Ubezpieczenie OC w Toruniu. Gdzie kupić online?

herb Torunia

 

Średnia cena ubezpieczenia OC w Toruniu kształtuje się na poziomie 827 złotych. Dużo to czy mało? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto zestawić ją ze średnią ceną OC w największych miastach w Polsce. Komu kierowcy z Torunia mogą zazdrościć preferencyjnych składek, a kto zapłaci od nich nieporównywalnie więcej? 

Toruń z punktu widzenia kierowcy 

Toruń jest miastem, które widnieje na mapie każdego miłośnika zabytkowej motoryzacji. Oldtimer Meeting Toruń, to wydarzenie, na którym nie może zabraknąć pasjonatów pięknych, przedwojennych samochodów. A jeśli już o mapie mowa – dotrzeć do Torunia nie jest trudno. Miasto położone jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, które sprawiają, że dojazd do niego jest wygodny i łatwo dostępny. Toruń znajduje się na trasie Transeuropejskiego Korytarza Transportowego, który biegnie z Gdańska do Cieszyna, a dalej przez Słowację i Czechy, aż na Bałkany.

Jednocześnie, korytarz ten obejmuje także przechodzącą przez miasto drogę krajową nr 91 oraz autostradę A1. To jednak nie wszystko – jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego to miasto, przez które przebiegają jeszcze dwie ważne drogi krajowe i międzynarodowe – droga nr 10 prowadząca z Warszawy do Szczecina oraz droga nr 15 z Wrocławia przez Gniezno do Olsztyna i na Mazury. Co istotne, praktycznie każdą z tych dróg charakteryzuje spory ruch – najbardziej obciążona jest droga nr 91 i autostrada A1.

Z kolei w okresie letnim, ogromnym powodzeniem cieszy się droga nr 1, którą przemierzają niemieccy turyści obierający sobie za cel wypoczynku Mazury. W Toruniu rozpoczyna też swój bieg pięć dróg wojewódzkich, o sporym znaczeniu lokalnym.

Wypadkowość w Toruniu na tle innych miast 

Z danych Komendy Głównej Policji podsumowujących 2019 rok na polskich drogach wynika, że na przestrzeni 12 miesięcy w kraju doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a 25 477 zostało rannych. Wypadkowość w kraju różni się jednak w zależności od konkretnych województw. W jednym województwie praktycznie każdego roku dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych, inne z kolei mogą pochwalić się bezpiecznymi kierowcami i mniejszym wskaźnikiem wypadkowości.

Jak na tle innych województw wypada kujawsko-pomorskie? W 2019 roku na jego terenie doszło do 940 wypadków, co stanowi 3,1 proc. ogółu. Dla porównania – najmniej, bo 585 wypadków drogowych miało miejsce w województwie podlaskim. Po drugiej stronie barykady stoi województwo wielkopolskie z najwyższym wskaźnikiem wypadkowości – na jego terenie doszło do 3894 wypadków. 

Co ważne, to właśnie w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano najwyższy w Polsce wskaźnik ofiar śmiertelnych – na 100 wypadków, śmierć poniosły aż 22 osoby. Temu samemu regionowi przypisuje się z kolei najniższy w kraju wskaźnik osób rannych – 103,6. Dla porównania – najwięcej rannych było w wypadkach, do których doszło w województwie warmińsko-mazurskim, a tam wskaźnik ten wynosił aż 122. 

Mówiąc o bezpieczeństwie na drogach w województwie kujawsko-pomorskim nie sposób pominąć pewien dość istotny fakt – droga nr 91 prowadząca z Gdańska przez Toruń do Warszawy, była w 2019 roku uznana za jedną z najmniej bezpiecznych – doszło na niej do 331 wypadków. Odzwierciedlenie w liczbie wypadków może mieć także natężenie ruchu w województwie – tam, na tysiąc mieszkańców przypada dokładnie 600 samochodów osobowych. 

Ceny ubezpieczenia OC w Toruniu na tle innych miast 

Miejsce zamieszkania czy miejscowość, po której poruszamy się na co dzień ma niemały wpływ na ostateczny kształt ceny ubezpieczenia OC. Choć zależność ta może dziwić, ma ona jednak swoje uzasadnienie. Nie da się ukryć, że poruszając się autem po większym mieście z dużym natężeniem ruchu, bardziej prawdopodobne jest, że staniemy się uczestnikami zdarzenia drogowego. Większe prawdopodobieństwo kolizji czy wypadku, to automatycznie wyższa składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Ubezpieczyciele kalkulując wysokość polisy OC dla kierowcy z większego miasta, zabezpieczają się więc na ewentualność możliwych zdarzeń i płynących z tego konsekwencji. Swoje kalkulacje opierają między innymi właśnie na statystykach policyjnych dotyczących wypadkowości na danym obszarze. A jak prezentuje się cena OC w Toruniu? Czy umiarkowany wskaźnik wypadkowości w województwie kujawsko-pomorskim przekłada się na sytuację kierowców?

Średnia składka, jaką za ubezpieczenie samochodu płacą kierowcy w Toruniu, wynosi 825 złotych. To plasuje ich mniej więcej w połowie zestawienia. Najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie OC zapłacą kierowcy z Opola (714 złotych). W ich przypadku, w cenie ubezpieczenia samochodu ma odzwierciedlenie także niska wypadkowość w województwie. Zestawienie zamykają z kolei kierowcy z Wrocławia, którzy za OC płacą tradycyjnie najwięcej, bo aż 1048 złotych. Co ciekawe, choć w województwie dolnośląskim, w 2019 roku doszło do ponad 1900 wypadków drogowych, do niechlubnej czołówki miast najbardziej wypadkowych nadal mu daleko. 

Można więc stwierdzić, że wypadkowość nie zawsze przekłada się na cenę ubezpieczenia samochodu. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że ta jest tylko jednym z wielu czynników kształtujących wysokość składki.

Zakres ubezpieczenia OC 

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązku tego nie da się obejść w żaden sposób. Pozornie, z wyborem ubezpieczenia OC także nie powinno być większego problemu. Jego zakres jest regulowany ustawowo, więc niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, będzie gwarantował dokładnie taką samą ochronę. Jeśli w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu nie musimy kierować się jego zakresem, wobec tego jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC? Może się wydawać, że najlepszą opcją będzie polisa, która będzie najtańsza. W stwierdzeniu tym jest ziarenko prawdy, jednak warto spojrzeć na tę kwestię nieco szerzej. 

Wybierając ubezpieczenie OC w Beesafe, oprócz klasycznej ochrony gwarantowanej przez ubezpieczyciela, otrzymujesz także szereg atrakcyjnych dodatków. Te mogą okazać się bezcenne dla wszystkich wygodnych kierowców, których o ból głowy przyprawa wizyta w warsztacie mechanicznym, wizyta u lakiernika czy chociażby obowiązkowy przegląd techniczny auta. Wraz z OC w Beesafe otrzymujesz wsparcie we wszystkich tych kwestiach.

Jak to działa w rzeczywistości? W razie konieczności przyjedziemy po Twój samochód, załatwimy wszystko, co potrzeba, a po wykonanej usłudze odstawimy auto we wskazane przez Ciebie miejsce. Dodatek “Wygodny kierowca” to jednak nie wszystko! Wraz z ubezpieczeniem samochodu możesz otrzymać także pomoc w drodze – assistance. W ramach tego dodatku, w razie awarii czy wypadku, zorganizujemy dla Ciebie pomoc i wszystko opłacimy. U nas otrzymasz także niezastąpione ubezpieczenie NNW, które w razie wypadku gwarantuje wypłatę świadczenia Tobie i Twoim pasażerom. 

OC dla młodych kierowców w Toruniu 

Odbierasz prawo jazdy i stajesz się pełnoprawnym użytkownikiem dróg. Możesz wsiąść za kółko i jechać. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że masz samochód, który jest ubezpieczony. Jeśli ten etap masz dopiero przed sobą, musisz się trochę nagłowić. Przede wszystkim musisz pamiętać o konieczności ubezpieczenia pojazdu. Warto też przygotować się na niemały wydatek. Dlaczego? Jako młody kierowca, za OC możesz słono zapłacić. A czy mieszkając w Toruniu masz szansę na taryfę ulgową? 

Miejsce zamieszkania to tylko jeden z wielu czynników, które kształtują cenę ubezpieczenia samochodu. Znaczący wpływ na jej ostateczną wysokość ma także wiek kierowcy, doświadczenie za kierownicą czy wypracowane zniżki. Młody kierowca ma tylko jedno – młody wiek, za który na pewno nie zostanie wynagrodzony. Dlaczego? Ten kojarzony jest z szaloną i brawurową jazdą, z pominięciem jakichkolwiek przepisów drogowych. W oczach ubezpieczycieli, co ma także przełożenie na policyjne statystyki, w żyłach młodego kierowcy płynie nieokiełznana chęć zaznaczenia swojej pozycji na drodze.

Wszystko to sprawia, że młoda osoba za kierownicą, bez doświadczenia na drodze staje się potencjalnym sprawcą wypadku. Więc jak to jest z młodymi kierowcami w Toruniu? Wysokość składki dla młodych nie odbiega znacznie od tych w innych miastach. Statystycznie, kierowca bez doświadczenia za kółkiem, za ubezpieczenie samochodu zapłaci około 70 proc. więcej od tego z wieloletnim stażem i wypracowanymi zniżkami. Według naszych danych, młodzi kierowcy w Toruniu płacą za ubezpieczenie OC średnio 1402 złote. Wydaje się dużo – zwróćmy jednak uwagę, że niewiele mniej wynosi na przykład średnia składka ubezpieczenia, jaką płacą kierowcy we Wrocławiu. 

Kierowcy, którym nie w smak jest płacenie za ubezpieczenie samochodu takich składek mogą rozważyć sposoby na ich obniżenie. Pierwszym i najprostszym byłoby oczywiście wybranie odpowiedniego auta, z mniejszym silnikiem, które nie będzie rozwijało zawrotnych prędkości. Sprawdzonym sposobem na tańsze OC dla młodych jest także współwłasność samochodu dzielona z doświadczonym kierowcą posiadającym zniżki na ubezpieczenie OC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Toruniu? 

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – aby znaleźć, trzeba szukać. Mogłoby się wydawać, że zakup najlepszego ubezpieczenia OC jest zajęciem trudnym i czasochłonnym. Możesz oczywiście pójść na łatwiznę i korzystać z OC, które przedłużyło się automatycznie i tkwić przez lata przy tym samym ubezpieczycielu albo możesz też pójść do swojego ulubionego agenta na rogu ulicy, który zaoferuje Ci polisę w najlepszej cenie. Zwróć jednak uwagę, że zaproponowane przez niego ubezpieczenie obejmuje zapewne klasyczne, “gołe” OC, bez dodatkowych usług.

Kupując ubezpieczenie w Beesafe, razem ze standardową ochroną zyskujesz pakiet usług dodatkowych, które naprawdę mogą się przydać. Nawet najbardziej wytrawnemu kierowcy może przytrafić się awaria na drodze, a największy miłośnik czterech kółek może niezbyt chętnie zajmować się formalnościami związanymi z przeglądem auta czy koniecznymi naprawami – w takich sytuacjach zadziałają dodatki, które nabyłeś wraz z ubezpieczeniem samochodu w Beesafe.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: