Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Samochód z czasem traci na wartości – to nie podlega żadnej wątpliwości. Starzeją się też jego poszczególne podzespoły. Niższa wartość auta wynikająca z naturalnego zużycia części to zmora posiadaczy samochodów i szerokie pole do popisu dla ubezpieczycieli. Czym jest amortyzacja części AC, na czym polega jej zniesienie i jaką rolę pełni w ubezpieczeniu AC?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Patrząc na zdezelowany samochód, upływ lat widać gołym okiem. Nie trzeba zaglądać pod maskę, by wiedzieć, że czas nie był dla niego łaskawy. Ten nie jest łaskawy nawet dla nowych, dobrze utrzymanych aut. Biegu lat nie da się zatrzymać, a jego efekty doskonale widać nie tylko zewnątrz… Naturalnie zużywa się także jego “wnętrze”. Mówiąc o zużywaniu się elementów auta, warto wspomnieć o amortyzacji części. Ta będzie szczególnie dotkliwa w kontekście ubezpieczenia. Czym jest amortyzacja części i na czym polega? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Amortyzacja części AC: zużycie części od A do Z

Amortyzacja części samochodowych jest niczym innym jak zużywaniem się części pojazdu. O tym, jakie ma to znaczenie, najpełniej przekonamy się w przypadku wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Amortyzacja części AC daje towarzystwom spore możliwości oszczędności. A konkretniej? W przypadku wyliczania wartości szkody i ustalania wysokości należnego odszkodowania, ubezpieczyciel potrąci procent od wartości nowych części.

Wysokość wspomnianego procentu zależy od wieku pojazdu. Zależność jest prosta – im samochód starszy, tym amortyzacja większa. Przyjmuje się, że w przypadku aut, które eksploatowane były poniżej 3 lat, amortyzacja może wynosić nawet do 30 proc. wartości części. W przypadku samochodów używanych do 5 lat – będzie to od 25 do 35 proc, a właściciele pojazdów eksploatowanych powyżej 5 lat, muszą liczyć się nawet z 55 proc. pomniejszenia wartości części.

Likwidacja szkody na własny koszt? Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat

W skrócie – odszkodowanie, które otrzymamy będzie pomniejszone o część kosztów naprawy pojazdu, która odpowiada zużyciu podzespołów. Ale czy w każdej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo do zastosowania amortyzacji? Wszystko zależy od zapisów w umowie ubezpieczenia.

Amortyzacja w ubezpieczeniu AC, czyli zużycie części w praktyce

Wydawać by się mogło, że wiemy już wszystko o amortyzacji. Tymczasem warto wspomnieć, że ta może być stosowana jedynie w przypadku likwidacji szkód z ubezpieczenia AC, ale nie z OC sprawcy. A jak wygląda to w praktyce? Jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku kolizji, a posiadasz polisę Autocasco, możesz liczyć na odszkodowanie.

Jego wysokość będzie poniekąd związana z zapisami w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli posiadane przez Ciebie ubezpieczenie uwzględnia amortyzację części, musisz wiedzieć, że podczas oględzin pojazdu, ekspert stworzy listę części, które podlegają wymianie. Następnie sprawdzi ich wartość rynkową, a w zależności od wieku auta, z kwoty odszkodowania potrąci odpowiedni procent. 

Amortyzacja części samochodowych: wady i zalety 

Rozważając różne opcje ubezpieczenia Autocasco możemy zadać sobie pytanie, czy amortyzacja w ubezpieczeniu AC będzie opłacalna? Podstawową zaletą polisy z amortyzacją będzie bez wątpienia obniżenie składki ubezpieczeniowej. Oszczędność będzie jednak pozorna. Dlaczego? W przypadku szkody, otrzymamy mniejsze odszkodowanie. W zależności od ubezpieczyciela, amortyzacja może sięgać nawet kilkudziesięciu procent wartości części. Z kolei wykupienie zniesienia amortyzacji, automatycznie podniesie nam składkę, ale w zamian możemy liczyć na wyższą kwotę odszkodowania.

Zniesienie amortyzacji: czy to się opłaca?

Amortyzacja części AC – z tym pojęciem spotkamy się praktycznie zawsze podczas likwidacji szkody. To, czy zostanie ona zastosowana, zależy od rodzaju posiadanego przez nas ubezpieczenia i zapisów w umowie. Warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają jej zniesienie, a konkretniej wykupienie zniesienia amortyzacji. 

Polega to na tym, że w zamian za wyższą składkę ubezpieczenia, w przypadku szkody, towarzystwo jest zobligowane do wypłacenia odszkodowania w kwocie umożliwiającej zakup nowych części. O ile amortyzacja w ubezpieczeniu AC nie jest nam wszystkim na rękę, o tyle jej zniesienie będzie miało sens tak naprawdę w konkretnych przypadkach. Najbardziej skorzystają na niej właściciele nowych aut, do lat 3 oraz ci, którzy korzystają z autoryzowanych serwisów. 

PODSUMOWANIE:

  • Amortyzacja części w AC oznacza uwzględnienie przez ubezpieczyciela zużywania się części pojazdu. W przypadku wyliczania wartości szkody i ustalania wysokości należnego odszkodowania, ubezpieczyciel pomniejszy odszkodowanie o procent naprawy części. 
  • Wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji zależy od wieku pojazdu – im samochód starszy, tym amortyzacja jest większa. 
  • Zaletą amortyzacji części w AC jest obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej. 
  • Wykupienie zniesienia amortyzacji automatycznie podniesie wysokość składki, ale w zamian możemy liczyć na wyższą kwotę odszkodowania.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej