Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.1/5 - (21 votes)

Na polskich drogach dla jazdy po alkoholu nie ma taryfy ulgowej. W zależności od poziomu alkoholu we krwi popełniasz wykroczenie lub przestępstwo. W skrajnych wypadkach grozi ci więzienie i odebranie prawa jazdy. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami prawnymi wiąże się jazda pod wpływem alkoholu w Polsce.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, zaraz po nadmiernej prędkości, jest jazda po alkoholu. To prawdziwa plaga na polskich drogach, szczególnie w okresie świąt czy tzw. długich weekendów. Jak podaje Centralny Zarząd Służby Więziennej za jazdę „na bani” obecnie w więzieniu przebywa  941 osób (stan na 25.07.2020). Najczęściej sprawcami wypadków spowodowanych „pod wpływem” są kierowcy w wieku 25-39 lat. 

Promile we krwi – ile można?

Wielu kierowców po złapaniu ich przez policję „na bani” jest zaskoczonych wskazaniami alkomatu. Przyznają się do picia alkoholu wiele godzin wcześniej, ale nie przypuszczali, że po takim czasie kontrola coś wykaże. Limity w Polsce są niskie. Stan „po spożyciu” zaczyna się od 0,2 promila alkoholu we krwi. Oznacza to, że wystarczy jedno piwo, by przekroczyć dozwolony limit. 

Polskie prawo rozróżnia dwa stany „po spożyciu”:

 • stan po użyciu alkoholu, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza),
 • stan nietrzeźwości, gdy zawartość alkoholu we krwi jest powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza). 

Liczba promili zależy od tego, co pijemy, jak dużo i ile czasu upłynęło od spożycia. Znaczenie ma też nasza waga oraz metabolizm. Dlatego z dużą dozą nieufności pochodźmy do tabelek pokazujących po jakim czasie od spożycia danego rodzaju alkoholu możemy wsiąść za kółko. Zła ocena stanu nietrzeźwości a w konsekwencji jazda pod wpływem alkoholu, w przypadku kontroli drogowej, na pewno skończy się karą. 

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu 2023 – co nam grozi?

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu zależą od stężenia alkoholu we krwi. Kłopoty zaczynają się od stanu po spożyciu alkoholu. Mamy wtedy do czynienia z wykroczeniem, za które, zgodnie z art. 87 Kodeksu Wykroczeń, możemy dostać:

 • 10 punktów karnych,
 • grzywnę od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Od 17.09.2022 kary za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila we krwi) grozić nam będzie:

 • 15 punktów karnych
 • mandat w wysokości 5000 zł
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat

Nietrzeźwy kierowca traktowany jest jak przestępca i jazda pod wpływem alkoholu może skończyć się więzieniem. Kara za jazdę po alkoholu (ponad 0,5 promila) to odpowiednio:

 • 10 punktów karnych, 
 • grzywna, która – uwaga – jest uzależniona od dochodów (od 10 do 540 stawek dziennych,, 
 • sankcja od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, 
 • kara do 2 lat pozbawienia wolności, 
 • zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Jazda pod wpływem alkoholu – recydywa

Kary za jazdę po alkoholu mogą być jeszcze poważniejsze, jeśli wcześniejsze doświadczenia niczego cię nie nauczyły. Kierowcy-recydywiści złapani ponownie na jeździe pod wpływem alkoholu zapłacą 10 tys. zł kary i grozi im 5 lat więzienia. Gdy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek, odsiadka może wynieść nawet 12 lat. Do tego dochodzi utrata prawa jazdy, nawet dożywotnio czy inne dodatkowe sankcje. O rozmiarze kary decyduje sąd.

Jazda pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie auta

Ani OC ani AC nie zadziała, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu. Wystarczy 0,2 promila alkoholu we krwi. W praktyce oznacza to, że „piłeś, nie jedź”, bo jak coś się stanie, nie będzie odszkodowania. W przypadku AC jazda pod wpływem alkoholu jest jednym z wyłączeń i w takiej części OWU należy szukać zapisów na ten temat. 

W przypadku, gdy spowodujesz szkodę innym pod wpływem, poszkodowany nie zostaje na lodzie. Towarzystwo pokryje straty, po czym – na podstawie art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – zwróci się do ciebie z tzw. regresem, czyli żądaniem zwrotu wypłaconych pieniędzy. Ile? To zależy od rozmiaru szkody. Średnia jej wartość aktualnie zbliża się do 8 tys. złotych. Ale bywają i takie za kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy. Rekordziści mają do zapłaty nawet powyżej miliona złotych. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jazda po alkoholu a ubezpieczenie„.

PODSUMOWANIE:

 • Jazda pod wpływem alkoholu traktowana jest jako wykroczenie lub przestępstwo. W najlepszym wypadku grozi nam grzywna i punkty karne, w najgorszym – utrata prawa jazdy i kara więzienia. 
 • Kary za jazdę pod wpływem alkoholu zależą od zawartości alkoholu we krwi. Gdy mamy między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi popełniamy wykroczenie. Gdy zawartość alkoholu przewyższa 0,5 promila, traktowani jesteśmy jak przestępcy.
 • Kierowcy-recydywiści za jazdę pod wpływem alkoholu są karani surowiej. Zapłacą 10 tys. zł grzywny i mogą być pozbawieni wolności na 5 lat, a gdy spowodują wypadek to na 12 lat. 
 • Jazda pod wpływem alkoholu pozbawia kierowcę odszkodowania z autocasco. W przypadku OC, ubezpieczyciel wypłacić odszkodowanie poszkodowanym, ale potem (z mocy prawa) zażąda zwrotu wypłaconej kasy od kierowcy, który był „pod wpływem”. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej