Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 28.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
1.9/5 - (52 votes)

Planując zakup samochodu najczęściej bierzemy pod uwagę to, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Niektóre pojazdy nie sprawdzą się w długich trasach, ale będą doskonałe do miasta i na odwrót. Jaki kupić samochód na długie trasy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samochód na długie trasy musi posiadać konkretne właściwości – przede wszystkim powinien być ekonomiczny, wygodny, bezpieczny i niedrogi w eksploatacji. Na starcie możemy odpuścić sobie zrywające asfalt samochody sportowe, ponieważ w długiej trasie nie jest to do niczego potrzebne.

Ekonomiczne auto na długie trasy

W kwestii spalania paliwa w długiej trasie silniki diesla mają zdecydowaną przewagę, dlatego naszym zdaniem tylko ten rodzaj silników powinien być brany pod uwagę przy wyborze samochodu. Niektóre modele pozwalają osiągnąć spalanie poniżej 5 litrów na 100 km, co w przypadku motoru benzynowego jest właściwie niewykonalne.

Liderami w produkcji niedrogich i ekonomicznych pojazdów bez wątpienia są Skoda, Ford i Opel. Modele Octavia, Focus i Astra są zresztą najchętniej wybierane przez firmy, których pracownicy jeżdżą po całym kraju. Ceny tych samochodów (zarówno nowych, jak i używanych) kształtują się na podobnym poziomie. Oczywiście wszystko zależy od dodatkowego wyposażenia oraz konkretnego modelu silnika.

Samochód z salonu to wydatek od ok. 60 tys. zł, używany model można kupić w granicach 15-20 tys. zł jednak będą to najpewniej wysłużone egzemplarze.

Wygodny samochód na długie trasy

Wygoda podczas długich tras jest szalenie istotna. Pojazd powinien być wyposażony w wygodne fotele, klimatyzację oraz radio. Trudno wyobrazić sobie długą podróż bez klimatyzacji – zwłaszcza w lecie. Radio pomoże nam w zachowaniu koncentracji, ale też będziemy mogli wysłuchać informacji o utrudnieniach drogowych.

Warto zwrócić też uwagę na wygodne uchwyty na napoje. Kawa czy woda to nieodłączny element długich tras.

Samochód na długie trasy – przede wszystkim bezpieczeństwo

Komplet poduszek to absolutny standard. Podróżując w odległe miejsca, powinniśmy zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo. Co ważne – wymienione przez nas pojazdy w standardzie posiadają kilka airbagów ABS czy kontrolę trakcji. W nowszych modelach możemy znaleźć też asystenta pasa ruchu czy komplet na bieżąco wyświetlane informacje o ograniczeniach prędkości.

Tani samochód na długie trasy

Chcąc kupić tani samochód na długie trasy, najpewniej będziemy musieli rozglądać się za używanym egzemplarzem. Na rynku jest ich cała masa – jednak warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem. Przebieg pojazdu nie będzie tu zazwyczaj najważniejszym elementem. Silniki diesla Skody, Forda i Opla zazwyczaj wytrzymują wiele tysięcy kilometrów.

Najważniejsze jest to, w jaki sposób były serwisowane. Zapytajmy sprzedawcę o książkę serwisową – jeżeli takowej nie ma, warto spróbować dowiedzieć się, jak często wymieniany był olej, w jakim stanie jest sprzęgło oraz turbina. Regeneracja czy wymiana tych dwóch ostatnich potrafi być bardzo kosztowna.

Jaki samochód kupić na długie trasy – podsumowanie

Nie ma złotego środka, jeżeli chodzi o wybór samochodu na długie trasy. Wiele zależy od posiadanego przez nas budżetu oraz indywidualnych preferencji. W naszym artykule przybliżyliśmy trzy najchętniej wybierane modele – tak zwane pewniaki. Wybierając któryś z nich, możemy mieć pewność, że zakup i eksploatacja nie mają wygórowanej ceny.

Co ważne, te samochody są też raczej bezawaryjne, ponieważ posiadają sprawdzone i wielokrotnie ulepszane przez producentów jednostki napędowe.

Przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić je wszystkie – umówić się na jazdę próbną i znaleźć ten, który będzie spełniał wymagania bezpieczeństwa i komfortu. Oferty tego typu pojazdów posiadają oczywiście też inni producenci – jednak przy zakupie Audi, BMW czy Toyoty będziemy musieli znacznie głębiej sięgnąć do portfela.

PODSUMOWANIE:

  • Samochód na długie trasy musi być ekonomiczny, wygodny, bezpieczny i niedrogi w eksploatacji.
  • Liderami w produkcji niedrogich i ekonomicznych pojazdów bez wątpienia są Skoda, Ford i Opel.
  • Samochód na długie trasy to często wybór pomiędzy wieloma używanymi autami.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej