31/03/2020 27 sierpnia, 2020 Komunikacyjne

Kolizja czy drobna stłuczka może się zdarzyć każdemu. Ale co w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia zniszczył nam auto i uciekł lub nie chce pokazać dokumentów? Na szczęście jest sposób na to, by sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest aktualne. Służy do tego internetowy, bezpłatny system UFG. Sprawdź OC sprawcy w kilka minut – to łatwe.

Polisa OC – obowiązek każdego kierowcy

Nie ma znaczenia, czy twoje auto codziennie szusuje po drogach, czy nieużywane rdzewieje smutno pod blokiem. Dopóki nie zostanie wyrejestrowany, każdy pojazd mechaniczny musi mieć opłacone OC czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Za jego brak grozi wysoka kara nakładana przez UFG. Jak wysoka? Otóż w 2020 roku kary za brak aktualnej polisy znacznie wzrosły.

Odpowiednio właścicielowi samochodu osobowego grozi maksymalnie nawet 5200 zł, a ciężarowego 7800 zł. Czy to wystarczy, aby kierowcy spełniali swój obowiązek? Nie do końca. Nadal po polskich drogach jeździ ok. 100 tys. kierowców bez ważnej polisy. Dlatego sprawdzenie OC sprawcy leży w interesie poszkodowanego.

Brak ważnego OC – co powoduje?

Jeśli ktoś chce oszczędzać, nie opłacając polisy OC, musi mieć świadomość, że nie tędy droga. Spryciarz, który sądzi, że przecież to się nie wyda, nie uniknie konsekwencji. Wystarczy przecież zwykła kontrola drogowa i policjant od razu odkryje czy auto jest ubezpieczone czy też nie. Jednak to nie jedyna możliwość. Przede wszystkim brak aktualnego OC szybko i sprawnie wykryje kontrola online UFG

A co powoduje przyłapanie osoby unikającej płacenia OC na gorącym uczynku? Przede wszystkim bardzo wysokie kary finansowe. Ale to nie wszystko. Jeśli sprawca wypadku nie będzie miał ważnego OC, z własnej kieszeni zapłaci za wszystkie szkody, które spowoduje. A naprawa samochodu, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a nawet dożywotnia renta wypłacana poszkodowanemu to olbrzymie koszty. Zdarza się, że sięgają one setek tysięcy, a nawet milionów złotych i zadłużają sprawcę do końca życia. 

Dlaczego warto sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Załóżmy, że na drodze doszło do niewielkiej stłuczki. Jadący z tyłu kierowca zagapił się, nie wyhamował na czas i uderzył w tył twojego samochodu. Nie ma wątpliwości, że on zawinił. Ale na szczęście to tylko kolizja, ponieważ nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia. Co zrobić w tej sytuacji? Najlepiej zjechać na pobocze i spisać oświadczenie o kolizji. Będzie ono podstawą do otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy. Nie ma nawet potrzeby wzywania na miejsce Policji do takiej drobnej stłuczki.

Co jednak, jeśli sprawca nie pokaże polisy OC potrzebnej do uzupełnienia oświadczenia o kolizji? Przecież od 1 października 2018 roku aktualnej polisy OC w wersji papierowej wcale nie trzeba wozić ze sobą. Więc sprawca ma prawo powiedzieć, że zostawił dokument w domu. A jeśli w związku z tym poda fałszywe dane? Zdecydowanie nie warto wierzyć nikomu na słowo. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, sprawdź OC sprawcy i upewnij się, czy auto jest ubezpieczone.

Baza danych UFG – tam sprawdzisz OC pojazdu

Sprawdzenie OC pojazdu nie jest wcale trudne i zajmie ci zaledwie kilka minut. Wystarczy w tym celu wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i skorzystać z specjalnie do tego przygotowanej wyszukiwarki UFG. W kilka minut dowiesz się, czy auto jest ubezpieczone – pozwala ona znaleźć informacje na temat aktualności polisy. Nie musisz znać żadnych danych sprawcy, ponieważ sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jego samochodu pozwala na otrzymanie niezbędnej informacji.

Skąd w UFG biorą się informacje na temat polis OC? Czy na pewno są one aktualne? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że każdy ubezpieczyciel ma obowiązek umieścić w bazie UFG dane o każdej zawartej polisie. Ma na to 14 dni od jej zawarcia. Co roku Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis. Więc na pewno otrzymujesz dostęp do na bieżąco aktualizowanych informacji.

Wystarczy skorzystać z telefonu, bo sprawdzanie OC online od razu na miejscu zdarzenia jest bardzo rozsądne. Przecież właśnie na podstawie ważnej polisy zostanie przeprowadzona likwidacja szkody z OC sprawcy. 

Jak sprawdzić czy ubezpieczenie OC jest aktualne?

Sprawdzenie polisy OC nie dość, że jest bardzo łatwe, szybkie, to jeszcze całkowicie bezpłatne. A co dokładnie należy zrobić?

Oto instrukcja:

  • wejdź na stronę UFG w zakładce Baza OC i AC wybierz Sprawdzenie ubezpieczenia OC
  • kliknij w odnośnik Sprawdź OC dla  pojazdu
  • uzupełnij formularz dotyczący samochodu w potrzebne informacje: numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, dzień zdarzenia oraz kraj, w którym doszło do zdarzenia
  • zatwierdź dane, wpisując kod weryfikacyjny.

Wówczas pojawi się informacja o ubezpieczeniu sprawcy stłuczki. A konkretnie UFG w przypadku ważnego OC poda: numer polisy OC, markę pojazdu, nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła tę polisę oraz dane adresowe firmy ubezpieczeniowej. Na tej podstawie możesz śmiało możesz dochodzić swoich roszczeń. 

PODSUMOWANIE:

  • OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego, ponieważ z tej właśnie polisy sprawcy odbywa się likwidacja szkody.
  • Za brak OC grożą poważne konsekwencje, mimo tego nadal wielu kierowców nie ma opłaconej polisy. 
  • W przypadku stłuczki warto sprawdzić ważność polisy sprawcy na stronie UFG, wpisując numer rejestracyjny lub VIN pojazdu sprawcy.
  • Baza UFG jest aktualizowana na bieżąco.   

Dorota Bajorek

Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.