Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 27.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Starsi kierowcy mogą być zaskoczeni tym, że producenci samochodów osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami tak konstruują pojazdy, że włączone światła do jazdy dziennej nie wiążą się automatycznym z uruchomieniem świateł pozycyjnych oraz oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Czym grozi? Przeanalizujmy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Światła do jazdy dziennej LED – kiedy muszą być włączone?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa wszyscy kierowcy poruszający się po terenie naszego kraju zobowiązani są do tego, aby światła w pojeździe włączone były niezależnie od pory roku, czyli 12 miesięcy. Jednakże to rolą właściciela pojazdu jest każdorazowe podjęcie decyzji, które światła, w danej sytuacji drogowej, powinny być użyte. W Polsce można używać świateł dziennych zamiast standardowych świateł mijania, jeżeli sprzyjają temu warunki atmosferyczne – to znaczy przejrzystość powietrza jest wysoka i korzystamy z nich wyłącznie od świtu do zmierzchu.

Światła mijania i światła do jazdy dziennej LED bardzo często są mylone. Jeśli korzystać będziemy ze świateł do jazdy dziennej po zmierzchu możemy narazić się na mandat oraz punkty karne w razie kontroli drogowej. Co to zasady światła do jazdy w dzień, czyli DRL (z angielskiego daytime running lights) nie służą do tego, aby oświetlać odcinek drogi znajdujący się przed samochodem, ale mają za zadanie oświetlenie samego pojazdu dla innych uczestników ruchu drogowego.

Ma to na celu ułatwienie zauważenia pojazdu osobowego na szosie. Zgodne z przepisami, jak już wspomnieliśmy, światła te znajdują się jedynie z przodu samochodu i w większości nowych aut zapalają się automatycznie, w momencie gdy kierowca włączy silnik pojazdu. Jednocześnie w momencie gdy kierujący pojazdem będzie zmieniał oświetlenie na światła mijania czy też oświetlenie przeciwmgłowe, światła do jazdy dziennej LED zostaną wyłączone. 

Światła w pojeździe a unijne przepisy – co się zmieniło zgodnie z dyrektywą 2008/89/WE?

Auta do 3,5 tony, które zostały wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej po 7 lutego 2011 roku, zgodnie z dyrektywą 2008/89/WE, mają już światła do jazdy dziennej LED zgodne z normami europejskimi. Co to oznacza? Oświetlenie do jazdy w ciągu dnia do tego czasu powodowało, że z zasady włączały się również światła pozycyjne, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej pojazdu. Obecnie samochody nie mają włączających się świateł pozycyjnych oraz oświetlenia tablicy rejestracyjnej  w sposób automatyczny przy uruchomieniu świateł do jazdy dziennej. 

Ciekawostka!
W Polsce z dniem 4 maja 2009 roku Minister Infrastruktury dostosował ówczesne przepisy do rozwiązań unijnych. Do tego czasu polskie rozwiązania prawne zobowiązywały producentów pojazdów do tego, by wraz z zapaleniem świateł dziennych automatycznie włączały się światła pozycyjne. Może okazać się to istotne podczas zakupu używanego pojazdu.

Światła do jazdy dziennej LED – rozwiązanie dla tych najbardziej oszczędnych 

Oszczędność zużycia energii w momencie korzystania ze świateł dziennych, a nie ze świateł mijania, jest wręcz oczywista. To różnica kilkunastu lub kilkudziesięciu watów, w zależności od tego, jakiego rodzaju żarówki mamy zamontowane w naszym pojeździe. Światła mijania mają od 40 do 55 watów, natomiast światła do jazdy w ciągu dnia mają zaledwie siłę od kilku do kilkunastu watów.

Sprawdź, co oznaczają poszczególne kontrolki w samochodzie. Kliknij w link!

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że w przypadku świateł do jazdy w dzień mamy wyłącznie 2 reflektory i to najczęściej w nowych pojazdach są one ledowe. Jeżeli ktoś jeździ intensywnie i na dłuższych odcinkach, może okazać się, że światła do jazdy dziennej będą dla niego optymalne. 

Co musisz wiedzieć o światłach do jazdy LED w ciągu dnia? 

Tak jak już wspomnieliśmy, możesz korzystać ze świateł dziennych zamiast świateł mijania, ale tylko od świtu do zmierzchu, jeżeli zezwala na to pogoda. Światła dzienne muszą:

  • być zamontowane na równej wysokości i symetrycznie względem osi pojazdu,
  • być na wysokości do dolnej krawędzi lampy od gruntu minimum 25 cm, a maksymalnie do 150 cm,
  • mieć rozstaw pomiędzy obiema lampami musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm – w takiej sytuacji minimalna odległość może wynosić 40 cm,
  • mieć lampy świateł dziennych w obrysie pojazdu. 

Pamiętajmy, że rozwiązania przyjęte na terenie Unii Europejskiej nie są jednolite. W wielu krajach przepisy dotyczące oświetlenia pojazdów nie są obligatoryjne, a jedynie zalecane. Udając się w podróż za granicę należy szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi przepisami i sprawdzić, czy na przykład nie będzie konieczna Zielona Karta, czy mamy aktualną obowiązkową polisę komunikacyjną dla naszego auta i ewentualnie, czy nie byłoby wskazane dokupienie dobrowolnego ubezpieczenia, które w razie wypadku lub kolizji, pozwoli nam kontynuować urlop i wypoczynek. 

Światła do jazdy dziennej DRL – czy mogą być niebezpieczne?

Światła do jazdy dziennej DRL (skrót DRL pochodzi z ang. daytime running lights) to spora oszczędność. Nie powinien zatem dziwić fakt, że bardzo wielu kierowców chce je montować do swojego samochodu. Takie lampy do jazdy dziennej są również dostępne jako zestawy do samodzielnego montażu. Te droższe światła do jazdy dziennej LED posiadają nawet automat, który uruchamia lampy do jazdy w dzień bez konieczności ich fizycznego uruchamiania przez kierowcę. Jednak zanim przystąpimy do ich montażu, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Przede wszystkim światła do jazdy dziennej powinny być odpowiedniej jakości. Te najtańsze z reguły nie nadają się do montażu w samochodzie i ich widoczność jest niewystarczająca. Wówczas nie powinniśmy rezygnować ze świateł mijania, ponieważ w przeciwnym razie nasze auto będzie niedostatecznie widoczne dla innych użytkowników dróg. Warto więc zainwestować trochę więcej, inaczej ryzykujemy mandat lub w najgorszym wypadku nawet utratę dowodu rejestracyjnego.

Wybierając model, który uruchamia światła do jazdy dziennej DRL automatycznie, powinniśmy także regularnie sprawdzać poprawność działania tego systemu. W przeciwnym razie, znowu narażamy siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Dla pewności warto udać się do specjalisty, który zamontuje światła do jazdy dziennej w naszym aucie i zagwarantuje poprawność działania całej instalacji. 

PODSUMOWANIE:

  • Światła do jazdy dziennej DRL mogą być używane zamiast świateł mijania, jeżeli warunki atmosferyczne są korzystne.
  • Światła do jazdy dziennej możemy wykorzystywać jedynie od świtu do zmierzchu.
  • Światła dzienne służą do oświetlenia samego pojazdu, a nie drogi.
  • Obecnie światła do jazdy dziennej zapalają się wraz z silnikiem.
  • Rozwiązania dotyczące świateł dziennych oraz świateł mijania nie są jednolite na terenie całej Unii Europejskiej i każdy kraj członkowski ma w tym zakresie własne obowiązki i zalecenia przewidziane przepisami prawa.
  • Wyjeżdżając za granicę sprawdź informacje dotyczące niezbędnego oświetlenia pojazdu, by nie narazić się na mandat. Zweryfikuj, czy Twoja obowiązkowa polisa komunikacyjna jest aktualna, czy podczas podróży nie będziesz potrzebował Zielonej Karty i zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, które może Ci zapewnić auto zastępcze lub holowanie w razie kolizji lub wypadku. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Paweł Kos pisze:

    Proszę o informację: czy w dzień w motocyklu mogę używać razem światła dzienne i i mijania. Słowo zamiast czy to znaczy że nie wolno?
    Proszę o odpowiedz z poparciem przepisów kodeksu drogowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej