Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Ten trudny termin przeraża i brzmi co najmniej obco. Niektórzy, co prawda słyszeli o hydroplaningu lub akwaplanacji, ale wielu nawet bardzo doświadczonym kierowcom te terminy niewiele mówią. Co oznaczają? Wyjaśniamy czym jest aquaplaning!

Co to jest aquaplaning?

Akwaplanacja (z ang. aquaplaning) to nic innego jak sytuacja, w której kierowca traci przyczepność opony swojego pojazdu podczas prowadzenie go po nawierzchni, która jest mokra. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pomiędzy oponą a drogą znajduje się woda. Szczególnie często tego rodzaju sytuacja spotkać może kierowców, gdy poruszają się po nierównych, wyrobionych, ukształtowanych drogach przez inne pojazdy, ponieważ to właśnie w tych koleinach zatrzymuje się deszcz i dużo łatwiej o akwaplanację.

Z punktu widzenia kierowcy bardzo łatwo wtedy o utracenie kontroli nad pojazdem mechanicznym, a co za tym idzie, stworzenie niebezpieczeństwa na drodze dla siebie i innych. Łatwo wtedy doprowadzić do zdarzenia drogowego, takiego jak wypadek czy kolizja. 

Jakie skutki niesie dla kierowcy akwaplanacja?

Wielu kierowców, którym zdarzyła się tego rodzaju sytuacja mówi, że z punktu widzenia osoby prowadzącej pojazd, odczucia są niezwykle podobne do sytuacji, gdy prowadzi się auto po oblodzonej drodze. 

Jak tworzy się aquaplaning?

Jednym z najważniejszych elementów podczas prowadzenia pojazdu jest opona, której nawierzchnia gumowa odpowiada za kontakt pojazdu z drogą. Przyczepność gumy, rowki odprowadzające, między innymi wodę, pozwalają na utrzymanie właściwego kontaktu z podłożem. Jeżeli opona nie spełnia podstawowych warunków tj. jest stara, zużyta czy jak kolokwialnie nazywają to właściciele pojazdów “łysa”, bardzo łatwo o stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia.

Przeczytaj także – Opony całoroczne, czy warto je kupić?

Dlaczego tak się dzieje? W momencie gdy pada deszcz lub jedziemy po trasie, na której znajduje się nadal woda po silnych i intensywnych opadach deszczu, tworzy się pomiędzy ogumieniem a nawierzchnią przestrzeń wypełniona wodą. Auto nie ma bezpośredniego kontaktu z nawierzchnią drogi i traci w ten sposób przyczepność. W konsekwencji prowadzący pojazd nie może zapanować nad pojazdem, który nie reaguje na ruchy kierownicą. Może być to szczególnie niebezpieczne, gdy podróżujemy krętymi drogami czy ulicami i możemy wypaść z zakrętu, ponieważ auto nie trzyma się należycie powierzchni. 

Opona to podstawa dla Twojego pojazdu

Dziś kierowcy, którzy zapominają lub lekceważą temat ogumienia swojego pojazdu. Mogą być bardzo zdziwieni, jak istotnym czynnikiem może się stać na przykład niskie ciśnienie w oponie. Jeżeli wartość wskazywana ciśnieniomierzem jest prawidłowa, a opona nie jest zużyta i dostosowana do pory roku, to możemy zakładać, że przyczepność będzie optymalna, nawet gdy spadnie deszcz. Dlaczego? Ponieważ głębokie rowki będą w odpowiednim tempie odprowadzały wodę, którą spotkały na nawierzchni podczas jazdy.

Jeżeli opona będzie miękka i niedopompowana, musimy liczyć się z tym, że podczas deszczu czy ulewy możemy z powodu aquaplaningu stracić kontrolę nad samochodem. Bieżniki, które najskuteczniej odprowadzają wodę to te, których kształt przypomina literę V. Dlatego pamiętajmy o tym, aby kontrolować stan techniczny nie tylko wnętrza swojego pojazdu, silnika czy elektryki, ale również ogumienia. 

Ubezpieczenie opon

Przebicie opony i tak zwany “kapeć na drodze” to niezwykle częsta sytuacja. Okazuje się, że wielu kierowców nie potrafi wymienić koła, nawet jeżeli posiada odpowiedni sprzęt i koło zapasowe. Od takiej sytuacji można się oczywiście ubezpieczyć, kupując ubezpieczenie opon. Co oczywiste każdy kierowca musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale część towarzystw ubezpieczeniowych daje swoim klientom możliwość rozszerzenia ochrony polisą o możliwość wymiany całego koła.

Jest to o tyle istotne, że zazwyczaj tego rodzaju usługi możemy otrzymać w ramach pakietu assistance, czyli ubezpieczenia dobrowolnego. Assistance z natury rzeczy jest dodatkową, nieobowiązkową polisą, dlatego też wielu właścicieli samochodu się na nią nie decyduje. Obecnie na polskim rynku niektórzy ubezpieczyciele za niewielką dopłatą (kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych), pozwalają na tego rodzaju doubezpieczenia. Te świadczenia obejmują wymianę koła, jeżeli to jest możliwe na miejscu zdarzenia, a jeżeli nie – w najbliższym warsztacie. Sprawdź, ile dodatkowo zapłacisz u swojego ubezpieczyciela, jeśli wykupisz ubezpieczenia opon w ramach OC. 

PODSUMOWANIE:

  • Akwaplanacja to inaczej utrata przyczepności auta na drodze, gdy pomiędzy oponą a nawierzchnią znajduje się warstwa wody.
  • Stan ogumienia pojazdu ma istotne znaczenie w powstaniu aquaplaningu.
  • Pamiętaj, jeśli stracisz kontrolę nad pojazdem, nie reaguj gwałtownie i zmniejsz prędkość, nie korzystając z hamulca, aby odzyskać kontakt z podłożem, a co za tym idzie, kontrolę nad autem.
  • Pamiętaj, że wielu ubezpieczycieli oferuje swoim klientom doubezpieczenia opon już w ramach zwykłego OC. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej