Ubezpieczenie OC w Zielonej Górze. Gdzie kupić online?

herb Zielonej Góry

Ubezpieczenie OC, a konkretniej jego ceny, to jeden z tych tematów, które zawsze elektryzują kierowców. Najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zapłacą mieszkańcy Opola i Rzeszowa, a najwięcej tradycyjnie kierowcy z Wrocławia. A jak na ich tle wypada Zielona Góra i cena ubezpieczenia samochodu? Czy zielonogórzanie mają powody do narzekań? Według naszych danych, kierowcy z Zielonej Góry płacą za OC średnio 795 złotych, co plasuje ich na początku zestawienia najniższych cen w Polsce.

Zielona Góra z punktu widzenia kierowcy 

Zielona Góra to miasto na prawach powiatu położone w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim. Na sieć drogową miasta składa się droga ekspresowa S3, trzy drogi krajowe – droga krajowa nr 3, nr 27 i nr 32 oraz cztery drogi wojewódzkie – droga nr 280, 281, 282 i 283. Najważniejszą arterią komunikacyjną jest droga ekspresowa S3, która stanowi jednocześnie obwodnicę miasta. Co ważne, infrastruktura drogowa województwa wciąż jest na etapie rozwoju. Planowana jest budowa trzech nowych obwodnic, które mają poprawić dojazd między innymi do trasy S3. Celem lepszego zobrazowania sytuacji na drogach województwa lubuskiego, odnieśmy się na chwilę do statystyk wydziału komunikacji…

Z danych podsumowujących 2019 rok wynika, że w całym województwie lubuskim zostało zarejestrowanych 87 024 samochody. A jak sytuacja ta wygląda po dwóch kwartałach 2020 roku? Liczba aut po raz pierwszy zarejestrowanych w Polsce wyniosła dokładnie 20 820. W porównaniu do innych województw, stanowi to jedną z najniższych wartości kraju. Dla przykładu – w od stycznia do czerwca 2020 roku, w województwie śląskim zarejestrowano 71 847 pojazdy, a w województwie wielkopolskim aż 89 510 pojazdów.

Wypadkowość w Zielonej Górze na tle innych miast

Analizując ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC nie sposób nie odwołać się do kwestii wypadkowości w danym regionie. Dlaczego ma to takie znaczenie? Miejsce zamieszkania i wypadkowość w mieście, to jedne z czynników, które będą miały wpływ na ostateczną wysokość ceny ubezpieczenia samochodu. Oczywiście oprócz tego pod uwagę będą brane także czynniki związane z samym profilem kierowcy, czyli jego wiek, doświadczenie za kierownicą czy jego historia ubezpieczeniowa. Jednak wracając do kwestii wypadkowości – jak prezentuje się wypadkowość w Zielonej Górze na tle innych miast? 

Zacznijmy może od tego, że w całym 2019 roku doszło do 30 288 wypadków na polskich drogach. W zdarzeniach tych zginęło 2 909 osób, a 35 477 zostało rannych. Z kolei w samym województwie lubuskim odnotowano 660 wypadków, w których zginęły 92 osoby, a 775 zostało rannych. Wskaźnik liczby zabitych na 100 wynosi w tym przypadku 13,9 a wskaźnik liczby rannych 117,4. Wypadków zawsze jest zbyt wiele, jednak w odniesieniu do innych regionów Polski okazuje się, że województwo lubuskie lokuje się mniej więcej pośrodku zestawienia.

Porównując to ze skrajnymi przypadkami – na przykład z liczbą wypadków, do których doszło na terenie województwa łódzkiego (3 351 wypadków w 2019 roku), pozycja ta może wydawać się zadowalająca. Weźmy jednak pod uwagę, że regiony te różnią się zarówno pod względem powierzchni, liczby ludności czy chociażby natężenia ruchu. 

Cena ubezpieczenia OC w Zielonej Górze na tle innych miast 

Cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu to temat, którego jedni kierowcy będą unikać jak ognia, a inny długo debatować porównując ją do składek, jakie płaci sąsiad czy kolega. Tylko czy takie porównanie ma jakikolwiek sens? Może się okazać, że sąsiad, który posiada dokładnie takie samo auto, za ubezpieczenie OC płaci kilkaset złotych mniej. Jak to możliwe? Na jego cenę ma wpływ wiele różnych czynników, zależnych nie tylko od samego auta i jego modelu. Porównać możemy jednak średnie składki ubezpieczenia, jakie płacą za OC kierowcy z poszczególnych miast Polski. Takie ujęcie daje zdecydowanie szersze spojrzenie na sytuację. 

Według naszych danych, kierowcy z Zielonej Góry płacą za ubezpieczenie OC średnio 795 złotych. Ten, któremu uda się znaleźć obowiązkowe ubezpieczenie OC poniżej średniej krzyknie, że to dużo. Dla tych, którzy za ubezpieczenie samochodu płacą ponad 1 000  złotych, wyda się to całkiem mało. A jak stawka ta prezentuje się na tle cen w innych miastach kraju? Dla przykładu weźmy miejscowości, z których kierowcy za polisę OC płacą najmniej i tych, którzy płacą najwięcej w Polsce.

Najniższa średnia składka polisy przypada kierowcom z Opola, którzy za ubezpieczenie swoich czterech kółek płacą 714 złotych. Po drugiej stronie mamy natomiast mieszkańców z Wrocławia, którzy tradycyjnie zamykają listę miast z najdroższym ubezpieczeniem OC – Ci za polisę komunikacyjną płacą średnio 1048 złotych. Wobec tego pozycja, jaka przypadła w zestawieniu mieszkańcom Zielonej Góry wydaje się naprawdę godna  pozazdroszczenia. 

