Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Każdy, kto posiada rodzinę wielodzietną, ma szansę wyrobić sobie Kartę Dużej Rodziny. Jest to cały system zniżek i dodatkowych uprawnień dla osób, które mają kilkoro dzieci. A czy ubezpieczenie z Kartą Dużej Rodziny także wchodzi w grę? Jak najbardziej. Oto szczegóły dotyczące tego rozwiązania.

Kogo obejmuje Karta Dużej Rodziny?

Rządowy program o tej nazwie funkcjonuje w naszym kraju od 2014 roku. Wszyscy mamy świadomość, jaki koszt generują rodzinne wyprawy do kina czy muzeum, jeśli trzeba opłacić wszystkie atrakcje dla co najmniej 5 osób. Dlatego Karta Dużej Rodziny to prorodzinne rozwiązanie oferujące zniżki zarówno przez instytucje państwowe jak i prywatne. Z KRD mogą korzystać:

 • rodziny posiadające trójkę dzieci bez względu na dochód
 • rodziny zastępcze
 • domy dziecka.

Na jaki okres czasu przewidziane zostało korzystanie z karty dla poszczególnych członków rodziny? Okazuje się, że rodziców trójki dzieci obejmuje ona dożywotnio, dzieci do 18 roku życia lub na czas nauki do 25 roku życia, natomiast dzieci z niepełnosprawnościami bez ograniczeń wiekowych. Przywilej ten natomiast nie należy się rodzicom w przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

Nic prostszego – formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, a karta w formie plastikowej lub elektronicznej wydawana jest bezpłatnie. Jeśli więc masz co najmniej troje dzieci, wystarczy w tym celu złożyć wniosek:

 • w odpowiednim urzędzie miasta, gminy 
 • ośrodku pomocy społecznej
 • elektronicznie na portalu Emp@tia – https://empatia.mpips.gov.pl/ 

Do wniosku, który wypełnia się o podstawowe dane wszystkich członków rodziny, należy dołączyć w zależności od sytuacji kilka dodatkowych dokumentów. Mogą to być: 

 • dowody osobiste lub paszporty
 • akty urodzenia
 • oświadczenia dotyczące planowanego zakończenia nauki
 • oświadczenia dotyczące władzy rodzicielskiej.

Wzór wniosku i niezbędnych oświadczeń znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/rodzina/

Ubezpieczenie z Kartą Dużej Rodziny

Tańsze produkty w wybranych sklepach, paliwo, prąd, gaz, bilety wstępu, czy przejazdy to nie wszystko. Także branża ubezpieczeniowa wychodzi naprzeciw potrzebom dużych rodzin. Co prawda nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe honorują Kartę Dużej Rodziny, ale już kilku ubezpieczycieli zostało partnerami akcji. Dzięki temu osoby upoważnione mogą skorzystać ze zniżek na ubezpieczenia komunikacyjne, turystyczne, a także polisy mieszkaniowe.

Wybierasz się z rodziną na wakacje samochodem? Sprawdź najlepsze kierunki – „Gdzie samochodem na wakacje? 4 najlepsze kierunki

Jak sprawdzić, które firmy uczestniczą w programie? Przede wszystkim można odnaleźć wszystkich partnerów akcji na portalu Emp@tia lub zidentyfikować ich za pomocą naklejki „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Niezwykle pomocna okazuje się także aplikacja na telefon mKDR, która pokazuje partnerów akcji w konkretnej lokalizacji. 

PODSUMOWANIE:

 1. Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski prorodzinny program oferujący zniżki w wielu instytucjach państwowych i firmach prywatnych dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci.
 2. Wniosek o otrzymanie karty można złożyć osobiście w urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej lub elektronicznie na portalu Emp@tia.
 3. Kilka firm ubezpieczeniowych zostało partnerami programu, oferując z Kartą Dużej Rodziny zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe i turystyczne. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej