Ubezpieczenie OC w Poznaniu. Gdzie kupić online?

herb Poznania

Być kierowcą w Poznaniu – jak w każdym innym mieście, kierowcy ze stolicy Wielkopolski mogą zapewne liczyć na szereg udogodnień, ale muszą też za nie zapłacić. Średnia składka ubezpieczenia OC dla kierowców z Poznania kształtuje się na poziomie 923 złotych. To więcej niż wynosi średnia cena OC w największych miastach Polski. Do rekordzisty z najdroższym ubezpieczeniem samochodu nadal mu jednak daleko… 

Poznań z punktu widzenia kierowcy

Z perspektywy kierowcy regiony Polski można podzielić według szeregu różnych kryteriów. Infrastruktura komunikacyjna, bezpieczeństwo na drodze, cena ubezpieczenia OC, najczęściej spotykane na drodze marki samochodów czy w końcu sama ich ilość. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego mają się czym pochwalić – nie ma co kryć, że uwielbiają oni samochodu. Z danych podsumowujących dwa pierwsze kwartały 2020 roku wynika, że w Wielkopolsce zarejestrowano aż 89 510 pojazdów, co plasuje ten region na drugim miejscu. Pod względem liczby zarejestrowanych aut, Wielkopolskę wyprzedziło jedynie województwo mazowieckie. Dla porównania – są regiony, w których liczba rejestracji kształtuje się na poziomie 20 tysięcy, na przykład województwo lubuskie, podlaskie czy świętokrzyskie. 

Liczba samochodów na wielkopolskich drogach może naprawdę imponować. A w jakich autach gustują poznaniacy? Choć w całym kraju dominują samochody 15-letnie, tak mieszkańcy Poznania lubują się jednak w nieco młodszych. Największy odsetek pojazdów w stolicy Wielkopolski stanowią samochody z 2007 roku, a na drugim miejscu znajdują się auta z rocznika 2004. Stosunkowo rzadko wybierane są auta nowe, które stanowią 1,9 proc. ogółu.

Pojawia się zatem pytanie czy auta takich roczników są łakomym kąskiem dla złodziei samochodów? Okazuje się, że tak. Każdego dnia w całej Polsce kradzionych jest średnio 37 samochodów. Najwięcej aut ginie oczywiście w stolicy Polski i okolicach. Nieco mniej w województwie śląskim i dolnośląskim. Na czwartym miejscu pod względem liczby kradzionych aut plasuje się właśnie Poznań i okolice. A właściciele jakich samochodów powinni się mieć na baczności? Według policyjnych statystyk podsumowujących 2018 rok, łupem poznańskich złodziej najczęściej padały auta takie jak Volkswagen Golf i Renault Clio (po 33 skradzione samochody), Volkswagen Passat (25 skradzionych aut) oraz Citroen C3 (20 aut). 

Wypadkowość w Poznaniu na tle innych miast 

Znów patrząc na miasto z fotela kierowcy możemy dostrzec, że póki co Poznań ma wszystko naj – jest jednym z regionów z największą liczbą zarejestrowanych samochodów i należy do pierwszej czwórki miast, w których najczęściej kradzione są auta. A jak to jest z tym bezpieczeństwem na drogach w Poznaniu? Czy wielkopolscy kierowcy zaliczani są do grona bezpiecznych kierowców? Na jakim poziomie kształtuje się wypadkowość w regionie? 

Według policyjnych danych, w 2019 roku w Polsce doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a 35 477 zostało rannych. Jak na tle Polski wypada województwo wielkopolskie? Niestety najgorzej. Okazuje się, że w regionie doszło do 3 894 wypadków, co stanowi aż 13 proc. ogółu i tym sposobem plasuje Wielkopolskę na pierwszym miejscu wśród regionów najbardziej wypadkowych. Dla porównania – w województwie opolskim czy lubuskim doszło kolejno do 614 wypadków i 660 wypadków. Co ciekawe, współczynnik osób zabitych na 100 wypadków wynosi w tym przypadku 7,2 co jest jedną z niższym wartości w kraju. Niestety współczynnik osób rannych wynosi 117,3 i jest jednym z najwyższych spośród wszystkich województw. 

Pamiętajmy jednak, że liczba wypadków w województwie nie do końca oddaje rzeczywistość, ponieważ poszczególne regiony różnią się znacznie nie tylko powierzchnią, ale także liczbą ludności czy natężeniem ruchu na drogach. 

Cena ubezpieczenia OC w Poznaniu na tle innych miast 

Właśnie od wielkości miasta, liczby ludności czy natężenia na drogach warto rozpocząć analizę cen w poszczególnych regionach. Dlaczego? Są to jedne z tych czynników, które mają wpływ na kształtowanie ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Zależność jest banalnie prosta – im większe miasto i większe natężenie ruchu na drogach, tym większe prawdopodobieństwo uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Dalej mamy do czynienia z łańcuchem przyczynowo-skutkowym – im większe ryzyko ubezpieczeniowe, tym wyższa z kolei składka ubezpieczenia OC komunikacyjnego. 

Cena ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to temat, którego czasem lepiej nie poruszać. W niektórych przypadkach budzi on skrajne emocje. Zwykliśmy porównywać nasze składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu do tych, jakie za polisę komunikacyjną płaci nasz sąsiad. Tylko czy takie porównanie ma jakikolwiek sens? Nie za bardzo. Może się okazać, że osoba, która ma dokładnie takie samo auto jak my, płaci za ubezpieczenie OC nawet kilkaset złotych mniej. Warto jednak pamiętać, że na cenę ubezpieczenia samochodu wpływ ma wiele różnych czynników, zależnych nie tylko od samego auta i jego modelu, ale także od profilu kierowcy, czy właśnie miejsca zamieszkania. Ciekawy obraz daje zazwyczaj porównanie średnich składek ubezpieczenia OC w największych miastach Polski. 

Już na samym wstępie uchyliliśmy rąbka tajemnicy zdradzając, że kierowcy z Poznania za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą całkiem sporo. Przynajmniej taki wniosek możemy wysnuć porównując średnią składkę OC w Poznaniu z tą obowiązującą w innych miastach. Według naszych danych, kierowcy z Poznania za ubezpieczenie OC płacą średnio 924 złote, co plasuje ich na czwartej pozycji wśród miast z najdroższym OC. Więcej od poznaniaków płacą kierowcy z Warszawy, Gdańska i Wrocławia. W ich przypadku średnia cena polisy komunikacyjnej wynosi kolejno 937 złotych, 992 złote i 1038 złotych. Zestawienie zamyka Opole z najniższą ceną ubezpieczenia samochodu – 714 złotych. 

Zakres ubezpieczenia OC

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia samochodu – im większy, tym lepszy. Zasada dotycząca tego, że im więcej, tym lepiej nie sprawdzi się w przypadku ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dlaczego? Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, którego zakres regulowany jest Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Oznacza to, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zakres ochrony będzie identyczny. Ubezpieczenie OC komunikacyjne dotyczy odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu.

Oznacza to, że w razie spowodowania wypadku, to właśnie z tytułu polisy OC zostanie wypłacone ofierze wypadku odszkodowanie za szkody osobowe i majątkowe. Pozostaje zatem pytanie – na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC, skoro wszędzie będzie ono dokładnie takie samo? Jest jednak coś, co może zadecydować o wyborze konkretnej polisy. Mowa tutaj o atrakcyjnych dodatkach, dzięki którym ochrona, jaką otrzymamy zapewni nam spokojną głowę i spokój w podróży. 

Decydując się na ubezpieczenie OC w Beesafe możesz liczyć na szereg dodatków, które sprawią, że podstawowa ochrona gwarantowana przez OC nabierze nieco innego wymiaru. Do obowiązkowego ubezpieczenia samochodu możesz dobrać na przykład pakiet “Wygodny kierowcy”. Produkt ten został stworzony dla wszystkich tych, których uczucia do auta słabną w momencie, gdy to wymaga wizyty u mechanika czy lakiernika, albo gdy konieczna jest wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów.

Z dodatkiem “Wygodny kierowca” możesz być pewien, że wszystko załatwimy za Ciebie. Przyjedziemy po Twój samochód, załatwimy, co potrzeba i odstawimy go, gdzie tylko chcesz. Co więcej – pokryjemy wszystkie koszty! Może potrzebujesz wsparcia w drodze i ubezpieczenia Assistance? Do wyboru masz także opcję Assistance akumulator czy Assistance opony – z nimi nie straszne Ci już będzie złapanie gumy czy rozładowany w najmniej spodziewanym momencie akumulator. Dla osób, które lubią czasem przesiąść się na dwa kółka, polecamy z kolei Ubezpieczenie miejskie działające wtedy, gdy poruszasz się rowerem czy hulajnogą. 

OC dla młodych kierowców w Poznaniu 

Bezpieczeństwo na drodze ma związek z wieloma różnymi czynnikami. Na pierwsze miejsce wysuwa się jednak bezapelacyjnie człowiek. Analizując policyjne statystyki, możemy też wyróżnić poszczególne grupy użytkowników dróg, które w mniejszym czy większym stopniu przyczyniają się do poziomu bezpieczeństwa na nich W tym kontekście, za szczególną grupę uznaje się młodych kierowców. Choć najwięcej sprawców wypadków stanowią osoby w wieku 25-39 lat, to wynika to jedynie z faktu, że właśnie takich kierowców na naszych drogach jest najwięcej. Z kolei kierowcy do 24. roku życia charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem wypadków na 10 tys. ludności.

W 2019 roku, młodzi kierowcy doprowadzili do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych. W niemal 38 proc. przypadków przyczyną zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków drogi. Czy to dziwi? Potwierdza jedynie funkcjonujący stereotyp dotyczący młodych i niedoświadczonych kierowców. Tych uznaje się za osoby, które charakteryzuje nadmierna skłonność do ryzyka i brawura.  Nie do końca potrafią one ocenić sytuację na drodze, choć lubią się na niej wyróżnić. To właśnie dlatego z upodobaniem wybierają sportowe auta, którymi mogą rozwinąć zawrotne prędkości. Wszystko to stanowi mieszankę wybuchową, której efekty przedstawiają policyjne statystyki. 

Młodzi kierowcy z Poznanie nie za bardzo odbiegają od powszechnego wizerunku osób z małym doświadczeniem za kółkiem. Oczywistym jest, że za ubezpieczenie samochodu zapłacą więcej od osób z wieloletnim doświadczeniem i wypracowanymi zniżkami. Pytanie – o ile więcej? Według danych Beesafe, młodzi kierowcy z Poznania płacą za ubezpieczenie OC średnio 1569 złotych. To dużo, nawet bardzo dużo. Mają oni jednak szansę na tańsze OC. Sposobów na obniżenie składki na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest kilka, jednak przez młodych kierowców najczęściej wykorzystywanym jest współwłasność auta z doświadczonym rodzicem.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Poznaniu? 

Podobnie jak można prześcigać się w pomysłach na obniżenie wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu dla młodych, tak spore pole do popisu mamy także w kwestii dostępnych opcji na znalezienie ubezpieczenia OC. Różni kierowcy będą preferowali inne rozwiązania. Dla tych zapominalskich i najbardziej wygodnych, zbawienny będzie fakt automatycznego przedłużenia umowy w momencie, gdy pojazd zostaje u tego samego właściciela. Inni natomiast będą odwiedzać kolejnych ubezpieczycieli w poszukiwaniu najlepszego OC. Dla tych, którzy jednak nie mają pomysłu, mamy pewne rozwiązanie.

Najlepsze ubezpieczenie OC można znaleźć bez wychodzenia z domu, dosłownie w kilka minut.  Wszystko to w Beesafe. Chcesz poznać wysokość składki ubezpieczenia samochodu? Wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer rejestracyjny pojazdu i już. Co więcej, u nas możesz liczyć na szeroką ofertę atrakcyjnych dodatków, dzięki którym poczujesz, że robisz coś naprawdę dla siebie. W razie jakichkolwiek pytań, nasi konsultanci pozostają do Twojej dyspozycji. A więc do dzieła!

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: