Ubezpieczenie OC w Gdańsku. Gdzie kupić online?

herb Gdańska

Gdańsk – największe miasto Pomorza i stolica województwa pomorskiego. Z punktu widzenia kierowcy jest coś, co sprawia, że w Gdańsku lepiej bywać niż mieszkać. Co to takiego? Mowa o obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu, a konkretniej o jego cenie. Gdańsk to jedno z tych miejsc aspirujących do miana miasta z najwyższą ceną ubezpieczenia OC. Średnia składka za polisę komunikacyjną, jaką płacą kierowcy ze stolicy Pomorza wynosi 992 złote. 

Gdańsk z punktu widzenia kierowcy

Gdańsk, Gdynia, Sopot – to właśnie w te rejony każdego lata nadciąga fala turystów. Jest plaża, jest morze, są więc i wakacje. Kierowcy z przeciwległych krańców Polski trasę nad morze kojarzą raczej z permanentnymi korkami. Dla mieszkańców Trójmiasta napływ zmotoryzowanych turystów też daje się we znaki. Zrozumiemy to jeśli spojrzymy na statystyki podsumowujące liczbę zarejestrowanych aut na Pomorzu.

Okazuje się, że w okresie od stycznia do końca czerwca 2020 roku w województwie pomorskim zarejestrowano 41 789 pojazdów. Może to nie tak wiele, jednak w porównaniu z innymi województwami – wartość ta robi wrażenia. Dla porównania – w województwie opolskim zarejestrowano jedynie 15 958 pojazdów, a w województwie podkarpackim – 35 992. Do giganta pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów, czyli Warszawy, Pomorze ma jeszcze bardzo długą drogę. 

A jak wygląda sytuacja w samej stolicy Pomorza? Co odróżnia gdańszczan na tle kierowców z innych miast? Niestety okazuje się, że ich miasto uwielbiają nie tylko turyści szukający wypoczynku, ale także złodzieje szukający samochodów. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2018 roku w Gdańsku skradziono aż 1107 samochodów, co pod względem liczebności plasuje miasto na 5. pozycji. Najczęściej na celowniku złodziei samochodów były auta marek takich jak: BMW, Mercedes i Audi. Więcej pojazdów skradziono tylko w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i w Poznaniu.  

Na koniec kilka słów na temat tego, co interesujące będzie nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale i dla wszystkich tych, którzy każdego roku tłumnie wybierają się w te rejony – najważniejsze drogi Gdańska. Drogą o dużym znaczeniu dla miasta jest bez wątpienia autostrada A1, która rozpoczyna bieg w Rusocinie, na południe od Pruszcza Gdańskiego, nieopodal stolicy Pomorza. Co ciekawe, nie przebiega ona w administracyjnych granicach miasta. Oprócz niej istotne z punktu widzenia kierowcy są też drogi ekspresowe nr S6 i S7, drogi krajowe nr 89 i nr 91. Ponadto, przez Gdańsk biegnie 6 dróg wojewódzkich. 

Wypadkowość w Gdańsku na tle innych miast 

Mówiąc o sytuacji na drogach w Gdańsku czy w szerszym ujęciu – na całym Pomorzu, nie sposób pominąć pewnej bardzo ważnej kwestii, a mianowicie wypadkowości w mieście. Biorąc pod uwagę spore natężenie ruchu w regionie można sądzić, że wskaźnik wypadkowości nie będzie należał do najniższych. Niestety statystyki potwierdzają przypuszczenia. W 2019 roku na terenie całego województwa pomorskiego doszło do 2 297 wypadków, w których zginęło 160 osób, a 2 775 osób zostało rannych. Gdyby odnieść te liczby do innych regionów w Polsce, okazałoby się, że to całkiem sporo.

Szczególnie w porównaniu do takich województw jak opolskie czy nawet kujawsko-pomorskie, gdzie doszło kolejno do 614 i 940 wypadków. Mając jednak na uwadze, że regiony te znacznie różnią się powierzchnią czy chociażby liczbą ludności, wartości te nie są do końca wymierne. Zdecydowanie lepszy obraz rzeczywistości da obliczenie wskaźnika wypadkowości. Wówczas okaże się, że wskaźnik liczby osób zabitych na 100 wypadków wyniósł w tym przypadku 7,0, a wskaźnik liczby osób rannych 120,8 co stanowi jeden z wyższych wskaźników w kraju. Dla porównania – w przypadku wspomnianego wyżej województwa kujawsko-pomorskiego wyniósł on 103,5. 

Cena ubezpieczenie OC w Gdańsku na tle innych miast 

Każdy kierowca z Gdańska, który choć raz stanął przed obowiązkiem zakupu ubezpieczenia samochodu jest świadomy tego, ile to może kosztować. Każdy kierowca, który w tej kwestii patrzy nieco szerzej i interesuje się sytuacją na rynku komunikacyjnym w innych miastach, doskonale wie, że są dwa miasta w Polsce, które systematycznie rywalizują o miano tego z najdroższym ubezpieczeniem OC. Gdańsk i Wrocław, Wrocław i Gdańsk – od wielu lat niezmiennie, albo jedno albo drugie zdobywa palmę pierwszeństwa i może nazywać siebie miastem z najwyższą średnią ceną ubezpieczenia samochodu. Nie inaczej jest i tym razem… 

Według naszych danych, średnia składka za ubezpieczenia OC, jaką płacą kierowcy z Gdańska wynosi 992 złote. To o 56 złotych więcej od średniej składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu we Wrocławiu. Tym razem to właśnie tam kierowcy płacą za ubezpieczenie OC najwięcej, więc gdańszczanie mogą nieco odetchnąć z ulgą. Gdyby jednak ich stawkę ubezpieczenia OC zestawić z najtańszym komunikacyjne miastem w Polsce, czyli Opolem, mina może znów zrzednąć – gdańszczanie płacą aż o 278 złotych więcej od mieszkańców Opola. 

Zakres ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, którego zakres uregulowany jest prawnie. Brzmienie nadaje mu Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Co to oznacza w praktyce? Ni mniej, ni więcej, a tyle, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie miało dokładnie taki sam zakres. Może się wydawać, że w obliczu tego wybór obligatoryjnego ubezpieczenia samochodu nie będzie ani trudny, ani skomplikowany. I rzeczywiście tak jest. Niemniej bardzo często w tym momencie pojawia się pewne pytanie, a mianowicie – czym zatem kierować się podczas wyboru obowiązkowego ubezpieczenia samochodu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC i co powinno determinować decyzję o wybranie konkretnej oferty? 

W tym momencie pojawi się zapewne wiele głosów mówiących o cenie ubezpieczenia, która może przesądzić o wyborze. Przecież nie warto przepłacać! Jest jednak co, coś może zmienić nieco nasze postrzeganie obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Co to takiego? Możliwość rozszerzenia ochrony tak, by spełniała ona swoją podstawową funkcję, ale jednocześnie gwarantowała nam spokojną głowę i dała przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko w sytuacji, kiedy to my będziemy odpowiadać za zdarzenie drogowe, ale także wtedy, gdy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń na przykład utkniemy na środku drogi i niezbędna okaże się pomoc. Wówczas tą zapewni nam ubezpieczenie Assistance, czy chociażby ubezpieczenie opon czy akumulatora. 

Właśnie takie dodatki znajdziesz w ofercie Beesafe. Nie przekonuje Cię? Pomyśl zatem o usłudze, która odciąży Cię nieco w obowiązkach wynikających z bycia kierowcą i załatwi wszystkie niezbędne czynności związane z przeglądem technicznym auta, wizytą u mechanika czy lakiernika. Z pakietem “Wygodny kierowca” wystarczy, że dasz nam znać o swoich potrzebach, a my przyjedziemy i odbierzemy auto. Załatwimy wszystko, co będzie konieczne, a na koniec odstawimy Ci samochód we wskazane przez Ciebie miejsce. Brzmi kusząco, prawda? Do obowiązkowego ubezpieczenia samochodu możesz dobrać także ubezpieczenie miejskie, które przyda się wtedy, gdy zechcesz poczuć wiatr we włosach i przesiądziesz się na rower lub hulajnogę. 

OC dla młodych kierowców w Gdańsku 

Młodzi i gniewni? Może nie do końca, ale z pewnością młodzi i niebezpieczni. Przynajmniej taki wizerunek młodego kierowcy utrwalony jest w wyobrażeniach większości z nas. Młody człowiek za kółkiem, to przede wszystkim niedoświadczony kierowca, który nie potrafi realnie ocenić sytuacji na drodze. Przecenia za to swoje możliwości. Lubi mocniej wcisnąć pedał gazu i nie zawsze respektuje przepisy ruchu drogowego. Charakteryzuje go lekka skłonność do brawury i zamiłowanie do szybkiej jazdy. Dlatego wybiera też sportowe auta, którymi może osiągnąć zawrotne prędkości na drodze. A co mówią na ten temat policyjne statystyki? Niestety potwierdzają prawdziwość stereotypów.

Według policyjnych danych w 2019 roku, młodzi kierowcy byli sprawcami 4 910 wypadków, w których śmierć poniosły 462 osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków, za które odpowiadali młodzi i niedoświadczeni  kierowcy było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Młodzi kierowcy z Gdańska nie odbiegają zbytnio do tego wizerunku, więc nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Wręcz przeciwnie – muszą liczyć się z tym, że jako niedoświadczeni kierowcy, za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zapłacą zdecydowanie więcej od swoich starszych i bardziej doświadczonych za kółkiem kolegów. Według danych Beesafe, młodzi adepci motoryzacji z Gdańska, za ubezpieczenie OC płacą średnio aż 1682 złote. To dużo. Szczególnie jeśli kwotę tę zestawimy ze średnimi składkami w innych miastach. Dla przykładu – młodzi kierowcy z Opola, za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą 1211 złotych, a kierowcy z Rzeszowa – 1230 złotych. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Gdańsku? 

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jest ubezpieczeniem dotyczącym odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem ubezpieczonego samochodu. Wiemy już, że niezależnie od ubezpieczyciela, zakres ubezpieczenia OC wszędzie będzie identyczny. To, w jaki sposób znajdziemy najlepsze ubezpieczenie OC zależy od nas samych. A jakie mamy możliwości? 

Jedni, ci bardziej wygodni i nieco zapominalscy, przez lata będą korzystać z opcji automatycznego odnowienia polisy. Rozwiązanie to jest szybkie i wygodne, ale z pewnością nie ekonomiczne. Inni z kolei postanowią znaleźć ubezpieczenie na własną rękę, a w tym celu będą przemierzać ulice Gdańska i wszystkich ubezpieczycieli w poszukiwaniu najlepszej oferty. Sposób może i nie najgorszy, jednak bardzo czasochłonny. Co więcej – nie gwarantuje sukcesu. 

Mamy dla Ciebie zatem jedną podpowiedź – Beesafe! Wybierając ubezpieczenie samochodu w Beesafe, prócz podstawowej ochrony płynącej z obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, możesz liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków. Jeszcze jedną zaletą jest to, że znalezienie ubezpieczenia zajmie Ci dosłownie kilka minut, a wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, nasi konsultanci służą pomocą. Obawiasz się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania? Spokojnie! Jesteśmy internetowym agentem ubezpieczeniowym Compensa TU. Możesz więc nam zaufać!

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: