Ubezpieczenie OC w Szczecinie. Gdzie kupić online?

herb Szczecina

Jedni płacą za nie więcej, drudzy nieco mniej. Z jednymi chętnie byśmy się zamienili, na miejscu drugich nigdy nie chcielibyśmy być. Mowa o kierowcach z różnych miast Polski. A czy kierowcom ze Szczecina mamy czego zazdrościć? Średnia składka za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Szczecinie wynosi 913 złotych. Czy to dużo? Spoglądając na średnie ceny OC w największych miastach Polski wydaje się całkiem sporo. Jednak zawsze może być gorzej.

Szczecin z punktu widzenia kierowcy 

Szczecin jest największym miastem województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie jego stolicą. Stanowi ważny węzeł transportowy na trasie transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe łączącego południową Skandynawię, Czechy i Austrię z portami Morza Śródziemnego. Szacuje się, że w obrębie Szczecina aż 43 proc. podróży odbywa się samochodem, co stanowi najwyższy wskaźnik w Polsce. A czy liczba zarejestrowanych w regionie pojazdów odzwierciedla ten stan rzeczy? Czy Szczecin i całe województwo zachodniopomorskie rzeczywiście wyróżnia się wyraźnym natężeniem ruchu? Gdyby o pozycji Szczecina świadczyła liczba rejestrów pojazdów, miasto plasowałoby się na bardzo wysokiej pozycji. 

Z dostępnych danych wynika, że jeszcze w 2015 roku na tysiąc mieszkańców Szczecina przypadało 487 samochodów. Pod koniec 2019 roku wskaźnik ten zaliczył spory wzrost. Nawet bardzo spory – na tysiąc mieszkańców Szczecina przypada aktualnie aż 846 samochodów. Właśnie tutaj możemy też upatrywać przyczyny permanentnych korków w mieście. Z jednej strony, kierowcy narzekają na zakorkowane drogi, z drugiej – rejestrują coraz więcej aut. A jakie możliwości daje się samym kierowcom?

Sieć komunikacyjną miasta tworzy między innymi autostrada A6, która łączy sieć drogową północno-zachodniej Polski z Niemcami, a jednocześnie stanowi obwodnicę Szczecina i jest przedłużeniem niemieckiej autostrady A11. Co więcej, Szczecin to także dwie drogi ekspresowe – drogi nr S3 i S6, drogi krajowe nr 10, 13, 31 oraz dwie drogi wojewódzkie – nr 115 oraz nr 142. 

Wypadkowość w Szczecinie na tle innych miast 

Analiza czy to cen obowiązkowego ubezpieczenia samochodu czy ogólnej sytuacji na drogach jakiegokolwiek miasta, nie byłaby pełna, gdyby nie przedstawienie zarysu wypadkowości w danym regionie. A jak to wygląda w przypadku Szczecina? Czy pomimo ogromnego natężenia ruchu w mieście, mieszkańców stolicy województwa zachodniopomorskiego możemy uznać za bezpiecznych? Niestety, ale nie. Z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego podsumowującego 2019 rok na polskich drogach, listę miast z największą szkodowością otwiera Wrocław, Sopot, Warszawa i właśnie omawiany Szczecin. Okazuje się, że w każdym z wymienionych miast na 100 ubezpieczonych pojazdów zgłoszonych zostało ponad 6 szkód. 

A jak prezentuje się wypadkowość w całym regionie z perspektywy policji? 

Według dostępnych danych w 2019 roku doszło do 30 288 wypadków, w których zginęło 2 909 osób, a aż 35 477 zostało rannych. Na terenie województwa zachodniopomorskiego odnotowano z kolei 1 221 wypadków, w których zginęło 129 osób, a 1 406 zostało rannych. Czy na tle innych regionów to dużo? Jeśli porównamy te liczby z wypadkowością na przykład na terenie województwa opolskiego (614 wypadków), to bardzo dużo.

Patrząc z drugiej strony – na przykład z perspektywy województwa śląskiego, gdzie doszło do 2 965 wypadków, to umiarkowanie. Warto jednak mieć na uwadze, że regiony te znacznie różnią się zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Dlatego też rzeczywistą sytuację odda bardziej wskaźnik liczby zabitych i rannych na 100 wypadków. Wówczas okaże się, że w województwie zachodniopomorskim na 100 wypadków zginęło 10 osób, a 115 zostało rannych. I dopiero te wartości mogą naprawdę dać do myślenia. 

Cena ubezpieczenia OC w Szczecinie na tle innych miast 

Nie jest tajemnicą, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu znacznie różni się w poszczególnych ośrodkach miejskich. Często różnice te sięgają nawet kilkuset złotych. Oczywiście miejsce zamieszkania jest tylko jednym z wielu czynników mających wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC komunikacyjnego.  Wpływ na nią ma także model samochodu i jego parametry techniczne czy profil samego kierowcy – jego wiek, doświadczenie za kierownicą czy historia ubezpieczeniowa. Jednak pozostając przy kwestii samej miejscowości – jak na tle innych miast wypada Szczecin i średnia składka ubezpieczenia OC dla jego mieszkańców?

Z danych Beesafe wynika, że kierowcy ze Szczecina za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą średnio 913 złotych. Oznacza to, że płacą więcej niż wynosi średnia składka ubezpieczenia OC w największych miastach Polski. Więcej od mieszkańców Szczecina płacą między innymi kierowcy z Warszawy, Gdańska czy Wrocławia. Na polisę komunikacyjną muszą oni wydać kolejno 937 złotych, 992 złote i 1048 złotych. Na mapie Polski jest jednak znacznie więcej miast, których mieszkańcy za ubezpieczenie OC zapłacą zdecydowanie mniej. Dla przykładu – kierowcy z Opola zapłacą średnio 714 złotych, a zmotoryzowani z Zielonej Góry 795 złotych. 

Zakres ubezpieczenia OC

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to ubezpieczenie dotyczące odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. Może się wydawać, że im szerszy zakres takiego ubezpieczenia, tym lepiej. Rzeczywiście w przypadku niektórych polis zasada “im więcej, tym lepiej” będzie miała zastosowanie, jednak nie sprawdzi się ona w przypadku ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Dlaczego? Należy ono do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, którego zakres regulowany jest ustawowo. O jego kształcie decyduje zatem Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz BPUK.

Oznacza to, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia samochodu będzie identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wobec tego pojawia się pytanie, jak wybrać obowiązkowe ubezpieczenie OC i czym się tak naprawdę kierować. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam tylko i wyłącznie na podstawowej ochronie w ramach OC, czy oczekujemy czegoś więcej. Czegoś, co sprawi, że my sami jako kierowcy poczujemy się zdecydowanie pewniej i po prostu bezpieczniej.  Jeśli bliżej Ci do wariantu drugiego, warto rozważyć ubezpieczenie OC w Beesafe. 

Decydując się na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Beesafe, możesz liczyć na szereg atrakcyjnych dodatków. Wygodny kierowca, ubezpieczenie Assistance gwarantujące wsparcie na drodze czy niosące  pomoc w przypadku problemów z oponą czy akumulatorem. Do tego wszystkiego dołóż ubezpieczenie NNW czy ubezpieczenie miejskie. To ostatnie przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy masz chęć poczuć wiatr we włosach, ale nie masz auta z szyberdachem. Wówczas przesiadasz się na rower lub hulajnogę. To właśnie wtedy może przydać Ci się ubezpieczenie miejskie – zadziała w sytuacji, gdy spowodujesz szkodę poruszając się na dwóch kółkach.

Wybór ochrony należy zatem tylko do Ciebie. Jeśli czasem przerastają Cię obowiązki związane z byciem właścicielem samochodu i nie masz głowy na takie rzeczy, jak obowiązkowy przegląd auta czy wizyta u mechanika, zbawieniem może okazać się wspomniany wyżej dodatek Wygodny kierowca. Wówczas to my załatwimy wszystko za Ciebie! Ty dajesz nam jedynie znać, czego potrzebujesz, my odbieramy od Ciebie auto i wszystkim się zajmujemy. Po wykonanej usłudze odstawimy samochód we wskazane przez Ciebie miejsce. 

OC dla młodych kierowców w Szczecinie

Młody to niedoświadczony. Nieodpowiedzialny i nieogarnięty. Jednym słowem – niebezpieczny. Właśnie taki obraz młodego kierowcy zakorzeniony jest w naszym społeczeństwie. Uznaje się, że młody charakteryzuje się skłonnością do ryzyka i nadmiernej brawury na drodze. Lubi szybkość, więc z upodobaniem wybiera sportowa auta rozwijające zawrotne prędkości, a do tego wszystkie nie respektuje przepisów ruchu drogowego. To właśnie dlatego, w oczach ubezpieczycieli młody kierowca uznawany jest za kierowcę bardziej szkodowego. Niestety potwierdzeniem tych słów są policyjne statystyki. 

Z danych policji wynika, że najwyższy wskaźnik wypadkowości na 10 tys. populacji odnotowany został właśnie w grupie młodych kierowców, czyli osób do 25. roku życia. W 2019 roku doprowadzili oni w sumie do 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6 409 zostało rannych. W prawie 38 proc. wypadków, za główną przyczynę uznaje się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Młodzi kierowcy ze Szczecina nie stanowią niestety wyjątku. Z uwagi na młody wiek i małe doświadczenie za kierownicą, muszą oni liczyć się z wyższą składką obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. A o ile wyższą? Z naszych danych wynika, że za polisę komunikacyjną płacą oni 1552 złote. W porównaniu do młodych kierowców na przykład z Opola, płacą oni aż o 341 złotych więcej. Zwycięzcami mogą natomiast czuć się w porównaniu z młodymi wrocławianami, którzy za ubezpieczenie samochodu płacą aż 1682 złote.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Szczecinie? 

Kupiłeś samochód i potrzebujesz dla niego polisy? A może kończy się ważność Twojej umowy ubezpieczeniowej? Chcesz zmienić ubezpieczyciela? Spokojnie, wszystko jest do ogarnięcia! Opcji na znalezienie obowiązkowego ubezpieczenia OC w Szczecinie jest kilka. Pytanie tylko jak znaleźć to najlepsze? Wiemy już, że samo ubezpieczenie OC wszędzie ma dokładnie taki sam zakres, więc ciężko rozpatrywać go w kategoriach lepszego i gorszego. Decydując się jednak na ubezpieczenie rozszerzone o pewne dodatki, możemy na kwestię obowiązkowej polisy spojrzeć z zupełnie innej strony. 

Wybierając polisę komunikacyjną w Beesafe, oprócz podstawowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, możesz otrzymać także szereg dodatkowych opcji, które pozwolą poczuć Ci się naprawdę kompleksowo zaopiekowanym. Co najważniejsze, aby kupić ubezpieczenie w Beesafe wystarczy, że poświęcisz na to dosłownie parę minut, a wszelkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, nasi konsultanci pozostają do Twojej dyspozycji.

Masz opory związane z bezpieczeństwem zakupu ubezpieczenia online? Nie ma powodów do obaw – jesteśmy internetowym agentem ubezpieczeniowym Compensa TU, a za nami stoi międzynarodowa grupa ubezpieczeniowa Vienna Insurance Group.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: