Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 19.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

To już przesądzone – bezterminowe prawo jazdy przechodzi do historii. Jakiś czas temu wprowadzono nowe wzory tego dokumentów, w którym obowiązkowo należy wpisać datę końcową. Te prawa jazdy, które zostały wydane zgodnie z wcześniejszymi przepisami, musza być wymienione. Do kiedy trzeba wymienić dokumenty wystawione według starych zasad? Jakie koszty i formalności się z tym wiążą? Wyjaśniamy w naszym tekście.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Bardzo długo większość kierowców nie musiała przejmować się datą ważności prawa jazdy, bo był on wystawiany bezterminowo. Wymiana dokumentu była konieczna tylko w przypadku jego zniszczenia, kradzieży lub zmiany danych osobowych. Jednak wszystko zmieniło się w 2013 roku, kiedy wprowadzono nowy wzór „prawka” z obowiązkowym terminem jego ważności.

I tak dla kategorii z grupy A, B oraz T wynosi on maksymalnie 15 lat. Z kolei dla kategorii z grupy C i D może wynieść do 5 lat. Okres ten może być krótszy – zależy to od oceny stanu zdrowia przez lekarza orzecznika, który może skrócić ważność dokumentu nawet do roku.

Prawo jazdy bezterminowe – do kiedy trzeba je wymienić?

Dla tych, którzy zastanawiają się, do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe, mamy dobrą wiadomość. Jest jeszcze trochę czasu, bo wymiana starych dokumentów, wydanych przez 19 stycznia 2013 roku, rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 18 stycznia 2033 roku.

Nie wiadomo jednak, czy procedura wymiany będzie podzielona na etapy np. w zależności od daty wystawienia dokumentu czy daty urodzenia. Jak na razie podany zakres 5 lat dotyczy każdego, kto ma bezterminowe prawo jazdy.  Natomiast konkretny haromonogram wymiany będzie przygotowywany około 2026 roku.

Uwaga: jeśli masz terminowe prawo jazdy, ale wydane przed zmianą przepisów, wymieniasz je zgodnie z datą ważności podaną w dokumencie.

Bezterminowe prawo jazdy – formalności

Obecnie każdy, kto dostaje prawo jazdy, ma je na maksymalnie 15 lat. Po tym czasie może przedłużyć uprawnienia pod warunkiem pozytywnego przejścia badań lekarskich. Nieco inaczej będzie w przypadku dokumentów bez daty ważności, wystawionych przed 2013 rokiem. Bezterminowe prawo jazdy wymienisz bez badań lekarskich. Dzieje się tak dlatego, że nie data ważności dokumentu nie jest tożsama z datą ważności uprawnień.

Czytaj także: Badania dla zawodowych kierowców

Do wymiany bezterminowego prawa jazdy wystarczy, że złożysz wniosek o wydane prawa jazda w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Dodatkowo potrzebne będą:

  • dowód osobisty lub innych dokument tożsamości,
  • dotychczasowe prawo jazdy (oryginał),
  • zdjęcie twarzy o wymiarach 35×45 mm (zgodne z wymaganiami dla tego typu fotografii).

Trudno przewidzieć w tej chwili koszty samej operacji. Obecnie wymiana prawa jazdy wynosi 100,50 złotych już z opłatą ewidencyjną. Do tego dochodzą koszty zdjęcia. Ile będziesz musiał zapłacić za 6 lat pokaże czas.

Pamiętaj: koszt wymiany prawa jazdy jest taki sam niezależnie od urzędu, bo wynika z przepisów.

Jak odzyskać bezterminowe prawo jazdy?

Mimo że do wymiany bezterminowych praw jazdy zostało jeszcze kilka lat, zdarza się, że ktoś „traci” takie prawko wcześniej. Jak to możliwe? Zmieniasz dane osobowe lub dodajesz nową kategorię prawa jazdy i …cały dokument masz wystawiony na nowym wzorze. A tam – maksymalna data ważności wnosi 15 lat.

Czy tak można? Orzecznictwo sądów administracyjnych jest w tym przypadku jednoznaczne i nakazuje przywrócić „bezterminowość” starych uprawnień. Natomiast wydziały komunikacji tłumaczą się z tych „pomyłek” problemami z systemem, który nie pozwala na odpowiedni wpis w rubryce 11, która przeznaczona jest wpisanie daty ważności uprawnień.

W każdym razie w takim przypadku masz dwie możliwe ścieżki postępowania, by przywrócić bezterminowe prawo jazdy:

  • odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego na decyzję starosty czy prezydenta miasta,
  • złożenie skargi na decyzję administracyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym.

PODSUMOWANIE:

  • Bezterminowe prawo jazdy będzie obowiązkowo wymieniane w latach 2028-2033.
  • Kierowcy z bezterminowymi „prawkami” wymieniają tylko dokument. Ich uprawnienia nie tracą ważności, dlatego nie będą musieli wykonywać dodatkowych badań lekarskich przy wymianie.
  • Prawo jazdy wymieniamy we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji.
  • Termin ważności zależy od kategorii – może wynieść maksymalnie do 5 lub do 15 lat. Może też być skrócony decyzją lekarza orzecznika.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Każdy kierowca wie, że parkowanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się mandatem. Ale czy na pewno znamy wszystkie niuanse związane z "mandatem za złe parkowanie"? Czy wiesz, kiedy możesz go dostać, ile wynosi i czy można się od niego odwołać? W tym artykule postaramy się rozwia...
Czytaj dalej
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy Autor Weronika Cichocka Pozostałe
Kiedy dzieci poniżej 10. roku życia ruszają na rowerze w drodze do szkoły, zaskakująco wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że przepisy drogowe traktują je w sposób wyjątkowy. W świetle prawa, te najmłodsze rowerzystki i rowerzyści nie są bowiem uważani za typowych uczestników ruchu ...
Czytaj dalej