Zakres ubezpieczenia OC 

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych jest regulowany Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Dotyczy on odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. W razie spowodowania wypadku, to właśnie z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego zostanie wypłacone ofierze wypadku odszkodowanie za szkody osobowe i majątkowe.

Z uwagi na to, że zakres polisy komunikacyjnej jest identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, może pojawić się pytanie: na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC? Przy podjęciu decyzji kierować można się na przykład ceną. Tylko czy takie rozwiązanie jest na pewno najlepsze i najbardziej opłacalne? Warto spojrzeć na kwestię ubezpieczenia samochodu nieco szerzej i zapewnić sobie ochronę niemal absolutną, wybierając dodatkowe opcje do polisy. Właśnie takie opcje oferuje Beesafe. 

Decydując się na ubezpieczenie samochodu w Beesafe możesz liczyć na pakiet atrakcyjnych dodatków, które rozszerzą ochronę i sprawią, że będziesz mógł poczuć się naprawdę dobrze zaopiekowany. Do wyboru masz między innymi klasyczne ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które zapewni wsparcie finansowe zarówno Tobie i Twoim pasażerom w przypadku zdarzenia drogowego, czy chociażby ubezpieczenie szyb i bagażu. Wśród opcji dodatkowych masz także do wyboru ubezpieczenie pomocy prawnej, które przyda się wówczas, gdy utracisz prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Ci, którzy lubią czasem przesiąść się z czterech kółek na dwa kółka, powinni rozważyć ubezpieczenie miejskie, które zadziała wówczas, gdy doprowadzisz do kolizji poruszając się rowerem czy hulajnogą.

Warto wiedzieć, że klasyczne ubezpieczenie NNW nie zadziała w takiej sytuacji. Klienci Beesafe, jako dodatek do ubezpieczenia samochodu, mogą rozważyć takie pakiet tzw. “Wygodny kierowca”, który wyręczy Cię we wszystkich czynnościach związanych z przeglądem auta, wizytą u mechanika czy lakiernika. Wystarczy, że poinformujesz nas o swoich potrzebach, my odbierzemy od Ciebie samochód i odstawimy go we wskazane miejsce, już po załatwieniu wszelkich spraw i związanych z nimi formalności. Brzmi kusząco, prawda? 

OC dla młodych kierowców w Zielonej Górze 

Na pierwsze miejsce wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo na drodze, wysuwa się zdecydowanie człowiek. Na podstawie policyjnych statystyk, możliwe jest także wyróżnienie poszczególnych grupy użytkowników dróg, które w mniejszym czy większym stopniu przyczyniają się do sytuacji na drodze. Szczególną grupą kierowców, w nie do końca pozytywnym znaczeniu tego określenia, jest grupa młodych kierowców.

Nie jest tajemnicą, że osoby z przedziału wiekowego 18-24 lata charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem wypadków na 10 000 ludności. W 2019 roku, młodzi kierowcy doprowadzili do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych. Przyczyną niemal 37 proc. zdarzeń spowodowanych przez młodych i niedoświadczonych kierowców było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu. 

Właśnie takie statystyki są potwierdzeniem tezy, że młodych kierowców cechuje przede wszystkim brak doświadczenia i brak umiejętności w prowadzeniu pojazdu, a także nadmierna brawura i skłonność do ryzyka. Wszystko to znajduje także swoje odzwierciedlenie w wysokości składek ubezpieczenia samochodu dla młodych. To, że płacą oni więcej od doświadczonych za kółkiem kolegów, to wiadomo. A o ile więcej wynosi w ich przypadku składka ubezpieczenia OC?

Według danych Beesafe, średnia składka OC, jaką za polisę dla swojego auta płacą młodzi kierowcy z Zielonej Góry kształtuje się na poziomie 1351 złotych. W porównaniu do wysokości średniej ceny ubezpieczenia OC w największych miastach Polski, to sporo. Nie zapominajmy jednak, że młodzi mogą skorzystać z kilku sposobów na obniżenie wysokości ubezpieczenia samochodu. Jednym ze sprawdzonych i chyba najchętniej wykorzystywanych jest oczywiście współwłasność auta z bardziej doświadczonym kierowcą i korzystanie z jego zniżek na OC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Zielonej Górze? 

W powszechnym przekonaniu najlepsze ubezpieczenie OC, to najtańsza polisa – przecież każde obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ma dokładnie taki sam zakres. Jest w tym stwierdzeniu ziarnko prawdy, jednak czasem warto rozważyć opcje, które oprócz klasycznego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, dają nam coś jeszcze. Takie dodatki w swojej ofercie ma właśnie Beesafe. Kupując ubezpieczenie w Beesafe zyskujesz pewność, że masz najlepsze ubezpieczenie samochodu. Dlaczego? Prócz klasycznej ochrony, która zapewnia pokrycie szkód osobowych i majątkowych w razie wypadku, możesz liczyć także na co nieco dla siebie – ubezpieczenie NNW, Assistance czy wsparcie prawne. 

Myślisz sobie, że zakup polisy wraz z dodatkami będzie wymagał od Ciebie więcej czasu i zada Ci więcej trudu, niż zakup klasycznego ubezpieczenia? Nic z tych rzeczy. Wystarczy, że na znalezienie ubezpieczenia samochodu poświęcisz dosłownie kilka minut. Co więcej, aby kupić polisę nie musisz wcale wychodzić z domu. Jednocześnie gwarantujemy Ci, że zakup ubezpieczenia w naszym towarzystwie jest w pełni bezpieczny – należymy do międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group, a w Polsce działamy we współpracy z Compensą. Masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas, a nasi konsultanci postarają się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: