Ubezpieczenie OC w Olsztynie. Gdzie kupić online?

herb Olsztyna

 

Ceny ubezpieczenia OC to dość drażliwy temat. Wydaje się jednak, że kierowcy z Olsztyna nie mają powodów do zdenerwowania. Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Olsztynie wynosi 807 złotych. Oznacza to, że zmotoryzowani ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego płacą nawet 241 złotych mniej od kierowców z miasta z najdroższym ubezpieczeniem OC. 

Olsztyn z punktu widzenia kierowcy 

Olsztyn jest miastem na swój sposób wyjątkowym, a jego wyjątkowości możemy dopatrzeć się chociażby w statystykach. Otóż, liczba osób zameldowanych w Olsztynie spada z roku na rok. Jednocześnie jednak regularnie przybywa samochodów na olsztyńskich drogach. Według danych na koniec 2019 roku, w mieście zameldowanych było 163 001 osób, a zarejestrowanych zostało 140 231 aut. Oznacza to, że na jednego mieszkańca stolicy Warmii i Mazur przypada 0,86 samochodu. Całkiem sporo. To jednak nie koniec ciekawostek.

Jest jeszcze coś, co idealnie odzwierciedla zamiłowanie mieszkańców Olsztyna do motoryzacji – są oni niebywale wierni swoim czterem kółkom. Okazuje się, że co trzecie auto w mieście ma ponad 21 lat. A jakich samochodów na ulicach Olsztyna jest najwięcej? 

Kierowcy ze stolicy Warmii i Mazur zdecydowanie najczęściej wybierają Volkswageny i to one królują na tutejszych drogach. Nieco mniej zwolenników wśród olsztynian znajdują Ople i Skody. A jeśli już o drogach, po których one jeżdżą mowa… 

Główną sieć dróg miasta stanowią tak naprawdę trzy drogi krajowe i dwie drogi wojewódzkie. Mowa tutaj o drogach nr 16, 51 i 53 oraz drodze wojewódzkiej nr 527 i 598. Największe znaczenie ma droga krajowa nr 16 o długości 395 km, która biegnie pomiędzy Dolną Grupą w kujawsko-pomorskim i granicą państwa z Litwą w Ogrodnikach (województwo podlaskie). 

Wypadkowość w Olsztynie na tle innych miast 

Ogromne natężenie ruchu w województwie warmińsko-mazurskim i Olsztynie każe sądzić, że region ten jednocześnie charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem wypadkowości. A co na ten temat mówią dostępne statystyki? Niestety potwierdzają tylko przypuszczenia. Według danych Policji podsumowujących 2019 rok na polskich drogach, w całym województwie warmińsko-mazurskim doszło do 1 218 wypadków drogowych, w których zginęły 103 osoby, a aż 1 486 zostało rannych. Aby dane dokładniej obrazowały sytuację, należałoby zestawić je z innymi regionami Polski.

Mając jednak na uwadze spore różnice pomiędzy poszczególnymi województwami, różną liczbę mieszkańców, powierzchni miasta czy natężenia ruchu – dla porównania przyjmuje się wskaźnik zabitych i rannych na 100 wypadków drogowych. Czy wówczas wygląda to nieco lepiej? Niestety nie. Wskaźnik wypadkowości w województwie warmińsko-mazurskim jest najwyższy w kraju. Na 100 wypadków w regionie przypadają aż 122 osoby ranne i 22,4 ofiar śmiertelnych. Przykładowo w małopolsce wskaźnik osób zabitych na 100 wypadków wynosi 5,6. 

Cena ubezpieczenie OC w Olsztynie na tle innych miast 

Miejsce zamieszkania – to pytanie pada zawsze wtedy, gdy kalkulowania jest cena ubezpieczenia OC. Czy miejscowość, po której się poruszamy ma jakikolwiek wpływ na wysokość ceny OC? Jak najbardziej! Im większe miasto, tym większe prawdopodobieństwo, że staniemy się uczestnikami kolizji drogowej. Towarzystwa szacując ryzyko ubezpieczeniowe biorą także pod uwagę szkodowość w danym mieście. W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego i samego Olsztyna, nie wygląda to zbyt dobrze. Najwyższy wskaźnik szkodowości w kraju niesie za sobą ryzyko znacznie wyższych składek na ubezpieczenie samochodu. Na szczęście miejsce zamieszkania stanowi tylko jeden z wielu różnych czynników, które mają realny wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia. Ta uzależniona jest przede wszystkim od wieku kierowcy, jego doświadczenia za kierownicą, parametrów technicznych auta czy od wysokości wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. 

Okazuje się, że pomimo wysokiej szkodowości na warmińskich drogach, kierowcy z Olsztyna mają szansę na naprawdę niedrogie ubezpieczenie OC. Co więcej, za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą oni mniej niż wynosi średnia składka OC w największych miastach Polski. Według naszych danych, kierowcy z Olsztyna płacą za OC 807 złotych. Mniej od mieszkańców stolicy Warmii i Mazur zapłacą między innymi kierowcy z Rzeszowa, Kielc czy Zielonej Góry.

Średnia stawka za ubezpieczenie samochodu w ich miastach to kolejno 724 złote, 748 złotych i 795 złotych. Czy olsztynianie mają zatem powody do narzekań? Nie do końca. Warto powiedzieć, że zmotoryzowani z wielu miast Polski zapłacą za OC zdecydowanie więcej od nich. Dla przykładu łodzianie za polisę komunikacyjną będą musieli zapłacić 916 złotych, a warszawiacy już 937 złotych. 

Zakres ubezpieczenia OC 

Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek, przed którym nie ucieknie żaden kierowca. W końcu nadejdzie chwila, kiedy będzie trzeba stanąć na wysokości zadania i spełnić swoją powinność. Jeśli Twoje aktualne ubezpieczenie OC dobiega końca, a samochód nie zmienił w ostatnim czasie właściciela, możesz być spokojny, ponieważ polisa odnowi się automatycznie. To też uchroni Cię przed płaceniem horrendalnych kar za brak OC. Pamiętaj jednak, że nie jest to najrozsądniejsza droga. Dlaczego? Może się okazać, że masz szansę nabyć o wiele lepszą ochronę. Tylko czy w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu możemy mówić o lepszym czy gorszym OC? 

Zakres OC regulowany jest ustawowo, co oznacza, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie on dokładnie taki sam. Zatem na jakiej podstawie wybrać ubezpieczenie auta? Jednym z kryteriów może być cena, ale i tutaj warto zatrzymać się na chwilę i rozważyć dodatkowe opcje. Szereg dodatkowych możliwości oferuje Beesafe. Decydując się na zakup ubezpieczenia OC w Beesafe możesz liczyć także na szereg atrakcyjnych dodatków.

Jednym z nich jest usługa “Wygodny kierowca”. Na czym polega? Wyobraź sobie, że Twój samochód wymaga niezbędnych napraw technicznych, a lada moment kończy mu się przegląd. Ty lubisz, gdy Twój samochód służy Ci bezawaryjnie, ale nie lubisz, kiedy czegoś od Ciebie wymaga. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci właśnie dodatek “Wygodny kierowca”, w ramach którego odbierzemy od Ciebie samochód i zajmiemy się wszelkimi sprawami, a po wykonanej usłudze odstawimy go we wskazane przez Ciebie miejsce.

Będąc posiadaczem OC w Beesafe zyskujesz także bezcenne ubezpieczenie NNW, które zapewni wsparcie w razie wypadku zarówno Tobie, ale także i Twoim pasażerom. Na koniec coś, co może przydać się nawet najbardziej wytrawnemu kierowcy. Będzie tym bardziej pożądane, jeśli swoim autem pokonuje on tysiące kilometrów, także poza granicami kraju – mowa oczywiście o Assistance, które zagwarantuje pomoc w drodze. W właśnie w ramach tego dodatku zajmiemy się organizacją pomocy technicznej w Polsce i Europie, kiedy tylko będzie to konieczne. Teraz już chyba wiesz, co oznacza najlepsze ubezpieczenie OC? 

OC dla młodych kierowców w Olsztynie 

Młodzi kierowcy to temat na odrębną rozprawkę. Mówiąc o stawkach ubezpieczenia OC nie sposób pominąć tej wyjątkowej grupy. Dlaczego wyjątkowej? Młodzi kierowcy zaliczani są do grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że znacznie częściej są oni sprawcami lub uczestnikami wypadków drogowych, niż ich doświadczeni za kółkiem kierowcy. Za młodym wiekiem, który automatycznie podnosi cenę ubezpieczenia auta, idzie właśnie brak doświadczenia za kierownicą, który także zostanie wypunktowany – w tym mniej pozytywnym znaczeniu.

Co więcej, uważa się, że młodzi ludzie bardzo często mają skłonność do brawury i szybkiej jazdy, co absolutnie nie poprawia ich sytuacji. Mówi się, że chcą zaznaczyć swoją pozycję na drodze, więc wybierają szybkie i drogie auta, które wyróżniają się w komunikacyjnym gąszczu. Wszystkie te stwierdzenia mają jednak poparcie w statystykach drogowych. Okazuje się, że osoby w wieku do 24. roku życia to najliczniejsza grupa ludzi, którzy biorą udział w zdarzeniach drogowych. Nie da się ukryć, że wszystko to składa się na obraz kierowy potencje bardziej niebezpiecznego, czyli bardziej szkodowego. 

Niebezpieczeństwo, jakie niosą za sobą młodzi kierowcy ma swoje odzwierciedlenie w cenach ubezpieczenia samochodu. Ile za OC w Olsztynie płacą młodzi i niedoświadczeni? Z naszych danych wynika, że średnia stawka ubezpieczenia OC w ich przypadku wynosi 1370 złotych. Wydaje się całkiem sporo. Warto jednak zauważyć, że płacą oni niewiele mniej od doświadczonych kolegów, którzy na co dzień poruszają się na przykład po Wrocławiu – miastem z najdroższym OC w Polsce.

Pozostaje tylko pytanie, czy młodzi kierowcy zawsze są skazani na wyższe ceny OC? Co do zasady – tak. Zawsze będą płacić oni więcej za ubezpieczenie samochodu niż ich doświadczeni rodzice, którzy za kółkiem spędzili paręnaście czy nawet parędziesiąt lat życia. Mogą jednak szukać oszczędności na kilka sposobów. Jednym z nich jest właśnie dopisanie jako współwłaściciela auta doświadczonego kierowcy, osoby z wypracowanymi zniżkami. Do tego dochodzi wybór auta z mniejszym silnikiem i po prostu bezpieczna jazda – po kilku latach mogą oni dorobić się naprawdę niezłych zniżek. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Olsztynie? 

Najlepsze ubezpieczenie OC – to pytanie wraca już do nas jak bumerang. Wciąż możemy zastanawiać się, co oznacza najlepsze OC w momencie, kiedy tak naprawdę każda polisa gwarantuje dokładnie taki sam zakres. Czy kupować zatem ubezpieczenie samochodu w ciemno? Wybrać pierwszą lepszą ofertę? Zapytać sąsiada, w jakim towarzystwa posiada OC i pójść jego śladem? Niekoniecznie. 

Uwierz nam, że na wybór ubezpieczenia OC warto poświęcić chwilę. Wystarczy dosłownie parę minut, aby znaleźć najlepszą polisą. Pomyślisz, że najłatwiejszym sposobem na spełnienie swego obowiązku jest udanie się do najbliższego biura agencyjnego, gdzie doradca zaproponuje Ci ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb? Niby tak, ale pamiętaj jednak, że gdzie indziej możesz otrzymasz dokładnie takie samo ubezpieczenie, do którego należeć będą Ci się atrakcyjne dodatki. Na takie możesz liczyć właśnie kupując ubezpieczenie samochodu w Beesafe! Co więcej, aby to zrobić nie musisz wcale wychodzić z domu, a wszystkie formalności zajmą Ci dosłownie chwilę.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: