Ubezpieczenie OC w Wrocławiu. Gdzie kupić online?

herb Wrocławia

Kierowcy z Wrocławia nie mają lekko. Już lata temu przyklejona została im łatka kierowców z najdroższym ubezpieczeniem OC w całej Polsce. Średnia składka, jaką płacą za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu mieszkańcy Wrocławia wynosi 1048 złotych. W jaki sposób kierowcy ze stolicy województwa dolnośląskiego zapracowali sobie na taką pozycję? 

Wrocław z punktu widzenia kierowcy 

Korki i wysokie ceny ubezpieczenia OC – to właśnie z tym najczęściej kojarzy się kierowcom Wrocław. Nie ma się co dziwić – według badań przeprowadzonych przez Tom Tom Traffic Index, tylko 40 miast na całym świecie jest bardziej zakorkowanych od Wrocławia. Okazuje się, że mieszkańcy miasta, stojąc w korkach tracą ponad 7 dni rocznie! Co prawda do kierowców z Łodzi, którzy spędzają w samochodach o 47 proc. więcej czasu, niż w przypadku płynnej jazdy, nadal mu daleko. 

Mogłoby się wydawać, że przyczyny takiego stanu rzeczy możemy upatrywać w liczbie samochodów poruszających się po wrocławskich ulicach. W końcu każdego roku do Polski przybywa prawie milion używanych samochodów z zagranicy. A jak wygląda sytuacja w województwie dolnośląskim. Nie jest aż tak źle, jak mogłoby się wydawać. Z podsumowania drugiego kwartału 2020 roku wynika, że w całym województwie dolnośląskim od początku roku zostało zarejestrowanych 55 609 pojazdów.

Oznacza to, że pod względem liczby nowych aut, Dolny Śląsk plasuje się mniej więcej w połowie zestawienia. Zdecydowanie więcej pojazdów zarejestrowano na przykład w województwie wielkopolskim (89 510 pojazdów) czy w województwie mazowieckim (aż 134 924 pojazdy). Z województwami o najmniejszej liczbie zarejestrowanych pojazdów nie ma jednak sensu konkurować – najmniej zarejestrowano ich w opolskim – 15 958 pojazdy. 

O kierowcach z Wrocławia można powiedzieć zdecydowanie więcej niż to, że stoją w korkach i płacą dużo za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Warto wspomnieć, że są wyjątkowo wierni pewnym markom aut. Wśród ulubieńców wrocławian znajdują się bez wątpienia Volkswageny, Mercedesy i Fordy. To właśnie te auta spotkamy najczęściej na drogach Dolnego Śląsku. A jeśli już o drogach mowa… Od zmotoryzowanych z Wrocławia usłyszeć można pewne powiedzenie – wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale wszystkie omijają Wrocław. W rzeczywistości wygląda to jakby nieco inaczej – obwodnicę Wrocławia stanowią autostrady A4 i A8 oraz droga ekspresowa S8. Na mapie samochodowej Wrocławia wyróżnić możemy jeszcze 4 drogi krajowe – nr 5, nr 35, nr 94 i nr 98, a także aż 15 dróg wojewódzkich.  

Wypadkowość we Wrocławiu na tle innych miast 

Analizując sytuację kierowców we Wrocławiu nie sposób pominąć pewnej bardzo ważnej kwestii, a mianowicie wypadkowości w mieście. Z danych policji mówiących o liczbie odebranych w 2019 roku we Wrocławiu uprawnień do kierowania pojazdami płynie niezbyt optymistyczny komunikat. Okazuje się, że z prawem jazdy pożegnało się aż 1300 wrocławian. Najczęstszymi przyczynami odebrania uprawnień były brawurowa jazda, łamanie przepisów oraz stwarzanie zagrożenia dla innych uczestników ruchu. A jak kształtuje się wypadkowość w całym województwie dolnośląskim? Czy kierowcy z tego regionu naprawdę charakteryzują się skrajną nieodpowiedzialnością? 

Według danych Polskiej Policji w 2019 roku doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a aż 35 477 zostało rannych. Analizując wypadkowość w poszczególnych województwach, dolnośląskie wcale nie zachwyca wynikiem, a wręcz plasuje się w drugiej połowie zestawienia. Na terenie Dolnego Śląsku, w 2019 roku doszło do 1929 wypadków, w których zginęło 215 osób, a aż 2 275 zostało rannych. Oznacza to, że wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi 11,1, natomiast wskaźnik liczby rannych aż 117,9. Dla porównania, w województwie opolskim odnotowano 614 wypadków, w których zginęły 73 osoby, a 703 zostały ranne. 

Cena ubezpieczenia OC we Wrocławiu na tle innych miast

Wysokość obowiązkowego ubezpieczenia samochodu uzależniona jest od wielu różnych czynników. Wpływ ma na nią między innymi model samochodu i jego parametry techniczne czy w końcu profil samego kierowcy. Na składkę ubezpieczenia OC wpłynie przede wszystkim jego wiek, doświadczenie za kierownicą czy historia ubezpieczeniowa. Jest jeszcze coś, o co każdy właściciel auta podczas kalkulowania składki ubezpieczenia OC, zostanie zapytany. Mowa oczywiście o miejscu zamieszkania. Liczba ludności, natężenie ruchu czy w końcu wspomniana wyżej wypadkowość – to wszystko ma wpływ na wysokość ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Na mapie Polski możemy wskazać takie miejsca, w których kierowcy traktowani są przez ubezpieczycieli jakby bardziej polubownie. Są też takie, które zawsze wygrywają w rankingu miast z najdroższym ubezpieczeniem samochodu. Wrocław należy bez wątpienia do tej drugiej grupy. Choć o palmę pierwszeństwa zazwyczaj rywalizuje z Gdańskiem, często to właśnie on wysuwa się na prowadzenie z najwyższą składka obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Według naszych danych, kierowcy we Wrocławiu płacą za ubezpieczenie OC średnio 1048 złotych, co sprawia, że są jedynym miastem w Polsce, gdzie cena polisy przekroczyła tysiąc złotych. Fakt, Gdańsk depcze im po piętach, niemniej gdańszczanie płacą za polisę komunikacyjną średnio 56 złotych mniej. A jak prezentuje się pozycja wrocławian na tle innych miast? W porównaniu do tych z najniższą ceną ubezpieczenia OC, dość interesująco. Okazuje się, że kierowcy ze stolicy województwa dolnośląskiego płacą aż 334 złote od kierowców z Opola. 

Zakres ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Właśnie z uwagi na przynależność do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, jego zakres uregulowany jest prawnie. Co to oznacza w praktyce? Niezależnie od towarzystwa, ubezpieczenie OC wszędzie będzie miało jednakowy zakres. Może się więc wydawać, że w obliczu tego, wybór ubezpieczenia OC nie będzie ani trudny, ani skomplikowany. I rzeczywiście taki jest. Niemniej dokładnie w tym momencie może pojawić się pytanie: na co w takim razie zwrócić uwagę wybierając obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

Czym kierować się podczas kupna ubezpieczenia OC? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czy oczekujesz jedynie podstawowej ochrony, jaką gwarantuje Ci obowiązkowe OC, czy jesteś może kierowcą nieco bardziej wymagającym, a przede wszystkim przezornym? Jeśli bardziej skłaniasz się ku drugiej odpowiedzi i poszukujesz ochrony, która odciąży Cię nieco w niektórych obowiązkach płynących z bycia kierowcą, rozważ ubezpieczenie w Beesafe. Dlaczego? 

Decydując się na polisę komunikacyjną w Beesafe, możesz liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków do ubezpieczenia. Wygodny kierowca, ubezpieczenie Assistance, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie miejskie czy polisa na wypadek kłopotów z akumulatorem czy oponami – a to jeszcze nie wszystko! Dodatek o wdzięcznym określeniu “Wygodny kierowca” powstał z myślą o wszystkich tych, których czasem przerastają obowiązki związane z byciem właścicielem samochodu. Przegląd auta czy niezbędna wizyta u mechanika – nie masz na to ani głowy ani czasu? Spokojnie! Z naszym dodatkiem możesz być pewien, że wszystko załatwimy za Ciebie.

A jeśli nieraz masz chęć poczuć wiatr we włosach, ale nie dysponujesz szyberdachem, możesz przesiąść się na rower lub hulajnogę. Kusi? Pomyśl wtedy o ubezpieczeniu miejskim, które zadziała w sytuacji, gdy przerysujesz bok omijanym autom. A może wybierasz się w podróż po Europie? Pamiętaj, że wsparcie w drodze Assistane może okazać się niezbędne. I właśnie my możemy Ci je zagwarantować. 

OC dla młodych kierowców we Wrocławiu

Młodzi, szaleni, niebezpieczni. Ryzykowni, brawurowi, nieprzewidywalni. Tak, to wszystko o młodych kierowcach. Nie ma co kryć, że panujący stereotyp młodego i niedoświadczonego za kółkiem kierowcy, może być nieco krzywdzący. W końcu zawsze postrzega się ich jako szalonych i czasem niedouczonych adeptów motoryzacji, którzy za kółkiem czują się zbyt pewnie i lubią zaznaczać swoją pozycję na drodze. Tylko czy oby na pewno wszystko to jest powielanym stereotypem nie mającym zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością? Niestety nie do końca. 

W 2019 roku młodzi kierowcy byli sprawcami aż 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6409 zostało rannych. W prawie 38 proc. zdarzeń, za główną przyczynę uznaje się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Nic więc dziwnego, że także ubezpieczyciele postrzegają młodych kierowców jako kierowców niebezpiecznych, automatycznie zaliczając ich do grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka. Efekt? Zdecydowanie wyższa składka obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. O ile wyższa?

Według danych Beesafe, młodzi kierowcy z Wrocławia za ubezpieczenie OC płacą średnio 1772 złote. Patrząc na taką stawkę z perspektywy kierowcy z miasta z najtańszym OC okaże się, że płacą oni ponad tysiąc złotych więcej niż doświadczony za kółkiem kierowca z Opola. 

Co sprytniejsi uciekają się do różnych sposobów pozwalających na obniżenie składki obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Jednym ze sprawdzonych i najczęściej wykorzystywanych jest oczywiście dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego i bardziej doświadczonego kierowcy z wypracowanymi zniżkami. Pomoże także wybór miejskiego auta, z mniejszym silnikiem.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu we Wrocławiu?

Na koniec zostawiliśmy pytanie, na które odpowiedź może przysporzyć najwięcej trudności – w jaki sposób znaleźć najlepsze OC? W dodatku – we Wrocławiu. Spokojnie, w rzeczywistości to nic trudnego! Możesz oczywiście zadać sobie nieco trudu i odwiedzić każdego ubezpieczyciela w mieście, by zebrać szereg ofert, ale musisz wiedzieć, że nie jest to konieczne. Co więcej – jest to absolutnie zbędne. Z pomocą przyjdzie Ci Beesafe. Wystarczy, że poświęcisz dosłownie parę minut na znalezienie ubezpieczenia skrojonego na Twoją miarę, a wszystko to załatwisz bez wychodzenia z domu.

Mówiąc o produkcie przygotowanym z myślą o Tobie mamy na myśli obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wraz z wybranymi przez Ciebie dodatkami. Chyba lubisz być maksymalnie zaopiekowany, prawda? Jeśli miałbyś jakiekolwiek pytania i wątpliwości, nasi konsultanci służą pomocą. Nie obawiaj się także o bezpieczeństwo takiego rozwiązania – jesteśmy internetowym agentem ubezpieczeniowym Compensa, więc możesz nam zaufać.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: