Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 07.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (2 votes)

Odkąd quady pojawiły się na polskim rynk,u zdobywają coraz to nowych zwolenników. Nie każdy jednak wie, że trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, żeby legalnie poruszać się tego typu pojazdem po drogach publicznych. Zastanawiasz się, kiedy i jakie prawo jazdy na quada jest potrzebne? Wszystko zależy od terenu, po którym jeździsz i rodzaju maszyny, którą kierujesz.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Nie ma co się dziwić popularności quadów, bo to dość wszechstronne maszyny. Wielu jazda tego typu czterokołowcem kojarzy się rozrywką: jazdą offroadową, pokonywaniem trudno dostępnych terenów czy jazdą po specjalnie przygotowanych torach terenowych. Nierzadko jednak quady wykorzystuje się jako normalny środek transportu na publicznych drogach czy też do pracy.

Czterokołowce lekkie używane są przez rożnego rodzaju służby, m.in. przez Straż Pożarną, Straż Graniczną, Policję, górskie służby ratunkowe czy przez pracowników Lasów Państwowych. Jednak żeby poruszać się tym pojazdem po publicznych drogach, trzeba mieć prawo jazdy na quada. Sprawdź, jakiej kategorii będziesz potrzebował.

Quad nie jedno ma imię

Quad jest tzw. wszędołazem, bo nie ma właściwie terenu, po którym nie może się poruszać. Stąd inna nazwa tego typu maszyn – ATV, która jest skrótem od angielskiego all-terrain vehicle. Producenci dzielą swoje maszyny na sportowe, rekreacyjne oraz terenowe. Tego typu maszyny mogą osiągać prędkość nawet 130-140 km/h.

Największą popularnością cieszą się modele produkowane w Europie oraz te sprowadzane nie z Ameryki Północnej i Azji.

Quady dzielą się na dwie kategorie:

  • quady lekkie (o wadze do 350 kg, maksymalna prędkość do 45 km/h, homologacja L6e),
  • quady zwykłe lub ciężkie (o wadze powyżej 350 kg, maksymalna prędkość jest wyższa niż 45 km/h, homologacja L7e).

Gdzie można jeździć quadem?

Quadem praktycznie można jeździć wszędzie tam, gdzie nie zabrania tego prawo. Najczęściej jazda ATV kojarzy nam się z bezdrożami, łąkami i trasami przystosowanymi pod tego rodzaju maszyny. Ale jak już wspomnieliśmy wcześniej, quad równie dobrze poradzi sobie na asfalcie i normalnych drogach.

Możliwości ATV do poruszania się po danych terenie to jedno. Drugą sprawą jest status prawny trasy. Prawno jazdy na quada, dowód rejestracyjny i homologacja są niezbędne, żebyś mógł poruszać się nim po drogach publicznych oraz terenach, gdzie można wjeżdżać sprzętem z silnikiem spalinowym. Jeśli nie masz uprawnień, możesz jeździć tego typu czterokołowcem tylko po terenach prywatnych (pod warunkiem, że należą one do ciebie lub właściciel zgadza się na ich użycie) i po autodromach przeznaczonych do jazdy wyczynowej.

Uwaga: jazda quadem po plażach, w parkach narodowych czy w lasach jest zabroniona, jeśli nie masz stosownych uprawnień i pozwoleń. Za taką wycieczkę grozi mandat do 1000 złotych.  

Jakie prawo jazdy na quada?

W przypadku części quadów wystarczy nam kategoria dla jednośladów. Cięższe maszyny wymagają jednak wyższej kategorii. Uprawnienia zależą od wagi i osiągów maszyny. Znajomość tych parametrów daje odpowiedź, jakie prawo jazdy na quada 700, a jakie prawo jazdy na quada 250.

Żeby prowadzić lekkiego quada, wystarczy prawo jazdy kategorii AM, czyli odpowiednik dawnej karty motorowerowej. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają jakiekolwiek prawo jazdy, bo AM dostaje się z automatu wraz każdą inną kategorią tego dokumentu. Tego typu uprawnienia mogą uzyskać osoby po skończeniu 14 lat. Czyli lekkimi ATV po drogach publicznych może jeździć młodzież, jeśli ma prawo jazdy na quada.

Natomiast żeby prowadzić quady ciężkie potrzebne są wyższe uprawnienia – prawo jazdy kategorii B1 lub B. Pierwszy rodzaj uprawnień można dostać po ukończeniu 16 lat, natomiast kategorię B można uzyskać dopiero po osiągnięciu pełnoletności.

Pamiętaj: prawo jazdy na quada nie wystarczy, by poruszać się nim po drogach publicznych. Taki pojazd musi być też zarejestrowany i mieć ważną polisę OC. Kara za jazdę sprzętem niedopuszczonym do ruchu pojazdów (np. niezarejestrowanym) wynosi nawet 5000 złotych.

Nie zapomnij też, że podczas jazdy quadem musisz mieć obowiązkowo kask, a w przypadku przewożenia dziecka do 7 roku życia, maksymalnie możesz jechać 40 km/h.

Ile kosztuje prawo jazdy na quada?

Im „mniejsza” kategoria, tym cena kursu na prawo jazdy na quada jest niższa. Koszt prawa jazdy dla kategorii AM zaczyna się od około 400 złotych. Kurs obejmuje 5 godzin praktyki i 5 godzin lekcyjnych (czyli po 45 minut) teorii. Cena wzrośnie nawet 2-3-krotnie, jeśli zdecydujemy się na opcję rozszerzoną szkolenia. Jest to o tyle wskazane, że trudno nauczyć się jeździć jednośladem w zaledwie 5 godzin.

Do tego należy doliczyć stałą opłatę za wydanie dokumentu (100,50 zł) oraz koszty egzaminów praktycznego i teoretycznego (170 zł łącznie).

Z kolei zrobienie prawa jazdy B1 i B mieści się w przedziale od około 1200 złotych do 2500 złotych w zależności od miejsca, w którym chcesz je zrobić. Sam kurs obejmuje 30 godzin praktycznych i 30 godzin lekcyjnych teorii. Do tego należy doliczyć opłatę za wydanie dokumentu (100,50 zł), koszty egzaminów praktycznego (170 zł) i teoretycznego (30 zł), a także cenę orzeczenia lekarskiego (ok. 200 zł) i wykonania zdjęć (do 50 zł).

PODSUMOWANIE:

  • Prawo jazdy na quada jest niezbędne, by móc tym pojazdem jeździć po drogach publicznych i przeznaczonych dla maszyn z napędem spalinowym.
  • Rodzaj prawa jazdy na quada zależy od gabarytów i osiągów maszyny.
  • Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania lekkimi quadami (do 350 kg). Uprawnienia można uzyskać po ukończeniu 14 roku życia.
  • Do kierowania quadem zwykłym (ciężkim) potrzebne jest prawo jazdy kategorii B1, które można dostać po 16 urodzinach lub prawo jazdy kategorii B, które można uzyskać po ukończeniu 18 lat.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej