Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 28.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
2/5 - (57 votes)

Planując zakup samochodu najczęściej bierzemy pod uwagę to, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Niektóre pojazdy nie sprawdzą się w długich trasach, ale będą doskonałe do miasta i na odwrót. Jaki kupić samochód na długie trasy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samochód na długie trasy musi posiadać konkretne właściwości – przede wszystkim powinien być ekonomiczny, wygodny, bezpieczny i niedrogi w eksploatacji. Na starcie możemy odpuścić sobie zrywające asfalt samochody sportowe, ponieważ w długiej trasie nie jest to do niczego potrzebne.

Ekonomiczne auto na długie trasy

W kwestii spalania paliwa w długiej trasie silniki diesla mają zdecydowaną przewagę, dlatego naszym zdaniem tylko ten rodzaj silników powinien być brany pod uwagę przy wyborze samochodu. Niektóre modele pozwalają osiągnąć spalanie poniżej 5 litrów na 100 km, co w przypadku motoru benzynowego jest właściwie niewykonalne.

Liderami w produkcji niedrogich i ekonomicznych pojazdów bez wątpienia są Skoda, Ford i Opel. Modele Octavia, Focus i Astra są zresztą najchętniej wybierane przez firmy, których pracownicy jeżdżą po całym kraju. Ceny tych samochodów (zarówno nowych, jak i używanych) kształtują się na podobnym poziomie. Oczywiście wszystko zależy od dodatkowego wyposażenia oraz konkretnego modelu silnika.

Samochód z salonu to wydatek od ok. 60 tys. zł, używany model można kupić w granicach 15-20 tys. zł jednak będą to najpewniej wysłużone egzemplarze.

Wygodny samochód na długie trasy

Wygoda podczas długich tras jest szalenie istotna. Pojazd powinien być wyposażony w wygodne fotele, klimatyzację oraz radio. Trudno wyobrazić sobie długą podróż bez klimatyzacji – zwłaszcza w lecie. Radio pomoże nam w zachowaniu koncentracji, ale też będziemy mogli wysłuchać informacji o utrudnieniach drogowych.

Warto zwrócić też uwagę na wygodne uchwyty na napoje. Kawa czy woda to nieodłączny element długich tras.

Samochód na długie trasy – przede wszystkim bezpieczeństwo

Komplet poduszek to absolutny standard. Podróżując w odległe miejsca, powinniśmy zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo. Co ważne – wymienione przez nas pojazdy w standardzie posiadają kilka airbagów ABS czy kontrolę trakcji. W nowszych modelach możemy znaleźć też asystenta pasa ruchu czy komplet na bieżąco wyświetlane informacje o ograniczeniach prędkości.

Tani samochód na długie trasy

Chcąc kupić tani samochód na długie trasy, najpewniej będziemy musieli rozglądać się za używanym egzemplarzem. Na rynku jest ich cała masa – jednak warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem. Przebieg pojazdu nie będzie tu zazwyczaj najważniejszym elementem. Silniki diesla Skody, Forda i Opla zazwyczaj wytrzymują wiele tysięcy kilometrów.

Najważniejsze jest to, w jaki sposób były serwisowane. Zapytajmy sprzedawcę o książkę serwisową – jeżeli takowej nie ma, warto spróbować dowiedzieć się, jak często wymieniany był olej, w jakim stanie jest sprzęgło oraz turbina. Regeneracja czy wymiana tych dwóch ostatnich potrafi być bardzo kosztowna.

Jaki samochód kupić na długie trasy – podsumowanie

Nie ma złotego środka, jeżeli chodzi o wybór samochodu na długie trasy. Wiele zależy od posiadanego przez nas budżetu oraz indywidualnych preferencji. W naszym artykule przybliżyliśmy trzy najchętniej wybierane modele – tak zwane pewniaki. Wybierając któryś z nich, możemy mieć pewność, że zakup i eksploatacja nie mają wygórowanej ceny.

Co ważne, te samochody są też raczej bezawaryjne, ponieważ posiadają sprawdzone i wielokrotnie ulepszane przez producentów jednostki napędowe.

Przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić je wszystkie – umówić się na jazdę próbną i znaleźć ten, który będzie spełniał wymagania bezpieczeństwa i komfortu. Oferty tego typu pojazdów posiadają oczywiście też inni producenci – jednak przy zakupie Audi, BMW czy Toyoty będziemy musieli znacznie głębiej sięgnąć do portfela.

PODSUMOWANIE:

  • Samochód na długie trasy musi być ekonomiczny, wygodny, bezpieczny i niedrogi w eksploatacji.
  • Liderami w produkcji niedrogich i ekonomicznych pojazdów bez wątpienia są Skoda, Ford i Opel.
  • Samochód na długie trasy to często wybór pomiędzy wieloma używanymi autami.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej