Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 19.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Ciepłe auto może być idealnym schronieniem dla wszelkich gryzoni, zwłaszcza w chłodniejsze dni i noce. Niestety, skutki nieproszonych gości mogą być opłakane i wyrządzić naszemu auto poważne szkody. Jak pozbyć się myszy z auta? I czy przy ci się w takiej sytuacji AC? Sprawdzamy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak pozbyć się myszy z auta?

Nie tylko stłuczka czy kolizja może cię drogo kosztować. Myszy, kuny czy inne gryzonie, gnieżdżąc się pod maską czy w innych częściach samochodu w poszukiwaniu ciepła, mogą spowodować poważne problemy. Pół biedy, jeśli zwierzęta zniszczą uszczelki czy przewody płynu do spryskiwaczy. Dalej możesz jeździć autem bez ryzyka, że problem zrobi się większy, a naprawa tego typu uszkodzeń stosunkowo niewiele kosztuje.

Kłopoty zaczynają się, gdy przegryzione zostaną przewody elektryczne lub paliwowe. Naprawa tego typu zniszczeń idzie przynajmniej w kilka tysięcy złotych. A jeśli nie od razu zauważysz problem i będziesz dalej używał auta, może dojść do poważnej i znacznie droższej awarii. Jak pozbyć się myszy z auta? I czy jest ubezpieczenie, które ma w ochronie tego typu szkody?

Jak zabezpieczyć samochód przed dzikimi zwierzętami i gryzoniami?

Gryzonie pod maską nie należą do rzadkich przypadków. Wprawdzie nie ma polskich statystyk, które mówią, jak dużo zgłaszanych jest tego typu szkód, ale o skali problemu mogą świadczyć dane z Niemiec. Tam rocznie pojawia się nawet ćwierć miliona tego typu zgłoszeń. Co więcej, nie trzeba mieszkać przy lesie, parku lub łące, by trafił się nieproszony gość.

Myszy, szczury i kuny pod maską pojawiają się także w miastach i to w samych ich centrach. Wystarczy, że w okolicy mają wystarczającą ilość pożywienia.

Są jednak sposoby na to, jak pozbyć się myszy z auta albo przynajmniej ograniczyć ryzyko tego typu gości. Do wyboru mamy sporo możliwości do zastosowania – od nowoczesnych technologii po domowe triki.

  • Ultradźwięki. Dźwięki o wysokiej częstotliwości nie są lubiane przez zwierzęta, za to człowiek ich praktycznie nie słyszy. Dlatego niektórzy polecają na gryzonie odstraszacze ultradźwiękowe. Ich koszt wynosi około 100 złotych, natomiast bardziej rozbudowane zestawy zaczynają się od 300-400 złotych.
  • Elektryczny „pastuch”. Coraz częściej można spotkać urządzenia, które łączą ultradźwięki z funkcją tzw. elektrycznego pastucha. Montaż takiego urządzenia najlepiej zlecić elektromechanikowi. Jednak tego typu środek nie należy do najbardziej humanitarnych opcji.
  • Środek zapachowy. Specjalny specyfik możesz kupić niemal w każdym markecie za maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Zwykle preparat oferowany jest w sprayu, którym wystarczy spryskać newralgiczne miejsca w aucie.
  • Sierść psa lub kota. Jednym z domowych i najtańszych sposobów na to, jak pozbyć się myszy z auta, jest rozsypanie sierści psa lub kota wokół samochodu i pod maską. Zapach większego zwierzęcia może podziałać odstraszająco na gryzonie.
  • Mycie komory auta. Zapach nieproszonych gości może być wabikiem dla kolejnych przedstawicieli danego gatunku. Mycie komory samochodu neutralizuje zapach i zmniejsza ryzyko, że jakiś gryzoń się pojawi się pod maską.
  • Domowe środki czystości. Kolejnym „domowym” odstraszaczem na gryzonie jest chemia gospodarcza. Kostka toaletowa pod maską, zwłaszcza o intensywnym zapachu może być niezastąpiona w zniechęcaniu myszy czy kun do wizyt pod maską auta.

Czy ubezpieczenie chroni przez uszkodzeniami przez gryzonie?

Warto powiedzieć jasno – nie ma jednego w pełni skutecznego sposobu na to, jak pozbyć się myszy z auta. Gryzonie są dość sprytne i szybko przyzwyczajają się do dziwnych zapachów czy dźwięków, nawet tych irytujących dla nich. Dlatego jeśli mimo zabezpieczeń gryzonie uszkodzą ci samochód, w pokryciu kosztów przyda się odpowiednia polisa, w tym przypadku AC. Ubezpieczenie auto casco, jak wiadomo, zapewnia pokrycie kosztów szkód spowodowanych przez osoby trzecie, działanie żywiołów czy warunków atmosferycznych czy po kradzieży.

Odpowiednio dobrany wariant pomoże też zrekompensować straty, które spowodują gryzonie.

Czy AC zawsze chroni samochód przed uszkodzeniami spowodowanymi przez gryzonie? Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy. Po pierwsze, kwestia ochrony uzależniona jest od wybranego wariantu auto casco. Na pewno szeroki wariant AC czy polisa typu all risk (czyli taka, która chroni przez wszystkimi zagrożeniami, nawet tymi, które nie są wymienionymi w OWU) zawiera ochrona przez gryzoniami. Ale już produkt typu smart czy  mini casco nie daje takiej gwarancji.

Po drugie, skutki działań gryzoni czy innych zwierząt we wnętrzu pojazdu mogą być objęte wyłączeniami i to nawet w polisach typu all risk. Wtedy nie masz co liczyć na odszkodowanie za pogryzioną elektronikę czy przewody paliwowe. Innym ograniczeniem, które może mieć wpływ na rozpatrzenie szkody są dolne limity na naprawy.

Niektóre towarzystwa likwidują szkody o wartości powyżej określonej kwoty – np. 300 czy 500 złotych. Poniżej tej kwoty naprawiasz auto z własnej kieszeni.

Czy ubezpieczenie OC chroni przed uszkodzeniem samochodu przez gryzonie?

Na takie pytanie mamy zdecydowaną i jednoznaczną odpowiedź: nie. Zgodnie z przepisami OC chroni osoby poszkodowane – ich mienie i ich zdrowie – gdy sprawcą wypadku lub kolizji jest osoba trzecia. Dlatego, jeśli chcesz mieć ochronę przed gryzoniami, kup AC, najlepiej w pakiecie z OC, bo będziesz miał tańszą składkę. Zwłaszcza, że wiele towarzystw niechętnie sprzedaje oddzielnie auto casco.

PODSUMOWANIE:

  • Jest kilka możliwych sposobów na odstraszenie gryzoni od wejścia do samochodu – ultradźwięki, elektryczny pastuch, umycie wnętrza komory auta, specyfiki zapachowe czy użycie intensywnie pachnącej chemii domowej.
  • Nie ma jednej skutecznej metody, jak pozbyć się myszy z auta.
  • Koszty napraw szkód, które spowodują gryzonie, możesz pokryć z ubezpieczenia AC pod warunkiem, że tego typu zdarzenie mieści się w zakresie wybranego wariantu auto casco.
  • Zwróć uwagę na zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia AC. Niektóre towarzystwa wyłączają z ochrony szkody, które spowodowały gryzonie wewnątrz auta.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej