31/03/2020 1 września, 2020 Komunikacyjne

Do kierowania pojazdem osobowym niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Standardowo, nie ma możliwości, aby wsiąść „za kółko” jeśli nie mamy prawa jazdy kategorii B. W internecie możemy spotkać się jednak z pojęciem „auto na dowód”, „auto od 14 lat”, czy „auto bez prawa jazdy”. Jak wyglądają przepisy? Samochód bez prawa jazdy? Okazuje się, że tak!

Aby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym, a więc także autem osobowym należy spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim należy mieć minimum 18 lat. Szkolenie można co prawda zacząć odrobinę wcześniej, ale do egzaminu możemy przystąpić dopiero po 18 urodzinach. Wcześniej, możemy się poruszać np. rowerem lub postarać o inny rodzaj uprawnień. Jak w praktyce wygląda więc „samochód bez prawa jazdy” i kierowanie „autem na dowód”? 

Mikrosamochody, czterokołowce – o co chodzi? 

Mikrosamochody, to lekkie auta, nazywane także czterokołowcami. Ich cechą charakterystyczną jest ich niska waga (do 350 lub 550 kg), niewielki silnik spalinowy, zwykle o pojemności poniżej 50 cm3 lub elektrycznej mocy poniżej 4 kW, osiągające prędkość maksymalnie 45 km/h. 

W praktyce są to więc małe samochody, o możliwościach zbliżonych do motoroweru, których jednak nie może prowadzić każda osoba, która ukończyła 18 lat i nie ma uprawnień do kierowania pojazdami! 

Byłoby to zwyczajnie niebezpieczne, bo chociaż auto to osiąga niewielką prędkość, to może być zagrożeniem w ruchu drogowym tak dla innych pojazdów jak i dla pieszych. 

Samochód od 14 lat? Czy to możliwe w praktyce?

Zdarzają się takie sytuacje, w których prowadzenie samochodu, nawet takiego o ograniczonych możliwościach, wydaje się kuszącą i wygodną opcją. Należy jednak mieć świadomość aktualnych przepisów. 

Do kierowania mikrosamochodami wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM (lub B1, B, A) – dotyczy czterokołowców lekkich – albo prawo jazdy kategorii B1 (lub wyższej – B, A) – dotyczy pozostałych czterokołowców.

Skąd więc mit o tym, że istnieje samochód „na dowód osobisty”? Problematyczne wydaje się interpretowanie przepisów dotyczących motorowerów i mieszanie kategorii pojazdów. 

Kliknij i przeczytaj „Ile kosztuje prawo jazdy?”

Jak wygląda uzyskanie uprawnień AM? 

Prawo jazdy kategorii AM to rodzaj prawa jazdy, o które można się starać po uzyskaniu zgody rodziców. Na kurs możemy się zapisać na 3 miesiące przed ukończeniem 14 lat. 

Kurs na kategorię AM obejmuje 10 godzin jazdy i 30 godzin teorii. Koszt to zwykle około 1000-1200 zł. 

Kategoria pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w roku 2013, po zmianie przepisów. 

UWAGA!
Jazda samochodem – także tym mikro, bez uprawnień, to ryzyko mandatu.  Pamiętajmy także, że auto takie musi być ubezpieczone w zakresie OC. 

Jeśli spowodujemy wypadek, jadąc bez uprawnień, ubezpieczyciel może wystąpić do nas z żądaniem regresu, a więc zwrotu wypłaconego odszkodowania. 

Samochód bez prawa jazdy kat. B – jakie auta możemy spotkać w Polsce? 

Mikrosamochody, czyli małe auta, to zwykle pojazdy dwuosobowe. W Polsce możemy spotkać niewiele takich pojazdów – główną przeszkodą w ich zakupie pozostaje cena.

Jak na małe i niezbyt wygodne samochody, są one bardzo drogie. Cena nowych to nawet 40-50 tys. złotych, używane kosztują kilka – kilkanaście tysięcy! To sporo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że o wiele bardziej praktyczne auto miejskie w rodzaju Skody Fabii czy VW Polo, możemy kupić za połowę tej kwoty. 

Na aukcjach internetowych możemy znaleźć także małe auta przerobione tak, aby spełniały warunki, o których mowa wyżej. Z takimi przeróbkami warto jednak uważać. Często są one wykonane wbrew regułom i zasadom prawa. 

PODSUMOWANIE:

  • Samochód bez prawa jazdy, samochód na dowód, to chwytliwe hasła, które mogą wprowadzić wielu kierowców w błąd. 
  • Zwykle dotyczą one mikrosamochodów, które w przeciwieństwie do aut o standardowej konstrukcji, mają pewne ograniczenia dotyczące pojemności, osiąganej szybkości itp. 
  • Aby kierować mikrosamochodem, należy jednak posiadać stosowne uprawnienia. Jest to minimalnie prawo jazdy kategorii AM lub B1.

 

Małgorzata Dawid

Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.