być nasze zdrowie, życie, dom czy samochód. W przypadku niektórych z tych polis sprawdzi się powszechna zasada “im więcej, tym lepiej”. Dotyczy ona zakresu ubezpieczenia, czyli listy zdarzeń, w przypadku których ubezpieczenie zadziała. Zależność ta nie sprawdzi się natomiast w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Jak sama nazwa wskazuje ubezpieczenie to należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, których zakres regulowany jest ustawowo. Kształt polisy OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych nadany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. W praktyce oznacza to ni mniej ni więcej, a tylko tyle, że niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, OC wszędzie będzie miało dokładnie taki sam zakres. Jeśli wszędzie będzie wyglądało ono tak samo, zatem co powinno przesądzić o wyborze konkretnej oferty? 

Pomyśl sobie, że masz ubezpieczenie samochodu, które oprócz podstawowej ochrony odpowiedzialności cywilnej zapewnia Ci także wsparcie na drodze w przypadku nieprzewidzianej sytuacji. Albo wtedy, gdy w trasie łapiesz gumę i nie masz koła na wymianę. Więcej przykładów? Czujesz, że Twoje auto zaczyna szwankować, ale Ty na samą myśl o przeprawach z mechanikiem, dostajesz bólu głowy. A gdyby tak w tych wszystkich sytuacjach wystarczył tylko jeden telefon? Niemożliwe? Możliwe. Właśnie takie rozwiązania możesz zyskać decydując się na ubezpieczenie samochodu w Beesafe! Do obowiązkowej polisy OC możesz wybrać szereg dodatków, które sprawią, że będziesz absolutnie zaopiekowany. W razie potrzeby dajesz nam tylko znać, a my robimy swoje! 

OC dla młodych kierowców w Warszawie 

Młody kierowca to niebezpieczny kierowca. Nie zauważa znaków drogowych i nie zwraca uwagi na ograniczenie prędkości. Zwalniać nie zamierza, bo w końcu nie po to zainwestował w szybkie i sportowe auto. Charakteryzuje go skłonność do ryzyka, które niestety często ma poważne konsekwencje. Te wyraźnie widać w statystykach policyjnych. To właśnie w grupie młodych kierowców odnotowano najwyższy współczynnik wypadkowości. W 2019 roku doprowadzili oni do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych.

W prawie 38 proc. wypadków, ich główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Czy młodzi warszawiacy za kółkiem wyróżniają się na tle Polski? Niestety nie. Za młody wiek i małe doświadczenie przyjdzie im słono zapłacić.

Według naszych danych, młodzi kierowcy z Warszawy za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą średnio 1592 złote. To całkiem sporo, szczególnie jeśli cenę ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Warszawy zestawimy z tą, którą płacą na przykład młodzi mieszkańcy Rzeszowa. W ich przypadku średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wynosi 1230 złotych. Jeszcze mniej, bo 1211 złotych płacą kierowcy bez doświadczenia w Opolu. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy mają jeszcze gorzej – młodzi wrocławianie za ubezpieczenie samochodu muszą zapłacić średnio aż 1682 złote. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Warszawie? 

Niezależnie od tego czy właśnie wszedłeś w posiadanie nowego auta czy kończy Ci się umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC – musisz pomyśleć o nowej polisie. Jeśli to zrobisz, połowa sukcesu za Tobą. Drugą połową będzie znalezienie najlepszego ubezpieczenia w Warszawie. Duże miasto, duże możliwości – nie będzie więc trudno. Opcji masz mnóstwo, a od Ciebie zależy, którą wybierzesz. Wiesz już, że ubezpieczenie OC w każdym towarzystwie ma dokładnie taki sam zakres, ale nie oznacza to chyba, że musisz chodzić od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela i zbierać kolejne oferty? Absolutnie nie. Zapytać sąsiada jakie ma ubezpieczenie samochodu? Też nie. Jak więc znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC i czym się kierować? 

Wybierając ubezpieczenie samochodu w Beesafe, oprócz podstawowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, możesz otrzymać także szereg dodatkowych opcji, które pozwolą inaczej spojrzeć Ci na kwestię ubezpieczenia. Możesz mieć absolutną pewność, że w razie konieczności, przybędziemy ze wsparciem. Zawsze, gdy będziesz tego potrzebował. Spośród naszych dodatków wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom i ciesz się po prostu byciem kierowcą.

Co najważniejsze – wszelkie formalności związane z zakupem ubezpieczenia samochodu załatwisz bez wychodzenia z domu. A bezpieczeństwo ubezpieczenia online? Spokojnie! Nie ma powodów do obaw – jesteśmy internetowym agentem ubezpieczeniowym Compensa, więc możesz nam zaufać! Masz jakieś pytania, wątpliwości? Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji. Śmiało!

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: