Ubezpieczenie OC w Kielcach. Gdzie kupić online?

herb Kielc

Ceny ubezpieczenia OC znacznie różnią się w poszczególnych ośrodkach miejskich. Kierowcom z jednego miasta możemy zazdrościć niezłej pozycji i taniego OC, a na miejscu innych nie chcielibyśmy być. Mieszkańców z Kielc spokojnie możemy zaliczyć do tej pierwszej grupy. Średnia cena, jaką za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą mieszkańcy Kielc wynosi 748 złotych. To sporo poniżej średniej składki ubezpieczenia OC w największych miastach Polski. A jak wygląda pozycja młodych kierowców w województwie świętokrzyskim? Czy mogą oni liczyć na taryfę ulgową?

Kielce z punktu widzenia kierowcy 

Kielce to miasto położone w środkowo-wschodniej Polsce, w Górach Świętokrzyskich. Stanowi stolicę województwa świętokrzyskiego. Sieć drogowa miasta składa się z dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych i wewnętrznych. Kielce stanowią ważny węzeł komunikacyjny, a wśród ważniejszych dróg możemy wymienić między innymi drogę ekspresową S7, drogi krajowe nr 74 i nr 73, drogi wojewódzkie nr 745, nr 761, nr 762, nr 764 oraz drogę nr 786. Bez wątpienia najważniejsze znaczenie dla miasta ma ta pierwsza – droga ekspresowa S7. Biegnie ona zachodnimi obrzeżami Kielc, tworząc jednocześnie zachodnią obwodnicę miasta. Docelowo ma być to niemal 720-kilometrowa trasa łącząca aglomerację gdańską, warszawską, kielecką oraz krakowską. 

Warto także wspomnieć o imponującej sieci dróg w całym województwie świętokrzyskim i o pewnym rekordzie, który został pobity w tym rejonie. 32,5 tysiąca pojazdów na dobę – to wynik, jakim może poszczycić się województwo świętokrzyskie. Według Generalnego Pomiaru Ruchu w 2019 roku było to największe natężenie pojazdów na dobę w kraju, a jednocześnie największe w historii natężenie zlokalizowane na terenie województwa świętokrzyskiego.

Za najbardziej ruchliwą drogę uznano odcinek drogi ekspresowe S7 na trasie Kielce – Skarżysko-Kamienna, na wylocie drogi krajowej nr 74 z Kielc z kierunku łodzi oraz na przejściu drogi nr 9 przez Ostrowiec Świętokrzyski. Jak się okazuje, rekordowy ruch na  świętokrzyskich drogach nie jest jednoznaczny z masowym przyrostem aut w regionie. Pod względem ilości zarejestrowanych samochodów, województwo świętokrzyskie wypada wręcz blado. Według danych za II kwartał 2020 roku, w regionie zarejestrowano 21 953 pojazdy, co stanowi jedną z najniższych wartości w całej Polsce.

Co jednak najciekawsze, mimo największego natężenia ruchu w Polsce, Kielce doczekały się swego czasu tytułu najbardziej przyjaznego miasta kierowcom. Wskazywano wówczas na małą liczbę kolizji, niskie ceny oraz przyjazną strefę płatnego parkowania. A jeśli już o kolizjach mowa – jak kosztuje się wypadkowość w mieście? Czy kielczan rzeczywiście można uznać za bezpiecznych kierowców? 

Wypadkowość w Kielcach na tle innych miast 

Z jednej strony mała liczba aut, z drugiej – rekordowy ruch na tutejszych drogach. Ciężko więc określić, na jakim poziomie kształtuje się bezpieczeństwo w mieście. Odnieśmy się zatem do statystyk policyjnych, które dadzą ogólny ogląd sytuacji. 

Według policyjnych danych, w 2019 roku doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a aż 35 477 zostało rannych. Analizując wypadkowość w poszczególnych województwach, świętokrzyskie wcale nie otwiera lokowania pod względem najmniejszej liczby wypadków. Co prawda w regionie doszło do 1 056 wypadków, co stanowi zaledwie 3 proc. ogółu, ale zupełnie inne spojrzenie daje analiza wypadkowości i współczynnik osób zabitych i rannych. Okazuje się, że w województwie świętokrzyskim współczynnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi aż 12,4, a w współczynnik liczby rannych – 117,5. W porównaniu do innych województw to całkiem sporo. Dla przykładu – współczynnik liczby zabitych w województwie śląskim jest niemal połowę niższy.

Ceny ubezpieczenia OC w Kielcach na tle innych miast 

Miejscowość i wypadkowość w niej to jedne z tych czynników, które brane są pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas kalkulowania składki ubezpieczenia samochodu. Na tej podstawie szacuje się ryzyko ubezpieczeniowe związane z danym kierowcą i od tego uzależnia wysokość obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zależność wydaje się oczywista – im większe miasto, tym większe ryzyko kolizji. A im większe ryzyko kolizji, tym wyższa składka ubezpieczenia OC. To właśnie dlatego kierowcy niekiedy decydują się nieco zafałszować rzeczywistość i zamiast duże miasta, po którym poruszają się na co dzień, deklarują na przykład mniejszą miejscowość, w której są zameldowani. 

Nie ma co kryć, że kierowcy z Kielc mają sporo szczęścia. Systematycznie lokują się oni na początku zestawienia pod względem miast z najtańszym OC. Zazwyczaj przychodzi im rywalizować jedynie z mieszkańcami Rzeszowa czy Opola. Nie inaczej jest i tym razem – według naszych danych kierowcy z Kielc płacą za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu średnio 748 złotych, co daje im trzecie miejsce wśród kierowców, którzy za obowiązkowe OC płacą najmniej.

Niższe składki za OC rzeczywiście przypadają jedynie mieszkańcom Opola i Kielc, którzy za polisę płacą kolejno 714 złotych i 724 złote. Na kierowców z tych miejscowości zazdrosnym okiem patrzą między innymi łodzianie, gdańszczanie czy wrocławianie – to właśnie do nich należą najwyższe składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu na rynku. Mieszkańcy z tych miast płacą kolejno 916 złotych, 992 złote i 1048 złotych. To do tych ostatnich należy miano miasta z najdroższym OC w Polsce. 

Zakres ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, którego zakres regulowany jest Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Oznacza to, że zakres polisy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie dokładnie taki sam. W obliczu tego wybór ubezpieczenia OC nie może być ani trudny, ani skomplikowany. Niemniej pojawiają się jednak dylematy, jak w takim razie znaleźć najlepsze ubezpieczenie? Czym się kierować? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

W tym przypadku możemy zadać sobie pytanie, czy zależy nam jedynie na podstawowej ochronie, jaką gwarantuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, czy może chcielibyśmy otrzymać pakiet nieco bardziej rozbudowany. Taki, który prócz klasycznej ochrony OC zapewni nam także spokojną głowę w podróży i odciąży nas w niektórych obowiązkach związanych z faktem bycia kierowcą. Jeśli bardziej skłaniasz się ku drugiemu wariantowi, powinieneś rozważyć ubezpieczenie samochodu w Beesafe. 

Decydując się na ubezpieczenie OC w Beesafe, oprócz podstawowej ochrony gwarantowanej przez polisę, możesz liczyć także na szereg atrakcyjnych dodatków. Do wyboru masz między innymi usługę Bezpieczny kierowca, która będzie wybawieniem dla wszystkich tych, u których ciepłe uczucia do samochodu kończą się w momencie konieczności odwiedzenia mechanika czy lakiernika lub wtedy, gdy trzeba udać się na przegląd techniczny. Jak to działa? Zgłaszasz nam swoje oczekiwania, my odbieramy od Ciebie auto i załatwiamy co trzeba. Po wszystkim odstawiamy samochód we wskazane przez Ciebie miejsce. Czy może być jeszcze milej? 

Dla osób często podróżujących – nie tylko po terenie kraju – zbawienny będzie dodatek gwarantujący pomoc w drodze – Assistance. Uwaga, mamy także coś dla kierowców i nie tylko! Dla tych, którzy czasem lubią przesiąść się na dwa kółka i szarżować po miejskich zaułkach, przydatne będzie ubezpieczenie miejsce, które sprawdzi się w przypadku użytkowników rowerów czy hulajnóg. Nie zapominajmy też o ubezpieczeniu NNW, które gwarantuje wypłatę odszkodowania wówczas, gdy ucierpisz podczas swojej podróży. 

OC dla młodych kierowców w Kielcach 

Młodzi kierowcy kontra doświadczeni weterani dróg. Oczywistym jest, że na lepszej pozycji znajdują się ci drudzy. Uważani są za bardziej rozważnych, przewidywalnych i bezpiecznych. Ci pierwsi dla odmiany, postrzegani są jako kierowcy brawurowi, z nadmierną skłonnością do ryzyka. Lubią mocniej wcisnąć pedał gazu i nie zawsze jeżdżą zgodnie z przepisami. Gdyby tego było mało, lubią zaznaczyć też swoją pozycję na drodze i dlatego wybierają szybkie, sportowe auta. Wszystko to składa się na obraz młodego kierowcy, który jest nieporównywalnie większym zagrożeniem na drodze od swojego doświadczonego kolegi. Efekt? Drastycznie wyższa cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. O ile wyższa? Tutaj znów należy odnieść się do konkretnych statystyk. 

Według policyjnych danych w 2019 roku, młodzi kierowcy byli sprawcami 4 910 wypadków, w których śmierć poniosły 462 osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez niedoświadczone osoby za kółkiem było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu. Młodzi kierowcy z Kielc wcale nie odbiegają od ogólnopolskiego wizerunku, za co też przychodzi im płacić więcej. Z naszych danych wynika, że średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, jaką w Kielcach płacą młodzi kierowcy kształtuje się na poziomie 1273 złote.

Nie jest jednak powiedziane, że młodzi zawsze muszą płacić dużo powyżej średniej ceny ubezpieczenia samochodu w największych miastach Polski. Mogą oni skorzystać z wielu sposobów na obniżenie składki ubezpieczenia OC. Jednym ze sprawdzonych i najczęściej wykorzystywanych jest oczywiście dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego i bardziej doświadczonego kierowcy z wypracowanymi zniżkami. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Kielcach? 

Kupiłeś auto, które potrzebuje ubezpieczenia OC? Kończy Ci się umowa obowiązkowego ubezpieczenia samochodu? Nie zwlekaj. Pamiętaj, że nie możesz dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu OC. Nawet jeden dzień bez ważnej polisy wiąże się z finansowymi konsekwencjami. Przeraża Cię poszukiwanie odpowiedniej ochrony? Nie masz czasu na odwiedzenie agenta, który wykona za Ciebie całą robotę? Spokojnie. Teraz możesz kupić ubezpieczenie dosłownie w kilka minut, a wszelkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu.

Kupując ubezpieczenie w Beesafe, możesz także liczyć na atrakcyjne dodatki, które sprawią, że zyskasz ochronę niemal absolutną. Ile kosztuje takie ubezpieczenie OC? Wystarczy, że podasz nam swoje imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer rejestracyjny pojazdu, a wszystko stanie się jasne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz także do nas zadzwonić, a konsultanci postarają się odpowiedzieć na każde Twoje pytanie i przeprowadzić krok po kroku przez cały proces zakupowy. Zatem do dzieła! 

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: