Ubezpieczenie OC w Gorzowie Wielkopolskim. Gdzie kupić online?

herb Gorzowa Wielkopolskiego

Temat cen obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców może mierzić. Może irytować tych, którym za OC przychodzi zapłacić niemało. Czy wśród tej grupy są kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego? Czy mają oni powody do narzekań? Nie do końca. Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu w Gorzowie Wielkopolskim kształtuje się na poziomie 814 złotych. To nieco mniej, niż wynosi średnia składka ubezpieczenia OC w największych miastach Polski. 

Gorzów Wielkopolski z punktu widzenia kierowcy 

Gorzów Wielkopolski to miasto na prawach powiatu, położone w północno-zachodniej Polsce, w województwie lubuskim. Swoim mieszkańcom daje się we znaki jednym – notorycznym brakiem miejsc parkingowych. Takiemu stanu rzeczy nie ma się jednak co dziwić – według statystyk podsumowujących 2019 rok, w Gorzowie Wielkopolskim było zarejestrowanych prawie tyle samo pojazdów, co zameldowanych mieszkańców.

Przez dwanaście miesięcy 2019 roku wydział komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim zarejestrował 112 262 pojazdy, przy czym liczba mieszkańców wynosiła jedynie 12 tysięcy więcej. Z danych liczbowych można jeszcze przytoczyć jeden fakt – chociażby liczbę wydanych praw jazdy w całym 2019 roku. Wydział komunikacji gorzowskiego magistratu wydał wówczas 1 407 prawa jazdy i 102 dokumenty międzynarodowe. Co ciekawe  – zatrzymał 257 uprawnień do kierowania pojazdami i aż 182 całkowicie cofnął. 

A jak sytuacja na drogach województwa lubuskiego wygląda po dwóch kwartałach 2020 roku? Do rekordu daleko – do końca czerwca w  regionie lubuskim zarejestrowano 20 820 pojazdów, przy czym rekordowe województwa, jak na przykład wielkopolskie czy mazowieckie odnotowały kolejno 89 510 i 134 924 zarejestrowane pojazdy. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o drogach, którymi poruszają się masowo rejestrowane pojazdy w Gorzowie Wielkopolskim… Sieć drogową w mieście tworzy droga ekspresowa S3, droga krajowa nr 22 oraz cztery drogi wojewódzkie – droga wojewódzka nr 130, n3 132, nr 151 oraz droga nr 158. Najważniejszą z nich jest ta pierwsza, która jednocześnie stanowi obwodnicę miasta – czyli droga ekspresowa S3. Liczy ona w sumie 12 kilometrów i biegnie zachodnimi oraz południowymi obrzeżami miasta. 

Wypadkowość w Gorzowie Wielkopolskim na tle innych miast 

Tak, jak corocznie podsumowuje się liczbę zarejestrowanych samochodów, tak samo podsumowuje się wypadkowość w danym regionie. Zacznijmy jednak od spojrzenia na ogólną sytuację w Polsce. Według policyjnych statystyk, w 2019 roku doszło do 30 288 wypadków na polskich drogach, w których zginęło 2 909 osób, a 35 477 zostało rannych. Z kolei w samym województwie lubuskim odnotowano 660 wypadków, w których zginęły 92 osoby, a 775 zostało rannych. W tym przypadku wskaźnik liczby zabitych na 100 osób wynosi dokładnie 13,9, a wskaźnik liczby rannych 117,4.

Jeśli dane te zestawimy z innymi rejonami Polski, to okaże się, że województwo lubuskie plasuje się mniej więcej pośrodku zestawienia podsumowującego wypadkowość w kraju. Porównując to ze skrajnymi przypadkami – najmniej, bo 585 wypadków odnotowano w całym województwie podlaskim, a najwięcej – 3 351 wypadków miało miejsce na terenie województwa łódzkiego. Wobec tego poziom wypadkowości w lubuskim każe optymistycznie patrzeć w przyszłość, a kierowców z regionu nazywać mianem bezpiecznych.

Pamiętajmy jednak, że liczba wypadków w regionie nie oddaje do końca realnej sytuacji na drogach, ponieważ województwa te różnią się znacznie nie tylko powierzchnią, ale także liczbą ludności czy natężeniem ruchu na drogach. 

Ceny ubezpieczenia OC w Gorzowie Wielkopolskim na tle innych miast 

Wielkość miasta, natężenie ruchu i wypadkowość w regionie – to jedne z tych czynników, które mają wpływ na kształtowanie ceny ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zależność jest prosta – im większe miasta i większe natężenie ruchu na drogach, tym większe prawdopodobieństwo uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Im większe ryzyko ubezpieczeniowe, tym wyższa z kolei składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Zasada ta sprawdza się praktycznie w każdym przypadku.

Jak już wiemy – choć zawsze jest za wysoka – wypadkowość w województwie lubuskim kształtuje się na dosyć zrównoważonym poziomie. Na takim samym poziomie moglibyśmy oczekiwać wysokości cen ubezpieczenia OC. Czy względnie bezpieczne drogi w regionie mają przełożenie na niskie ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu w samej stolicy województwa? Okazuje się, że tak. Według naszych danych, kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego płacą za ubezpieczenie OC średnio 814 złotych. To mniej, niż wynosi średnia składka OC, jaką płacą zmotoryzowani w największych miastach w Polsce.

Dla przykładu – kierowcy z Łodzi płacą za ubezpieczenie samochodu średnio 916 złotych, a kierowcy z Gdańska – 992 złote. Oczywiście zestawiając średnie składki OC dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego z najtańszym miastem w Polsce, czyli Opolem (714 złotych za OC) – mina może nieco zrzednąć.  Do rekordzistów pod względem najdroższego ubezpieczenia OC, czyli do mieszkańców Wrocławia, którzy za polisę płacą 1048 złotych, naprawdę im daleko. Wydaje się więc, że gorzowianie nie mają powodów do marzeń.

Zakres ubezpieczenia OC 

Zakres ubezpieczenia OC – im większy, tym lepszy? Nic z tych rzeczy. Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, a jego zakres jest regulowany Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Oznacza to, że polisa OC oferowana przez różnych ubezpieczycieli będzie miała dokładnie taki sam zakres. W tym momencie pojawia się zatem pytanie – jak wybrać najlepsze OC? Musisz wiedzieć, że poszczególne oferty będą różnić się przede wszystkim ceną. Rozsądek podpowie, aby wybrać tę najtańszą. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i rozważyć jeszcze jedną możliwość – wybrać klasyczne ubezpieczenie OC, jakie zaoferuje Ci każdy ubezpieczyciel czy podstawowe ubezpieczenie samochodu rozszerzone o szereg atrakcyjnych dodatków? 

Decydując się na ubezpieczenie samochodu w Beesafe, oprócz standardowej polisy ubezpieczenia OC, możesz otrzymać także szereg rozszerzeń, które sprawią, że poczujesz się naprawdę kompleksowo zaopiekowany. Wśród naszych dodatków do obowiązkowego ubezpieczenia samochodu znajdziesz także nieocenione ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, ubezpieczenie szyb czy pomoc na drodze – Assistance. To jednak nie wszystko – nasza oferta obejmuje także Assistance Opony, które przyda się wówczas, gdy złapiesz gumę, czy ubezpieczenie Assistance Akumulator niosące pomoc w momencie, gdy auto odmówi Ci posłuszeństwa.

Specjalny dodatek pod tytułem “Wygodny kierowca” to oferta skrojona na miarę kierowców, którzy żyją w zgodzie ze swoim autem, ale tylko do momentu, gdy to nie jest zbyt wymagające. Kiedy pojawia się potrzeba odwiedzin mechanika czy lakiernika lub zbliża się termin końca obowiązkowego przeglądu – Ty dezerterujesz? Spokojnie! Mając ubezpieczenie samochodu wzbogacone o dodatek “Wygodny kierowca” – nie musisz się o nic martwić. Przybędziemy, odbierzemy auto, załatwimy co trzeba i odstawiamy pod wskazany przez Ciebie adres. Kusi?

OC dla młodych w Gorzowie Wielkopolskim

Statystyki nie kłamią. A te mówią jasno – jest grupa kierowców, którzy najczęściej stają się sprawcami i uczestnikami kolizji drogowych. Choć najwięcej sprawców wypadków notuje się w grupie osób 25-39 lat, to wynika to jedynie z faktu, że właśnie takich kierowców na naszych drogach jest najwięcej. Jeśli przyjrzymy się współczynnikowi wypadkowości i zestawimy go z 10 000 populacji, to okaże się, że najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy, czyli osoby do 25. roku życia. W 2019 roku doprowadzili oni do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych.

Co więcej, najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Młody wiek w połączeniu z brakiem doświadczenia i małymi umiejętnościami za kółkiem, nie przemawia na korzyść tych kierowców. Jeśli dołożymy do tego skłonność do ryzyka i nadmierną brawurę, mamy już mieszankę absolutnie wybuchową. Nic więc dziwnego, że młodzi kierowcy zaliczani są przez ubezpieczycieli do grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka, które “nagradzane” jest wyższymi składkami ubezpieczenia samochodu. 

Nie inaczej traktowani są przez ubezpieczycieli młodzi kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego. Oczywistym jest, że muszą oni liczyć się z nieco wyższą składką za ubezpieczenie OC, niż ich doświadczeni za kółkiem koledzy, którzy latami bezszkodowej jazdy wypracowali sobie wysokie zniżki na OC. Ile za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą młodzi kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego? 

Według naszych danych, średnia składka polisy OC w ich przypadku wynosi 1386 złotych. Dla niektórych będzie to cena zaporowa. Warto jednak pamiętać, że młodzi kierowcy nie zawsze muszą płacić horrendalne składki za ubezpieczenie samochodu. Jest kilka sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC dla młodych, które są z chęcią przez nich wykorzystywane. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest oczywiście dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy z wypracowanymi zniżkami. W przypadku młodego kierowcy, warto też zrezygnować z szybkich, sportowych aut, na rzecz samochodu z mniejszą pojemnością silnika. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Gorzowie Wielkopolskim? 

Kierowców, którzy stają przed obowiązkiem ubezpieczenia samochodu można podzielić na kilka grup. Do jednej z nich zaliczymy z pewnością tych wygodnych i zapominalskich – są to osoby, które z upodobaniem korzystają z automatycznie odnowionej umowy ubezpieczenia OC, przez lata tkwiąc przy tym samym zakładzie ubezpieczeń. W drugiej grupie właścicieli aut dominują osoby, które za punkt honoru przyjmują sobie znalezienie najlepszej oferty OC. Co robią? Chodzą od ubezpieczyciela do ubezpieczyciela, czasem radząc się multiagenta i zbierają proponowane przez ich oferty.

W zaciszu domowego ogniska rozpracowują wszystkie pakiety, szukając “za” i “przeciw” konkretnego ubezpieczenia. W taki sposób ubezpieczenia OC można szukać w nieskończoność. Jest jednak pewien rozwiązanie, który pozwoli Ci znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC, a wszystko to bez wychodzenia z domu, dosłownie w kilka chwil. Tak! Mowa o ubezpieczeniu samochodu w Beesafe, gdzie oprócz podstawowej ochrony odpowiedzialności cywilnej, możesz także otrzymać pakiet atrakcyjnych dodatków. Przekonaj się, że warto!

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: