Ubezpieczenie OC w Katowicach. Gdzie kupić online?

herb Katowic

Choć wzbudza skrajne emocje, nie daje wyboru – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Najbardziej emocjonującą kwestią jest jego wysokość. Nie jest też tajemnicą, że ceny ubezpieczenia OC w poszczególnych ośrodkach miejskich różnią się nawet o kilkaset złotych. Średnia stawka OC, jaką płacą kierowcy z Katowic wynosi 780 złotych. A jak na tle innych miast wypadają mieszkańcy stolicy Śląska? 

Katowice z punktu widzenia kierowcy 

Śląsk czy chociażby Katowice słyną nie tylko z kopalń. Swego czasu o stolicy województwa śląskiego zrobiło się głośno z zupełnie innego powodu. Przyczynili się do tego kierowcy, którzy zamiłowanie do motoryzacji przejawiali w liczbie posiadanych aut. W pewnym momencie okazało się, że w Katowicach jest więcej zarejestrowanych samochodów niż miasto ma zameldowanych mieszkańców. Czy w 2020 roku sytuacja wygląda nieco lepiej? Jak kształtuje się to w całym województwie śląskim? 

Z podsumowania dwóch kwartałów 2020 roku wynika, że na Śląsku zostało zarejestrowanych 71 847 pojazdów, co plasuje ten region na trzeciej pozycji pod względem największej ilości pojazdów. Więcej jest ich jedynie w województwie wielkopolskim (89 510 pojazdów) i województwie mazowieckim (134 924 pojazdów). 

Katowice wśród kierowców znane są z jeszcze jednego powodu. I bynajmniej nie jest to powód do dumy. Miasto słynie z dużej popularności wśród złodziei samochodów, a swego czasu zyskało także miano regionu, w którym grasuje samochodowa mafia. Trudniła się ona kradzieżami aut dwóch marek – volkswagenów i audi. Samochody kradła, a następnie sprzedawała na części. Wśród tych wszystkich samochodowych przestępstw jedno może cieszyć – wbrew pozorom miasto z roku na rok notuje niższy wskaźnik kradzieży. A jakie upodobania motoryzacyjne królują w Katowicach (nie tylko wśród złodziei)? Okazuje się, że podobne. Na katowickich drogach zobaczymy najczęściej właśnie aut marki Volkswagen, Opel i Fiat. 

Na koniec warto wspomnieć, po jakich drogach wspomniane auta się poruszają…  Arteria komunikacyjna w Katowicach składa się przede wszystkim z autostrady A4, drogi ekspresowej S86, dróg krajowych nr 79, nr 81 i nr 86. Znaczącą rolę odgrywa także droga wojewódzka nr 902. Najważniejszą jest oczywiście ta pierwsza, autostrada A4, która biegnie południowymi obrzeżami miasta, a ponadto jest najdłuższą autostradą w Polsce. Łączy nie tylko dwa krańce naszego kraju, ale także dwie granice państwa: z Niemcami w Jędrzychowicach oraz z Ukrainą w Korczowej. 

Wypadkowość w Katowicach na tle innych miast 

Wielkość miasta, liczba zarejestrowanych aut, natężenie ruchu i w końcu – wypadkowość w danym regionie. Wszystkie te czynniki się łączą i wszystkie też poniekąd mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC. 

Według danych Komendy Głównej Policji podsumowujących 2019 rok na polskich drogach doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a 25 477 zostało rannych. Nie jest jednak tajemnicą, że wypadkowość w poszczególnych regionach kraju diametralnie się różni. Kierowcy jednego województwa mogą uznać siebie za kierowców bezpiecznych, ponieważ każdego roku plasują się na końcu zestawienia pod względem wypadkowości, a mieszkańcy innego miasta muszą natomiast stawić czoła łatce kierowców szkodowych. A jak prezentuje się bezpieczeństwo śląskich kierowców? Jak wygląda wypadkowość na Śląsku na tle innych miast? 

Okazuje się, że kierowcy z województwa śląskiego zajęli 4. miejsce pod względem kierowców najbardziej wypadkowych. Ze statystyk wynika, że w 2019 roku w regionie doszło do 2 965 wypadków, w których zginęło 199 osób, a 3 561 zostało rannych. Wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków wynosi zatem 6,7, natomiast wskaźnik liczby rannych – 120,1. Co ciekawe, w tym przypadku wskaźnik osób zabitych jest jednym z niższych w kraju. Mniejszą wartość przedstawia on jedynie w województwie małopolskim. Skalę problemu widać jednak dokładnie na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego, w których wskaźnik osób zabitych na 100 wypadków wynosi aż 22,4 i jest najwyższy w kraju. 

Cena ubezpieczenia OC w Katowicach na tle innych miast 

Miejscowość – podczas kalkulowania składki obowiązkowego ubezpieczenia OC, pytanie z nią związane może dziwić. Mogłoby się wydawać, że to jedynie ciekawość ubezpieczyciela. Tymczasem jest to jeden z czynników mających wpływ na wysokość ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. W jaki sposób oddziałuje ona na wysokość składki i dlaczego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe szacując ryzyko wystąpienia zdarzenia biorą pod uwagę wielkość miejscowości. To na jej podstawie określają prawdopodobieństwo kolizji. Zależność w tym przypadku jest bardzo prosta – im większe miasto, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy brali udział w zdarzeniu drogowym. Z rosnącym prawdopodobieństwem, rośnie z kolei cena ubezpieczenia samochodu. Biorąc więc pod uwagę nie najniższą wypadkowość w mieście możemy sądzisz, że cena ubezpieczenia OC w Katowicach też nie będzie należeć do najniższych. Warto jednak pamiętać o tym, że miejsce zamieszkania jest tylko jednym z wielu czynników, od których uzależniona jest cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Wydaje się, że w przypadku stolicy województwa śląskiego właśnie te wszystkie inne czynniki “wybroniły” mieszkańców miasta przez wysokimi cenami ubezpieczenia samochodu. 

Według danych Beesafe, kierowcy z Katowic płacą za ubezpieczenie OC średnio 780 złotych. W porównaniu do innych największych miast na mapie Polski, to stosunkowo mało. Co więcej, płacą oni mniej niż wynosi średnia składka OC w największych miastach kraju. Nieco mniej od katowiczan za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zapłacą między innymi kierowcy z Kielc czy Lublina – średnia składka ubezpieczenia w ich przypadku wynosi kolejno 748 złotych i 778 złotych. Do rekordzisty z najdroższym OC, czyli do Wrocławia, katowiczanom jeszcze bardzo daleko. 

Zakres ubezpieczenia OC 

Na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy produkty, które zapewnią nam kompleksową ochronę w życiu. Oczywiście nie uchronią nas one przed wszystkimi niebezpieczeństwami tego świata, ale sprawią, że my będziemy czuli się po prostu dobrze zaopiekowani, a jednocześnie wzrośnie nasze poczucie bezpieczeństwa. Co jednak najważniejsze, zapewniają one spokojną głowę i gwarantują finansowe wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach w życiu. Może się więc wydawać, że im szerszy zakres ubezpieczenia, tym lepiej. Rzeczywiście w przypadku wielu polis dostępnych na rynku, właśnie tak jest.

Zasada “im więcej, tym lepiej” nie sprawdzi się jednak w przypadku ubezpieczenia OC. Dlaczego? Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, którego zakres jest regulowany prawnie. W praktyce oznacza to tyle, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, będzie gwarantowało ono dokładnie taką samą ochronę. Pozostaje więc pytanie: czym kierować się podczas wyboru obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. 

Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i zdradzimy, że czasem na kwestię obowiązkowego ubezpieczenia samochodu warto spojrzeć nieco szerzej. Może się bowiem okazać, że na wyciągnięcie ręki mamy nie tylko podstawową ochronę podyktowaną przepisami, ale także dodatkowe opcje ochrony. I właśnie takie opcje proponuje Beesafe. Decydując się na ubezpieczenie samochodu w Beesafe, możesz liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków, które w życiu kierowcy mogą naprawdę okazać się niezbędne.

Oczywiście nie życzymy Ci, aby kiedykolwiek przydało Ci się ubezpieczenie opon czy akumulatora – bo wśród takich dodatków możesz wybierać – ale będziesz o wiele spokojniejszy w podróży wiedząc, że je masz. To jednak nie wszystko – w Beesafe masz do wyboru także takie pakiety jak “Wygodny kierowca”, który nieco odciąży Cię w wielu obowiązkach związanych właśnie z byciem kierowcą, czy chociażby ubezpieczenie miejskie, które z kolei sprawdzi się w przypadku osób od czasu do czas lubiących przesiąść się na rower czy hulajnogę. Wśród dostępnych opcji możesz wybrać także ubezpieczenie pomoc prawna czy polisę NNW. 

OC dla młodych kierowców w Katowicach 

Statystyki mówią jasno – najwięcej wypadków powodują kierowcy z przedziału wiekowego 25-39 lat. Nie jest to jednak wartość wymierna, ponieważ to właśnie takich kierowców na polskich drogach jest najwięcej. Jeśli przyjrzymy się jednak współczynnikowi wypadkowości i zestawimy go z 10 tys. populacji, okaże się zupełnie co innego. Wówczas wyjdzie na jaw, że najczęściej sprawcami wypadków drogowych są młodzi kierowcy. W 2019 roku doprowadzili oni do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych. 

Tutaj swoje potwierdzenia znajduje w końcu utrwalany od lat stereotyp, że młody kierowca, to niebezpieczny kierowca. Uznaje się, że nie ma on wystarczających umiejętności do kierowania pojazdami i nie potrafi realnie ocenić sytuacji na drodze. Co więcej, często wybiera szybkie auto i nie zawaha się go użyć. Lubi mocniej wcisnąć gaz, by zaznaczyć swoją pozycję na drodze. Wiecznie się gdzieś spieszy, więc nie zawsze ma czas na respektowanie przepisów ruchu drogowego. A czy kierowcy z Katowic w jakikolwiek sposób odbiegają od ogólnie przyjętego stereotypu młodych za kółkiem? Nie do końca. 

Oczywiste jest, że składka za ubezpieczenie młodego kierowcy będzie zawsze nieco wyższa niż w przypadku doświadczonego weterana dróg z wypracowanymi zniżkami na koncie i imponującą historią ubezpieczeniową. Pytanie – o ile będzie wyższa? W przypadku Katowic, młodzi i niedoświadczeni za kółkiem płacą średnio za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu 1326 złotych. Gdyby zestawić tę składkę ze średnią ceną ubezpieczenia samochodu w najtańszym mieście Polski otrzymamy różnicę aż 612 złotych różnicy. Zmiana miejsca zamieszkania jednak nie pomoże, ponieważ nawet w mieście z najtańszym OC młodzi kierowcy płacą około 1211 złotych. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Katowicach? 

Panuje powszechne przekonanie, że najlepsze ubezpieczenie to takie, które ma możliwie najszerszy zakres. Tak jest rzeczywiście w przypadku wielu polis zapewniających ochroną. Jednak tak, jak wspominaliśmy, zasada ta nie sprawdza się w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, którego zakres jest z góry narzucony przez przepisy prawa. Jeśli nie zakresem, to czym kierować się w przypadku wyboru ubezpieczenia samochodu? 

W tej kwestii zdania są podzielone. My mamy jednak swoje – jeśli każde ubezpieczenie gwarantuje Ci dokładnie taką samą ochronę, warto wybrać to, które umożliwia Ci dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia OC poprzez dokupienie dodatków na każdą sytuację. Co więcej – takie ubezpieczenie możesz kupić w Beesafe, a wszystko to odbędzie się bez wychodzenia z domu. Dosłownie w parę chwil. Wystarczy, że podasz nam jedynie swoje imię i nazwisko, datę urodzenia i numer rejestracyjny samochodu, a my zajmiemy się resztą. Jeśli nie jesteś przekonany co do zasadności wykupienia dodatków do polisy lub masz jakiekolwiek wątpliwości związane z kupnem ubezpieczenia OC, nasi konsultanci służą pomocą.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: