Właścicielom samochodów początek wiosny i koniec jesieni kojarzą się z wizytą w warsztacie i sezonową zmianą ogumienia. Co jednak, jeśli opony już się zużyły i trzeba założyć nowe? Co wtedy zrobić? Gdzie wyrzucić opony które są stare? Dokąd można je zawieźć? Czy to kosztuje? Co dzieje się z oponami po okresie eksploatacji? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Dlaczego odpowiednia utylizacja opon jest ważna?
Odpowiednia utylizacja zużytych opon jest niezwykle istotna ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko. Opony, które są wyrzucane w nieodpowiednich miejscach, rozkładają się przez setki lat, zanieczyszczając glebę, wodę i powietrze. Mogą również emitować szkodliwe substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Ponadto, porzucone opony sprzyjają rozwojowi siedlisk dla szkodników, takich jak komary, co zwiększa ryzyko przenoszenia chorób. Z tego powodu istnieje zakaz wyrzucania opon na dzikie wysypiska. Za nielegalne pozbywanie się opon grożą wysokie kary finansowe, a w niektórych przypadkach nawet odpowiedzialność karna, co ma na celu zniechęcanie do nieodpowiedzialnych praktyk i ochronę środowiska.
Gdzie wyrzucić opony?
Cztery, pięć sezonów jazdy i każdy kierowca zostaje postawiony przed faktem, że bieżnik opon nie nadaje się już do użycia. A skoro nadszedł czas na zakup nowych gum, to pojawia się pytanie, gdzie można wyrzucić opony z poprzedniego sezonu? Uwaga! Nigdzie. To absolutnie niedozwolone!
Prawo zakazuje wyrzucania opon do lasu, na śmietniki, na wysypiska. Kwestia lasu nie wymaga wyjaśnień. Ale dlaczego nie wolno wyrzucać zużytych gum chociażby do śmietnika? Przecież to byłoby wygodne. Niestety zużyte opony to odpady o bardzo długim, bo sięgającym nawet 100 lat okresie biodegradacji. Wyobraźmy sobie zatem zalegające na wysypiskach stosy opon.
Aby temu przeciwdziałać, zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, opon nie wolno wyrzucać do kontenerów na śmieci ani do osiedlowych śmietników.
Gdzie wyrzucić opony, czyli gdzie można je oddać za darmo?
Znamy już odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić opony i wiemy, że absolutnie nigdzie. Zatem pozostaje pytanie, gdzie można oddać zużyte gumy? Przecież coś trzeba z nimi zrobić, żeby nie zalegały przez lata w garażu. Sprawa jest prosta.
Jeśli chcemy oddać opony za darmo i na dodatek zrobić to samodzielnie, gumy nie nadające się już do użytkowania możemy oddać do PSZOK-u.
PSZOK to gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jednak ten sposób pozbycia się zużytego ogumienia może napotkać na pewne ograniczenia. Po pierwsze na odbiór opon nałożone są ścisłe limity np. do 10 opon rocznie, więc można się w tym limicie nie zmieścić. Na dodatek PSZOK przyjmuje wyłącznie opony z samochodów osobowych. Jeśli więc ktoś ma do oddania opony z ciężarówki, musi sobie poradzić w inny sposób.
Gdzie oddać zużyte opony?
Zdecydowana większość kierowców nie zastanawia się, gdzie wyrzucić opony, bo doskonale wie, co zrobić z oponami, które nie nadają się już do użycia w następnym sezonie. Najprostszym rozwiązaniem jest pozostawienie zużytych gum warsztacie, w którym zmieniamy opony. Wystarczy zapłacić 5 zł od sztuki i wulkanizator bez problemu zabierze od nas stare gumy. To jest jedyne rozwiązanie w przypadku samochodów ciężarowych.
Co ciekawe, okazuje się, że według prawa nie wymaga się tak naprawdę od wulkanizatorów przyjmowania starych zużytych opon. Jednak raczej nie ma problemu z tym, żeby zakład wulkanizacyjny przyjął opony, które nie nadają się już do użytku. Warsztaty te najczęściej są serwisami partnerskimi Centrum Utylizacji Opon.
Gdzie oddać opony Warszawa:
W Warszawie znajdują się 2 stacjonarne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
- ul. Zawodzie 1 (Wilanów), tel. 22 185 52 51, e-mail: [email protected]
- ul. Płytowa 1 (Białołęka), tel. 22 811 08 53, e-mail. [email protected]
Gdzie oddać opony Łódź:
W Łodzi znajdują się 3 stacjonarne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
- ul. Graniczna 2, tel. 603 500 505
- ul. Kasprowicza 10, tel. 663 662 227
- ul. Zamiejska 1, tel. 663 353 190
Gdzie oddać opony Wrocław:
We Wrocławiu znajdują się 2 stacjonarne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
- ul. Michalczyka 9;
- ul. Janowska 51.
Recykling opon – jak to działa?
Opony bardzo długo się rozkładają. W związku z tym lepszym rozwiązaniem jest nadać im drugie życie. Jak to zrobić? Są możliwe różne sposoby. Jednym z nich jest bieżnikowanie opon. Aby zaoszczędzić, sami możemy oddać zużyte opony do bieżnikowania. Niestety można tego dokonać tylko raz. Proces bieżnikowania polega na usunięciu starego bieżnika, a następnie nałożeniu nowego na zimno lub na gorąco. Bieżnikowane opony sprawdzają się tak samo dobrze jak nowe gumy.
Część opon oddanych do utylizacji także poddawana zostaje bieżnikowaniu i potem wraca na rynek po znacznie niższej cenie niż nowe ogumienie. Oszczędność może sięgnąć nawet połowę ceny nowej fabrycznie opony.
Producenci opon zobligowani są do odzyskania 75% wyprodukowanych przez siebie opon. Odzyskiem opon zajmują się organizacje typu Centrum Utylizacji Opon. Zbierają one zużyte ogumienie od:
- punktów wymiany opon
- warsztatów samochodowych
- PSZOK-ów.
Po zebraniu stare opony poddaje się procesom odzyskiwania i recyklingu. Są one niezwykle cennym surowcem i wykorzystuje się je na dwa sposoby. Jednym z nich jest recykling materiałowy. Na czym on polega? Zużyte opony rozkłada się do pierwotnej postaci surowców. A w następnym kroku tworzy się z nich nowe produkty, w składzie których jest guma takie jak: uszczelki, elementy galanterii np. obcasy, dywaniki samochodowe, wycieraczki, materiały izolacyjne, gumowe nawierzchnie orlików. Inny sposób recyklingu polega na odzysku energetycznym. W jego ramach opony spala się w specjalnych piecach, które zasilają przede wszystkim cementownie.
PODSUMOWANIE:
- Kwestia pozbywania się opon po okresie użytkowania regulowana jest ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach.
- Opon nie wolno wyrzucać do kontenerów ani na śmietniki, ponieważ jest to odpad o bardzo długim okresie biodegradacji.
- Opony samochodów osobowych za darmo można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
- Zużyte ogumienie najlepiej pozostawić w warsztacie wulkanizacyjnym, by podlegało recyklingowi. Koszt odbioru zużytej opony to 5 zł za sztukę.
Przeczytaj więcej na temat: opony samochodowe
Obowiązek wymiany opon
Obowiązek wymiany opon
Koło zapasowe
Koło zapasowe
Opór toczenia opony
Opór toczenia opony
Jak rozpoznać zużycie opon?
Jak rozpoznać zużycie opon?
Oznaczenie opon
Oznaczenie opon
Wymiana opon
Wymiana opon