Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Dowód rejestracyjny tymczasowy to pozwolenie czasowe wydane przez odpowiedni urząd. Miękki dowód rejestracyjny jest potwierdzeniem tego, że jesteśmy właścicielami samochodu. Jednak czy możemy kupić ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny? Sprawdzamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Miękki dowód rejestracyjny – co w nim jest zapisane?

W tym dokumencie są informacje techniczne dotyczące auta. Znajdziemy tam dane o: roku produkcji, marce, mocy silnika itd. Tymczasowy dowód rejestracyjny jest potrzebny towarzystwu ubezpieczeniowemu do wyliczenia obowiązkowej składki komunikacyjnej. OC na miękki dowód rejestracyjny otrzymamy u ubezpieczyciela bez problemu, ponieważ stanowi dla niego wystarczające potwierdzenie dopuszczenia do ruchu pojazdu, a także wskazuje wszystkie jego parametry. 

Ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu

W momencie gdy kupujemy samochód, otrzymujemy jego ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu. Możemy z niego korzystać aż do chwili, gdy wygaśnie. Jednakże po stronie nabywcy auta leży obowiązek skontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym, które ma prawo do dokonania tak zwanej rekalkulacji składki. Może się bowiem zdarzyć, że kierowca, który stał się właścicielem pojazdu, nie posiada żadnych zniżek oraz rabatów i z punktu widzenia ubezpieczyciela stanowi większe niebezpieczeństwo na drodze.

Nowy właściciel pojazdu ma również prawo do wypowiedzenia zakładowi ubezpieczeń dotychczasowej polisy i może wybrać nową firmę. Tego rodzaju wypowiedzenie może zostać wysłane pocztą, a wtedy za dzień wypowiedzenia uznawana jest data stempla pocztowego. Może zostać również wysłane kurierem, ale wtedy za dzień wypowiedzenia uznawana jest data otrzymania pisma przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Można zrobić to również osobiście lub drogą internetową. 

W momencie przekazywania wypowiedzenia przez kuriera należy jednak mieć na uwadze, że możemy spowodować przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Może się bowiem okazać, że otrzymamy informacje o dostarczeniu przesyłki zbyt późno i nie zdążymy zawrzeć kolejny polisy. Jeśli jednak ubezpieczymy pojazd zbyt szybko, może on mieć podwójne ubezpieczenie. Dlatego też dużo korzystniej jest przesłać wypowiedzenie przez Pocztę Polską, gdyż data nadania jest jednocześnie datą wypowiedzenia.

Dowód rejestracyjny tymczasowy – ile jest ważny? 

Dowód rejestracyjny czasowy dostaniemy w momencie, gdy kupimy pojazd. Tego rodzaju dokument wydawany jest na 30 dni. Teoretycznie ten czas powinien wystarczyć urzędowi i nowemu właścicielowi pojazdu na dokonanie wszystkich formalności. Jednakże ustawodawca przewidział, że w wyjątkowych sytuacjach, za zgodą urzędu, można ten termin przedłużyć o dodatkowe 14 dni. 

Tymczasowy dowód rejestracyjny, a wyjazd za granicę

Na podstawie tego dokumentu kierowca ma prawo opuścić terytorium kraju, ale na czas nie dłuższy niż ważność tymczasowego dowodu. W innych sytuacjach należy skontaktować się z urzędem i ustalić kolejne kroki postępowania.

Dowód rejestracyjny może zostać w domu!

Pamiętajmy, że od 1 października 2018 roku nie musimy przewozić w samochodzie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz dowodu rejestracyjnego. Kontrola ruchu drogowego sprawdzi wszystkie informacje zawarte w powyższych dokumentach w specjalnym systemie internetowym. Dowód rejestracyjny zarówno tymczasowy, jak i stały, będzie nam niezbędny przy dokonaniu przeglądu technicznego, ponieważ stacja kontroli pojazdów zażąda od nas tego dokumentu, by dokonać w nim wpisu. 

PODSUMOWANIE:

  • Możemy ubezpieczyć pojazd posiadając miękki dowód rejestracyjny, czyli tymczasowy.
  • Dotychczasowe ubezpieczenia OC możemy wypowiedzieć lub zachować po nabyciu pojazdu.
  • Tymczasowy dowód rejestracyjny wydawany jest na 30 dni, ale istnieje możliwość przedłużenia jego ważności o kolejne 14 na wniosek właściciela pojazdu.
  • Kierowca nie musi przewozić w samochodzie potwierdzenia posiadania OC oraz dowodu rejestracyjnego.
  • Dowód rejestracyjny, również ten tymczasowy, będzie nadal wymagany na stacji kontroli pojazdów.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej